banner92

50 milyon Euro’luk lojistik köyün açılışına 3 ay kaldı

banner113

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “50 milyon euroluk Lojistik Köy’ün inşaatı 90 gün içinde tamamlanacak” dedi.

LOJİSTİK 11.10.2017, 16:41 11.10.2017, 16:46 Taşıma Dünyası
50 milyon Euro’luk lojistik köyün açılışına 3 ay kaldı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak’ı ve basın mensuplarını, Tekkeköy ilçesinde yapımı devam eden Lojistik Köy’ün inşaat alanında ağırladı.

Lojistik Köy’ün inşaat çalışmalarını Vali Kaymak ve Gazeteciler ile birlikte yerinde inceleyen Başkan Yılmaz, 50 milyon euroluk projenin 3 ay sonra tamamlanarak faaliyete gireceğini söyledi. Başkan Yılmaz, “Aşağı yukarı 80 bin metrekare kapalı alanı olan ve 700 bin metrekarelik bir alana yerleşmiş oluyor bu lojistik merkezimiz. Bu merkezi neden önemsedik ve neden ihtiyaç duyduğumuzu özetlemek gerekirse, Samsun tarih boyunca tütüne dayalı ihracatın merkezi olması dolayısıyla ve 1950’li yıllarda yapılan Karadeniz’in en büyük limanının da rahmetli Adnan Menderes zamanında inşa edilmesinin ardından Samsun Türkiye’nin Kuzey’e açılan bir kapısı ve ihracatın merkezi haline geliyor. O yıllarda Samsun’da 7-8 konsolosluklar oluşuyor. Bu da Samsun’u dış ticarette ve ihracat konusunda deneyimli bir şehir haline getiriyor. Ancak ilerleyen yıllarda tütün üretiminin azaltılmasından sonra Samsun tütünden elde ettiği bu deneyimi kullanamayan ve yeni sanayileşme süresi içerisinde geçmiş deneyimini kullanma konusunda biraz gecikiyor. İhracat yapabilmemiz için mutlaka bir lojistik merkezin olması gerekiyor. Bu merkezin altyapısına sahip değilseniz limanınızı ihracata organize edemiyorsunuz ve ihracatçı limanınıza geldiğinde beklemek zorunda olduğu zaman mağdur oluyor” diye konuştu.Avrupa Birliği destekli proje

Avrupa Birliği (AB) hibesiyle bu projenin yapıldığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Şu anda toplamda 50 milyon euroluk AB hibesi ile birlikte bu hizmet ve tesisler Samsun’da inşa ediliyor. 90 gün içerisinde bu tesisin inşaat faaliyetleri bitmiş olacak ve işletme hazırlıkları sırasına gelmiş olacağız. Ülkemiz ihracatını arttıracak bir potansiyele burayı dönüştürmemiz lazım. Türkiye daha fazla ihracat ve daha fazla büyüyen milyon dolar civarında bir gayrisafi milli hasılaya erişmek için var gücüyle mücadele ediyor. Bundan 3-4 yıl önce gayrisafi milli hasılamız 600 milyar dolardı. Şimdi ise 1 trilyon dolar civarına geldik. Bu mücadelemiz Samsun’u bir ihracat üssü haline getirmeye yönelik bir mücadeledir” şeklinde konuştu.

Lojistik firmalarına Samsun’a davet ediyoruz

Daha sonra konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak ise Lojistik Köy'ün 3 ay içinde açılacağını dile getirerek, “Lojistik depolama alanına ihtiyacı alan firmalarımızı Samsun'a davet ediyoruz. Ümit ediyorum firmalarımız burayı yoğun bir şekilde kullanırsa Samsun ve Türkiye'nin ihracatına önemli katkı sunacağına inanıyorum. İşsizlik, ihracat, istihdam kentin kalkınması için çok önemli. Bu tür kalıcı projeler ile bir açılım sağlıyor. Klasik gelir kaynakları dışında Samsun'a yeni bir gelir kapısı oluşturmuş olacağız” ifadesini kullandı.

Lojistik Köy'ün ardından Samsun Çarşamba Havalimanını da ziyaret eden Başkan Yılmaz ve Vali Kaymak, pistin devam eden altyapı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

banner97

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117