banner91

banner115

banner92

Lojistik Dünyası FIATA toplantısında buluştu

Dünya genelinde 40 binin üzerinde üyesi bulunan Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu FIATA, sektörün farklı alanlarındaki güncel konuları ve sorunları görüşmek üzere her yıl Mart ayında Zürih’te toplanıyor. Bu yıl da FIATA bünyesinde görev yapan enstitü, danışma kurulu ve çalışma grupları üç gün süren toplantılarda, lojistik dünyasının aktörleri ile çeşitli konularda bilgi alışverişinde bulundu.

banner114
LOJİSTİK 08.04.2015, 10:51 08.04.2015, 10:58 Taşıma Dünyası
Lojistik Dünyası FIATA toplantısında buluştu
banner100
Toplantılara, Türkiye’yi ve sektörü temsilen UTİKAD Başkanı, FIATA Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyesi ve Denizyolu Çalışma Grubu Üyesi Turgut Erkeskin, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve FIATA Havayolu Taşımacılık Enstitüsü Üyesi Emre Eldener, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve FIATA Karayolu Çalışma Grubu Üyesi Ekin Tırman, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve FIATA Lojistik Akademisi Mentor Üyesi Kayıhan Özdemir Turan, FIATA Karayolu Çalışma Grubu Başkanı Kosta Sandalcı ve UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur katıldı.

Dünya Lojistikçilerinden UTİKAD’a Övgü

UTİKAD’ın ev sahipliğinde 13-18 Ekim 2014 tarihleri arasında “Lojistikte Sürdürülebilir Büyüme” teması ile İstanbul’da düzenlenen FIATA 2014 Dünya Kongresi de toplantıların gündemindeydi. İstanbul’da gerçekleşen kongrenin şimdiye dek gerçekleştirilen en başarılı ve geniş katılımlı organizasyon olduğuna dikkat çeken FIATA yöneticileri ve üyeleri, UTİKAD’a bu başarılı ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederken, İstanbul’u ve Türk lojistik sektörünü yakından tanıma fırsatı bulduklarını belirttiler.

Türk lojistik sektörünün temsilcisi olarak, bu övgü dolu sözler karşısında büyük bir gurur duyduklarını belirten UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, dernek olarak kuruluşundan bu yana gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında sektörü geliştirmek ve lojistik kültürü oluşturmak için çalıştıklarını söyledi.
banner97

Erkeskin, Bureau Veritas işbirliğiyle hayata geçirilen “Sürdürülebilir Lojistik Sertifikası" projesinin firmalara önemli kazanımlar sağladığını aktardı. ■

Taşımacılığın önündeki engeller

Türk araçlarına Romanya sınırında yaşatılan sıkıntılar da FIATA Karayolu Çalışma Grubu’nun gündemindeydi. Başkanlığını, UTİKAD Eski Başkanı Kosta Sandalcı’nın yürüttüğü ve UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Ekin Tırman’ın da üyesi olduğu çalışma grubunda, Romanya’daki mevzuat değişikliği sonrası özellikle ülkeyi transit geçiş için kullanan Türk plakalı araçlara sınırlarda uygulanan kontrollerin gecikmeleri artırdığına dikkat çekilerek, sorunun çözülebilmesi amacıyla ilgili ülke ile gerekli adımların atılması gerektiği belirtildi.

Sahte Konşimento kullanımının önüne geçiliyor 

Dünyadaki sahte FIATA konşimento kullanımlarına ilişkin de FIATA aktif olarak devreye giriyor. UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur’un da katıldığı FIATA alt çalışma komitesi, konşimento kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik tanıtım çalışmaları ile sahte doküman kullanımlarının önüne geçilmesi için çalışmalar yapacak.

Yorumlar (0)
banner92
11
açık