banner91

banner115

banner92

TOFED örgütlenmesini tamamlayacak

66 il ve 7 ilçede örgütlenen ve kurulu derneklerle 79 üyeye sahip olan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, 2017 yılında 81 ilde ve birçok ilçede örgütlenmeyi tamamlama çalışmalarını başlattı.

banner114
TOFED 10.04.2017, 14:50 10.04.2017, 14:53 Taşıma Dünyası
TOFED örgütlenmesini tamamlayacak
banner100
TOFED Örgütlenmeden Sorumlu Komisyon Başkanı Musa Çaktır, örgütlenmeye yönelik yeni bir çalışma programı oluşturduklarını belirterek, “Sektörün duayen ismi Türker Başkurt ile 5 Ocak 2017 itibariyle 81 ilde örgütlenmeye yönelik takvim belirledik. Bu takvim doğrultusunda il ziyaretlerimizle birlikte yeni üye derneklerin TOFED çatısı altında buluşması için çalışmalar yürütüyoruz. İlk adımı Bursa’da attık. Bursa’da daha önce kurulmuş bir dernek vardı. Ama son dönemlerde faaliyet göstermeyen bir duruma gelmişti. Bu derneği tekrar aktif hale getirebilmek için Bursa Otogarında işletmecilik yapan arkadaşlarımızı bir araya getirdik. Bursa’da dernek kuruldu. TOFED’e üyelik işlemleri tamamlandı. Aynı şekilde Balıkesir’de dernek kurulma işlemleri tamamlandı. Manisa  Derneği’ndeki eksiklikler tamamlandı. Bu 3 il de TOFED’e üye dernekler arasına katıldı” dedi.

Yeni üyeler
TOFED’in şehirlerarası otobüs sektörünün en büyük örgütü olduğunu belirten Musa Çaktır, “TOFED bu büyüklüğüne yakışır şekilde tüm Türkiye çapında hangi il ve ilçede olması gerekiyorsa, orada örgütlü hale gelecek.  Geçen hafta Aydın’da, Kuşadası ve Söke’de dernekler kurulmasına yönelik görüşmeler yaptık. Otobüsçüler çok kısa sürede örgütlü hale gelecek. Bunun yanı sıra Nevşehir,  Niğde, Isparta, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Kütahya, Ordu, Aksaray, Karaman, Bartın’da yapacağımız çalışmalar ile derneklerin üç ay içerisinde kurulup, TOFED’e üye olmasını hedefliyoruz.  Böylece üye il sayımız 76’ya çıkacak. Eksik olan illeri de yıl içerisinde tamamlayarak 81 ilde örgütlü hale geleceğiz” diye konuştu.
banner97

TOFED kanıtladı 
Yerel derneklerin varlığının sektörün sorunlarının çözümünde çok önemli olduğuna değinen Musa Çaktır, “Federasyon olarak yerel sorunların çözümünde aktif görevler alıyoruz, almaya da devam edeceğiz.  Önümüzde bir Mersin örneği var. Mersinli otobüsçülerin otogar sürecinde yaşadığı sorunlara TOFED en üst düzeyde katıldı ve sorunun çözümünü sağladı. Aynı şekilde Güneydoğulu otobüsçülerin birlikteliğinde TOFED’in çok önemli katkıları oldu. 5 ilde 27 firma bir araya geldi ve yıllardır yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak için güç birliğine gitti. Yerel derneklerimiz bilgi akışında hızlı olurlarsa biz de etkin şekilde çözüm üretmek için çaba gösteriyoruz” dedi.  

Otogarlara çözüm 
Şehirlerarası otobüsçülerin yerel idarelerin uyguladığı yaptırımlar ve kararlar nedeniyle birçok sıkıntı ile karşılaştığına dikkat çeken Musa Çaktır, “Bursa ve Balıkesir’de yaptığımız ziyaretlerde, otobüsçülerin otogar işletmecisi belediyenin yüksek kira fiyatları ve ağır yaptırımları nedeniyle zorluklar içerisinde olduğunu gördük. TOFED çok uzun süredir belediyelerin bu tür uygulamalarına yönelik çözüm arayışında. Belediyeler, otogarı kent dışına taşıyarak hem halka hem sektöre hizmet ürettiğini sanıyor. Sektöre danışılmadan yapılan otogarlar, maliyeti arttırdığı için sektöre eziyet haline dönüşüyor.  Yeni yapılacak otogarlarda sektörün görüşlerinin alınması ve otobüsçülerin beklentisine uygun otogarların yapılması konusunda ısrarımızı sürdürüyoruz. Otogarların şehrin merkezinde toplu ulaşımla entegre bir biçimde olması gerektiğini de yıllardır savunuyoruz. Örgütlü olduğunuzda yerel anlamda da sorun çözmede hızlı yol alabiliyorsunuz. Sektörün talepleri doğrultusunda düzenlemelerin yapılması için hem yerel idarelere hem de Bakanlığa isteklerinizi güçlü şekilde iletebiliyorsunuz. Ancak başarı uzaktan izleyerek değil, daha katılımcı bir anlayış ile mümkün. Bütün sektör mensuplarına her türlü sorunun TOFED’in çözüm adresi olacağını söylüyoruz. Yaptığımız çalışmalar da bunun bir göstergesi” dedi. ■
Yorumlar (0)
banner92
banner116
19
açık