banner91

banner115

banner92

TOF: 2023 vizyonu ile hareket edilmeli

Tüm Otobüsçüler Federasyonu 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul’da yapılan seçimde Mustafa Yıldırım yeniden Federasyon Genel Başkanlığına seçildi. Yeni Yönetim Kurulları da belirlendi.

banner114
TOF 24.06.2013, 11:33 03.06.2014, 11:58
TOF: 2023 vizyonu ile hareket edilmeli
banner100
TOF Genel Başkanı Mustafa Yıldırım, Genel Kurulda yaptığı konuşmada, 2023 vizyonuna yönelik otobüs sektörünün de kendi planlamalarını iyi oluşturması gerektiğine dikkat çekerek, “Sektörün bir ulaşım kimliğine kavuşması, daha akıllı sistemlerle çalışmaya yönelik yapılanmaya doğru gitmesi ve 2023 vizyonuyla hareket etmesi gerekiyor” dedi.

20 Haziran Perşembe günü Kalyon Otel’de gerçekleştirilen Genel Kurula duayen Ali Osman Ulusoy, TTDER Başkanı Sümer Yığcı, TOF Yönetim Kurulu Üyeleri, sektör mensupları ile üretici firmaların yetkilileri katıldı.

Divan Başkanlığını İmran Okumuş’un yaptığı Genel Kurulun açılışında konuşan TOF Genel Başkanı Mustafa Yıldırım, sektörün sıkıntılı günler yaşadığını, ülkede son dönemde yaşanan olayların tüm sektörleri etkilediğini, özellikle de turizm taşımacılarına çok büyük olumsuzluklar getirdiğini vurgulayarak, “İstanbul Ticaret Odası’nda ülkemizde değişen şartlar sonucunda zarar gören sektörlerin zararların telafisi için hükümetten yapılacak taleplere yönelik bir toplantı yapıldı. Biz de taşımacılık sektörünün temsilcisi olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Özellikle turizm taşımacılardan gelecek taleplere, önerilere yönelik gereken çalışmaları yapacağız. Yaşanan olaylardan şehirlerarası seyahat de etkilendi, beklenen patlama yaşanmadı. Bir nebze olsun düzelme başladı. Bundan sonraki süreçte aklıselim hakim olur ve Türkiye, bu cenderenin içinden başarıyla çıkar diye düşünüyoruz” dedi. 

Turizm taşımacılarına müjde 

Turizm taşımacılarının İstanbul’daki en büyük sorunlarından birisi, özellikle tarihi yarımadada şoförlerin dinlenmesine yönelik bir alanın olmaması ile parklanma olduğunu dile getiren Yıldırım, “Yenikapı- Samatya arasında yaklaşık 1000 dönümlük bir yerde sürdürülen dolgu alanında bir dönümlük bir parklanma alanının turizm taşımacılarına tahsis edilmesine yönelik İBB’nin gerekli birimlerine başvurduk. Bundan olumlu bir sonuç alacağımıza inanıyoruz. Bu da turizm taşımacılarına bir müjde olacak” diye konuştu.

Sigorta sorununun çözümü

Sigorta sorunu nedeniyle, sektörde ciddi bir sıkıntı yaşandığını vurgulayan Mustafa Yıldırım, “Sigorta şirketleri zarar ettiklerini beyan ederek, fahiş ölçülere taşınan fiyatlarla birlikte sektör aleyhinde kararlar alındı. Bu karara yönelik İTO, TOBB ve TBMM nezdinde çalışmalar yapıyoruz. Bir otobüs, kontağı aylık 3-4 bin TL giderle açıyor. Böyle bir kazancımız olmadığı için buna karşı hepimizin tepkili ve duyarlı olmamız gerekiyor. Bu sorunun çözümü için öncü olacağız. Ulaştırma Bakanımız bu haksızlığı kabul etti ve bunun çözümüne yönelik çalışmalar yapmak için bizden rapor bekliyorlar. Sigorta konusunda sektörümüzü rahatlatacak kararları mutlaka aldıracağız. İTO’da sigorta komitesi ile görüşerek bir uzlaşı ortamı yaratacağız” dedi. 

Havayolunda taban-tavan fiyatı 

Sektörün İstanbul ve Türkiye genelinde otogarlarla ilgili ciddi sorunlar yaşadığını da ifade eden Yıldırım, “İstanbul’dan çıkışlar zaman zaman üç dört saati buluyor. Bu da otobüs yolculuğunu caydırıcı hale getiriyor. Havayolu ile haksız bir rekabet söz konusu. Dalgalı fiyat uygulamaları ile dalga boyu 5 kat, 10 kat çıkabiliyor. 29 liradan 400 liraya ulaşan bilet fiyatları söz konusu. Sektörümüzde indirim oranı yüzde 30 ile sınırlandırılmış durumda. Bakanlık ile yaptığımız görüşmede bu haksızlığın giderilmesi, tüketicinin aldatılması noktasında bütün sektörde eşit rekabet ortamının yaratılması gerektiğini ifade ettik. Uçaklarında taban-tavan uygulaması getirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Havayolu şirketleri de buna sıcak bakıyor. Uçaklar ilan ettikleri bilet fiyatının üç veya beş katından fazla fiyat uygulamasın. Bu gerçekleştiğinde onların da taban fiyatının 100 lira seviyesine oturacağını düşünüyoruz. Sayın Bakan üç kat fiyatın örnek alınacağına söz verdi. Bunun, haksız rekabeti bir ölçüde gidereceğine inanıyoruz. Bu konuda TOFED ile birlikte çalışıyoruz. İki federasyonun güçbirliği ile bundan sonuç alacağımıza inanıyoruz” dedi.

İstanbul’a yeni otogar projeleri 

TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, İstanbul’da geleceğe yönelik otogar projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “4 yıl önce Büyükşehir ile yaptığımız görüşmede, şehirlerarası otobüsçülüğün 2023 vizyonununu içine alan planlamada TEM koridorunda yapılandırılması konusunu masaya yatırmıştık. 2023 vizyonunda mevcut İstanbul Otogarı’nın kaldırılması öngörülmüştü. Buna karşılık Küçükçekmece Gölü çevresinde 280 dönüm alan üzerine kurulu yeni bir otogar ve Silivri’den başlayarak Gebze’ye uzanan alanda 9 cep otogarı planlarını dile getirmiştik. Bunun fazla olacağı, otobüslerin giriş çıkışta çok zaman kaybedeceği için 3 transfer merkezinin olacağı yeni bir yapıya kavuşturulması konuşuldu. 

Alibeyköy Ağustos’ta açılıyor

Alibeyköy hayata geçti. Temmuz ayında ihalesi, Ağustos ayında da açılışı yapılacak. 20 peron var. Her birinden 75 otobüs çıkacak şekilde bir planlama yapıldı. Bu bölgede çalışan firmaların aylık giderleri firma başına 150-200 bin TL’yi buluyor. Bu bölgede, İstanbul genelinin yüzde 2’si kadar bilet satışı yapılıyor.  

Ataşehir’de yeni otogar

banner97
Marmaray 29 Ekim 2013’te açılacak, Harem Otogarı fonksiyonunu yitirecek. Orada otobüsçülerimiz zaten mağdur durumda. Otobüs çıkışları 700’e kadar düştü. Büyük firmalarımız Harem Otogarı’nda faaliyetlerini sürdüremedikleri için Batı ve Doğu Ataşehir’de yeni hizmet noktaları oluşturdular. Yolcuda bir bölünme oldu. Bu yeni altyapılar ortak servis oluşturmamızı engelliyor.

Doğ Ataşehir’de, Çamlıca Otogar olarak planlanan yeri biz önerdik. İSPARK vasıtasıyla yapılmasına karar verildi. Anadolu Yakası’nda Çamlıca TEM koridorunda olduğu için yolculara çok büyük kolaylıklar sağlayacak. Anadolu Otogarı’nda ortak servise geçeceğiz. Eğer büyük şirketler geçmezse diğer firmalarla mutlaka bunu hayata geçireceğiz. 

Son rakamlara göre İstanbul’da 1370 dolayında acente var; verdiğimiz yüzde 10 komisyonlarla geçinemiyorlar. Acentenin, 1800 servis arabasının giderlerini, bireysel otobüsçüler ödüyor, dolayısıyla yüzde 30 komisyona bağırıyor. Firmalara da elde ettikleri gelirler yetmiyor. Hepimiz zarardayız. 

Hayalini kurduğumuz düzenleme…

İstanbul genelinde 6 cep terminali, 2 tane otogar, 35 dolayında toplama merkezi oluşturacak. Bunun yıllık getirisi 20 milyon TL. Biz, planlarımızı 2023 vizyonuna yönelik kurmamız, otobüsçülüğün nasıl olması gerektiğini düşünmemiz lazım. Harem tamamen kapanmayacak. Bir toplama merkezi oluşturulacak, yolcular yeni otogara ortak servisle taşınacak. En büyük gelir ve en büyük gider de İstanbul’da. En büyük gelirin olduğu İstanbul’da giderleri kıstığımızda otobüsçü geleceğe daha olumlu ve umutlu bakacak. Otogar projeleri ile sektörün bir ulaşım kimliğine kavuşması mümkün olacak. Bazı şirketlerde internet, çağrı merkezi ile bilet satışları yüzde 30’a kadar ulaştı; bir ulaşım portalı kurarak veya Bakanlığın kurduğu portalı TOF veya TOFED olarak devralarak yeni bir yapılanmaya gitmemiz gerekiyor. Yolculukların daha ekonomik ve daha hızlı yapılması için bizim de proje üretmemiz gerekiyor. Karayolu taşımacılığı hızlı ve dengesiz büyüdü. Havayolu ve demiryolu ile yarışabilmek için daha akıllı sistemleri kullanmamız ve tasarruf yapmamız gerekiyor. 

TOF Başkanı Mustafa Yıldırım’ın ardından Genel Sekreter Nusret Ertürk faaliyet raporunu okudu. 

Otogar çıkışları giderlerin yüzde 40’ını oluşturuyor

Divan Başkanı İmran Okumuş, sektörün yüksek akaryakıt maliyetleri, sigorta, terminal, istihdam ve mevzuat sorunları ile büyük sıkıntılar yaşadığını vurguladı. Otogar çıkış ücretlerinin bir firmanın giderinin yüzde 40’ını oluşturduğuna dikkat çeken Okumuş, “Trabzon’dan Fethiye’ye giden bir otobüs 500 TL’ye varan bir otogar çıkış ücreti ödüyor. Bu, 10 yolcu parası demek. Akaryakıt maliyeti 45 yolcuya bedel. Sigorta ve ek maliyetler de 10 yolcunun bilet parası. Maliyetlerin karşılığı 65 yolcu ediyor. Ama bir otobüs 46 yolcu taşıyor. Maliyetleri, ancak ilave römork takarak karşılamak mümkün. Bu kadar problem varken, neyin hesaplaşması yapıyoruz, anlamış değilim. Gemi aynı, kaptan aynı. Hep birlikte sorunları aşmak için çaba göstermeliyiz” diye konuştu.

Yeni Yönetim belirlendi

Genel Başkanlığa Mustafa Yıldırım tekrar seçildi. 

Yönetim Kurulu Üyeleri: Tahsin Yücefer, İbrahim Arttırdı,  Sümer Yığcı, Şevket Ak, Cesim Alptekin, İmran Okumuş, Erhan Özkılıç, Halil Baylam, Mümtaz Er, Mehmet Öksüz, Nusret Ertürk, Temel Kolaçoğlu. 

Yedek Üyeler: Engin Başaran, Veis Demirci, Akyurt Karakaş, İlkay Bayrak

Denetim Kurulu (asil): Sabri Çelikus, Hüseyin Satır, Kenan Çolak, 
Denetim Kurulu (yedek): Tümer Çeker, Selahattin Uzun, Gökhan Uzun
Disiplin Kurulu (asil): Halil Ak, Aydın Opçin, Ali Özdamar
Disiplin Kurulu (yedek): Rahmi Erdoğan, Koray Yılmaz, Ali Akdemir
Yorumlar (0)
banner92
banner116
17
açık