banner91

banner115

banner92

TOF ve TOFED’ten Kurz’a veda, Genes’e hoş geldin yemeği

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu eski Başkanı Wolf Dieter Kurz’a veda, yeni Başkan Christian Rainer Genes’e hoş geldin yemeği düzenlendi.

banner114
TOF 15.04.2013, 13:43 03.06.2014, 12:00
TOF ve TOFED’ten Kurz’a veda, Genes’e hoş geldin yemeği
banner100
12 Nisan Cuma akşamı, Beyti Restoran’da düzenlenen yemekte konuşan TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, “2011 yılında 42 bin 726 adetlik satış ile 45 yıllık tarihinin en yüksek satış rekorunu kıran, 2011 yılında büyük otobüs pazarında 1107 adetlik satış gerçekleştiren ekibin başında Sayın Kurz vardı.  Kendisine ‘güle güle’ diyoruz; aynı başarıları yeni görevinde sürdüreceğine inanıyoruz. Sayın Genes’e de, ‘hoş geldin’ diyorum. Sayın Genes’in de kendisinden önceki başkanlar gibi, bizlerle işbirliği ve diyalog içinde olacağından eminiz. Bizi kredi noktasında yalnız bırakmayan finansman bölümünün değerli Genel Müdürü Tolga Oktay Bey’e ve sektörümüze katkıları inkar edilemeyecek kadar büyük olan, Pazarlama Direktörü Süer Sülün ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. Erdoğan, daha sonra Wolf Dieter Kurz’a Kayseri’nin el üretimi Yahyalı halısı hediye etti.  

Mercedes’in izi 

“Türk otobüsçülüğünün kalkınmasında, gelişmesinde, her adımında ve bugün lider oluşunda, Mercedes’in izleri var” diyen TOF Genel Başkanı Mustafa Yıldırım,  “Mercedes bir kültür. Otomotiv sanayinin gelişmesinde Mercedes’in büyük katkıları var. Katkı sağlayan geçmişteki ve bugünkü yöneticilere teşekkür ediyoruz. Sayın Kurz, Türkiye’de rekorlara imza attı. Aynı rekorları biz Sayın Genes’ten de bekliyoruz. Bunlar iyi ilişkilerle, güzel ürünlerle oluyor. Ancak Türkiye değişti, taşımacılık da değişti, değişmeye devam ediyor. Otobüs işletmeciliği bugünlerde çok sıkıntılı. Biz Mercedes’ten; ucuz, büyük kapasiteli, daha az yakıt tüketen, garanti süresi uzun otobüsler istiyoruz. Çok şey istiyoruz biliyoruz, ama bizden de bunlar isteniyor. Maliyetlerimizin arttığı bir dönemde sektör çok pahalı otobüslerle taşıma yapamaz. Türkiye’de şehirlerarası otobüs küçülürken, kısa mesafe büyüyor. 13 metrelik arabaları niye tercih ediyoruz; daha ucuz ve işletme giderleri daha düşük olduğu için. Bu otobüslere daha çok değer versinler, bizi ithal otobüs almak zorunda bırakmasınlar. Otobüslerin tasarımına önem versinler, Bu mesajı vermeden geçemeyeceğim. Arkadan Çin geliyor. Tabii, Çin hiçbir zaman Mercedes kalitesine erişemez, ama diğer taraftan elektrikli arabalarla, farklı arabalarla geliyor. Ucuzla geliyor, ucuz iyi değildir onu biliyoruz ama her geçen gün iyileştirdiklerini görüyoruz. Ucuz ama kaliteli, uzun garanti süresi olan, düşük işletme giderlerine sahip otobüslerle yolumuza devam edeceğiz. Pazarın son 3 yılına baktığımızda, daha çok 200-250 bin Euro segmentindeki otobüslerin rağbet gördüğünü görüyoruz. Çünkü Türkiye’de uzun mesafe otobüsçülüğü bitti, kısa mesafeli otobüs taşımacılığı başladı. Kısaya da çok büyük otobüs gerekmiyor, yolcularımızdan da böyle bir talep gelmiyor. İlla, peron arabası olsun mantığını bir tarafa bırakmak zorundayız. Bay Kurz’a bundan sonraki yaşamında başarılar, Bay Genes’e Türkiye’ye hoş geldin diyorum” dedi.

Sektörün duayen ismi Ali Osman Ulusoy’da, Mercedes ile sektör mensuplarının iş ortağı olduğunu belirterek, “Mercedes bu ülkede faaliyete başladığı andan beri pazar lideri. Mercedes’in bu sektöre her zaman destek olması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. 19 Nisan’da Trabzon’da sektör mensuplarını ağırlayacaklarını ve sektörün sorunlarını masaya yatıracaklarını vurgulayan Ali Osman Ulusoy, “Trabzon’un ardından bir iki kentte daha sektörün sorunların tartışılacağı toplantılar düzenleyeceğiz. Sorunlarımızın hükümete iletilmesini sağlayacağız” dedi. 

Galip Öztürk’ten sevgi mesajı
banner97

Metro Turizm Genel Müdürü Umut Kahraman da, TOFED Kurucu Genel Başkanı Galip Öztürk’ün sevgi ve selamlarını ileterek, “Sayın Galip Öztürk, Mercedes’i başarıdan başarıya koşturan Sayın Kurz’a bundan sonraki hayatında başarılarının devamını diledi. Sayın Genes’e hoş geldiniz dememizi istedi” dedi. Kahraman, “Sayın Galip Öztürk ve Metro Turizm adına biz de Sayın Kurz’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Umut Kahraman, Kurz’a günün anısına bir hediye sundu.  

TOFED Genel Başkan Vekili Selami Tırış, Kurz’a başarılar dilediklerini belirterek, “Birlikte çalışmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadık. Sayın Genes’e hoş geldin diyoruz. Yeni görevinde başarılar diliyoruz” dedi. Tırış, günün anısına Wolf Dieter Kurz’a bir plaket sundu.    

TOSEV Vakfı İcra Kurulu Başkanı Latif Karaali, “Rekabetin çok yoğun olduğu bir sektörde ileri gidenler ve geri kalanlar olabiliyor. Sektör mensuplarının çocuklarına eğitim ve sağlık konularında destek vermek istiyoruz. Mercedes’in vakfımıza ve oluşturulması planlanan müzeye katkılarını bekliyoruz” diye konuştu.

TTDER Başkanı Sümer Yığcı da, “Biz sizi çok sevdik. Siz gitmiyorsunuz, görev değiştirdiniz. İnsanlar görev değiştirir, bir yerden bir yere gider. Giderken kalpler ayrılmaz. Kalpler birbirine bağlıdır. Bizim Türkiye’de bir adet vardır. Bir fincan kahvenin hatırı 40 yıldır. Almanya’da kahve içtiğinizde bizi 40 yıl hatırlamanız için bu hediyeyi size sunuyorum. Sayın Genes’e hoş geldiniz diyorum” diye konuştu.  

Bu ülkeye aşık oldum

Mercedes-Benz Türk Direktörler eski Başkanı Wolf Dieter Kurz, “Türkiye’de göreve başladığım 2009 yılı Ekim ayında yine buradaydık. Son derece başarılı bir üç yıl geçirdik. Bu bir kişinin değil, bir takımın başarısı. Tabii, takım başarısı olduğu kadar Mercedes-Benz müşterileri ile değerli işbirliğinin bir sonucu. Benim için otobüsçülerle birlikte çalışmak her zaman çok keyif verici oldu. Zaman zaman çok ciddi pazarlıklar yaptığımız durumlar oldu. Burada sadece bir satıcı ve alıcı, firma ilişkisi değil, bir aile gibi hareket eden bir organizasyondan söz ediyoruz. Bu aynı zamanda güvene dayalı iyi ve kötü günde devam eden bir ilişki oldu. Şimdi Türkiye’den ayrılmak gerçekten benim için çok güç. Çünkü kendimi burada her zaman iyi hissettim. Bir, iki yıl değil beş yıl daha kalabilirdim. Geldiğim gün bu ülkeye aşık oldum, sadece ülkeye değil insanlarına da... Sizler de benim bu duygularımı hissetmişsinizdir. Ülkenizden ayrılırken bu üç yılda göstermiş olduğunuz işbirliğine, duyduğunuz güvene ve Mercedes’teki takım arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Son derece güzel organize edilmiş gece ve hiç beklemediğim hediyeler için de teşekkür ederim. Ailem bir süre daha Türkiye’de kalacak, bu benim için de kademeli bir ayrılık olacak. Buradan bir dostunuz olarak ayrıldığımızı ifade etmek isterim. Bir dilek hakkım daha olsaydı; artık beni yeni görevimde satış sonrası hizmetlerin başına gittiğim için bizden daha fazla yedek parça almalarını dilerdim” dedi. ■
Yorumlar (0)
banner92
banner116
17
açık