banner91

banner115

banner92

TOF ve TTDER iftarda buluştu

Şehirlerarası ve turizm taşımacıları Anadolu Isuzu sponsorluğunda iftarda buluştu.

banner114
TOF 30.07.2013, 11:49 03.06.2014, 11:58
TOF ve TTDER iftarda buluştu
banner100

22 Temmuz Pazartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen iftar yemeğine, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Hamza Demirdelen, TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, TTDER Başkanı Sümer Yığcı, İSTAB Başkanı Hakan Orduhan, Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay, Bahçeşehir Üniversitesi UYGAR Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, üretici firmaların ve bayilerinin yetkilileri ile çok sayıda taşımacı firma sahibi katıldı. 


TOF Başkanı Mustafa Yıldırım:

Otobüs işletmeciliğinin hızlı bir kabuk değiştirme sürecini yaşadığını vurgulayan Yıldırım, “Bu değişim ve dönüşüm sıkıntılar da getirdi. Şehiriçinde sıkıntılar var, yol bulup seyahat edemiyoruz. Otobüslerimizi sefere çıkaramıyoruz. Otobüsler, neredeyse şehirlerarasındaki süreyi şehiriçinde kaybediyor. Bunun için, yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayata geçmeyen öneriler var. 2015 yılını hedef alan bir planlama ile Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek, servis saatlerin de günü üçe bölerek, sabah 06.30’da işçiler, 08.30’da öğrenciler ve 09.30’da memurların taşınabileceği dilimleri oluşturmak gerekiyor. Bu yapılırsa bir servis arabasını günde 3 kere kullanma şansımız var. Bu verimliliği getirecek. Onun dışında, İstanbul sokakları yük taşıyan arabalardan geçilmiyor; günün her saatinde şehiriçine giriyorlar, yolları kapatıyorlar ve İstanbul’dan çıkışlarımız zaman zaman 3-4 saati bulabiliyor. Bundan sonraki süreçte, İstanbul Ticaret Odası başta olmak üzere Taşımacılar Meclisi Platformu olarak bir çalışma yapıp İstanbul’u trafik sıkıntısından kısmen kurtarmamız lazım” dedi.

Gücümüzün farkına varalım

Sektörün gücünün farkında olmasının önemine değinen Yıldırım, şunları söyledi: “Taşımacılar olarak gücümüzün farkında olalım. Türkiye ciddi bir karayolu taşıma ülkesi. Biz gücümüzü doğru yönetiyor muyuz? Dernekler, federasyonlar olarak önemli adımlar attık, büyük mesafeler aldık. Hükümetle ilişkiler, bakanlıklar, kanunlar, yönetmeliklerde etkileşim var. Bize fayda sağlayacak birtakım adımlar atılıyor ama yeterli değil. Bunun için daha büyük güce ihtiyaç var. Taşımacılar olarak önce “taşımacılar platformu” diye sanal bir platform oluşturmayı düşünüyoruz. Ticaret odalarında meslektaşlarımız var. Odalar Birliğinde Meclisimiz var. Ciddi adımlar atıyoruz ama bu gücümüzü biraz daha derleyip toparlayıp, haklarımızı söke söke alabilmek için yumruk olmak zorundayız.” 

Turizm taşımacılarının sorunları 

Mustafa Yıldırım, turizm taşımacılarının şehiriçinde yaşadıkları sıkıntıları da dile getirdi: “Özelikle tarihi yarımadada, havaalanında dolaşım ve parklanma sıkıntıları var. Karaköy’e gemiler geliyor. Turistleri alıp, tarihi ziyaret yerlerine getiremiyoruz, getirdiğimiz zaman araçları park edemiyoruz, ceza yazılıyor. İstanbul’a bugün 7,5 milyon turist geliyor, 2023 hedefi 25-30 milyon. Ne kadar çok insanın gelmesi mi, bıraktığı döviz mi önemli? İstanbul bir dünya şehri olacaksa, turizmden payı her geçen gün artacaksa, turizm altyapılarımızı buna göre planlamamız lazım. Bu sorunların çözümüne yönelik bir çalışma yapıyoruz. Birçoğunuzun bildiği gibi Samatya-Yenikapı arasında 3-4 bin dönümlük bir alana dolgu yapılıyor. Burası miting yapılan günler dışında, 350 gün boş duracak. Burada bir turizm terminalinin yapılması lazım, İstanbul’da turist taşıyan otobüslerin bir kimliğe kavuşması, terminale sahip olması lazım. Otobüsleri kullanan şoförlerin bazı sosyal hakları olması lazım. Oturma, dinlenme, bekleme, park etme gibi ihtiyaçlarını karşılayacak teklifi Büyükşehir Belediyesine yaptık. Onun da takipçisi olacağız.  

Otobüslerdeki engelli donanımı 

Şehirlerarası taşımacılığa yönelik engelli donamında yapılması planlanan düzenlemeye yönelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile görüşeceklerini de vurgulayan Mustafa Yıldırım, “Şu andaki mevcut taşıtlarımız ve bundan sonra 2018’e kadar üretilecek bütün taşıtlarda, asansör rampa, birtakım yatırımlar yapma mecburiyeti getirilmesi planlanıyor. Otomotiv üreticileri ve OSD ile görüşüyoruz. Eski taşıtlara bunu yapmanın ciddi sosyal ve ekonomik maliyeti var. Bu dönüşüm için 40 bin otobüsteki iki koltuğu feda ettiğinizde 80 bin koltuk yapıyor. Bunlar yıl içinde kullanılmadığında bunun getirdiği faturalar nasıl karşılanacak, engelli vatandaşlarımızın oranı ve buna ihtiyaç duyan engelli sayısı nedir, bunun tespitinin, dolaşım kat sayılarının tespit edilmesi lazım. Bugün çok hissetmediniz, yarın karşınıza büyük bir sorun olarak çıkacak, otobüslerin kapasitesi daralacak. 50 bin lira değeri olan bir otobüse 50 bin liralık bir düzeneği yapma mecburiyeti getireceksiniz. Bütün bu sıkıntıların çözümü var. Sizlerin, bizlerin görüşleri sorulmadan, alınan kararlar askıda kalıyor. Sürekli erteleme ile beraber, bu sıkıntı çözümsüz hale geliyor. Bunun çözüm önerilerini biz üreteceğiz. İçinde engellilerimizin de bulunduğu komisyonun kurulmasını teklif edeceğiz. Engelli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması konusunda, hiçbir kaygımız yok. Her zaman kendilerine destek olmaya hazırız. Onları ücretsiz olarak taşımaya hazırız” dedi.

Anadolu Otogarı planlara işlendi 

Anadolu Otogarı projesinin 15 yıldır konuşulduğuna, ancak bir türlü hayata geçmediğine dikkat çeken Yıldırım, “Artık planlara işlenmiş bir otogar yerimiz var. Anadolu Çamlıca turnikelerinin hemen girişinde, sağ tarafta 50 km.lik bir alanın uygulama projeleri çiziliyor. Karayolları, kavşak düzenlemesini kabul etti; bir tek ihalesi kaldı, o da başlatılacak. Harem’i, komple oraya taşıyacağız. Orası açıldıktan sonra Ataşehir Dudullu çevresindeki bütün terminaller kapatılacak ve tek merkezden yolcuların transferini yapacağız. Harem’den Boğaz’ı geçerek kullanan, birçok yolcu var onlar için yolcu toplama merkezi yapılmasına yönelik görüşmeleri yaptık.

Avcılar’da yolcu toplama merkezi 

Avcılar Belediyesi bir yolcu toplama merkezi yapıyor, stadın altındaki terminaller kalkacak. Dolayısıyla Avcılar’da, Beylikdüzü’nde, Büyükçekmece’de birçok yerde, TEM koridoru başta olmak üzere birçok noktada toplama merkezleri yapıldığında, bir sonraki adımımız ortak servis aracı olacak. 

Ortak servis aracı 

Sektör Anadolu yakasında atılan bu adımı desteklemeli, bunu mutlaka zorunlu hale getirmemiz lazım. Daha sonra ise Küçükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece, bölgesinde ortak servise geçilmesi lazım. Servis bu sektörün en önemli kamburu. Servis sorununu çözdüğümüzde, yolcu toplama merkezleri yapıldığında şehiriçinde binlerce acente kapatılacak. Bizim verdiğimiz yüzde 10 komisyonların büyük kısmı, taşımacıların cebinde kalacak, otobüsten kestiğimiz komisyonların miktarı azalacak, servisler müşterek olduğunda, servis giderleri azalacak. Hem otobüsçü, hem işletmeci kazanacak. Bu anlattığım bütün projelerde hem ülke adına, hem sektör adına büyük bir verimlilik sağlamış olacağız.

banner97
TOFED Başkanı Mehmet Erdoğan:

Sektörün zor bir süreçten geçtiğini belirtern Erdoğan, sektördeki belgeli firma sayılarına yönelik bilgiler verdi: “15 Mayıs 2012’de D2 belgeli firma sayısı 1178, otobüs sayısı 21900. 22 Temmuz 2013 itibariyle D2 belgeli firma 1145. Otobüs sayısı ise 33 bin. Turizm taşımacılığı tarafında 11.100 otobüs artmış. Turizm grubunda işler yolunda gözüküyor. D1 belge tarafında ise 360 şirket bugün 339’a düşmüş durumda.” Bayram sürecinde D2 belgeli araçların kullanımına yönelik iznin verilmesi için müracaat ettiklerini ifade eden Erdoğan, “6 ağustos itibariyle bu iznin verileceğini düşünüyorum. 1500 dolayında D2 belgesine kayıtlı otobüs bayram sürecinde kullanılacak” dedi. Yapılan kaza istatistiklerinde en güvenli karayolu ulaşım aracının otobüs olarak belirlendiğini açıklayan Mehmet Erdoğan, otobüslerin engelli dönüşümüne yönelik düzenlemelerle ilgili görüşmeler yapacaklarını kaydetti. 

Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay:

İftarlara katılımın her yıl giderek arttığını belirte Tamay, “İftarlara katılım her sene arttı, bugün bakıldığı zaman masalarda boş yer yok. Gönül istiyor ki, bir tane büyük bir iftar düzenlensin, bu alanın tüm meslek örgütleri ve tüm taşımacılar yer alsın. Hatta taşımacıları tek bir şemsiye altında toplayacak bir konfederasyonun oluşmasını ben şahsen istiyorum” dedi. Anadolu Isuzu olarak ülkenin geleceğine yatırım yaptıklarını vurgulayan Tamay, “Engelli taşımacılık konuşuldu, biz son beş yıldır ‘engellilerin taşınmasına yönelik araçları yapmaya hazırız’ diyoruz. Bunları ürettik ve pazara sunduk. Mümkün olduğunca fiyatı artırmayacak ama kaliteyi ve teknolojiyi artıracak araçlar üretmeye çalışıyoruz. 26 ülkeye de ihraç ediyoruz. Araçlarımız bugünden engelli taşımaya uygun halde. Teknik anlamda bu geçişi engelleyecek veya bu geçişi zorlaştıracak, öteleyecek engelimiz bulunmuyor. İnanıyoruz ki Türkiye’nin geleceğinde zaten bunlar olacak. Önümüzdeki dönemin sektör açısından çok daha güzel günler getireceğine yürekten inanıyorum” dedi.  

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy:

Turizm sektörünün son 30 yılda geldiği nokta hakkında bilgiler verdi: “Sene 1980, 22 uçağı olan bir Türkiye ve 65 bin yatağı olan bir konaklama sektörü. 300 milyon-400 milyon dolarlardan başlayan ve bugün 30 milyar dolar döviz getiren bir sektörün temsilcisi olarak konuşuyorum. 160 uçağa göre yapılmış bir Atatürk havalimanına bugün 1174 uçak iniyor. Türkiye’nin bugün 33 yat limanı ve 400 uçağı var. 2000 yılında 556 bin kişi gezmiş içeride ve dışarıda; 2012’de 13 milyon Türk vatandaşı yurtiçinde ve yurtdışında gezmiş. Bu Türkiye’nin büyüklüğüdür. Bu Türkiye’nin gelişmişliğidir. Bu Türkiye’nin gelecekte turizmde önemli bir misyonu üstlendiğinin ifadesidir.” Artık şirketlerin ikinci ortağının maliye olduğunu belirten Ulusoy, taşımacıların daha iyi hesap yaparak çalışmaları gerektiğini ifade etti. 

Ali Osman Ulusoy:

Ulusoy, firma sahiplerinin aklı ön planda çalışarak, ticareti esas edinmesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz, yolcumuzdan 10 yıl önce aldığımız parayı alıyoruz. Hayatımızın mücadelesini veriyoruz. 10 otobüsü olan 8’e, 8 otobüsü olan 6’ya iniyor. Dolayısıyla 6 tanesi yaşamak için 3 otobüs değişiyor, 3’ünü veriyor, 3’ü için borçlanıyor. Şimdi eksilme var, artma yok. Kaderimize razı olmayalım, aklımızı kullanmak zorundayız. İşimize, birbirimize sahip çıkarak, yıkıcı rekabeti önlemek zorundayız” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi UYGAR Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı:

Kentiçi ulaşımda en büyük payın lastik tekerlekli araçlarda olduğunu belirten Ilıcalı, “İstanbul’da halen 125 km raylı sistem ağı var. 2023 hedefi 700 km. Denizi yüzde 3’ün altında kullanıyoruz. Metrobüsle günde 720 bin kişi taşınıyor. Ulaşım sistemleri birbirine rakip değil, tamamlayıcısı konumunda. Entegrasyonu kuvvetlendirmemiz ve toplu taşımacılığı destekleyecek adımları atmamız lazım. Toplu Taşımacılar Birliği’nin kurulmasına yönelik çalışmalar yapalım. Türkiye’de nüfus artıyor, araç artıyor, en fazla hareketlilik artıyor. Çok fazla toplu ulaşım talebi olacak, en kısa çözümü de, toplu ulaşımı entegre edecek ve destekleyecek çözümler bulmak” dedi.

UDH Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Hamza Demirdelen:

2003 öncesinde kayıtsız, kuralsız çalışan sektörün yasal altyapılar ile kayıt altına ve kurallar içerisine alındığını belirtti. Sektördeki belge sayısına yönelik yapılan açıklamaların kayıt altına alınmadan sonraki dalgalanmalarla ilgili olduğunu belirten Demirdelen, “Sektörün kayıt altına alınması ve altyapıda yapılan iyileştirmeler sonucunda, duble yollar sayesinde güvenli taşımacılık oluştu. 100 bin civarında araç hurdaya ayrıldı” dedi. 

TTDER Başkanı Sümer Yığcı:

İftarların 18 yıldır yapıldığını vurgulayan Yığcı, “Biz 18 seneden beri, ‘bu yemek bizimdir’ deyip kendimizi övüyoruz. Sponsorumuz Anadolu Isuzu’dur bunun sahibi de Sayın Fatih Tamay’dır. 1968 senesinde bu işe başladım, o zaman Türkiye’de 225 tesis vardı, bu sayı 2000 senesinde 1824’e çıktı. 2012 senesinde de, 2870 tesis yapıldı. Turizmci kardeşlerim, korkmanıza gerek yok! Ayın 24’ünden sonra bütün gemiler limanları dolduracak. 7-8 tane gemi gelecek. Biz hizmet bölüğüyüz. Ne kadar çok hizmet yapabilirsek, ne kadar çok turisti ağırlarsak, o kadar çok turist gelecek” dedi.
Yorumlar (0)
banner92
banner116
17
açık