banner91

banner115

banner92

TOFED Genel Kurulu yapıldı

Bakan Yıldırım, şehirlerarası otobüsle yolcu taşımacılığının standartlarının dünyada bir numara olduğunu söyledi.

banner114
TOF 24.05.2013, 14:01 03.06.2014, 11:59
TOFED Genel Kurulu yapıldı
banner100
24 Mayıs Cuma günü Ankara’da Büyük Anadolu Oteli’nde gerçekleştirilen TOFED Genel Kurulu’na Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TOBB Başkan Vekili Halim Mete ve çok sayıda sektör mensubu katıldı.

Yeni Yönetim Kurulu ve Genel Başkan seçimi yapıldı. Mehmet Erdoğan tekrar Genel Başkanlığa getirildi.

Genel kurulun açılışında konuşan TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, iyi paraların kazanıldığı dönemlerin geride kaldığını belirterek, “Yolcularımız artık daha bilinçli. Artan rekabet, daha yeni otobüs, daha fazla hizmet, daha ucuz fiyat gibi pek çok zorlu koşulları beraberinde getirdi. Bunlar yetmiyormuş gibi; hava, deniz, demiryolu devreye girerek yolcu taşımacılığı yapılan sistemler çeşitlendirildi. Üzülerek görmekteyiz ki ulaşım politikalarında karayolu yolcu taşımacılığı göz ardı ediliyor. Bir başka rakibimiz olan özel otomobil kullanımı giderek artıyor. Şehiriçinde olduğu gibi şehirlerarasında da toplu taşımacılığın desteklenmesi, insanların en güvenli taşımacılık olan otobüsle taşımacılığa yönlendirilmesi gerekiyor” dedi. 

Galip Öztürk’ün mesajı okundu 

Başkan Mehmet Erdoğan, sağlık problemleri yaşaması nedeniyle Kurucu Genel Başkan Galip Öztürk’ün toplantıya katılamamaktan duyduğu üzüntüyü ve sektöre yönelik açıklamalarını içeren mesajını okudu.  

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: Düzenlemeler kurumsallaştırdı

Bakan Binali Yıldırım, kurumsallaşma olmadan sektörün gelişmesinin mümkün olmayacağını vurguladı: “Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği çıkmadan önce kurumsallaşma adına otobüsçülükte ne yaşandı onu söyleyeyim: Özmal miktarı yüzde 15’ti, şimdi yüzde 50’leri geçmiş durumda. Yani otobüsçülük kurumsallaştı ve uzun vadede sürdürülebilir bir sektör haline geldi. Bize bazıları gönül koyuyor, sitem ediyor; ‘siz havacılığı, demiryollarını destekliyor, otobüsçülüğü desteklemiyorsunuz’ diyor. Bunların hiçbiri doğru değil. Bunların hepsi bizim. Demiryollarımızı, havacılığı tabii ki geliştireceğiz, ama otobüsçülüğü de ihmal etmeyeceğiz” dedi. 

Doluluk oranlarınız arttı 

Sektörden gelen talepler üzerine taşımacılıkta taban fiyat, terminallerde tavan fiyat ücretlerini belirlediklerini, tek tip otobüs taşımacılığı yerine mesafeye ve ihtiyaçlara göre otobüs kapasitesi ile tipini çeşitlendirdiklerini belirten Bakan Yıldırım şunları söyledi: “Daha etkin işletmecilik adına böyle bir çeşitlenmeye gittik. Bunu da sektör adına çok önemsiyoruz. Bazıları, ‘12 bin otobüs vardı, 7 bin 500 otobüs kaldı, dolayısıyla sektör geri gitti’, diyor. 12 bin otobüs varken doluluk oranınız yüzde 33 seviyesindeydi, şimdi otobüs sayısı azalmasına rağmen doluluk oranınız yüzde 75’in üzerinde. Bir işi yapalım, ama yolları sevindirmeyelim; para da kazanalım. Sektörün sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için mutlaka kurumsallaşması ve doluluk oranını artırması gerekiyordu; bu sağlandı.” 

Seyahat talebi artıyor

Hava taşımacılığında yolcunun arttığı, otobüslerdeyse düştüğüne yönelik değerlendirmelere katılmadığını da belirten Bakan Yıldırım, “Böyle bir şey yok; Türkiye’de hareket kat sayısı artıyor. 10 yıl önce sadece İstanbul’da bir günlük seyahat miktarı 9 milyon iken şu anda 23 milyon. Her sektörde yolcu artışı var, yüzde 10’lar seviyesinde artmaya devam ediyor. Türkiye’nin ekonomisi büyüdükçe, insanlar daha fazla seyahat ediyor. Otobüsle seyahatin konforu uçaktan daha rahat ve neredeyse evden eve seyahat imkanı getiriyor. Ülkemizdeki otobüsçülük dünyada da bir numara. Türkiye’nin bu otobüsçülük şirketini inceleyen Almanya ve İngiltere aynı yapıyı kurmak için faaliyete geçti. Her sektörün, her taşıma türünün kendine ait müşterisi mutlaka var. Daha da fazla olacaktır. Hiç kimse ümitsiz olmasın; önce biz, kendimize çeki düzen verelim. Vatandaşa ilgimizi artıralım, kararlılığımızı gösterdiğimiz, güvenilirliğimizi artırdığımız müddetçe halk sektörünüzü giderek daha da beğenecektir. Fırsatçılık yapmayacağız.  Kısa günün ticaretine bakmayacağız, uzun ufuklu, uzun hedefli çalışmalar yapacağız” dedi.

Sigorta konusu takibimiz altında 

Sigorta ile sıkıntıların daha da büyüdüğünü gördüklerini ifade eden Bakan Yıldırım, “Bu konuda da birtakım kötü niyetli girişimler olduğunun, sigorta poliçelerinin, her yıl biraz daha şişirildiğinin farkındayız. Sigorta işini yakın takip altına aldık. Bu sektör açısından irdelenmesi ve gerekirse müdahale edilmesi gereken bir konu” dedi.

Benim gücümü aşıyor… 

Bakan Yıldırım, sektörün talepleri arasında, sadece yakıtta indirim sorununu çözemediklerini, konunun kendilerini aştığını, ancak mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi: “Yakıtı ucuzlatma işi benim gücümü aşıyor, biliyorsunuz, ama bu mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye o günlere de gelecek, hem de çok uzak değil” dedi. 

banner97
Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın: Herkes işini, hesabını iyi yapacak

Öğleden sonra devam eden genel kurulda, Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, havayolu taşımacılığındaki gelişmenin gerektiği gibi olduğunu vurgulayarak, “Yüksek hızlı tren geliyor şimdi. Hep beraber bir dengede buluşacağız. Herkese ekmek var. Herkes, işini, hesabını kitabını iyi yapacak, ölçülü yapacak, verimli yapacak, ancak öyle ayakta kalacak” dedi. 

Sektör verileri 

Talat Aydın, sektördeki kapasite ile ilgili veriler de verdi: “D1 belgeli firma sayısı 339. Bunlara kayıtlı 7545 otobüs var. 80 B1 belgeli firmaya kayıtlı 1421 otobüs faaliyette.” Aydın, konuşmasında, uzun saatler süren, uzak yol seyahatlerinin cazibesini kaybettiğini, böylesi taşımacılığın sürdürülebilir olmaktan çıktığını kaydetti. 

TOBB Başkan Vekili Halim Mete: Bu sektör dimdik ayakta 

Sektörün Başbakan Erdoğan ve Bakan Yıldırım’ın verdiği destekler sayesinde dimdik ayakta olduğuna dikkat çekerek, “Bu sektör gelişen havacılık karşısında ezilecek, çökecek, bitecek derken dimdik ayakta ve gücünü artırarak devam ediyor” dedi. 

TOF Genel Başkanı Mustafa Yıldırım: Küçük firmalar birleşmeli

"Sektörde geçmişte bir günde 100 otobüs kaldıran firma bulunamazken, bugün 400’ü aşkın sefer yapan firmalar var. Küçük firmaların birleşmesi, sermaye yapılarını güçlendirmeleri şart" sözleriyle sektörün sıkıntılarından sıyrılma yolunu gösterdi. 

TOFED yeni yönetimi 

Genel Başkan: Mehmet Erdoğan, Genel Başkan Vekili: Selami Tırış. Genel Başkan Yardımcıları: Ali Çıkkan, Metin Tırış, Mustafa Özcan, Hakan Orduhan, Mustafa Tekeli, Abdullah Öcal. Genel Sekreter: Mevlüt İlgin. Genel Muhasip: Mustafa Dağıstanlı. GYK Üyeleri: Mazlum Bababalım, Sabri Karataş, Hürer Fethi Gündüz, Erol Özkaymak, Seyhan Azder, Salim Altunhan, Mahmut Arıkboğa, Muhittin Nişikli, Mustafa Kıranşal, Yüksel Yüce, Yüksel Kurnaz, Şeyhmus Çaktır, Bülent Yıldız, Hayrettin Yağız, Adnan Değirmenci, M. Saip Konukoğlu, Cemal Yağcı, Galip Gönültaş, Orhan Sungur, Ramazan Ilgan, Abdülkadir Baykuş, İrfan Topaloğlu, Bertan Söğüt, Aydın Özgen, Temel Uzlu, Selami Tan, Ahmet Erat, Ozan Deniz Ünal, Erdal Çetin, Mahmut İrkey, Mehdi Dalgalı, Ebedin İnanç, Hasan Aras, Aslan Bayram, Necdet İpekçioğlu, Nida Büyükbayraktar, Fatih Uğur, Mustafa Sagun, Halil Baylam, Mustafa Özbakır

Üreticiler stand açtı

Mercedes-Benz Türk, MAN Kamyon ve Otobüs, Temsa, Otokar, Anadolu Isuzu ve Brisa oluşturdukları stantlarla ürünlerini tanıttılar. 

Yorumlar (0)
banner92
banner116
13
açık