banner91

banner115

banner92

TOF’un açılım dönemi başladı

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Kurulu 28 Nisan’da gerçekleştirildi. 2015yılını TOF’un açılım dönemi ilan etti.

banner114
TOF 04.05.2015, 13:37 04.05.2015, 14:03 Taşıma Dünyası
TOF’un açılım dönemi başladı
banner100

TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, sivil toplum örgütü olarak büyümeyi hedeflediklerini belirterek, “Daha güçlü bir sivil toplum örgütü vaat ediyoruz. Turizmde, şehirlerarasında büyümeyi hedefliyoruz. Belki içimize çok daha büyük kadrolar katılacak. Hak arayanlar, hesabını bilenler bizim peşimize takılırlar. Bizde yanlış iş olmaz. Profesyonel kadroları, hukuk danışmanlığı, proje, yatırım danışmanlığı olmayan sivil toplum örgütü sektöre hiç birşey veremez. Biz onu vermek için bugüne kadar çalıştık. Çekirdeği oluşturduk. Şimdi açılım dönemidir. Önümüzdeki dönem TOF’un açılım dönemidir. Açık net söylüyorum. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.  


Tüm Otobüsçüler Federasyonu’nun genel kurulu 28 Nisan Salı günü Bayrampaşa’daki federasyon merkezinde gerçekleştirildi. Genel kurulda, geçmiş dönemde yürütülen çalışmalar, sektörün yaşadığı sorunlar ve 2015 yılı hedefleri paylaşıldı. Tek aday olarak seçime katılan Mustafa Yıldırım tekrar başkan seçildi. Yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.  Hasan Tahsin Yücefer, İbrahim Arttırdı, Sümer Yığcı, Şevket AK, Sinan Uzun, Erhan Özkılıç, Cesip Alptekin, Halil Balyam, Temel (Kemal) Kolaçoğlu, Nusret Ertürk, Mehmet Öksüz, Sabri Çelikus.


TOF Genel Sekreteri Nusret Ertürk: Hiç bir yere maddi ve manevi bağımlılığımız yok

TOF Genel Sekreteri Nusret Ertürk’ün faaliyet döneminde sürdürülen çalışmalar ile ilgili bilgilendirme konuşması ile başlayan Genel Kurulda, 3 yıldır gelirler ile ancak giderlerin karşılanabildiği vurgulandı. Ertürk, “ Federasyonumuzun güçlenmesi ve sürekli bir gelire sahip olması yönetimin en önemli hedefleri arasındaydı. Bu hedef başarılmış durumda. Ancak federasyonun amaçlarını gerçekleştirebilmesi ve profesyonel danışman kadroların oluşturulması için daha fazla gelir kaynaklarına ihtiyaç duyuyoruz. Buna yönelik çalışmalar sürüyor. Federasyon hiçbir şirkete veya işletmeye maddi ve manevi olarak bağlı olmadan kendi gelirleri ile yürüyebilecek bir yapıya dönüştü” dedi.  

Sektörümüzü savunduk 

Sektörün, işletme bazında, küçülmekte olduğuna dikkat çeken Ertürk, “Araç bazında azalma yok, sektörde atıl kapasite her geçen gün artıyor. Federasyon olarak bu faaliyet döneminde sektörümüzdeki sistem yanlışlığını, atıl kapasiteyi, verimsizliği, haksız rekabeti, otogar ücretlerini, akaryakıt fiyatlarının ve vergi oranlarındaki yüksekliğini, kaçak akaryakıt kullanımını, 10 numara yağ sorununu sürekli dile getirdik. Trafik sigortalarındaki artışı, maddi ve manevi tazminatları, trafik kazalarını, yol güvenliğini ve otobüs sektörünün canını yakan her düzenleme ilgili fikrimizi her zeminde açıkça ifade ettik. Çözümler önerdik, kamuoyu ile paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz. Katıldığımız her toplantıda sektörümüzün sorunlarını dile getirdik, hak ve hukukunu korumaya çalıştık. Birlik ve beraberlik olduğunda doğru talepler ile gidildiğinde sorunlar çözülebilmektedir. Sektörel destek ve ne istediğini bilmek çok önemlidir. Gerçekleşmesi mümkün olmayan talepleri gündeme getirmemek, kurumlara gidilmemesi gerekir. Sektör menfaatleri ile çelişen kişisel istekleri dile getirmemek gerekir” dedi.

Mevzuattan doğan sorunlar 

Ertürk, faaliyetleri döneminde mevzuat kaynaklı sorunların çözümüne yönelik yürüttükleri çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Engelli Yasası ile ilgili birçok toplantıya katıldık ve uygulamaya yönelik çözüm önerilerimizi sunduk. OSD’nin de katkısıyla birlikte yeni bir yönetmelik hazırlanmasına yönelik bir süreç başladı. Bu sürecin takipçisiyiz. 

Yüzde 25 doluluk şartı 

Bu düzenlemenin çözümü noktasında bir sonuç elde edemedik. Dolu depo ile çıkış yapılmasına yönelik önerimiz; makul bir çözüm olarak görülmesine rağmen düzenleme de bir değişiklik olmadı ve tüm girişimler sonuçsuz kaldı. Yurtdışı firmaların yaşadığı x-ray uygulamasının çözümüne yönelik çabamız sonuç verdi ve artık ihbar ve şüphe sonucunda araçlara bakılıyor. 

6 ayda bir muayene gündemden düştü 

Ticari araçların muayenin 6 ayda bir yapılmasına yönelik bir çalışma vardı. Biz bunun karşısında olduğumuzu ifade ettik ve bunu da birlik ve beraberlikle gündemden düşürdük.

Hat iptallerinde geçiş süreci 

Çalıştırılmayan hatların iptaline yönelik düzenlemeyle ilgili 3-4 aylık bir geçiş süreci tanındı. Acil durumlarda ilave sefer işletme tarafından bilgisi verilerek iznin verilmesini istedik bir sonuç elde edilemedi. e-bilet tebliğinin yayınlanması
sürecinin takipçisi olduk. Fakat sektör buna yeterli ilgi göstermedi. Sektörün e-bilet konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Ortak bilet satışı noktasında çalışma yapılması gerekiyor. 

Cep terminalleri 

Alibeyköy Terminali sektörün birlik ve beraberliğini gösterdiği örnek bir projedir.  Avcılar, Bahçeşehir,  Kavacık, Kurtköy’de inşa edilecek cep terminalleri bu anlayışla hayata geçecek.  

banner97
8+1 araçların kullanımı 

8+1 otomobil sınıfına dönüştürülmesi konusunda yoğun bir çalışma yürüttük. 8+1 araçların D2 belgesinde kullanımına 2016 sonuna kadar izin verildi. Biz bu düzenlemenin 2018 sonu olarak yeniden yapılmasını istiyoruz.  

2015’te yapılacaklar 

Örgütlenmeye ve üye sayımızı artırmaya yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz. Hukuk birimi, ihtisas komisyonları kurmak istiyoruz. Federasyonun gelir kaynaklarının artırılması gerekiyor. Anadolu Otogarı ve şoförlerin çalışma şartları ile otobüs kaptanlığının ulusal meslek standardının belirlenmesi için çalışma yapılması gerekiyor. UKOME’nin yapısında değişiklik için çalışmalar yapılması gerekiyor. Korsan taşımacılığın önlenmesi için denetimlerin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor. Mesleki dayanışmayı artırmalıyız. Petrol Ofisi projesine destek olunması gerekiyor.” ■
TOF Genel Başkanı Mustafa Yıldırım
Gücümüzü gösterelim 

TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, sektörün çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “7 Haziran’da seçim var. Bu sektörün gücünü, büyüklüğünü siyasetçilere de göstermemiz gerekiyor. Bu sektörün büyüklüğünün kimse farkında değil. Bu gücü Meclise taşımak gerekiyor. Biz gücümüzün farkında olalım. Biz şov peşinde olan bir federasyon değiliz. Bizim ne olduğumuz değil, ne yaptığımız önemlidir. Sivil toplum örgütlerinin yaptırım gücü zayıf. Siyasetçilerin mesleki sivil toplum örgütleri ile iyi ilişkiler kurması, bu örgütlerden Meclise insanları taşıması çok önemli. Sektörlerin yaşadığı sorunları en iyi bilenler bu örgütler içinde yer alıyor. Bu ülkenin yükünü taşıyan bizlerin öneminin iyi bilinmesi gerekiyor.  

Örgütlenme önemli 

Yıldırım, “Sivil toplum örgütleri, üyelerinden aldıkları güçle büyürler, icraat yaparlar” diyerek konuşmasını sürdürdü: “Bundan sonra örgütlenmeye daha çok önem vereceğiz. Hiç kimseye muhtaç olmadan bugüne kadar geldik. Hukuk birimi kurmaya yönelik adım atacağız. Bilgimiz çok, yapacağımız daha çok iş var. Meslek örgütlerinin çok daha güçlü olması lazım. Çıkacak düzenlemelere yönelik anında müdahale edecek bir hukuk biriminin olması artık şart.”  

Bu maliyetlerle yürüyemez

Ataşehir’de 30 dönümlük bir alan üzerine otogar yapılma kararı alındığını, ancak buna karşı çıktıklarını belirten Yıldırım, “Anadolu Otogarı ile ilgili çalışmalar İSPARK tarafından yürütülüyor. Yeni yer olarak Çamlıca otoyol turnikelerinden sonra İstanbul’dan gidiş istikametindeki Mirkelam tesisleri ve arkasındaki alan oldu. Alibeyköy Terminali sektörümüz için güzel bir otogar oldu. Bahçeşehir’ de bir terminal şart artık. Bugünkü akaryakıt ve servis yükü ile bu iş sürdürülemez. Artık akıllı bilete dönmek gerekiyor. Bir an önce bilet satışının maliyetlerini düşünmemiz gerekiyor. Otobüsçü kazandıklarından çok daha fazlasını otogarlara çıkış parası olarak veriyor. Otogarlar artık otobüsçülerin cenneti olmalı. Bakanlığa, ‘biz bu evin sahipleriyiz, biz artık içinde bulunmadığımız projelere karşı çıkacağız dedik. Otogarların yapımına yönelik bir komisyon kurulmalı. Bu komisyonda bizim karar almamız sağlanmalı” diye konuştu. ■Harem Otobüsçüler Derneği Başkanı Kemal Kolaçoğlu:
Harem esnafı size çok güveniyor 

Genel kurulun dilek ve temenniler bölümünde konuşan Harem Otobüsçüler Derneği Başkanı Kemal Kolaçoğlu, federasyonların güçlü olmasının, sektör mensuplarının destekleri ile mümkün olduğunu belirterek, “Bize düşen görev neyse bunu yapmaya hazırız. Bu yönetimi yalnız bırakmayalım, onların her zaman yanında olalım. Görüşlerimizle onlara katkı sağlayalım. Başkanım, Harem’e önem verin, Harem esnafı size çok güveniyor. Biz sizi başımıza taç ettik. Harem üzerine hesap kuranlar var. Orası, Harem esnafının. Orada kimin dikili taşı varsa yeni otogarda yerini almalıdır. Burada organize olalım, hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için anlayışıyla hareket edersek çözemeyeceğimiz bir sorun yok” dedi. ■
Yorumlar (0)
banner92
banner116
19
açık