banner91

banner115

banner92

Yolcumuzun yüzde 30’unu YHT alacak!

Tüm Otobüsçüler Federasyonu sektörü uyardı. Ankara - İstanbul hattında yolcumuzun yüzde 30’unu YHT alacak!

banner114
TOF 12.05.2014, 14:44 03.06.2014, 12:29 Taşıma Dünyası
Yolcumuzun yüzde 30’unu YHT alacak!
banner100
Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, şehirlerarası firmaları, Mayıs ayında hizmete girmesi beklenen Ankara-İstanbul hızlı tren hattı konusunda akıllı ve planlı hareket etmeleri konusunda uyardı.
7 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşen toplantıya TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, Başkan Yardımcısı Tahsin Yücefer, Genel Sekreter Nusret Ertürk, TTDER Başkanı Sümer Yığcı, UYOF Başkanı İmran Okumuş, Mini Tur Firma Sahibi Mehmet Öksüz, Huntur Firma Sahibi Erhan Özkılıç, Tamer Tur Sahibi, Mümtaz Er, Perge Tur Sahibi Hüseyin Satır, Harem Otobüsçüler Derneği Başkanı Kemal Kolaçoğlu katıldı.

TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treninin devreye girmesi ile otobüsçülük sektörünün karşılaşacağı durumu değerlendirdi. İstanbul-Ankara YHT’nin sektöre darbe vuracağını belirten Yıldırım, “Mayıs ayı sonunda İstanbul-Ankara demiryolunun açılmasıyla, Ankara yolcusunu yüzde 30 oranında kaybedeceğiz. Hızlı tren hattı Avrupa yakasına ulaştığında bu oran yüzde 70’lere ulaşacak. Şehirlerarasında otobüsçülüğün omurgası durumunda olan Ankara yolunda hızlı tren ile İstanbul, İzmit, Adapazarı, Eskişehir ve Ankara’ya senede 50 milyon yolcu taşınacak. Bu da bizi olumsuz etkileyecek” dedi.

Akıllı ve planlı hareket 

Firmaların bu süreçte, akıllı ve planlı hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Yıldırım, “Akaryakıt giderleri artıyor. Akaryakıt fiyatları dünya piyasalarında 10 kuruş artarken, Türkiye’de 20 kuruş artıyor. Havayolu için yaptığımız görüşmelerde yaz ve kış arasında toplamda uygulanan fiyat farkının 3 katı olmasını talep etmiştik. 10 yıl önce uçak fiyatları otobüs fiyatlarının en az 3 katıydı. Bugün geldiğimiz noktada havayolu otobüsçülüğü dövüyor. Havayolu şehirlerarasının yanı sıra kongre turizmi anlamında turizm taşımacılığının da önünü kesti. Bugün, insanlar Antalya’da yapılan kongrelere uçakla gidiyorlar” dedi.
banner97

Sürdürmek mümkün değil 

Otobüsçülüğün, havayolunun yanı sıra denizyolu ve demiryolundan da olumsuz etkilendiğini ve sürdürülemez bir duruma sürüklendiğini belirten Yıldırım şunları söyledi: “İDO seferleri ile Yalova-Gemlik bölgesinde 250 otobüs boşa çıktı. Hızlı trenin devreye girmesinden sonra kış aylarında İstanbul’dan 25 kişilik yolcu ile gönderdiğiniz otobüs ile zarardasınız demektir. Günde 100 araç kaldıran bir firmanın  sadece İstanbul’da yıllık 7 milyon 200 bin TL servis maliyeti var. 300 araç kaldıran bir firmanın ise acente komisyonu maliyeti ise yıllık 10 milyon TL’yi buluyor. Bu şartlarda otobüsçülüğü sürdürmek mümkün değil. Havayolu uzun mesafelerden pay almaya başlayınca buradaki ciromuz yüzde 40 azaldı. Son 10 yılda bu noktalara geldik. Şehirlerarası taşımacılık 300-400 km’lik bir pazara doğru gidiyor. Daha önce Trakya’ya sefer yapmayan firmalarımız daralan pazarda çıkış yolu bulmak için buralara sefer düzenlediler. Ortalama bir otobüsçü senede 100 bin TL otogar çıkış ücreti ödüyor. İkram maliyeti ise yıllık 10 milyon TL.” 

İki milletvekili göndermeliyiz 

Türkiye’deki mevcut Taşıma Kanunu ve Yönetmelikleri ile sektörün düzlüğe çıkmasının mümkün olmadığını dile getiren Yıldırım, “Sektör bir araya geldi, Alibeyköy’e çok güzel bir otogar yaptık. Eksikleri gidermek konusunda İSPARK’a bir yol haritası sunduk. Alibeyköy’de otobüsçü de, yolcu da çalışan da memnun. Biz sivil toplum örgütleri olarak, bu şekilde sektörün haklarını koruyacak çalışmalar içinde olmalıyız. Sivil toplum örgütleri olarak bizler sektörün haklarını korurken, bu sektör hak aramaktan aciz. Harem Otogarı’nda hakkımızı aradık ve sorunları çözdük. Bu sektör bütün giderlerini-gelirlerini, mevzuatını, atıl kapasitesini hesap etmek durumunda. Ülkemizde 25 milyon kişi taşımacılık faaliyeti ile yaşamını sürdürüyor. Önümüzdeki dönem sektörden iki kişinin mutlaka TBMM’de bizi temsil etmesi lazım. Sektörden ilgisiz kişilerin bizler adına yaptığı düzenlemeler sektörümüze zarar veriyor.” dedi.

Engellide haklı bulunduk

Yıldırım, engelli yasasında Ankara’da yapılan temaslar sonucu UDH ve İçişleri Bakanlığının sektörden yana tavır koyduklarını dile getirerek, “Sanayi Teknoloji Genel Müdürlüğüne ‘Türkiye’de bunu yapmak mümkün mü’ diye sorduk, ‘haklısınız’ dediler. Engellilerle ilgili konuyu şimdilik askıya aldık. 14-15 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapılacak çalıştayda  şehirlerarası ve turizmi kapsam dışına itmeye çalışıyoruz. Türkiye’de engelli seyahati konusunda belirli büyüklükteki firmalara zorunluluk getirilerek, engelli konusunda eğitilmiş personel bulundurulabilir. Bunu yapabiliriz. Ancak, otobüslerinize, senede bir kere bile kullanmayacağınız düzeneğe 25 bin Euro verip, her seferinde 4 koltuk eksik taşıyacaksınız. Bunu bizden kimse beklemesin” diye konuştu. ■
Yorumlar (0)
banner92
banner116
19
açık