banner91

banner115

banner92

CHP Milletvekilleri, İstanbul Otogarı’nda TOFED Yönetimi ile buluştu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, İstanbul Milletvekili Sedef Küçük, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 15 Şubat Cuma günü Bayrampaşa Otogarı ziyaretinde TOFED yönetimi ile sektörün sorunlarını konuştu.

banner114
TOFED 27.02.2013, 15:20 03.06.2014, 12:00
CHP Milletvekilleri, İstanbul Otogarı’nda TOFED Yönetimi ile buluştu
banner100

Toplantıda konuşan TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan hükümetin taşıma modlarında dengesiz davranmasının sıkıntısını yaşadıklarını söyledi. Havayolu ile yapılan taşımaya karşı olmadıklarını, ancak otobüsçüye de sahip çıkılmasını isteyen Erdoğan, “Kars’tan İstanbul’a uçak seferleri yapılsın tabii. Biz, Adana’dan Kars’a, yolcuyu otobüsçünün götürmesini istiyorduk, ama artık havayolu taşımacıları yan hatlarda da teşvik ediliyor. Hangi firmalara ne teşvikler verilecek bunları bilmiyoruz. Alınan otobüsler plakayı taktığınız andan itibaren değer kaybediyor. Sektör kötü bir noktaya gidiyor, 4 yıl önceki fiyatlarla taşıma yapıyoruz” dedi. 


Otobüslerin dolu gitmeli 

“Otobüslerin arka beşli koltuğu dolmazsa, para kazanma şansımız hiç yok” diyen Erdoğan, “Şehirlerarasında insanların toplu taşımayla seyahat etmesi lazım. Dünyanın en iyi otobüsleri bizde, dünyanın en iyi karayolu yolcu taşımacılığını biz yapıyoruz. Yakın ülkelerin tamamına taşıma yapıyoruz. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Bakanlık ile görüşüyoruz. Mart ayı içinde Almanya seyahati düzenlemeyi düşünüyoruz. Biz pazarda daralan otobüsçülerimizin, firmalarımızın bu birikimlerini kullanmalarını istiyoruz” diye konuştu. 

CHP heyetine taleplerini ileten Genel Sekreter Mevlüt İlgin, belediyelerin otogarların yer tespiti, yapımı, işletimi konusunda sektör temsilcileriyle birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. İlgin, Türkiye’de otobüsçünün yaptırmak zorunda olduğu sigortaların manevi tazminatları kapsamadığına dikkat çekerek, “Avrupa’da sigortalar maddi manevi olarak tek bir poliçe altında toplanıyor. 3 yıldan beri görüştüğümüz, Hükümet ve Hazine Müsteşarlığı ile birçok konuda önemli aşama kaydettik. Kanununun 18.maddesinde, sigortaların maddi ve manevi olmasıyla ilgili bir değişiklik yapılabilir” dedi.

banner97
ÖTV yükü kalkmalı  

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ise CHP olarak belirli meslek gruplarına kendilerini anlatamadıklarını, kurdukları İşveren Diyalog ve Dayanışma Birimi ile yurt genelinde dolaşarak çeşitli sorunlara çözüm aradıklarını ifade ederek, “Bugüne kadar sizi ziyaret etmememiz büyük eksiklik. Benim veya herhangi bir milletvekili arkadaşımın sizin sorunlarınızı, bu kadar derinden Ankara’dan bilmesi ve bunun için çözüm üretmesi hayalcilik olurdu, bu nedenle buradayız. Sıkıntılarınızı dinleyip birlikte nasıl bir çözüm üretebiliriz, buna bakacağız. Yakıttaki ÖTV konusunda haksızlık olduğunu her yerde söylüyoruz. Yat sahibi ÖTV’den muaf, uçaklar muaf ama otobüsçülerden ÖTV acımasızca alınıyor. Sizin yaptığınız hizmeti göz önünde bulundurarak, bu konuyu tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. En azından yükün bir kısmı, sizden alınsın” diye konuştu. 

Kontak kapatın biz yanınızdayız 

TOFED Başkanı Mehmet Erdoğan’a ‘siz hiç kontak kapattınız mı?’ sorusunu yönelten Toprak, otobüsçünün haklarını çekinmeden savunması gerektiğini söyledi: “Artık sesinizi çıkarmanız lazım. Bu toplum tepkisizleşti, yarın öbür gün sizi de yok edecekler. Ağır ağır olacak bu. Siz hiç kontak kapattınız mı? Biz size yardımcı olalım, eyleminize biz de katılalım. Demokratik hakkınızı kullanacaksınız, bunu yapın biz arkanızdayız. Mücadelenizi verin. Korkmayın, Korkarsanız ağır ağır yok olursunuz.” Mehmet Erdoğan’ın bu soruya cevabı ise “düşündük ama düşüncesini dahi korkarak düşündük” oldu.

TOFED sektörün tamamının sorunlarına eğilmeli

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli ise ÖTV ile ilgili birçok soru önergesi vermesine rağmen karşılığını alamadığını söyledi. “Enflasyon artmıyorsa yük ve yolcu taşımacılığı sayesinde artmıyor” diyen Kaleli, sivil toplum örgütlerinin sessiz kaldığını, TOFED’in de tüm sektörün sorununa sahip çıkması gerektiğini belirtti: “Sivil toplum suskun ve sessiz. Otogardaki alt kullanıcıların haklarından üst kullanıcıların haklarına kadar bütün sorunlara da değinmeniz lazım. Otogar işleten şirketten hak sahiplerinin haklarını alıp alamadığı, otogarların işletimleri, bunlarla ilgili sıkıntılar konusunda sizin bu sıkıntıları giderici olmanız lazım. Belge ücretleri büyük problem. Haksız rekabet de önemli bir sorun olarak yer alıyor.” ■
Yorumlar (0)
banner92
banner116
17
açık