banner91

banner115

banner92

Şehirlerarasında 7 milyonluk hareket

Karayolu yolcu taşımacılığı sektörü uzun süredir beklediği hareketliliğe kavuşuyor.

banner114
TOFED 06.07.2015, 12:47 06.07.2015, 13:59 Taşıma Dünyası
Şehirlerarasında 7 milyonluk hareket
banner100
RÖP: ERKAN YILMAZ

TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, bu yıl yüksek yolculuk talebinin Bayramdan bir hafta önce başlayacağına yönelik izlenimler edindiklerini belirterek, “Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak hareketlilik arefeden bir hafta önce başlayacak. 10 gün devam edeceğini düşündüğümüz bu süreçte 7 milyon civarında bir yolcuyu taşıyacağız” dedi. 

Her yıl Ramazan’ın bitişi ve arife günü ve bayram sürecinde devam eden hareketlilik bu yıl bir farklılık arz ediyor. Arife gününün 16 Temmuz olmasına rağmen yüksek yolcu talebi 10 Temmuz ile birlikte başlıyor. Genel seçimler, üniversite imtihanları ve Ramazan ayı ile durgun bir dönem geçiren şehirlerarası yolcu taşımacılığı, bu sefer bayram hareketliliğinin 10 güne yayılmasının mutluluğunu yaşıyor. Taşıma Dünyası olarak şehirlerarası yolcu taşımacılığının kalbi konumunda bulunan İstanbul Otogarı’nda TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan ile bir araya geldik. Erdoğan, Ramazan Bayramı’ndaki yolcu talebi, TOFED’in yeni dönemdeki çalışmaları ve hedefleri ile ilgili bilgiler verdi.  

Sezon kötü başladı ama iyi bitecek 
Bu yıl sezonun kötü başladığına dikkat çekerek açıklamalar yapan Mehmet Erdoğan, “Niye kötü başladı? 15 Mayıs ve 15 Eylül arasında geçen sezon sürecimiz genel seçimler, üniversite imtihanı, yoğun yağışlar ve Ramazan ile birlikte, sezon bu yıl 15 Temmuz ve 15 Eylül arasına sıkıştı. Önceki yıllarda dolu bir sezon süreci geçirirdik, bu yıl böyle olmadı. Ancak bu yıl bir farklılık da oluştu; her yıl Ramazan ayının bitişi ve arife ile artan yolcu talebi, bu yıl bayramın bir hafta öncesine kadar geri çekildi. Bunda en büyük etkenler seçimler, imtihanlar ve Ramazan nedeniyle tatilini erteleyenler, bayramla birleştirerek bir plan yaptı. 10 Temmuz itibariyle artık yoğun bir yolcu talebi gözüküyor. Alandan aldığımız bilgiler böyle. Şu anda biletlerin yüzde 90’a yakını satılmış durumda. Bu süreçten sektör olarak çok memnunuz. Çünkü birkaç güne sıkışan hareketlilik 10 güne yayıldı” dedi.

20 bin günlük sefer 
10 günlük süreçte 7 milyon civarında yolcunun taşınacağını düşündüklerini belirten TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, “Sektörümüz, yılda 200 milyon dolayında yolcu taşıyor. Bakanlıktan aldığımız verilere göre de sektör Türkiye genelinde günde 15 bin sefer gerçekleştiriyor. Bu, bayram gibi özel dönemlerde, günlük 20 bin sefere çıkıyor. Buna kısa mesafeli taşımacılık da dahil. Biz, bu süreçte dolulukların da yüzde 100 civarında olacağını düşünüyoruz. 10-20 Temmuz arasında günde ortalama 700 bin civarında yolcu taşınacağını düşünüyoruz. Toplamda 7 milyonluk bir hareket olacağı inancındayız. Şu anda firmalar ek sefer noktasında değiller. Vatandaşlar geri dönüş biletlerini alırlarsa, ona göre bir planlama yapılabilecek. Ama şu kesin; hiçbir yolcumuz yolda kalmayacak ve gitmek istediği noktaya erişecek. Daha önceki yıllardakinin aksine, bayramlarda, seferlerin dağılımı yüzde 70 Anadolu’dan yüzde 50 Anadolu ve yüzde 50 tatil yörelerine doğru oluşuyor” dedi. 

Hareketlilik sürecek 
Bayram öncesinde başlayan hareketliliğin, bayram sonrasında da devam edeceğine inandıklarını belirten Erdoğan, “Artık bayram gibi yüksek bir talep olmasa da, sezon sürecinde hareketliliğin süreceğini düşünüyoruz. Hatta hareketliliğin biz yılbaşına kadar devam edeceği inancındayız. Biz umuyoruz ki, hükümet kısa sürede kurulur… Suriye tarafında da herhangi bir olumsuzluk olmazsa kötü başlayan sezon çok iyi bitecek” diye konuştu. 
banner97

Turizm taşımacılarından 1000 otobüs 
Ulaştırma Bakanlığı’na, geçmiş yıllarda olduğu gibi, yine bayram sürecinde D2 belgeli firmalara kayıtlı otobüsleri kullanma iznini çıkması için başvuruda bulunduklarını belirten Mehmet Erdoğan, “10-21 Temmuz arasında D2’ye kayıtlı otobüslerin kullanımına yönelik gerekli başvurumuzu yaptık. Bu izni Kurban Bayramı dönemi için de talep ettik. Bu iznin de yine geçmiş yıllarda olduğu gibi Bakanlık tarafından verilmesini bekliyoruz. Ben, bu süreçte, turizm taşımacılığı alanından 1000 dolayında otobüsün şehirlerarasında hizmet vereceğini düşünüyorum. Orada zaten bizim talebimize cevap verecek düzeyde araç kapasitesi mevcut. D2 belgeli firma sayısı 1809’a, 40 bin 773 araç kapasitesine çıktı” diye konuştu. 

Daha iyi maliyet hesabı yapılıyor 
Bu yüksek yolcu talebine rağmen sektörün bilet fiyatlarını fırsatçılığa dönüştürerek yükseltmediğini de gözlemlediklerini belirten Mehmet Erdoğan, “Firmaların artık daha tutarlı ve daha hesaplı bilet fiyatı oluşturduğunu görüyoruz. Artık daha iyi maliyet hesapları yapıyorlar, çünkü pabucun pahalı olduğunu gördüler. Burada ulusal ölçekte faaliyet gösteren kurumsal firmaların iyi bir örnek olmaya başladığını da düşünüyorum” dedi. ■

ÖNE ÇIKNLAR... ÖNE ÇIKNLAR... ÖNE ÇIKNLAR...

VATANDAŞLARA UYARILAR
 

Vatandaşlara, medya aracılığıyla sık sık uyarılarda bulunduklarını dile getiren TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, “Vatandaşlarımız bu süreçte sıkıntı yaşamamaları için biletleri erken almalarını tavsiye ediyoruz. Gidiş-dönüş bilet alınmasının da firmaların programlarını yapmaları açısından rahatlık getirecek. Ek sefer planlamaları çok daha sağlıklı şekilde yapılacak. Güvenli bir seyahat içinde otogarlardan kalkan firmalardan bilet alınması da büyük önem taşıyor. Otogarlardan kalkan otobüsler tüm denetimleri yapılmış ve hizmet sürecinde yolculara hiçbir sorun yaratmayacak şekilde sefer gerçekleştirecek” dedi.

YURTDIŞI FİRMALAR YURTİÇİNE DÖNDÜ 

TOFED Başkanı Mehmet Erdoğan, D1 belgeli firma sayısında artış gözlemlediklerini söyledi: “Geçen yıl 341 dolayında olan D1 belgeli firma bu yıl 353 düzeyine çıktı. Bu artışta bir etken de yüzde 25 doluluk şartı nedeniyle yurtdışında tarifeli seferler düzeninde çalışamayan bazı firmalar yurtiçine döndü. B1 belgeli firma sayısı 67’ye düştü. 7-8 firma kapandı ama birkaç da mevsimlik firma ki bunlar devam edecek firmalar da olabilir, faaliyete başladı.” 

TOFED İFTARI 9 TEMMUZ’DA 

19-20 Ağustos’ta IPRU Genel Kurulunun yapılmasının planlandığını belirten Mehmet Erdoğan, geleneksel hale gelen iftarın da, bu yıl 9 Temmuz Perşembe günü Bayrampaşa’daki Titanic Otel’de düzenleneceğini açıkladı. 
Yorumlar (0)
banner92
banner116
19
açık