banner91

banner115

banner92

TOFED, Galip Öztürk onuruna yemek verdi

Yeniden sektör mensuplarıyla bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğu gözlerden kaçmayan Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, hem mutluluğunu dile getirdi hem de otobüsçülüğün hiçbir zaman bitmeyeceğini, sektörün birlik beraberlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Öztürk, şehirlerarasındaki firma sayısının 550’den 330’a gerilemesine rağmen sektörün küçülmediğini, sadece evrim geçirdiğini vurguladı.

banner114
TOFED 13.05.2013, 15:38 03.06.2014, 11:59
TOFED, Galip Öztürk onuruna yemek verdi
banner100
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, Galip Öztürk onuruna 6 Mayıs Pazartesi akşamı Yeşilköy’deki İstasyon Cafe’de bir yemek verdi. Yemeğe TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan ve yönetim kurulu üyeleri, TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, TTDER Başkanı Sümer Yığcı ve çok sayıda firma sahibi katıldı. 

Galip Öztürk’e plaket

TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, Galip Öztürk’ün onuruna verilen yemekte, Öztürk’ün tekrar sektörle bir arada olmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, ‘hoş geldiniz’ dedi: “İyi ki varsınız, iyi ki aramızdasınız. İyi ki bizimle birliktesiniz. TOFED’i maddi, manevi, her zaman desteklediniz. TOFED yönetimi olarak size çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Birlik zararları azaltır

Yeniden sektör mensuplarıyla bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğu gözlerden kaçmayan Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk hem mutluluğunu dile getirdi hem de otobüsçülüğün hiçbir zaman bitmeyeceğini, sektörün birlik beraberlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Şehirlerarasındaki firma sayısının 550’den 330’a gerilemesine rağmen sektörün küçülmediğini, sadece evrim geçirdiğini vurgulayan Öztürk, “Biz sektör olarak birlik ve beraberlik içinde hareket edersek daha az meslektaşımız zarar eder. Avrupa’da birçok ülkede otobüsçülük yapan arkadaşımız var. Biz bunu daha fazla nasıl arttırabiliriz? Taşımacılıkta yakaladığımız bu vizyonu Avrupalıya nasıl sunabilirizi çalışmamız lazım. Bu vizyonu kurumlar halinde, elçiler halinde dünyaya gönderebilmeliyiz”  dedi.

Öztürk, TOF Başkanı Mustafa Yıldırım’ın kendisine yaptığı ziyaretle sektörde bölünmüşlüğün ve parçalanmışlığın ortadan kalktığını vurguladı: “Mehmet Bey ile beraber bu sektörde gerçekten bir hoşgörü ortamının artışı oldu. Ben de bu birlik ve beraberliğin devamı için elimden geleni yapmaya hazırım.” 

Fırsatlar 

TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, Alibeyköy Terminali, Anadolu Otogarı, acanteler, ortak servis konusunda açıklamalarda bulundu. Otobüsçülüğün artık değiştiğini, yarınların dünden farklı olacağını vurguladı. Yıldırım, “Fırsatları artık sektör için değerlendirmek lazım.  Türkiye’de otobüs işletmeciliği hep olacak. Bunu doğru şekillendirmek için önce Galip Bey’in ikna edilmesi lazım. Galip Bey’i sürekli eleştirmek yerine birlikte neler yapabiliriz, buna bakmak gerekir. Ben AVTER’de azınlıkların hakkını koruyacağım. Galip Bey de bana karışmayacağının güvencesini verdi” diye konuştu.

Servisler eziyet 

banner97
Ortak servis konusunu Alibeyköy Terninali ve Anadolu Yakası Otogarı’nda hayata geçirmek için çalışacaklarını vurgulayan Yıldırım, “Küçük firmalara sesleniyorum; küçük firmaların büyük firmalarla rekabet edemediği tek nokta servis konusu. Bunu konuştuk. Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş da ‘siz bunun örneklemesini yapın, biz büyükleri de ikna ederek UKOME kararı alıp ücretsiz servis hizmetini tamamen kaldırırız’ dediler. Yani ‘belediye olarak, bunu biz yaparız, ücretini sizden alırız’ diyor. Ben burada asli unsur olarak otobüsçüyü görüyorum. Şu anda hepimiz bindiğimiz dalları kesiyoruz. Otobüsçüye servis ile eziyet ediyoruz. Servisleri birleştirelim. Küçüklerden başlayalım, bu adımları atalım. Küçükler büyüklere karşı yaşamak istiyorsa önce servisleri birleştireceğiz. Tahsin

Yücefer ile Avcılar’da yapalım, Beylikdüzü’nde yapalım, bir güzergahta yapalım diye çok konuştuk” ifadelerini kullandı.

Kavacık’ta indirme-bindirme noktası 

Beylikdüzü ve Bahçeşehir’de indirme-bindirme noktası yaparak servislerin otogara gelip gitmesini önleyeceklerini belirten Yıldırım, sektörün kaynaklarını ekonomik kullanmak zorunda olduklarını söyledi: “Kavacık’ta indirme noktası yapıyoruz. Oraya kapalı durak koyacaklar, yazıhane yok. Yolcu orada inecek taksiye, servis arabasına, belediye otobüsüne binip dağılacak. Otobüsçülük TEM koridoruna yığılacak ve daha ekonomik olacak. İnsanlar Ankara’ya şu an 8 saatte gidiyorlar. Bu 8 saatin 3’ü şehir içinde trafikte geçiyor. Biz bu 8 saatin 3 saatini insanlara geri kazandıracağız. Biz bu birlikteliği taçlandırmak istiyoruz. Hep birlikte iyi şeyler yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Galip Öztürk üzülebilir 

AVTER Yönetim Kurulunda azınlıkların hakları olan yüzde 47’yi korumak için bulunduğunu, başaramadığı anda da bırakıp gideceğini dile getiren Yıldırım, “Büyük şirketleri üzen küçükleri koruyan bir anlayışla yaklaşacağız. Onları yaşatmak durumundayız. Benim için birinci hedef otobüsçü. Burada alacağımız bazı sektörel kararlar Galip Bey’i üzebilir. Güç koşullarda, yolda direksiyon sallayan, çocuğuna, ailesine hasret, otobüsün bagajında yatan insanların haklarını korumazsam, ben Allah’a hesabını veremem; açık konuşuyorum. Bu anlayışın Galip Bey’de de olduğuna inanıyorum. Bu desteği kendisinden isteyeceğim. Galip Bey ile ayrı düştüğüm tek nokta Otogar çıkış ücretleridir” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma Bakanlığı ile işbirliği 

Servislerden tasarruf yapılmasının ve otogarların verimli kullanılmasının kaynakların doğru kullanılması adına kaçınılmaz unsurlar olduğunu vurgulayan Yıldırım, Alibeyköy Otogarı’nın buna iyi bir örnek olacağını, burada küçük firmaları koruyan bir anlayış ile hareket edeceklerini söyledi. Otogar yapımında Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı’nın sektörden fikir alacağını belirten Yıldırım, “Bazı yanlış otogar projeleri sektöre büyük maliyetler getirdi; ‘şehir merkezindeki otogar arsası değerlendi, atın onu şehir dışına, sonra da servisle yolcuyu şehir içine taşıyın’. Yok böyle bir anlayış. Bu konuyu Meclisteki komisyonlara kadar taşıyacağız” dedi.

Alibeyköy Otogarı işletmeciliği 

Alibeyköy Otogarı ile ilgili olarak otobüsçüye çıkış maliyeti doğmadan AVTER’in işin içine girebileceğini belirten Galip Öztürk, “AVTER bunu hiçbir kar beklemeden üstlenmelidir. Biz bu gücümüz ve birlik beraberliğimizle Alibeyköy Otogarı’nın işletmeciliğini üstlenebiliriz” diye konuştu. ■
Yorumlar (0)
banner92
banner116
17
açık