banner91

banner115

banner92

Turizm Taşımacıları Genel Kurulda buluştu

Turizm Taşımacıları Derneği, 9. Olağan Genel Kurulunu, Mercedes Benz Türk’ün sponsorluğunda 4 Mart Çarşamba günü Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi. 3 yılda bir yapılması kararlaştırılan genel kurul ardından Sümer Yığcı yeniden başkanlığa seçildi. Aidatlarını ödemeyen 15 üyenin ilişiği kesildi.

banner114
TTDER 09.03.2015, 18:10 11.03.2015, 10:54 Taşıma Dünyası
Turizm Taşımacıları Genel Kurulda buluştu
banner100
TTDER Genel Kurulu’na çok sayıda turizm taşımacısının yanı sıra TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Müdürü Burak Tarım,  Otobüs Satış Kısım Müdürü Burak Batumlu, Otobüs Satış Saha Operasyonları Kısım Müdürü Murat Kızıltan, Otobüs Filo Satış Danışmanı Efe Selçuk, BuSstore Satış Müdürü Haluk Burçin Akı, Anadolu Isuzu Pazarlama ve Satış Direktörü Fatih Tamay, Satış Müdürü Tunç Karabulut, Satış Şefi Onur Çetinkaya, Filo Satış Uzmanı Ferhat Sancaklı, Yılmazlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmazlar, Has Otomotiv Otobüs Satış Müdürü Soner Balaban, İkinci el Satış Müdürü Sami Acerüzümoğlu, Mengerler Ticaret İstanbul Hafif 
Ticari Araç Satış Müdürü Hüseyin Özcan katıldı. 


Açılış konuşmasını yapan TTDER Başkanı Sümer Yığcı, yapabildiklerinin en iyisini yaptıklarını belirterek, genel kurulun hayırlı olmasını diledi. Genel kurula sponsor olan Mercedes Benz Türk’e teşekkür eden Yığcı, “Bizlerin her zaman yanımızda oldunuz. Bundan sonra da yanımızda olun. Yenikapı’daki turizm otoparkına verdiğiniz destek için teşekkür ederim” dedi. TTDER Genel Sekteri Nusret Ertürk

Üye sayısı 228

TTDER Genel Sekteri Nusret Ertürk, geçmiş dönem faaliyet raporunu okudu. İki yıllık faal bir dönem geçirdiklerini ve üye sayılarının 228’e çıktığını belirten Ertürk, “Derneğimizin üye sayısı arttı. Sorunlarımızla ilgilenildiğini, üretilmesi konusuna samimiyetle yaklaşıldığını görüyoruz. İTO Meslek komitesinde 4, TOBB bünyesindeki Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi’nde 3 kişi ile temsil ediliyoruz. TOBB’da yapılacak sektör meclisi seçimlerinde de 5 kişi ile temsil edilme talebimiz var. Toplamda 40 bine yakın araçla hizmet veriyoruz. Bu artışın model yenileme ve peronlardan düşme nedeni ile daha da hızlanacağını düşünüyoruz. B2 ve D2 belgeli t40 bin taşıt ile 50 milyon yolcu taşıyoruz. Bunu 500 milyon yolcuya çıkarma kapasitemiz var. Sektörün en önemli sorunu atıl kapasite, haksız rekabeti körüklüyor, maliyetlerin altında iş yapmamıza neden oluyor, önlenmesi için yetki belge alımının güçlendirilmesi lazım. Yetki belge alacak firmanın 150 özmal koltuğa sahip olması şartı getirilmeli” dedi. 

Üye aidatları 

Derneğin üye aidatları ve Petrol Ofisi’nden gelen gelirlerle ayakta kaldığını belirten Ertürk, “Üyelerimizin yüzde 70’i aidatlarını ödemiyor. Derneğimiz büyüyor, masrafları artıyor. Giderlerin karşılanması açısından üye aidatlarının ödenmesini istiyoruz. Derneğimizin gelirlerin artırılması lazım. Samatya’daki otoparktan birçok üyemiz istifade ediyor. Otoparkın tamamen yerleşik, düzgün bir şekle getirilmesi ile katkı ve desteğinizi bekliyoruz. Burada Mercedes-Benz Türk, Anadolu Isuzu başta olmak üzere Temsa, MAN ve Otokar ile kullanıcısı olduğumuz otomotiv üreticilerinin üst düzey yetkililerine, bayi teşkilatlarının temsilcilerine destek ve katkıları için derneğimiz ve sektörümüz adına teşekkür ediyoruz” dedi. 

Şoför eğitimleri

Ertürk, TTDER’de yapılan sürücü eğitimlerine de değindi: “5 yıldan beri şoför eğitimleri devam ediliyor. 2013 yılında 500 kadar şoför ve işletme personelini bilgilendirdik. 2014 yılında İTO meslek komitemizi TUGEV ile almış olduğu ortak karar ile gene eğitim semineri düzenledik. Burada da 150 personelimiz ve şoförümüz bu seminerden istifade ettiler. 2015 yılının Ocak ve Şubat ayında eğitimlerimize devam ettik. Bu iki ayda 261 katılımcı oldu.”
TOF Başkanı Mustafa Yıldırım

Profesyonel kadrolar 

TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, mesleki sivil toplum örgütlerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Önümüzdeki dönemde İTO’da bununla ilgili bir yasa teklifi hazırlayacaklarını kaydeden Yıldırım, “TTDER’in mesleki sivil toplum örgütü olarak birtakım fonlarla desteklenmesi lazım. Bizim de burada profesyonel kadrolara ihtiyacımız var. Mesleki sivil toplum örgütlerinin bir yapı değişikliğine gitmesi lazım. Sermaye oluşumu, profesyonel kadroların çalıştırılması, meslek içi eğitimlerin yapılması ve sektörel altyapıların tamamlanması açısından gerçekten bizim Kanarya Sevenler Derneği ile aynı kefeye konmamamız lazım” dedi.

Taşıma İş Kanunu

Turizm taşımacılığının taşıma iş kanunu çerçevesinde güvence altına alınması için İTO’da toplantı yaptıklarını kaydeden Yıldırım, “İTO’daki komite taşıma iş kanunu ile ilgili çalışıyor. Önümüzdeki dönemde bununla ilgili güzel haberler vermeye çalışacağız. Sigorta konusu var sektörün kanayan yarası; maalesef sigorta şirketleri yabancılaştı ve şu an ödediğimiz bedellere baktığımız zaman 5 sene önceki rakamlara göre çok ciddi bedeller ödüyoruz. Burada da girişimlerimiz var” diye konuştu. 

SRC belgesi-psikoteknik

SRC belgesinin zorunlu olmasına rağmen bu belgenin hiçbir eğitim verilmeden alındığını dile getiren Yıldırım, bununla ilgili bir öneri de bulundu: “SRC belgesini de sivil toplum örgütlerinin vermesi lazım. Psikoteknik de kanayan bir yara. Ticari araç sürücülerine beş yılda bir psikoteknik test yapılması lazım. Test yapmayan kurumlar 30 liraya belge satıyor. Sürücü kurslarını biz yapabilmeliyiz. Bu anlamda önümüzün açılması lazım.” 

Engelli yasası 

banner97
Yıldırım, engelli yasası konusunda UDH Bakanlığı’ndan yönetmeliği düzenlemesini istedi: “Ulaştırma Bakanlığının bu düzenlemeyi yaptırması için lobilerimizi devam ettiriyoruz. Almanya’da Fransa’da, İtalya’da olduğu gibi engelli taşıtı alan bir insana devletin yüzde 25 yüzde 30 destek vermesi lazım. Bugün bir araca bir engelli düzeneğinin takılması yirmi bin Euro’nun altında değil.” 

Turizmcinin park sorunu 

Yıldırım, havaalanlarında turizm taşımacısının yaşadığı park sorunun da çözeceklerini söyledi: “Havaalanında turizmcilerin sorununu çözmemiz lazım. Sultanahmet’e çıkamayan turizm arabası, ‘Türkiye’de turizm var’ dedirtmez. Bu konuyu çözeceğiz. Sultanahmet meydanına rahat rahat girip çıkacaksınız. Turizm terminali olarak yapılan Yenikapı’daki garajı turizmcilerin cenneti haline getirmek için oranın tamamen demirli beton yapılması lazım. Büyükşehirden zeminin iyileştirilmesi konusunda söz aldık.” 

Telif hakları 

Yıldırım, şehirlerarası firmalardan telif sorunu ile karşı karşıya olduğunu,  turizm firmalarının da bu sorunla karşılaşabileceğini belirterek, “Otobüsünüzde radyo çaldı, film oynadı, telif ödeyeceksiniz. Bununla ilgili yasa çıktı, denetimler başladı. Sanat dünyası polis, taşımacı hırsız değil. Sanatçılar tek çatı altında birleşti. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığımız tek bir bandrolü otobüsün camına yapıştıracağız. Büyük firmalarımıza bir gözdağı verildi. Yarın sizlerin kapısı da çalınacak. 10 yıldır engelleye engelleye bugüne getirdik. Bu konuda iyi bir mesafe aldığımızı düşünüyorum” diye konuştu. Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Müdürü Burak Tarım:

Sizlerin çözüm ortağıyız 

Tarım, turizm sektörünün en fazla büyüme beklenen sektörlerden olduğunu belirterek, turizm taşımacılarının da Türkiye’nin aynası olduğunu söyledi: “Turistler, daha konforlu, daha yeni, daha modern araçlar talep ediyor. Turistlerin gözünde Türkiye’nin imajını taşıyorsunuz. Bizler, 47 yıllık tecrübelerimizle turizm taşımacılarına destek ve sizlerin çözüm ortağınız olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Otobüs sektörü dönüm noktasına yaklaşıyor. 2016 yılı itibaren Euro 6 gündeme gelecek. Ürün teknolojilerinde ve ürünlerde önemli bir yenilik olacak. Bunun yatırım açısından turizm taşımacısına ne demek olduğunun iyi irdelenmesi gerektiğini ve özellikle turizm taşımacısının yatırımlarını bu matematiği doğru yapmaları gerektiğine inanıyoruz.” 
Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve UTS United Travel Seyahat Acentesi sahibi Nurdan Üstman’dan plaket almanın kendisini mutlu ettiğini ve onur duyduğunu söyledi. Nurdan Üstman, “Isuzu bizim ilk göz ağrımız. Bundan 40 yıl önce Isuzu’dan başka bir şeyimiz yoktu. Hala var olduğunuz için teşekkür ederim” dedi.  
Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay:

Engelli yasasında iyi direndik 

Tamay, engelli yasası konusunda sektörün son 15 yılın en büyük dayanışmasını gerçekleştirdiğini söyledi: “Engelliler konusuna hükümetin destek vermesi gerekir. Avrupa’da olduğu gibi bu desteği ve teşvikleri Hükümetten, Bakanlıktan bekliyoruz. Geçmişteki yönetim kurulları ile güzel çalışmamız oldu. Burayı sıcak bir aile yuvası haline getirdiler. Başta Sayın Başkan Sümer Yığcı olmak üzere geçmiş yönetim kurullarına teşekkür ediyorum. Yeni seçilen yönetim kurulunu da gönülden kutluyorum” dedi. 

TTDER’İN YENİ YÖNETİMİ 

TTDER’in yeni Yönetim Kurulu: Ahmet Sümer Yığcı, Mümtaz Er, Mehmet Öksüz, Şevket Ak, Hüseyin Satır, Aydın Opçin, Seyit Ali Özdamar, Mehmet Katırcıoğlu, Başar Ulusoy 
Yönetim Kurulu yedek üyeleri: Yahya Kemal Yaşaroğlu, Koray Yılmaz, Güray Buruk, Engin Başaran, Selahattin Üstün. Denetim Kurulu Asil üyeler; Hayati Öner, Nurullah Demirgezer, Fatih Çolak. Denetim Kurulu yedek üyeler: Halil Sezer, Yücel Dallı, Serkan Temizsoy.
Yüksek İstişare Kurulu: Mustafa Yıldırım, Hasan Tahsin Yücefer, Mustafa Sarıgül, Fatih Tamay, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Doç Dr Kemal Karayormuk.Solda: Nurdan Üstman, Fatih Tamay, Onur Çetinkaya, Yılmaz Yılmazlar. Sağda: TOF personeli Sabahat Durak, Burcu Atadinç, Mehmet Öksüz, Ferhat Sancaklı, Isuzu otobüs koltuklarında rahatlığın mutluluğunu yaşadılar. 

Yorumlar (0)
banner92
18
açık