banner92

Otobüsçünün umudu hi̇ç bi̇tmez

Zorlu pandemi koşullarına rağmen yeni yatırım sürecini değerlendiren Buzlu Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Buzlu, “Bu yıl yaz sezonundan çok büyük beklentimiz yok ama Eylül ayı itibariyle üniversitelerin açılmasıyla birlikte işlerin tekrar hareket kazanacağı umudumuz var. Ama şu bir gerçek ki otobüsçünün umudu hiç bitmez. Bu umut da bizi daha yüksek modelli araç yatırımına yönlendiriyor” dedi.

RÖPORTAJ 22.06.2021, 13:17 22.06.2021, 13:47 Taşıma Dünyası
Otobüsçünün umudu hi̇ç bi̇tmez

RÖPORTAJ: ERKAN YILMAZ

1 Haziran’da kademeli normalleşme süreci ile birlikte şehirlerarası seyahatlerde tam kapasite çalışma izni bekleyen otobüsçüler, yüzde 50 kapasite şartının devam etmesiyle sezona buruk başladı. Yaşanan tüm zorluklar ise otobüsçüyü yeni yatırım yapmaktan alıkoymuyor. Yaşanan zorluğun büyüklüğünün yanı sıra otobüs fiyatlarındaki yükseliş, firmaları 2. el otobüs yatırımlarına yönlendiriyor. Şehirlerarası yolcu taşımacılığının 23 yıllık firması Buzlu Turizm’de BusStore’den teslim aldığı 5 adet Travego’yu filosuna kattı. Araçlar BusStore Alım Satım Yönetmeni Ekrem Ceylanoğlu tarafından Sadık Buzlu’ya teslim edildi. 

Umudumuz Eylül’de üniversitelerin açılması

Yeni yatırım süreci ve sektörün mevcut durumuna yönelik Buzlu Turizm firma sahibi Sadık Buzlu Taşıma Dünyası’na özel açıklamalarda bulundu. Sektörün pandemi nedeniyle çok zor bir süreçten geçtiğini belirten Sadık Buzlu, “Sezona yine buruk bir şekilde başladık. Yüzde 50 taşıma kapasitesi devam ediyor. Okullar da kapalı. Eskişehir ekonomisi için üniversitenin açık olması çok büyük tanım taşıyor. Bizim hareketliliğimiz de öğrenciye bağlı. Artık bir umut üniversitelerin Eylül ayında açılması. Yoksa sezondan çok büyük beklentimiz yok. Bu sezon da rutin bir seviyede geçecek, belki hafta sonları bir ölçüde yoğunluk olabilir. Şu an yüzde 50 kapasite ile hizmet veriyoruz. Aile bireylerine yan yana oturma imkanı verilmesiyle bu kapasite biraz daha artıyor. Yüzde 50 kapasiteye göre bilet fiyatlarımız yükseldi ancak maliyetler de çok arttı. Hem köprü ve otoban maliyeti hem de mazota yapılan yeni zam ağır bir maliyet yükledi bize. 20 yolcu taşıyabiliyorsunuz, artık 17-18 kişi olduğunda doldu diyoruz. Öncesinde 46 kişilik otobüste iki koltuk boş olunca boş gitti denirdi” dedi. 

Otobüsçü hep umutludur

Buzlu Turizm’in 40 adetten oluşan filosunun tamamı Mercedes araçlardan oluşuyor. Kurlardaki yükselişle birlikte sıfır otobüs fiyatlarının da çok yükseldiğini belirten Sadık Buzlu, “Biz sıfır otobüs aldığımızda onun maliyetini bilet fiyatlarına yansıtmak durumundayız. Ama bu noktada iki belirleyici durum var. Birincisi Eskişehir öğrenci kenti. İkincisi de hızlı tren var. Bilet fiyatlarını yükseltemiyoruz. Bu nedenle de filomuzdaki araçların modelini yükseltmeye yönelik bir adım attık. Travego araçlarımızı verdik ve 2014-2015 model 5 adet Travego aldık. Yine 5 adetlik bir alımımız daha olacak. Yaşanan tüm zorluğa rağmen otobüsçünün umudu hiç bitmez. Otobüsçü hep umutludur. Ama yaptığı yatırımın karşılığını da hiçbir zaman da alamamıştır otobüsçü” dedi. 

Planlamalarımız trene göre

“Yolcu her zaman yer bulduğu takdirde trene biniyor” açıklamasını yapan Sadık Buzlu, “Çünkü çabuk gidiyor. 250 km ile gidiyor. 400 yolcu kapasitesi var. Tren dolduğunda ancak yolcu bize geliyor. Üstelik tren bileti otobüsten de düşük. Eskişehir’den Ankara-İstanbul-Konya trenleri var. Yakında Bursa’ya da başlıyor. Karadeniz ve Doğu’ya çalışan firmaları uçak etkilerken bizi de tren etkiliyor. Biz seferlerimizi trenlerin doluluk oranlarına göre planlıyoruz. Bizim işimizi planlayabilmemiz ve önümüzü görebilmemiz için üniversitelerin açılması gerekiyor. Üniversite açılmadığı takdirde şehirlerarası seyahat hep zayıf kalacaktır. Turizm taşımacılarının işlerinin olmaması onları da sektöre yöneltti; bu da rekabeti çok olumsuz şekilde büyüttü” dedi.

Anadolu Yakası Otogarı

Biletteki KDV oranının yüzde 8 olan dilimin Temmuz sonuna kadar uzatılmasından çok memnun olduklarını belirten Buzlu, “Bundan memnunuz. Ancak sektörümüzün birinci önceliği Anadolu Yakası Otogarı’nın yapılması olmalı. Kurtköy tarafında bir an önce otogar yapılmalı. Ataşehir’e girmek zorunda kalıyoruz. Sıkıntılar oluyor. Kurtköy tarafına Anadolu Otogarı yapılmalı” dedi. ■

Buzlu Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Buzlu:

BusStore ile 10 yıldır çalışıyorum, çok memnunum

Bundan sonraki süreçte de otobüs alım satım işlemlerinde BusStore ile çalışmaya devam edeceğim. Sayın Ekrem Ceylanoğlu, limitinden fazla zaman ayırıyor, enerjisini çok fazla veriyor. Sanki otobüsleri o çalıştıracakmış gibi heyecanla bu işe bakıyor. Müşteri ile beraber olduğunu hissettiriyor. Masanın bu tarafına geçiyor ve bizimle başarıyla empati kuruyor. 

Pandemi öğretti

Biz geçen sene sıfır araç almayı düşünürken pandemi başlayınca bundan vazgeçtik. Çünkü sıfır araç için daha uzun vadeli borçlanmak durumunda olacaktık. Biz 24-36 ay vade ile alırken 48-60 ay olacaktı vade. Bu bizi korkuttu risk de büyüdü. Ayrıca pandemi ezbere hat açmamayı da öğretti. İşler iyiyken çok önemli değildi ama bedavaya gidip geliyordu otobüsler. Kazandığınız seferle onu sübvanse ediyordun. Ama şunu gördük ki pandemi gibi zorluklar olduğunda birikim yapmalısınız, seferlerinizi daha iyi planlamalısınız. Zarar edecek seferi yapmamanız çok önemli. 

Otobüsün yanında tekstil işimiz var

Sadık Buzlu, otobüs işletmeciliğinin yanı sıra tekstil işlerinin de olduğunu belirtiyor: “Aynı zamanda 20 yıldır tekstil işimiz var. Yurtdışına takım elbise ihracatı gerçekleştiriyoruz. 400 çalışana sahip fabrikamızda günlük 1000 takım elbise üretimimiz var. Şu an tekstil tarafı iyi gidiyor. Dönemsel olarak işler birbirini sübvanse ediyor. Otobüs tarafının çok iyi olduğu aylar tekstili, bu zorlu dönemde de tekstil tarafı otobüsü besliyor. Aslında ikisi birbirine ters orantılı.” 

BusStore, Buzlu Turizm’e 5 adet Travego teslim etti 

1998 yılından beri şehirlerarası yolcu taşımacılığı alanında hizmet veren Eskişehir merkezli Buzlu Turizm, Mercedes-Benz Türk 2. el otobüs yapılanması BusStore’dan teslim aldığı 5 adet ikinci el Travego otobüsü filosuna kattı. Araçları BusStore Alım Satım Yöneticisi Ekrem Ceylanoğlu Buzlu Turizm sahibi Sadık Buzlu’ya teslim etti. 

Müşterinin yanındayız

BusStore Alım Satım Yönetmeni Ekrem Ceylanoğlu da, Buzlu Turizm ile işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi: “Buzlu Turizm’in filosunun tamamı Mercedes-Benz otobüslerden oluşuyor. Burada 5 adetlik bir işbirliği yaptık. 5 adet daha alımları olacak. Müşterinin yanında olmaya, finansman ihtiyacında, takas isteğinde ve satış sonrası hizmetler olmak üzere her süreçte onları desteklemeye devam ediyoruz. Müşteriye özel ödeme planları hazırlıyoruz.”

Yorumlar (0)
banner92
banner117
26
parçalı bulutlu