banner69

60 Mercedes Sprinter aldı

Gürsel Turizm, 45’i Mengerler Ticaret, 15 adedi Gelecek Otomotiv’den olmak üzere, toplamda 60 adet Sprinter aracı filosuna kattı. 30 adetlik Sprinter yatırımı daha yapmayı planladıklarını belirten ve yeni yatırımları okul taşımacılığına yönelik yaptıklarını ifade eden Gürsel Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Levent Birant, “Yeni eğitim-öğretim döneminde tedarikçi sıkıntısı yaşanabileceğini düşünüyoruz. Onun için de filo takviyesine yöneldik” dedi. Servis tarafında 2021’in, 2020’den biraz daha iyi olacağını belirten Birant, “2022’de normale dönüş tam anlamıyla başlar ama 2019 rakamlarını ancak 2023’de yakalarız” dedi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 01.07.2021, 11:41 01.07.2021, 15:47 Taşıma Dünyası
60 Mercedes Sprinter aldı

Röportaj: Erkan YILMAZ

Okul ve personel taşımacılığının önde gelen şirketleri arasında yer alan Gürsel Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Levent Birant ile hem yeni yatırımlar hem sektörün mevcut durumu ve beklentilerle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdim. “Yatırımlar bizde hiçbir zaman durmuyor. Almayacağız dediğimiz zaman bile aşağı-yukarı her yıl 100-150 civarında araç yeniliyoruz” açıklamasını yapan Birant, “Şu an 45’i Mengerler Ticaret, 15 adedi de Gelecek Otomotiv olmak üzere 60 adetlik Sprinter yatırımı gerçekleştirdik. Bunların 30’u sıfırdan yatırım, takassız şekilde oldu. 30 adet daha yatırım planımız var” dedi.

Yeni operasyon Eskişehir’de 

Eskişehir’de bulunan Arçelik fabrikasının personel taşıma işini almaları nedeniyle 60 adetlik büyük otobüs filosunu Eskişehir’e kaydırdıklarını belirten Levent Birant, “120 araçlık bir operasyon. 2014 model ve üstü araçlar orada hizmet verecek. Temmuz ayı başında başlamış olacak” dedi.

Evden çalışmaya devam 

Evden çalışma sürecinde de personelin kısmen işe gidip gelmeye başladığını belirten Birant, “Ufak bir hareket var. Beyaz yaka, ağırlıklı olarak yine de evden çalışıyor. Kısıtlamaların kalkması ile bu sayı daha da artabilir. Ama mavi yaka tarafında, özellikle organize sanayi tarafında, üretim sürdüğü için taşıma devam ediyor” dedi. 

Tedarikçi sıkıntısı doğabilir

Yeni yatırımlarla, yeni eğitim-öğretim dönemine hazırlık yaptıklarını belirten Levent Birant, “Aşılanma sürecindeki yaşanan hız ve kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte okul sezonunun bu yıl sorunsuz şekilde başlayacağını düşünüyoruz. Üniversiteler tarafında daha çok midibüs araçlar var ama ilköğretim ve lise tarafında ağırlıklı daha küçük araç grubu var. Biz yeni eğitim-öğretim döneminde okul açılışının özellikle servis açısından sancılı geçeceğini düşünüyoruz. Tedarikçi havuzumuzdan bunu görüyoruz. İşi bırakanlar, personel tarafına kayanlar var. Dolayısıyla okul tarafında bir boşluk olacağını düşünüyoruz. Yeni okullarımız da var. Onun için de filo takviyesine yöneldik. Muhtemelen yine 60 adede ek olarak 30 araçlık bir filo takviyesi gelecek” dedi. 

Tedarikçi dostu firma

Tedarikçilerin korunmasına yönelik sektörün önlemler alması gerektiğini de ifade eden Levent Birant, “30 yıldır tedarikçi dostu bir firmayız. Bunu da yeni dile getiren bir firma değiliz. Ben bazen açıklamaları okuyorum; tedarikçileri ön plana çıkarma durumları var. Eskiden tedarikçileri kapıdan sokmazlardı, şimdi kıymetli oldu. Şimdi tribünlere mesajlar var, ama benim bir söz söylememe gerek yok. Gürsel Turizm’de çalışan tedarikçiler ile konuşun, Gürsel Turizm nasıl bir firma diye sorun. Bizim bünyemizde 15-20 yıllık tedarikçiler var. Tedarikçiler zincirin son halkası. Tedarikçinin kesinlikle korunması lazım. Biz bir hizmet sektörüyüz, tedarik zinciriyiz ve kontratlarımız var. Bu sene fiyatları görüyoruz. Şu anda, İstanbul’da, işler, yüzde 50-60 fiyat kırarak alındı. Şu da bir gerçek; siz müşterinin fiyatını yüzde 30-40 kırarak tedarikçinin hakkını nasıl korursunuz? Böyle bir durum yok. Siz cebinizden mi vereceksiniz? Ancak ucuza çalıştırıp, 3 ay birini, 6 ay birini çalıştırarak onlarla işi döndürmeye çalışacaksınız. Bizim stratejimiz hiçbir zaman değişmedi. Tedarikçi bizim velinimetimiz. O çalışacak ve kazanacak ki, bu sistem dönsün. Biz, yüzde 60-70’ler civarı tedarikçi kullanıyoruz. Kendi aracımızı yüzde 30 düzeyinde. Bu sistemin dönüşü onların yaşamasıyla doğru orantılı. 

Hayat pahalı, iş aslanın ağzında

Bir otobüs lastiği 2 bin 700 TL, minibüs lastiği 1000 TL olmuş. Yakıta en son yüzde 10 zam gelmiş. Sigortalar öyle, bakım giderleri öyle. Her şey yüzde 30-40 artarken siz bu çalıştırdığınız insanların ücretlerini yüzde 15-20 geri çekerseniz, burada zincir kopar. Benim firmalara tavsiyem; tedarikçiye haklarını vermeleridir. Çünkü firma ile tedarikçi etle-tırnak gibi. Onların haklarını korumazsak bu iş yürümez. Onların sonuna kadar savunucusu olmalı, haklarını gözetmeli ve onlara da yetecek rakamları müşteriye de iyi anlatıp almamız gerekiyor. Onun için de bizim müşteri karşısında  yıkıcı rekabet yapmamamız, kalitede rekabet yapmamız gerekiyor. Sen işini iyi yap, temiz yap müşteri tercih etsin. Fiyat kırarak aslında çalışan tedarikçinin alacağı ücret aşağı çekiliyor.15 liraya alınan iş 10 liraya alınınca tedarikçinin alacağı da 7 liraya düşüyor. Tedarikçi de ne yapsın, çaresizlik içinde mazot parasına çalışmaya devam ediyor. Pandemi bitse bile çok ciddi tedarikçi sıkıntısı yaşanacak. Bunun bedelini, özellikle 2021 yılı içinde fiyat kırarak iş alan firmalar ödeyecek. Tedarikçi bizim başımızın tacı. Hiçbir zaman onu üzmememiz, onu kollamamız gerekiyor. Biz 40 senedir tedarikçilerle bu işi yapabildik. Bu seviyeye onlarla geldik. Bu çizgiyi korumak gerekiyor. Şirketimizde 6 bin 500 civarında araç operasyonu,, 600 dolayında da özmal var. Gerisini tedarikçi ile yapmak zorundasınız. İşin doğası bu” dedi.

Plaka fiyatları  

Yeni araçlar için çok az seviyede plaka almak durumunda kaldıklarını belirten Levent Birant, “Şu anda plaka fiyatları çok değişken. Pandemi sürecinde 90-100 bin TL’ye inmişti, şimdi 300 bin TL isteyenler de var. Ama bunlar uç noktalar. 100-140 bin TL satılabilir, alınabilir rakamlar” dedi.

Sigorta maliyetleri

Sigorta tarafında yapılan son düzenlemelerin maliyet avantajları getireceği yönünde duyumlar aldıklarını, ancak bunu poliçede görmek istediklerini belirten Levent Birant, “Biz 1,5 yıldır hasar almıyoruz, çünkü çalışmıyoruz. Sigorta şirketleri bizden 1,5 yıllık sürede aldıkları primleri net kârlarına koydular. Şimdi sektöre bir ölçüde bunun dönüşü olmalı ve sigorta maliyeti düşmeli” dedi. 

Şehirlerarasında geçiş yılı

Şehirlerarası tarafta Efe Tur, İzmit Seyahat ve Öz Emniyet firmaları ile faaliyet gösterdiklerini ve pandemi nedeniyle uzun süredir yüzde 50 kapasite ile çalıştıklarını, 1 Temmuz ile birlikte tam kapasite ile çalışmaya döneceklerini belirten Levent Birant, “Yaz sezonu bir türlü başlayamadı. 1 Temmuz sonrasında iki üç ay bir hareketlilik olacak. Eylül ayında aksi bir durum olmazsa üniversiteler açılacak ve 2021 yılı geçiş senesi olacak. Fiyatlar belli bir seviyeye geldi. Bu fiyatlar ile devam edersek ancak normal bir sezon geçirmiş olacağız. Şehirlerarası, 2022 yılında belli bir seviyeye gelecek. Taşıma Dünyası olarak sizin de gündeme getirdiğiniz 11 günlük nefes tatili olursa 15 Temmuz ile başlayan bir tatil imkanı yaratılırsa sektöre de önemli bir katkı sağlar. Bu yönde bizim de bir beklentimiz var. Bütün bir yılı düşündüğünüzde yeterli değil ama yapacak bir şey yok” dedi. 
D-100 yolunda haklarının 3’üncü kez tescillendiğini de belirten Levent Birant, “Mahkeme kararıyla bu yolu kullanma hakkımız 3’üncü kez tescillenmiş oldu. Bir aylık boşluk oldu. Kocaeli-İstanbul tarafında, şu anda alt yolu kullanıyoruz” dedi

Büyük otobüs yatırımı 

Büyük otobüs tarafında yatırımın şartlara bağlı olduğunu belirten Levent Birant, “60 büyük otobüsü Eskişehir’e kaydırdık. Bu yaz için, otobüs grubunda, çok sıcak bir yatırımın olacağını sanmıyorum. Ama 2022 yılına bakacağız. Belki farklı gelişmeler de olabilir” dedi.

Halka arz için Eylül 

Levent Birant, Turex’in ardından halka arz edilen ikinci şirket olur mu sorumuzu şu şekilde cevapladı: Onlar bizden önce davrandı. Bu konu da Eylül’ü bekleyin. Hazırlanıyoruz.”  ■

Meslek örgütleri

Şehirlerarasında gençler artık meslek örgütlerinde daha etkin olmalı. TOFED, yeni yapılanma ile firma sahiplerine yönelik adımlar atarsa, her zaman içinde oluruz. Sektör için, gerçek otobüs yatırımcılarının, yani D1 belge firma sahipleri katılımının olduğu bir platform her zaman önemli bir ihtiyaç. Eğer bu ihtiyacı TOFED sağlarsa TOFED. Sağlamazsa başka bir örgüt yapılanması. Biz her zaman için oluşacak bu yapılarda oluruz ve destekleriz.

Yorumlar (0)
banner116
33
açık
banner119