banner91

banner69

İSTAB Başkanı Turgay Gül: 15 bin plaka boşta. Okul servis aracı ve şoför temininde sıkıntı yaşanabilir

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Başkanı Turgay Gül, 6 Eylül’de okulların açılış sürecinin servis sektörü açısından birçok sorunla başladığını belirtti: Aldığımız bilgilere göre yaklaşık 15 bin okul servis aracının plakası boşta. Pandemi sürecinde kaliteli iş gücü kaybı oluştu. Okullarda yeni bir kapanma olur korkusuyla personel taşımacıları okul tarafına mesafeli yaklaşıyorlar. Velilerde tedirgin ve henüz öğrencilerin servislere kayıt oranları çok düşük.

banner114
SERVİS TAŞIMA 23.08.2021, 18:42 25.08.2021, 15:32 Taşıma Dünyası
İSTAB Başkanı Turgay Gül: 15 bin plaka boşta. Okul servis aracı ve şoför temininde sıkıntı yaşanabilir
banner95

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Başkanı Turgay Gül, okulların açılmasıyla birlikte okul servis aracı temini noktasında sıkıntı yaşanma ihtimali olduğunu açıkladı: Maddi zorluklar içinde olan servisçilerin bir kısmının aracını satmak zorunda kaldığını belirten Gül, “Şu anda 15 bin plaka boşta. Sektörün yeni araca ihtiyacı yok. Mevcut plaka sayısındaki araçlar sistemin içinde olsa herhangi bir sorun yaşanmayacak. Ama bu boşta bekleyen plakalar sıkıntı oluşturacak gibi görünüyor. Bu durum fiyatların da artmasına neden olacak” dedi.

Personel tarafında kalmayı tercih ediyorlar

Servisçilerin pandemi sürecinin devam etmesi ve 1.5 yılı aşkın süredir yaşanan sıkıntılar nedeniyle okul taşımacılığı alanına girmek istemediğini belirten Başkan Gül, “Bir yandan servis aracı yetersiz bir yandan da servisçilerin bir kısmı da okullarda çalışmayı tercih etmiyor. Bunda en önemli etkenler arasında bu yıl verilen zam oranın düşük kalması ve pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle yeni bir kapanma halinde yaşanacak iş kaybı endişesi. Belirsizliğin daha az ve 12 ay çalışma ihtimalinin daha yüksek olması servisçinin personel tarafında kalmaya yönlendiriyor. Hiç de haksız değiller. Çok uzun süre destek almadan bir mücadele verdiler” diye konuştu.

Servis kayıtları düşük seviye de

Vaka ve vefat sayılarındaki yüksek seviyenin velileri de endişelendirdiğine dikkat çeken Gül, “Şu andaki pandeminin seyri veliye de yansımış durumda. Servislere öğrenci kayıtlarında önceki yıllara göre düşüş var, herkes farklı bir karar alınabilir düşüncesi ile son dakikayı bekliyor” dedi.

Kaliteli iş gücünü kaybetmiş durumdayız

Servis sektöründe yaşanan bir sorunun da kaliteli ve deneyimli iş gücünün kaybedilmiş olması olarak açıklayan Turgay Gül, “Yıllardır bu işi yapan birçok servisçi pandemi sürecinin getirdiği maddi zorluklar nedeniyle aracını satarak sektörden çıkmak zorunda kaldı. Bu da kaliteli ve deneyimli iş gücünün kaybını getirdi. Bu çok ciddi bir sorun. Tekrardan bunun kazanılması da kolay değil. Aracını ve plakasını satanların sektöre yeniden giriş yapması zor görünüyor. İki üç kat maliyet artışı söz konusu. Açıkçası banka faizlerinin yüksek olması, yapacağı ticaretle kazanacağı para arasında dengenin oluşmadığı için de artık servisçiler böyle bir yatırıma da girmiyor” dedi.

Özel okulların taleplerine dur denilmeli

Özel okullarda çocuklarını okutan velilerin, servis firmalarının fahiş fiyatlar istediğine yönelik belediyeye şikayetler yaptıkları yönünde bilgiler aldıklarını belirten Turgay Gül, “Özel okulların firmalardan taleplerine dur denilmeli. Özel okulların taleplerini karşılamak zorunda kalan firmalar mecburen bunu fiyatlara yansıtıyorlar. Firmaların talep ettiği fiyatların alt detaylarının sorgulanması gerekir. Firmalar fahiş fiyat istiyor yönündeki yanlış algının düzeltilmesi gerekiyor. Herkes bu konuyu biliyor ama kimse bu konunun düzeltilmesi için çaba göstermiyor. Özel okullardaki fiyat farklılığı bu nedenden kaynaklanıyor” dedi.

Servis aracı tek iş yapıyor, kazanç yeterli olmuyor

Başkan Turgay Gül, yıllardır kademeli saat uygulaması ile ilgili taleplerini gündeme getirdiklerini pandemi süreciyle bununla ilgili bir adım atılsa da yeterli sonuçları alamadıklarını söyledi: Özel okullar ve devlet okulların hemen hemen hepsi aynı saatlerde açılıyor ve kapanıyor. Bu da sistemde araçların tek işte kalmasına neden oluyor. Tek işte kalan araçların maliyeti de yükseliyor. Personel ve kamu personel giriş saatlerinin ayarlanması okul açılış ve kapanışlarına uygun hale getirilmesi araçların efektif kullanımını getirecek ve maliyetlerin düşmesini de sağlayacak. Normal bir SSK’lı şoförün şirkete maliyeti 4 bin 550 TL civarında. Sonuçta eğer araç sahibi çalışıyorsa en az bu kadar bir para kazanıyor olması lazım ki, bu iş sürdürülebilir olsun. Yeni açıklanan tarifeye göre 15 öğrencinin ücreti hesaplandığında hemen hemen şoför maliyetine denk geliyor. Akaryakıt ve diğer gider kalemleri hesaplandığında eksi bakiye çıkacak ve bu işi yapmak da çok kolay olmayacak.

Destek istiyoruz

İSTAB Başkanı Turgay Gül, kamudan destek talepleri olduğunu da açıkladı: KDV oranı ile ilgili bir düzenleme yapılıp sektöre bir destek verilmesini istiyoruz. Öğrenci servis taşımacılığında şoförün SSK ödemesi ile ilgili de bir destek de bekliyoruz. Motorlu taşıt vergelerinin okul servislerinden alınmamasını istiyoruz. Araç ve akaryakıt alımlarında sektörümüze özel destekler istiyoruz.

Yorumlar (1)
Serkan 3 hafta önce
Bedavaya araç bulamıyoruz deseniz daha iyiyidi bi dünya araç boşta
banner116
25
açık