banner91

banner69

Plaka tahdidi ile ilgili sorun ilk UKOME’de çözüme kavuşacak

İstanbullu servisçilerin bir süredir plaka tahdidi ile merakla beklediği çözüm süreci ilk UKOME toplantısında sonuçlanacak. İSTAB Başkanı Turgay Gül, 14. İdare Mahkemesi’nin plaka tahdidi ile ilgili 11.06.2019 tarihinde alınan UKOME Kararının şeklen uygun olmadığı yönündeki kararının yapılacak ilk UKOME Toplantısı’nda görüşülerek çözüme kavuşturulacağını söyledi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 16.04.2021, 15:39 16.04.2021, 15:52 Erkan YILMAZ
Plaka tahdidi ile ilgili sorun ilk UKOME’de çözüme kavuşacak
banner95

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği İstanbul Ulaşım Platformu (İSUP) Servis Taşımacılığı Komisyonunun ilk toplantısı 15 Nisan 2021 Çarşamba günü online ortamda gerçekleşti. Toplantıya İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri, İSTAB Başkanı Turgay Gül, Başkan Vekili Aziz Baş, İSAROD Başkanı Hamza Öztürk ve platform üyeleri katıldı.

Ortak karar ile ilk UKOME’de plaka tahdidi sorunu çözülecek

İSTAB Başkanı Turgay Gül, toplantının plaka tahdidi ile ilgili yaşanan son mahkeme kararının değerlendirilmesiyle ile ilgili tek gündem maddesiyle yapıldığını belirterek, “Toplantıda İBB yetkilileri ile yaptığımız görüşme ortak konsensüs kararıyla plaka tahdidi kararının aynı şekilde ilk UKOME’de çıkması yönünde karar alındı. Herkes aynı fikirde. Biz toplantının ilk başlarında İSAROD Başkanı sayın Hamza Öztürk ile bu sorunun çözümüne yönelik ısrarlı talebimizi ilettik;“Yıllardır plaka tahdidi için uğraşıyoruz. Bu konu tekrar tartışmaya açılacak bir konu değil” yönünde görüşümüzü ifade ettik. Kimse aksi bir açıklama da yapmadı. Ortak bir mutabakat ile ilk UKOME toplantısında konunun çözüme kavuşturulacağı yönünde olumlu bir sonuç çıktı. Belediye yetkilileri de bu toplantıyı bu amaçla organize ettiklerini ve aynı şekilde düşünce çıktığı için bu kararın çıkacağını söylediler. Bütün konularda mutabık kaldık. Şimdi beklentimiz ilk UKOME’de bu kararın hayata geçmesi ve plaka tahdidi ile ilgili son durumun da çözüme kavuşması” diye konuştu. ‘’Ayrıca Ulaşım Daire Başkanlığı ve Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yetkililerine destekleri için ayrı ayrı teşekkür ederiz.’’

Plaka tahdidinde mahkeme kararıyla ne olmuştu

Tüketici Derneği 11.06.2019 tarihli 2019/6-1 sayılı UKOME kararına tahdidin rekabete aykırı olduğu, belediyenin süresiz tahdit veremeyeceği gibi tipik gerekçelerle yürütmeyi durdurma talebi ile iptal davası açmıştı. Davaya Yalovalı bir taşıma şirketi de Eylül 2020 de müdahil olma talebinde bulundu. Bu talep 14. İdare Mahkemesince de kabul edilmişti. Davaya Belediye lehine müdahil olan Yalovalı taşımacılık firması ise UKOME Kararında Büyükşehir Belediye Başkanının imzası olmadığını söyleyerek bu yüzden UKOME kararının zaten olmadığını ve plaka tahdidi kararına karşı açılan davasının ret edilmesi gerektiğini iddia ediyor. Mahkeme tüketici derneğinin yürütmeyi durdurma talebini reddedip davayı görmeye devam ediyor.14.İdare Mahkemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesine bahse konu UKOME Kararında Belediye Başkanının imzası olup olmadığını soruyor. Büyükşehir Belediyesi 2009 yılında Belediye Başkanının Belediye Genel Sekreterine yetki devri yaptığını bu yetki devrine istinaden UKOME Kararlarını Genel Sekreterin imzaladığını söyleyerek cevap veriyor.İdare mahkemesi bu cevaba istinaden kararın şekil yönünden hukuka uygun olmadığını belirterek 30 gün içinde Bölge İdare Mahkemesi itiraz yolu açık olmak üzere karar veriyor.Bu karara göre şimdiye kadar alınan bütün UKOME kararları geçersiz olma durumunda. Keza kararlarda Belediye Başkanı yerine Genel Sekreterin imzası bulunuyor.18.03 2019 tarih ve 2019/4-6 sayılı UKOME kararı hala yürürlükte. 2019/4-6 sayılı UKOME kararında takdiren sınırlama kararı alınmış ve şimdiki adı tahditli servis belgesi olan taşımacılık kartının süresi 30 yıla çıkarılmıştı. Bu kararın üstüne 11.06.2019 tarihli plaka tahdidi kararını içeren UKOME kararı alındı.

Yorumlar (2)
Kartsiz 4 ay önce
Siz rant pesindesiniz biz servisciler ekmegimizin pesinde bende 15 senelik servis tasimacilik isi yapiyorum jani plaka her yere uyeyim ama tasit kartim olmadigindan bize korsan diyosunuz arabamiz 60 gun baglaniyor biz esnaf degilmiyiz biz isarot a kayitli degilmiyiz bizim neyimiz eksik sadece plaka galeriler bisuru befavaya aldiklari kartlari 250 300 400 bin teleye satiyorlar bu rant degilde nedir birazda garibani kollayin
Ahlat 5 ay önce
Tahdit e dokunma sabrımı taşırma
banner116
20
açık