banner92

Servisçi evine ekmek götüremez halde

banner113

İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, ‘Süreçten en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. Evine ekmek götüremez hale geldi. Sadece İzmir’de değil, ülke genelinde servisçi için durum böyle. Yıl sonuna kadar servis taşımacılığı olmadığı için kara kara düşünüyoruz’ dedi. dedi.

SERVİS TAŞIMA 25.11.2020, 17:43 Erkan YILMAZ
Servisçi evine ekmek götüremez halde
banner100

Araçlarının altında ot bitmeye başladığını savunan Bostancı, ‘Şimdi düşünün bütün verginizi yıllık veriyorsunuz, vergi ,sigorta ,MTV,Bağ-Kur ve diğer tüm ödemelerimiz ile esnafın tamamına yakının kredi borçları işliyor ama buna rağmen siz bu sene kontak bile çevirmemişsiniz. Bazı meslek gruplarına destekler verilmiş olabilir ama altını çizerek söylemek istiyorum servisçi ve kantinci esnafı 10 aydan beri kesinlikle eve ekmek- götüremiyor ve duruma bakarsak muhtemelen 2020/ 2021 dönemi bitti ve Eylül 2021 de yeni dönem başlayacak. Kısaca 1.5 seneden fazla esnaf çalışmamış olacak. Tüm sektörlerde sıkıntı var ama dönem dönem diğer sektörler sıkıntı yaşasa da kısmen çalıştılar ve az da olsa üç beş kazandılar. Ancak okulların Eylül 2021’de açılacağını düşünürsek 1.5 seneden fazla çalışmamış olan en fazla mağduriyet yaşayan Servisçi esnafıdır ’ diye konuştu.

İşsizlik maaşı verilmeli

İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, işsizlik maaşı ve faizsiz kredi ile ilgili taleplerini de dile getirdi: Bağ-Kur primlerimiz ,SSK primlerinden daha fazla olmasına rağmen işsizlik maaşından faydalanamıyoruz.

Faizsiz kredi

Üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak için çalıştıklarını ifade eden Bostancı sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Tek hedefimiz üyelerimize daha huzurlu, ferah çalışma ortamı, tüketicilere de konforlu, güvenli ve kaliteli, servis taşımacılığı yapılması için gerekenleri yerine getirmek.Bu sene tüm vergiler ve sigortalarımızın ötelenmesi lazım. Araç değiştiren her üyem borçlu. Zaten hangi meslek kolunda olursa olsun, borcu olamayan esnafın olmadığını düşünmüyorum. Yapılandırmanın yerinde olduğunu ancak ödeme sürecinin servisçi esnafına en az bir yıl daha uzatılması gerektiğini , Servisçilerin beklentisi, can suyu niteliğinde 20 bin liraya kadar hibe desteği ve minimum 100 bin lira limitli, bir yıl ödemesiz uzun vadeli faizsiz kredilerin verilmesidir. Şimdi birlik beraberlik zamanı. Sesimize kulak versinler, destek olsunlar, biz fedakarlık yapıyoruz, yapmaya da hazırız’ dedi.

Kademeli çalışma dönemine geçilmeli

banner97
Çalışma / mesai başlama saatlerin bir an önce kademeli olmasının gerektiğini , her şeyin başı sağlık olduğunu söyleyen Bostancı; mesai başlama ve bitiş saatlerinin kademeli olması ile;

a) Pik saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanmayacak,

b) Seyahat süresi en az yarı yarıya azalacak,

c) Servis aracı ve trafikte yoğunluk azalacağından tüm araçlar trafikte daha az kalacağından;

C.1) akaryakıt az yakılacak/ akaryakıt tasarrufu

C.2) egzozdan çıkan çevreye daha az gaz yayılacak/ emisyon azalacak,

d) Servisçi esnafı ikinci iş yapabilme imkanına sahip olacak ve ayrıca tüm paydaşlar daha kazançlı duruma gelecek.

Okul Servis Araçları Yönetmeliği baştan aşağı tekrar gözden geçirilmeli

Hasan Basri Bostancı, Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nin baştan aşağı tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Bu zor koşullarda bir de kamera ve mesleki yeterlilik belgesi isteniyor. Üyelerimizzaten MYB yazan SCR belgesine sahip. Biz destek beklerken karşımıza olmadık masraflar çıkartılıyor. Bunlara araç yaşı, Rehber personelde yaş ve eğitim durumu, kamera, üç noktalı emniyet kemeri, koltuk sensörü ile birkaç hususun kısaca Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin baştan aşağı tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Yukarıda başlıklar şeklinde ifade ettiğim hususları TBMM dahil her platformda anlatım yalnızca benim değil tüm servis araçları oda başkanlarım anlattı ve anlatmaya devam ediyoruz” dedi.

Yorumlar (1)
Cengiz saldiran 5 ay önce
Servisci esnafı sahipsiz izmirvicinde korsan ve j plakalı araçlar cirit atıyor kim dur diyecek
banner92
13
açık