banner69

Servisçiler taleplerini dile getiriyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 22.Numaralı Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Köksal Yüzbaşıoğulları, “Pandemi sürecinde daha sağlıklı, daha verimli çalışabilmemiz için yetkililere taleplerimizi dile getirmeye devam ediyoruz. Kademeli saat, bu taleplerimizin en başında yer alıyor. Mesleki yeterlilik belgesi şartının ertelenmesi yine tevkifat uygulamasının yıl sonuna ertelenmesi, taşımacılık sözleşmelerinin revize edilmesi ve birtakım düzenlemeler de yine taleplerimiz arasında yer alıyor”

banner114
SERVİS TAŞIMA 31.08.2020, 12:31 01.09.2020, 16:34 Taşıma Dünyası
Servisçiler taleplerini dile getiriyor

Köksal Yüzbaşıoğulları, Mart ayında başlayan Pandemi süreciyle birlikte gerek çalışanların evden çalışma sürecine yönlendirilmesi gerekse okulların kapalı olması dolayısıyla mağduriyet yaşayan sektörün kayıplarının çok büyük olduğuna dikkat çekti.İstanbul Ticaret Odası (İTO) 22.Numaralı Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı
Meslek Komitesi Başkanı Köksal Yüzbaşıoğulları 


İTO üyeleri de kredi imkanından yararlandırıldı

Korona virüs (COVID-19) salgınından etkilenen sektörlerin/firmaların mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılması amacıyla birtakım düzenlemeler yapıldığına dikkat çeken Köksal Yüzbaşıoğulları; “Bu süreçte firmalara kamu bankalarınca çeşitli kredi imkanları sunuldu. Ancak esnaf odalarına kayıtlı üyeler bu kredilerden faydalanırken, odamıza kayıtlı gerçek kişi üyeler, söz konusu bu kredilerden faydalanamamaktaydı.
Eşitlik ilkesi gereği, bu üyelerimizin de bahis konusu kredilerden yararlanabilmeleri için gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılabilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunuldu. Komite üyelerimizin de faydalanabilecekleri gerekli düzenlemeler yürürlüğe girdi” dedi,.

Okulların açılışı ve personelin evden çalışma süreci

Köksal Yüzbaşıoğulları, 1 Haziran’dan itibaren normalleşme adımlarının atıldığını, ancak artan vaka sayılarından da görüleceği üzere hala Pandemi sürecinin devam ettiğini belirterek, “Okulların açılması 21 Eylül’e ertelendi ancak hala bu tarihin net bir tarih olmadığı da dile getiriliyor. Personel taşımacılığı tarafında ise evden çalışma süreçleri de devam ediyor. 25 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesi de Covid-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirleri içeriyor. Burada kamu personelinin evden çalışma süreçlerinin değerlendirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Bu süreçte aktif olarak çalışan araçlarda taşınan personelin sosyal mesafe kuralına ve araçların hijyen temizliğine dikkat edilmesi de büyük önem taşıyor” dedi.

İstanbul’da sağlıklı ulaşım için kademeli saat

16 milyonu aşkın nüfuslu İstanbul’da sosyal mesafe kuralının tam anlamıyla sağlanabilmesi ve sağlıklı bir ulaşım sürecinin yapılabilmesinin öneminin büyük olduğunu vurgulayan Köksal Yüzbaşıoğulları, “Bireylerin şehir içi hareket zamanlarının çeşitlendirilmesi gerekliliği, hem işe hem de okula gidenlerin sabah aynı saatlerde yola çıkması sosyal mesafe kuralının ihlal edilmesine yol açacak. Bu nedenle, sosyal mesafenin ve sınırlı kapasiteyle taşımacılık kavramlarının ön plana çıktığı noktada; gerek toplu taşımada gerekse servis taşımacılığında araçlarının verimli kullanılmasının sağlanması için sektörümüzün yıllardır dile getirdiği “Kademeli Saat” uygulamasına geçilmesi doğru bir adım olacaktır. Trafik sürecinin rahatlaması ve yolda geçirilen zaman kaybının önlenmesi açısından “Kademeli Saat” uygulamasının bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Böylece, daha az araçla servis taşımacılığı yapılabileceğinden, servis araçlarının maliyetleri düşecek, düşen maliyetler müşterilere düşük fiyat verilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, doluluk oranlarının saatlere eşit olarak dağılmasıyla, toplu taşıma üzerinde de olumlu etkileri olacaktır” dedi.

Almanya ve Japonya’da başarıyla hayata geçirilen ve kamu yararı olan bu uygulamanın ekonomiye de olumlu katkılarının olacağını da belirten Komite Başkanı Köksal Yüzbaşıoğulları, “Komitemizce; sosyal mesafe kuralına riayet edilmesinin son derece önemli olduğu bu dönemde bir an önce “Kademeli Saat” uygulamasının hayata geçirilmesi amacıyla ivedilikle ilgili Bakanlıklar, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı nezdinde bir kez daha girişimde bulunuldu.

Taşımacılık sözleşmelerinin revize edilmesi

Ayrıca hem devlet hem de özel okullarda, okul/veli ile yapılan taşımacılık sözleşmelerinin, şartlarının revize edilerek, bir yıl süre ile uzatılması, (2020 – 2021 eğitim öğretim yılı için) servis taşımacılığının aynı firma ile yapılması yani önümüzdeki dönemde de okullara mevcut firmalarının hizmet vermesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde de girişimde bulunuldu” dedi.

Servis sektörü kapasitesini daha verimli kullanacak

Personel taşımalarında yüzde 50 kuralının olmadığını ancak birçok kuruluşun servis firmasından yarı kapasite ile çalışmasını istediğini belirten Köksal Yüzbaşıoğulları, “Zaten sınırlı bir kapasite ile çalışma zorunluluğu yeni araç alımını da gündeme getiriyor. Kademeli saat uygulaması ile servis sektörü sahip olduğu kapasiteyi daha iyi kullanma imkanına kavuşurken, yaşanan bu zorlu ortamda yeni araç alımına yönlenmeyecek. Bu alımları yapmaya maddi imkanları da yok zaten” dedi.Okul taşıtlarında nasıl bir yol izlenecek


Sosyal mesafe kuralının okullarda yüz yüze eğitim başlandığında nasıl uygulanacağının da belirsiz olduğunu vurgulayan Yüzbaşıoğulları, “Bu nedenle, 2020–2021 eğitim öğretim döneminde, söz konusu kuralın servis taşımacılığında nasıl yönetileceği, nasıl bir yol izleneceği, sektördeki firmaların zarar görmemesi için hangi tedbirlerin alınacağına ilişkin bir görüşme yapmak üzere, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunuldu” dedi.

Mesleki yeterlilik belge şartı ertelenmeli


Yaşanan bu zorlu süreçte birde okul taşımacılığı yapan servisçilerin mesleki yeterlilik belgesi nedeniyle sıkıntılar yaşadığını belirten Köksal Yüzbaşıoğulları, “Okul Servis Araçları Yönetmeliği okul servis araç şoförlerine 3 Eylül 2020 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesi alma şartı getirmişti. Ancak Okulların 21 Eylül’de açılıp açılmayacağının belli olmadığı bu süreçte zaten geçim sıkıntısı içinde olan okul servis araç şoförleri mesleki yeterlilik belgesinin bedelini karşılamakta da çok büyük zorluk çekeceklerdir. Bu nedenle, Pandemi koşulları göz önünde bulundurularak ve sektörümüzün içinde bulunduğu durum değerlendirilerek 3 Eylül 2020 tarihinde başlayacak olan mesleki yeterlilik belgesi uygulamanın ertelenmesine yönelik talebimizi ilgili kurumlara ilettik” dedi.Servisçilerin 5 maddelik talebi


İstanbul Ticaret Odası (İTO) 22 Numaralı Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Köksal Yüzbaşıoğulları, Pandemi süreciyle birlikte servis sektörünü rahatlatacak bir takım talepler dile getirdiklerini, bu talepleri yine TOBB vasıtasıyla ilgili bakanlıklar nezdinden tekrar tekrar gündeme getirme devam ettiklerini belirtti. Yüzbaşoğulları, dile getirdikleri talepleri bir kez daha şu şekilde sıraladı:

-Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinin alınmaması,
- SGK ve diğer vergi ödemelerinin taksitlendirilmesi,
- Zorunlu trafik sigortası ve kasko poliçesi bitiş tarihlerine minimum 3 ay süre ilave edilmesi,
- Kısa çalışma ödeneğinin bir süre daha uzatılması;
-COVİD-19 pandemisi nedeniyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında servis taşımacılığı hizmetlerine ilişkin tevkifat uygulanmamıştır. Sektörümüzün yaşadığı sıkıntılar da dikkate alınarak, tevkifat uygulamasının yılsonuna kadar uygulanmaması,

Okul ücretleri

Köksal Yüzbaşıoğulları son olarak, okul servis ücretlerine yönelik taleplerini de şu şekilde açıkladı: Her yıl, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlenen İstanbul’da okul ve personel servis ücret tarifesi artış oranının %27,5 olarak uygulanması talep edildi. UKOME alt komisyonda görüşmeler devam ediyor.
 

Yorumlar (0)
banner116
33
açık
banner119