banner91

banner115

banner92

Servisçiler tükeniyor: Acil hibe desteği veya ödemesi 2022’de başlayacak kredi gerekiyor

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Başkanı Turgay Gül, “Okullardaki eğitime 31 Aralık 2020 tarihine kadar online olarak devam edileceğinin açıklanması servis sektörünü daha da dibe doğru çekti. Hakikaten sektör tükeniyor zaten tükenmişti, şimdi bu katmerli oldu. Şu veya bu şekilde Mart’tan bu yana işini sürdürmeye çabalayan ve daha fazla borçlanarak, zarar ederek, ayakta kalan şirketlerin artık yapabileceği çok fazla bir şey kalmadı. Çok acil olarak turizm sektörüne yönelik yapılan destek paketinin şehiriçi yolcu taşımacılığı içinde yapılması gerekiyor. Destek noktasında önceliğimiz hibe ama hibe olmazsa da ödemesinin 2022’de başlayacağı bir kredi paketi hayata geçirilmeli” dedi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 19.11.2020, 14:21 19.11.2020, 14:29 Taşıma Dünyası
Servisçiler tükeniyor: Acil hibe desteği veya ödemesi 2022’de başlayacak kredi gerekiyor
banner100

Röportaj / Erkan YILMAZ

Pandemi sürecindeki vaka artış hızı 31 Aralık 2020 tarihine kadar yeni kısıtlamaları da beraberinde getirdi. Okullarda kademeli olarak devam eden yüz yüze eğitim sürecinden vaz geçilerek tekrar online eğitime dönüldü. Öğrenciler, 23 Kasım’da ara tatilin bitmesinin ardından derslere online olarak katılacaklar.

13 Mart’tan bu yana eğitimde normale dönüşü bekleyen servisçiler, giderek ağırlaşan ekonomik sorunlarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Servis sektörünün mevcut durumunu İSTAB Başkanı Turgay Gül ile konuşmak istedik.

İnsan sağlığı en önemli öncelik

İnsan sağlığının her zaman öncelik olduğuna dikkat çekerek açıklamalarına başlayan İSTAB Başkanı Turgay Gül, “İnsan sağlığı en öncelikli konu. Buna saygı duyuyoruz, en ufak bir söz söylemek durumunda değiliz. Doktorlarımız , sağlık personelimiz çok önemli bir mücadele veriyor, onların verdikleri bu mücadeleler için sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

Sektörümüz darbe üstüne darbe yiyor

Mart ayından bu yana normalleşme sürecini umutla beklediklerini belirten Turgay Gül, “Bütün beklentimiz 23 Kasım’dan itibaren eğitimin yüz yüze olmasıydı. Tabii vaka artış hızının geldiği noktada yeni kararlar alınacağını da bekliyorduk ama servis sektörü gerçekten çok zor bir dönem yaşıyor. Her geçen gün darbe üstüne darbe yiyoruz. 2020-2021 eğitim yılının başlamasıyla birlikte kademeli olarak bazı sınıflarda eğitim başladı. Bu süreç okul taşımacılığının yüzde 10’unu dolduran bir kapasite oluşturmadı. Çalışan arabaların bir kısmı 3 öğrenci, bir kısmı 4 öğrenciyi haftanın iki günü taşıdı. Tamamen zararına olan bu çalışma sürecinde dahi servis sektörü hizmeti sunma çabası içinde oldu. Ancak pandemi ile vaka sayılarındaki artış hızıyla okullardaki eğitime 31 Aralık 2020 tarihine kadar online olarak devam edileceğinin açıklanması servis sektörünü daha da dibe doğru çekti. Şu veya bu şekilde Mart’tan bu yana daha fazla borçlanarak, zarar ederek ayakta durmaya çalışan şirketlerin artık yapabileceği çok fazla bir şey kalmadı. Piyasanın bu kötü gidişi maalesef personel taşımacılığında fiyatlara da etkisi çok olumsuz oldu. Oradaki fiyatlar da düşüş trendine girdi. Çaresiz kalan herkes düşük fiyat vermeye başladı” dedi.

banner97
Hakikaten sektör içinden çıkılmaz bir duruma girdi

Sektörün destek almadan bu süreçten çıkamayacağını vurgulayan Başkan Turgay Gül, “Çok acil olarak turizm sektörüne yönelik sunulan destek paketinin şehir içi yolcu taşımacılığı içinde hayata geçmesi çok büyük önem arz ediyor. Banka kredilerinin ikinci defa ötelenmesi pek mümkün değil, bankalar buna yanaşmıyor. Sistemin devam edebilmesi için kesinlikle ve kesinlikle destek vermek gerekiyor. Destek noktasında önceliğimiz hibe ama hibe olmazsa da ödemesinin 2022’de başlayacağı bir kredi paketinin hayata geçmesi gerekiyor. Bu kredi paketinin de “Herkese 100 bin TL veriyorum” anlayışı ile değil, ciro bazlı olması gerekiyor. Ciro aralığının da iyi oluşturulması burada önemli. En küçük 20-30 araca sahip şirketin bile yıllık 6-7 milyon TL’lik cirosu oluyordu. Turizmdeki ciro aralığı bizim için uygun. Bunun yapılması elzem. Yapılmadığı takdirde hakikaten bu sektörde bu süreç tamamlandığında bu işi yapacak ya çok az kişi kalacak ya da kimse kalmayacak. 20-25 yıldır bu işi yapıp, temiz sicille bugüne gelen firmaların birçoğu yakın bir süreçte sicillerinde sorun yaşayacaklar. Çünkü 1 yıl önce aldıkları araç kredisini ödeme imkanları olmayacak. Bir yandan hiç para kazanmadılar, bir yandan da yeni kredi aldıklarında daha yüksek faiz ödemek durumunda olacaklar. Hakikaten sektör tükeniyor zaten tükenmişti, şimdi yeni süreçle bu katmerli oldu” dedi.

Personel tarafında da işler çok kötü

Okul taşımacılığının yanı sıra personel taşımacılığında da şirketlerin büyük bölümünün evden çalışmaya devam ettiğini belirten İSTAB Başkanı Turgay Gül, “ Beyaz yakalıların büyük bölümü zaten işe gitmiyor, evden çalışıyordu. Ufacık da olsa bir kıpırdanma vardı ama şimdi bu işe sıcak bakmayan şirketler bile evden çalışmaya dönüyor. Bu durum sektör için çok büyük tehlike arz ediyor” dedi.

Mesai saatlerindeki düzenleme

Mesai saatlerinde yapılan düzenlemeyi de değerlendiren Turgay Gül, “Yıllardır mesai saatleriyle ilgili okullarla birlikte entegre edilmesi yönünde taleplerimiz oldu. Ancak pandemi ile bu hayata geçti. Sektörün normal çalıştığı süreçte bu uygulama çok önemli kazanımlar sağlayacaktı ancak şu an için okullar kapalı olduğu için sektöre bir katkısı olmadı. Trafiğe katkısı konusunu bunu ölçebilecek birimler söyleyebilir ancak. Sadece toplumsal açıdan baktığımızda önemli bir adım. Pandemi sonrasında da devam etmesi önemli” dedi.

Vergi ve SSK borçları yapılandırma düzenlenmesi

Vergi ve SSK borçlarına yönelik yeniden yapılandırma düzenlemesinin sektörü çok rahatlatmayacağını savunan Turgay Gül, “Burada vergilerini düzenli ödeyenler için bir avantaj yok. Borçları olanlar için yapılandırma önemlidir ve zaman kazandırır, ama yapılandırılan borçlar nasıl ödenecek, kazanan ancak bunu ödeyebilir. Şu an sektör para kazanmıyor. Burada önemli olan tedarikçinize ödemelerinizi yapabiliyor musunuz, ona ikinci bir iş verebiliyor musunuz. İkinci iş veremediğiniz tedarikçi zarar ediyor demektir. Burada tedarikçinin de korunması ve onlara da desteklerin verilmesi gerekiyor. Çok büyük bir atıl kapasite önümüzde duruyor. Bunları değerlendirecek bir alan yaratılmalı ya da sektöre araç başına bir destek verilebilir. Şirketleri en zorda bırakan durumlardan biri de özmal araç giderleri. Sahaya çıktığınızda otoparklarda yüzlerce binlerce servis aracı boş bir şekilde duruyor. Bunların hepsi kontak açmadıkları halde sabit giderleri var. Bu eğitim sezonu servisçi için bitti. Bugüne kadar ötelemelerle servisçiler bugüne geldi. Bundan sonra hibe kredi veya 2022’de ödemesi başlayacak bir kredi verilmezse şirketler ve tedarikçilerle bankalar karşı karşıya kalacak ve sistem kilitlenecek” dedi.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
14
açık