banner91

banner69

Servisçilerin federasyon başkanı belli oldu

Kurucu Başkanlığını Dr. Hakan Orduhan’ın yaptığı TÜSFED’in seçimli olağanüstü genel kurulu 10 Temmuz 2021 Cumartesi günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirildi. Genel kurulda yeni yönetim kurulu ve Başkan da belirlendi. TÜSFED’in yeni Başkanı aynı zamanda İSTAB Başkanı olan Turgay Gül oldu. Başkan Yardımcılığını da İZTAD Yönetim Kurulu Üyesi Özer Bür üstlendi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 25.07.2021, 12:45 26.07.2021, 16:10 Taşıma Dünyası
Servisçilerin federasyon başkanı belli oldu
banner95

Özel Haber - Erkan YILMAZ

Tüm Servis Taşımacıları Federasyonu (TÜSFED)’in Olağanüstü Genel Kurulu İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Gebze dernek yöneticilerinin de katılımıyla gerçekleştirildi. Genel Kurulda divan başkanlığını İSTAB Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Baş yaptı. Genel kurulda yeni hedeflerle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Daha sonra yeni yönetim kurulunun seçimine geçildi. Tek liste ile gidilen seçimde TÜSFED’in yeni Başkanı aynı zamanda İSTAB Başkanı da olan Turgay Gül oldu. Genel kurulda yapılan oylama ile Dr. Hakan Orduhan TÜSFED’in Onursal Başkanı oldu. 
Genel Kurul sonrasında TÜSFED’in kurucu başkanlığını yapan Dr. Hakan Orduhan ve yeni Başkan Turgay Gül Taşıma Dünyası’na özel açıklamalarda bulundular. 

Turgay Gül, Dr. Hakan Orduhan

Vazifemi yapmanın gururunu hissediyorum

Her zaman bulunduğu makamdan güç almayı değil, makama güç verme anlayışı ile hareket ettiğini belirten TÜSFED Onursal Başkanı Dr. Hakan Orduhan, “Vazifemi yapmış olmamın gururunu hissediyorum. Benim görevim federasyonu sektörüm adına kurmak ve bu federasyonu güvenli, doğru ellere teslim etmekti. Ben daha önce de ki görevlerimde de bulunduğum makama güç vermeye çalışan bir insanım, gücümü oturduğum koltuktan alan birisi değilim. Dolayısıyla bu tür yapıların başında yıllarca eskiyen bir ruhla yaşanmaması gerektiğini çok iyi bilen bir insanım. Ben doğru ellere teslim ettim. Bu doğru ellerde bunu büyütüp, daha doğru ellere teslim ederek bu süreç çok güzel devam edecek diye düşünüyorum. Bundan sonraki süreç yeni yönetimin sorumluluğunda. 

İnanıyorum ki çok güzel işler yapacaklar, bu bayrağı daha yukarı taşıyacaklar. İşte İSTAB’da biz bunu gördük. Yönetim bizim getirdiğimiz bayrağı daha güzel yerlere taşıdı. Ama burada bir nokta var; kimse bu koltuğu kendine bir kariyer, bir avantaj koltuğu olarak görmemeli. Meyve veren ağaç hep taşlanır. Dolayısıyla buradan yeni yönetime söylüyorum; mutlaka eleştiriler, taşlamalar olacak. Hiç aldırış etmesinler.  Doğru bildikleri yolda yürüsünler” dedi. 

Şahsıma yapılmış bir onur

Dr. Hakan Orduhan, Onursal Başkanlık görevinden büyük mutluluk duyduğunu da belirtti: Arkadaşlar teveccüh gösterdi. Onursal Başkanlık ile ilgili bir görev tevdi ettiler. Ben şahsıma yapılmış bir onur olarak alıyorum, Teşekkür ediyorum. Elbette her zaman bilgim dahilinde olan bir şey varsa paylaşmaya hazırım. 

TÜSFED’in öncelikli 3 hedefi 

TÜSFED Başkanı Turgay Gül, federasyonun bundan sonraki hedeflerini de şu şekilde açıkladı: Bayrağı devraldık. Sayın Hakan Orduhan sektörde birçok ilkleri başarmış bir kişi. Ben bu görevi Sayın Orduhan’dan devraldığım  için öncelikle gurur duyuyorum.  Onun kurduğu hazırladığı ve sektörümüze hediye ettiği federasyonun bu saatten sonra daha iyi neler yapabileceği noktasında hep birlikte çabalayacağız. Türkiye’nin her yerine dağılmamız ve örgütlenmemiz lazım. İSTAB olarak İstanbul’da sektörümüzü kamuda temsil ederken alınan kararlar içinde yer alma noktasında ve bu kararlara yön vermek adına her çalışmayı yapıyoruz. Bu tabiî ki yetmiyor. TÜSFED ile öncelikle 3 hedefimiz var. Bunlardan birincisi;  taşımacılık sektörü her ilde farklı uygulamalar ile karşı karşıya. Bunu tek düzen haline getirmek, her ilde aynı kararların uygulanmasını sağlamak istiyoruz. İkinci hedefimiz; örgütlenmeye yönelik hızlı adımlar atmak. Şu an TÜSFED’in 9 üye derneği var. Pandemi süreci olmasaydı üye dernek sayısı çok daha fazla olacaktı. Her ilde  toplantılarla servisçilerle buluşmalar yapıyorduk Şimdi yeniden bu buluşmalar olacak. Bir sonraki genel kurula kadar üye sayısını en az 15’e çıkarmak istiyoruz Her bölge yeni illeri katacak. Bundan sonraki toplantı Adana’da olacak. Daha sonra Sivas’da olacak. Amacımız bütün bölgelere ulaşmak ve federasyon çatısı altında derneklerin toplanmasını sağlamak. Böylece ulusal ölçekte servis sektörünün büyüklüğünü görebileceğiz. Kamu karşısına da büyüklüğü yansıtan çok daha güçlü bir örgütlenme ile çıkabileceğiz. 3’üncü hedefimiz ise federasyonumuza TÜRKİYE adını alabilmek.  

Ulusal ölçekte örgütlenme ile sorunlar daha kolay çözülebilir

İzmir Toplu Taşımacılık ve Servis Hizmetleri Derneği (İZTAD) Yönetim Kurulu Üyesi, TÜSFED Başkan Yardımcısı Özer Bür: Hedefimiz; tüm illerdeki servisçileri TÜSFED çatısı altında buluşturmak. Sorunlar aynı ve çözüm yolları da belli. Ancak ulusal ölçekte örgütle birlikte daha kolay çözüm üretebiliriz. Artık sorumluluklarımız da fazla. Çok yoğun bir şekilde çalışmalar yapacağız.

Adana Servis Taşımacılar Derneği Başkanı Yusuf Can Tel: TÜSFED’in en öncelik vereceği çalışma tek tip bir mevzuat oluşturulması olmalı. Her ildeki farklı uygulamalarla sektöre farklı zorluklar çıkarılıyor. Adana UKOME’de İstanbul UKOME farklı kararlar alınabiliyor. Araç yaş şartı, güzergah izin belgesi düzenlemeleri bile her ilde farklı şekilde olabiliyor. Tek tip uygulama olması için çalışmalıyız.   

Adana Servis Taşımacılar Derneği İkinci Başkanı Cüneyt Keklik: Pandemi süreci güçlü bir mesleki örgütlenmenin, birlik olmanın ve birlikte hareket etmenin önemini gösterdi,  TÜSFED’in bundan sonraki süreçte örgütlenme anlamında büyümesini, birlikteliğimizi pekiştirmesini diliyorum ve tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. 

Gebze Toplu Taşımacılar Derneği Başkanı Ziyaettin Yüzbaşıoğulları: Sektörümüz olarak bu tür bir örgütlenme yapısına ve federasyona çok büyük ihtiyaç vardı. Pandemi süreci bu tür güçlü örgütlenmelerinin önemini bize bir kez daha gösterdi. Kamu nezdindeki görüşmelerde böyle bir örgütün eksikliğini hissediyorduk. Bundan sonra çalışmalar daha iyi noktaya da gidecek. 

Ankara Toplu Taşımacılar Derneği Başkanı Cemal Baltacı: TÜSFED tarafından bize verilen görevler, bakanlıklar, genel müdürlükler nezdinde elimizden ne gelirse yapacağız. Örgütlenmenin daha fazla illere yayılması noktasında da çevre illerde de çalışmalar yapacağız. Servisçiler en zor dönemini yaşıyor. Artık sorunlara il il bakmak yerine ulusal ölçekte bakıp buna uygun çözümler üretmek gerekiyor.  Ankara’da öğrenci taşımacılığı yapanlar gerçekten zor durumda. Nasıl ayakta kalıyorlar derseniz, nefes kredileri ile öz mallarını satarak bugüne geldiler.

Bundan sonra umarız sektörümüz adına daha olumlu gelişmeler olur. Bir kez daha kapanmanın olması servis sektörünün de tamamen kapanması anlamına gelecektir. ■

TÜM SERVİS TAŞIMACILARI FEDERASYONU

TÜSFED YÖNETİM KURULU 

- İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği, Turgay Gül / BAŞKAN

- İzmir Toplu Taşımacılar ve Servis Hizmetleri Derneği, Özer Bür / BAŞKAN YARDIMCISI

- İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği, Esat Yıldırım / GENEL SEKRETER

- Gebze Toplu Taşımacılar Birliği Derneği, Ziyaettin Yüzbaşıoğulları / SAYMAN

- Ankara Toplu Taşımacılar Derneği, Cemal Baltacı / ASİL ÜYE

- Sivas Servisçiler Birliği Derneği, Ufuk Mert / ASİL ÜYE

- İzmir Toplu Taşımacılar ve Servis Hizmetleri Derneği, Coşkun Altın / YEDEK ÜYE

- Adana Servis Taşımacılar Derneği, Yusuf Can Tel / YEDEK ÜYE

- İzmir Toplu Taşımacılar ve Servis Hizmetleri Derneği, Ali Gül / YEDEK ÜYE

- İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği, Bülent Doğmuş / YEDEK ÜYE

- Ankara Toplu Taşımacılar Derneği, Hakkı Yumuş / YEDEK ÜYE

TÜSFED DENETİM KURULU

- İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği, Aziz Baş / DENETİM KURULU BAŞKANI

- İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği, Köksal Yüzbaşıoğulları / DEN. KURULU BAŞ. YARD. 

- İstanbul Toplu Taşımacılar Derneği, Rakibe Cangöz / ASİL ÜYE

- Adana Servis Taşımacılar Derneği, Cüneyt Keklik / YEDEK ÜYE

- Gebze Toplu Taşımacılar Birliği Derneği, Raşit Aslan / YEDEK ÜYE

- Ankara Toplu Taşımacılar Derneği, Emre Gencan / YEDEK ÜYE

Yorumlar (0)
banner116
25
parçalı bulutlu