banner69

Tahditli plaka alamayan servisçiler plakasına kavuşuyor

BB, mevcut ekonomik koşullarda servis taşımacılığı yapamayacak duruma gelen esnafa destek olmayı amaçlayan çalışmasını, UKOME’de görüşmeye açıyor. Hiçbir özel topluluğa ayrıcalık tanımayan tasarı ile 25 Mayıs 2015 ile 11 Haziran 2019 tarihleri arasında üzerine kayıtlı servis aracı olan ve aynı dönemde ilgili oda faaliyet belgesi bulunanlar, mesleğine devam edebilecek. Ayrıca, 20 Haziran 2020 tarihli UKOME Kararı gereğince; 25 Mayıs 2015 tarihinde adına tescilli servis aracı bulunan ve en geç 25 Haziran 2015 tarihine kadar esnaf odası kaydı yaptırmış olanlar için açılan “Servis Hak Başvuru” sistemine, 2 Eylül 2020 tarihinden bu yana bin 400 başvuru yapıldı. Müracaatlardan 377’si ön onaydan geçti.

banner114
SERVİS TAŞIMA 17.09.2020, 20:08 19.09.2020, 13:27 Taşıma Dünyası
Tahditli plaka alamayan servisçiler plakasına kavuşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Koronavirüs salgınının toplumun her kesimine getirdiği yükü hafifletmek için İstanbulluyu ilgilendiren her konunun üzerinde çalışıyor. 10 Mart’ta ilk vakanın tespit edilmesinin ardından, salgınla mücadele kapsamında hareketliliğin minimuma indirilmesi, taşımacılık yapan servisçi esnafını da olumsuz etkiledi. İBB, bu etkiyi en aza indirmek için dayanışmayı büyütecek bir çalışma başlattı. Bu yöndeki adımı da 11.09.2020 tarihinde Fox TV, Çalar Saat Programına konuk olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu. İmamoğlu programda tasarının, 25 Mayıs 2015 tarihi ile tahdit kararının alındığı 11 Haziran 2019 tarihleri arasında, üzerine kayıtlı servis aracı olan, aynı dönemde ilgili oda faaliyet belgesi bulunan ve hali hazırda servis plaka hakkı olmayan kişiler ile daha önce servis taşımacılığı kartı/plakası almamış esnafı kapsadığını söyledi. İmamoğlu,  İBB Meclisinin belirlediği bedel üzerinden en fazla 1 adet servis plaka hakkı verilmesi ile ilgili hususunun UKOME’de görüşüleceğini aktardı.

AMAÇ, ESNAFIN YÜKÜNÜ HAFİFLETMEK
İBB, 11 Haziran 2019 tarihli tahdit kararından önce servisçilik yaptığını oda üyelik ve araç tescil belgeleri ile ispatlayan esnafın; gerek mevcut ekonomik, gerekse pandemi dönemine özel koşullar nedeniyle oluşan mağduriyetinin giderilmesine dönük adım atıyor. Uygulama, servis plakası satın alacak ekonomik gücü olmadığını beyan eden ve asgari düzeyde geçinebilmek için bir adet araç plakası ile mesleğine devam etmek isteyen esnafa destek olmayı amaçlıyor.
Ayrıcalık ve kayırmanın her türlüsüne karşı olan İBB, esnaflar arasında da ayrım yapmıyor. Tahdit kararından önce bu işi yapan servis esnafına 1 adet ile sınırlı olmak üzere eşit olanak sağlıyor. İBB mevcut plaka sayısını arttırmayı değil, önceden kalma mağduriyetleri gidermek için hareket ediyor.

BİN 400 BAŞVURU
20/08/2020 tarihli UKOME Kararı gereğince; bu kapsamda olanlar için açılan “Servis Hak Başvuru” sistemine bin 400 esnaf başvurdu. Gelen başvuruların 377’si ise ön onaydan geçti. Ön onaydan geçen başvurular, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve esnaf odalarından teyit edilecek ve sonrasında şartları taşıyanlara haklar tanınacak.

SADECE UKOME KARARI İLE MÜMKÜN
Plaka verme süreci, kanunlar çerçevesinde UKOME Kararı ile sağlanabiliyor. Ayrıca UKOME üyelerinin sayısı, 19/02/2020 tarihli 31044 sayılı Resmi Gazetede Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile değiştirildi. Bu değişiklik, 11 adet Belediye temsilcisi yanında, 15 adet Bakanlık temsilcisinin oluşumunu sağladı. Kararla birlikte, UKOME’deki oy çoğunluğu Bakanlıkları temsil eden kurumlara geçerken, Belediyelerin karar almadaki rolü kısıtlandı.  İlgili plaka uygulamasının karar haline gelebilmesi için de UKOME tarafından oy çokluğu ile kabul edilmesi gerekiyor.

AYRIM DEĞİL DESTEK
Hiç bir özel topluluğa ayrıcalık tanımayan İBB, uygulamasıyla mevcut plaka sayısının da artırılmasını hedeflemiyor. İBB’nin tasarısında,  ilgili tarihler arasında halihazırda bu işi yapan, sistemde yer alan kişilerin ve ancak tek bir plaka ile resmiyetlerinin sağlanması düşünülüyor.

Yorumlar (4)
Eyup 11 ay önce
Plaka al sat la ugraşanlara gün deyupogdu. TEŞEKKÜRLER, SAYIN İMAMAOGLU
Begali Gültekin 11 ay önce
Peki 2015 den önce yapanın şüçü ne
Erkut akbulak 11 ay önce
Ukome kararından bahseden ibb ye şunu soruyorum geçen seferki toplantıda red alan konuyu halen neden gündeme getiriyor taksici servisci başka projesi yokmu
Sedat hakyemez 11 ay önce
Yazıklar olsun birde esnafın yükünü hafifletmek için yalanını söylüyorsunuz. Siz esnafın yükünü azaltmiyor aksine açlığa istiyorsunuz. Korsana rantciya plaka vermek ne zamandan beri hak oldu. Belge almak varken işin kolayına kaçarak korsan ve kaçak çalışan insanlara plaka varmek akla ziyan bir iştir.
banner116
24
parçalı bulutlu
banner119