banner92

Taşımalı eğitimde hizmet veren servisçinin sorunlarına çözüm arayışı

banner113

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Orhangazi Servisçiler Kooperatif Başkanı Muhammet Ali Varlı, taşımalı eğitimde yaşanan sorunları Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ilettiklerini söyledi. Varlı, servis esnafının iflasa sürüklendiği yönündeki değerlendirmelerin ve sorunların tarafların katılımının olacağı bir Çalıştay ile konuşulması gerektiğini söyledi.

SERVİS TAŞIMA 10.02.2021, 15:59 10.02.2021, 16:11 Erkan YILMAZ
Taşımalı eğitimde hizmet veren servisçinin sorunlarına çözüm arayışı
banner100

ÖZEL HABER

Muhammmet Ali Varlı, Bakanlığa sundukları yazıda madde madde sorun tespiti yaptıklarını belirtti. Başkan Varlı, “Taşımalı eğitim öğrenci taşıma ihalelerinde yaklaşık maliyet hesaplama formülü" cetvelinin kullanılması ile ortaya çıkan taşıma fiyatlarının piyasada geçerli olan ve uygulanan servis taşıma fiyatlarını yansıtmadığı, taşımacı esnafının maliyetini karşılamadığı ve esnafın bu taşıma hizmetini ifa ederken iflasa sürüklendiği hususunun araştırılmasını ve gerekli düzenlemenin Bakanlıkça yapılması ile ilgili yazımızı Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne sunduk” dedi.

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Orhangazi Servisçiler Kooperatif Başkanı Muhammet Ali Varlı, yaptıkları tespitleri maddeler halinde Taşıma Dünyası için de aktardı. Varlı, sorunların tam olarak tespitinin de tüm tarafların katılacağı bir Çalıştay ile değerlendirilmesini istediklerini de belirtti.

Taşımalı eğitimde yaşanan sorunlara yönelik işte tespitler

1) KDV FARKI; Yaklaşık maliyet cetvelinde motorin fiyatının KDV hariç alınması ile oluşan kayıp motorin KDV oranı %18 iken taşıma KDV oranı %8 kesilmesi ile %10' luk bir kayıp oluşmaktadır.

banner97
2) ARAÇ NİTELİĞİ; Araç katsayısı olarak formülde ifade edilen ve araç kapasitesini belirleyen etken de reel taşımacılık esasları ve mevzuata aykırıdır. Piyasada 14 kişi kapasiteli servis aracı bulunmamaktadır. Formülde 14 kişi kapasiteli olarak tespit edilen güzergâha taşımacı 17 kişilik araç ile hizmet vermektedir. 17 yolcu kapasiteli araç ile 23 yolcu kapasiteli aracın aynı çarpan ile hesaplanması doğru değildir. Ehliyet sınıfı farklıdır, sigorta maliyetleri farklıdır, bakım onarım maliyetleri farklıdır, yakıt km birim maliyeti çok farklıdır bu ve diğer sebeplerden dolayı 17/23 araç katsayısı aynı grupta olması doğru değildir.

3)TABAN KATSAYISI; Aynı formülde taban katsayısı olarak belirlenen ve asgari ücreti temsil eden rakam asgari ücretin günlük tutarının altında kalmaktadır. Ayrıca yıl içerisinde oluşan asgari ücret artışı yansıtılamamaktadır.

4) MESAFE ÖLÇÜMÜ; Yaklaşık maliyetin hesaplanmasında yerleşim birimi ile taşıma merkezi okul arasındaki mesafe ile hesaplama yapılırken, araç yerleşim birimine o mesafenin çok çok üstünde yol giderek ulaşabilmektedir.

5) DAMGA VERGİSİ; Sözleşme bedeli üzerinden ödenen DV aynı iş için kesilen fatura üzerinden tekrar alınmaktadır.

6) EKSİK ÇALIŞMA; Sürücü ve personelimize tam ücret ödememize rağmen kurumdan 178 iş günü ödeme alıyoruz. Personel ve kiralık araç sözleşmeleri yıllık yapılıyor ancak taşımalı eğitim iş günü 180 günü tamamlamıyor bile.

7) YOL KATSAYISI; Yaklaşık maliyet formülünde bulunan yol katsayısı seçeneklerinin uygulanmasında yolun, karayolları veya ilgili kurum tarafından tespit edilmiş durumu, mevcut tabelalara göre kullanılmadığı görülmektedir. Kış tabelası olan yolda kar yağmıyor diye “zincir bağlanıyor” seçeneğinin seçilmememsi hak kaybıdır.

8) TEMSİL KURUMU; Taşımalı Eğitim sözleşmeleri gözden geçirildiğinde görülecektir ki sözleşmelerin %80’i TOBB’A bağlı işletmeler tarafından imzalanmaktadır. Bu durum göz önüne alınarak yapılacak çalışmalara, toplantılara, çalıştaylara TOBB ve Bağlı odalar davet edilmelidir. Bunlar ve daha pek çok etken için makamınızdan sahada araştırma inceleme ve çözüm için ÇALIŞTAY talep ediyoruz.

Yorumlar (0)
banner92
14
parçalı az bulutlu