banner91

banner69

Yüzde 15 zam servisçileri memnun etmedi

İstanbul Ticaret Odası 22.Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkan Vekili Aziz Baş,“ Bu sektör kan ağlıyor. Birçok servisçi arabalarını satarak bu sektörden çıktı. Servisçilerin büyük bölümü ağır borç yükü altında eziliyor.Yüzde 22 zam bile yaşanan zorlukların atlatılmasına yetmeyecekken yüzde 15 zam kararı alındı. Biz de velileri düşünüyoruz. Hepimiz birer veliyiz aynı zamanda. Ama bir işin yapılabilmesini sağlamak çok önemli. Bu şekilde devam ettiği takdirde okullar açıldığında çok ciddi araç sıkıntısı yaşayabiliriz” dedi. İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı (İSAROD) Hamza Öztürk, “Yüzde 15 zam yeterli değil. Biz 18 aydır evine ekmek götüremeyen meslektaşlarımız için yüzde 21.82 zam teklifi sunduk. Biz okullar bugün açılacak, yarın açılacak diye hep hazır şekilde bekledik. Fakat açılmayınca açıkta kaldık. Meslektaşlarımız evlerine ekmek götüremediler. Keşke okullarımız açık olsaydı da yüzde 10 zam alsaydık. Bizim derdimiz zam almak değil, eve ekmek götürememiş olmak. Benim en büyük endişem okullar açıldığı zaman çalışacak araba bulamamak” dedi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 30.07.2021, 18:25 30.07.2021, 23:36 Erkan YILMAZ
Yüzde 15 zam servisçileri memnun etmedi
banner95

ÖZEL HABER- Erkan YILMAZ

İstanbul Ticaret Odası 22 Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkan Vekili Aziz Baş ve İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı (İSAROD) Hamza Öztürk, 29 Temmuz 2021 Perşembe günü UKOME Toplantısı’nda servis ücretlerine yönelik yüzde 15 zam kararı çıkmasını Taşıma Dünyası’na değerlendirdi.

Yüzde 15 zammın neye göre hesaplandığı belli değil

Yaptıkları tüm maliyet hesaplamaları ile okul servis ücretlerine yönelik zam taleplerinin yüzde 22.40 olarak oluştuğunu ve bu yönde bir talepte bulunduklarını belirten Aziz Baş, “İSAROD’un da talebi bizim talebimize yakındı. İBB tarafının teklifi ise yüzde 19’du. Ancak kamu tarafı olarak yer alan üyelerden yüzde 15 zam teklifi geldi. Kamu tarafının sunduğu zam oranının neye göre belirlendiği net bir şekilde ifade edilmedi. Yüzde 22’nin de yüzde 19’un da bir tablosu, hesaplaması var. Yüzde 15’in altının da dolması gerektiğini ve neye göre bu hesaplamanın yapıldığını görmek isterdik.Yine elektronik ücretlere yapılması gereken zam noktasında belediyenin yüzde 24 talebi vardı. Orada da kamu yöneticileri yüzde 15 zam oranı teklifini getirdiler. Sayın Başkan Ekrem İmamoğlu, “yüzde 15 hesaplamasını neye göre yaptınız sorusunu yöneltti. Ama bizim UKOME yapısı içinde bu soruyu sorma yetkimiz yok. Sayın Başkan İmamoğlu tüm teklifleri oya sundu. Tabii kamu tarafının ağırlığı ile yüzde 15 kabul edildi” dedi.

Bu sektör kan ağlıyor

Yüzde 15 zam oranının yeterli olmadığını UKOME Toplantısı’nda da aktardığını belirten Aziz Baş, “ Bu sektör kan ağlıyor. Birçok servisçi arabalarını satarak bu sektörden çıktı. Servisçilerin büyük bölümü ağır borç yükü altında eziliyor. 1.5 yılı aşkın süredir servisler çalışamadı. Aracının borcunu, evinin kirasını, faturasını ödeyemedi. Aracını satmak zorunda kaldı. Borcunu kapatabilen kapattı. Borçlu olan yine mücadelesini sürdürüyor. Sektörden aşırı derece de çıkış var. Bu durum önümüzdeki süreçte araç tedariği açısından sorun yaratacak” dedi.

Şu andaki fiyatlarla şoför maaşı çıkmıyor

Yüzde 22 zammın bile maliyetleri karşılamada yetersiz kaldığını ancak velilere karşı da sorumluluk bilinci ile hareket ederek, bu talebi gündeme getirdiklerini belirten Aziz Baş, “Yüzde 22 bile sektörde doğru realite değil. Ama insanları da zor durumda bırakmak istemiyoruz. Belediyenin yüzde 19 ile bizim teklifimiz olan yüzde 22 arasında bir değerlendirme yapılabilirdi. Kamu yöneticileri veli tarafından baktıklarını ifade ediyorlar. Herkes veli. Ama şunu dikkate almak gerekiyor, bu sektörden geçimini sağlayan yaklaşık 50 bin kişi var. Servis sektörü yılda bir kez zam alırken, akaryakıta yıl içerisinde 3 kere, 5 kere zam gelebiliyor. Personel tarafında sözleşmelerde akaryakıt zamları belirtilmiş ise fiyatlarda güncelleme yapılabiliyor ama bu imkân okulda yok. Yıl içerisinde gelen maliyet artışları servisçinin cebinden çıkıyor. Zaten yüzde 5-10 kazanç varken maliyet artışları ile o da gidiyor. Sonra da tedarikçi çalışmıyor. Tedarikçi çalışmamakta haklı. Kimse bir söz söyleyemez. Okul taşımacılığı kamu sorumluluğu olarak algılanmış ama bu kamu zorunluluğu gerektiren bir iş değil, Bu özel sektörün kendi kendine oluşturduğu bir yapı ile ortaya çıkmış bir hizmet şekli. 14 Temmuz 2021 tarihinde alt komisyon toplantısı yapıldı. Orada da biz fikrimizi dile getirdik. Ancak UKOME Toplantısı’nda yine aynı durum oldu. Kazanç olmayan bir sektörden çıkış yine olacaktır. Çıkan servisçiye niye çıkıyorsun da deme şansımız yok. Hakkıdır. 15 öğrenci koyduğunuzda şu andaki çalışma biçimi ile şoför maaşı bile çıkmıyor’ dedi.

Okulların açılacağına inanıyorum

Artan vaka sayılarının da okulların açılıp açılmaması noktasında endişeler oluşturduğuna dikkat çeken Aziz Baş, “Endişelerim var ama okulların açılacağına da inanıyorum. Aileler belki kendi araçları ile de okula bırakmayı düşünebilirler ama bu sürdürülebilir bir durum da olmayacaktır. Ekim veya Kasım ayında sistemin oturacağına inanıyoruz. Velilerde bir an önce okulların açılmasını bekliyor” dedi.

Bizim derdimiz zam almak değil, eve ekmek götürmek

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı (İSAROD Hamza Öztürk, yüzde 21.82 zam oranına yönelik bir teklif götürdüklerini belirterek, “ Yüzde 15 zam yeterli değil. Hem ağır pandemi koşulları yaşayan hem de bu süreçte 18 aydır çalışmayan meslektaşlarımız için önerdiğimiz bir zam oranıydı bu. Biz okullar bugün açılacak, yarın açılacak diye hep böyle hazırda bekledik. Fakat açılmayınca açıkta kaldık. Evlerine emek götüremediler. Keşke okullarımız açık olsaydı da yüzde 10 zam alsaydık. Bizim derdimiz zam almak değil, eve ekmek götürememek. Bizim sıkıntımız oydu. UKOME’deki kamu üyelerinin teklifi olan yüzde 15’in gerekçeli bir hesaplaması da yoktu. Hesaba yönelik açıklama yaparken; vatandaş yönünden olaya bakıyoruz. Yüzde 15 yetmelidir. Yüzde 22 çoktur. Yüzde 15 yeterlidir. Böyle bir kanaatle bunu yaptılar. Benim en büyük endişem okullar açıldığı zaman çalışacak araba bulamayacağız gibi geliyor” dedi.

Okulların açılması

Okulların açılmasına yönelik “Pandemi şartları böyle devam ederse zor görünüyor” değerlendirmesini de yapan Hamza Öztürk, “22 bin düzeyine gelmiş vaka seviyesi gerçekten endişe verici. Bir endişe noktası da okullar açıldığında öğrencilerin servislere verilme noktası var. Kademeli şekilde okullar açıldığı dönemde velilerin yüzde 10’u çocuklarını servislere verdi. Umarız her şey olumlu seviyeye döner ve okullar açılır” dedi.

Yorumlar (0)
banner116
22
açık