banner91

banner115

banner92

Hoşdere Mercedes’in teknoloji üssü

Daimler’den İstanbul Teknoloji Üssü’ne 13 milyon Euro yatırım ve 200 kişiye istihdam olanağı yaratacak.

banner114
TAŞITLAR 13.04.2015, 11:15 13.04.2015, 11:41 Taşıma Dünyası
Hoşdere Mercedes’in teknoloji üssü
banner100
Yeni IT stratejileri kapsamında “IT Merkezi” olarak İstanbul’u seçen Daimler, Mercedes-Benz Türk bünyesinde kurulan “IT Hizmetleri Merkezi”nin yeni binasını hizmete açtı. 

Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler, dünya çapında büyümeye devam ederken en büyük yatırımlarını bilgi teknolojileri alanına yapıyor. Global IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi “bilgi teknolojileri üssü” olarak konumlayan Daimler, İstanbul’da 2.800 m2 alan üzerine kurulan “IT Hizmetleri Merkezi”nin yeni binasını hizmete açtı. 

İstihdam 200’e çıkacak
Toplamda 13 Milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapılması planlanan “IT Hizmetleri Merkezi”nde, şu anda 145 olan Türk IT uzmanı sayısının da 2015 yılı sonuna kadar 200’e çıkarılması hedefleniyor. 

Hizmet sürecinde önemli görev
Daimler, Türkiye sayesinde çok daha güçlü bir IT yapısına sahip olacak. Daimler’in IT ağında SAP lojistik sistemleri geliştiren ilk ve tek merkezi olan İstanbul’daki küresel IT Hizmetleri Merkezi, SAP sistemlerinin Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinde uygulayıcısı rolünü de üstleniyor. Ağırlıklı olarak Almanca konuşulan bölgelerdeki lojistik, üretim ve İK konularındaki SAP uygulamalarından sorumlu olan IT Hizmetleri Merkezi, Daimler bünyesindeki SAP uygulama, geliştirme ve tedariğin yeniden yapılandırılmasında ve hizmet sunma süreçlerinin optimizasyonunda önemli bir görevi yerine getiriyor. 

Türkiye’ye güven duyuyor 
Almanya’dan sonra bilgi teknolojileri alanındaki ilk ve en büyük global yatırım olması nedeniyle Daimler’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesi kabul edilen Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi’nin açılışını yapmak üzere, Daimler’in üst düzey IT yöneticileri İstanbul’a geldi. Merkezin açılış toplantısı, Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı Dr. Micheal Gorriz, SAP Hizmetleri Direktörü Dr. Guido Vielsack, SAP &Sistem Yaygınlaştırma Servis Dağıtım Merkezi Türkiye Bölüm Müdürü Stefan Rosenwald, Mercedes-Benz Türk AŞ Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes ve İnsan Kaynakları Müdürü Salih Ertör’ün katılımıyla, 8 Nisan Çarşamba günü gerçekleşti.Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı Dr. Micheal Gorriz, MBT Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes


Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı (CIO) Dr. Michael Gorriz

Bilgi birikimine güveniyoruz 
Basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türk mühendislere inandıklarını belirten ve Türkiye’nin tüm Daimler dünyasında önemli bir role sahip olduğunun altını çizen Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı (CIO) Dr. Michael Gorriz, “İstanbul'da kurulan IT Hizmetleri Merkezi, SAP uygulamaları açısından Daimler dünyasındaki en önemli merkezlerden biri ve gelişmeye devam ediyor. Biz, Mercedes-Benz Türk bünyesindeki bilgi birikimine güveniyoruz” dedi. 

Türkiye’nin seçim kriterleri 
Dr. Gorriz, yeni açılacak IT Hizmetleri binası için Türkiye’nin seçilme nedenlerini de şu şekilde sıraladı: Mercedes-Benz Türk’ün köklü ve güçlü geçmişi, İstanbul’un önemli pazarlara erişimi olan bir mega şehir olması, Türkiye’nin kalifiye ve uzman yetenek havuzu bu önemli kararın verilmesinde göz önünde bulundurulan nedenlerdi. Türkiye, sunduğu nitelikli, yetenekli, özverili ve motive çalışanları ile dünyanın en iyi işgücüne sahip pazarlarından biri. Çok dilli (Türkçe, Almanca, İngilizce), çok kültürlü, mükemmel IT bilgisine sahip, üretken anında yeniliklere açık işgücü yine Türkiye’nin avantajları arasında. 

banner97
Daha güçlü ve bağımsız
Konuşmasına IT Hizmetlerinin Daimler dünyasındaki yeri ve önemini açıklayarak devam eden Gorriz, “Daha fazla yetkinlik oluşturma ve dünya çapında destek sunabilme özelliklerimiz, bizleri daha güçlü ve bağımsız hale getiriyor” dedi.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes:

Yeni istihdam fırsatı
IT Hizmetleri Merkezi’nin İstanbul’da kurulma kararının, Türkiye’deki mevcut iyi eğitimli ve yetenekli IT iş gücü göz önünde bulundurularak verildiğine dikkat çeken Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, “Mercedes-Benz Türk 5.700’ün üzerinde çalışana sahip ve kuruluşundan bu yana 885 milyon Euro yatırım yapılmış bir Daimler şirketi. Mercedes-Benz Türk'ün 48 yıllık güçlü ve köklü geçmişi de bu kararda önemli faktör. Biz, 70’in üzerinde uzman çalışana sahip mevcut IT hizmetleri departmanımızı genişleterek yeni IT Hizmetleri Merkezi ile birlikte, ileri bilgi seviyesi ve yetenek gerektiren bu yeni istihdam fırsatlarının Türkiye’ye getirilmesinden çok gurur duyuyoruz. Bu karar ile Daimler, Türkiye'nin yeteneklerine bağlılık ve güveninin de altını çizmiş oluyor. Otobüs ve kamyon üretim tesislerimiz ve Ar-Ge merkezimiz ile Daimler dünyasındaki en önemli lokasyonlardan biriyiz. Dünya üzerinde kurulan dört bölgede kurulan IT Hizmet Merkezlerinin Almanya, Hindistan, Amerika ile birlikte Türkiye’de kurulması hem Türkiye’nin hem de Mercedes-Benz Türk'ün önemini Daimler dünyasında daha da arttırıyor” dedi.

Türkiye öncü ülke oldu
Küresel IT ağını geliştirme çalışmalarında öncü konumda olan Türkiye’nin ardından Hindistan ve ABD’de de IT hizmet lokasyonları kuran Daimler, dünyada SAP hizmet sunumlarını, bu bölgelerdeki IT Hizmet Merkezleri tarafından karşılıyor. Bu sayede bütün IT uygulamalarının etkili, hızlı bir şekilde ve planlamada üst düzey güvenlik çerçevesinde hizmete sunulması sağlanıyor. Dünya çapındaki SAP çalışmaları Türkiye ve Hindistan’daki yeni IT Hizmet Merkezleri tarafından yürütülen Daimler IT ağı, böylece sinerjilerden faydalanma ve en iyi uygulamaların karşılıklı paylaşımını destekleme imkânına sahip. Daimler, SAP uygulamasının son tasarımından uygulama ve destek aşamalarına kadar tüm hizmetleri sunan yeni IT Hizmet Merkezleri’nde çalışanlarının yeteneklerinin geliştirilmesine öncelik verirken, tesislerini de büyütme hedefiyle yatırımlarına devam ediyor.

Mercedes-Benz Otomobiller, Daimler Kamyonlar, Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar, Daimler Otobüsler ve Daimler Finansal Servisler bölümlerinden oluşan Daimler AG’nin sipariş, üretim, satış ve satış sonrası hizmetler süreçlerinin her alanında IT hizmetlerinden faydalanılıyor. ■Yorumlar (0)
banner92
banner116
14
açık