banner69

Temsa, birinci çeyrekte hedeflediğimiz yerdeyiz

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik: 2014 yılını 12 metrelik şehiriçi ürün segmenti ürünü Avenue ve 27-29 kişilik ürün segmentinde Prestij ile pazar lideri olarak tamamlayan Temsa, yılın ilk üç ayında elde edilen pazar seviyesinden memnun.

banner114
TAŞITLAR 06.04.2015, 16:33 06.04.2015, 16:45 Taşıma Dünyası
 Temsa, birinci çeyrekte hedeflediğimiz yerdeyiz
Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik ve Satış Direktörü Murat Anıl, Adana Büyükşehir Belediyesine gerçekleştirilen Avenue teslimatının ardından Adana fabrikasında sektörel basınla bir araya geldiler.

Dinçer Çelik, yılın ilk üç ayına yönelik değerlendirmelerde bulundu: “Şehirlerarası otobüs pazarı geçen yıla göre hareketli başladı. Biz, yüksek talebe yönelik hazırlığımızı yapmıştık. Sektörün merakla beklediği 41+1 kişilik Safir VIP aracımızı da pazara sununca yoğun bir taleple karşılaştık. Ocak-Şubat ayı ile birlikte çok yüksek adetlerde otobüs satışımız oldu ve yüzde 48’lere kadar ulaşan ciddi bir pazar seviyesi elde ettik. Yılın ilk üç ayında hedeflediğimiz noktaya geldiğimizi gördük. Bu yıl şehirlerarası otobüs pazarının, geçen yılın üzerine çıkma ihtimali var. Bizim payımız yine en az geçen yıl seviyesinde olur. Midibüs pazarı ise, şehirlerarasının aksine, bütün yıla eşit seviyelerde yayılıyor. Burada hem kısa mesafe hem turizm hem de servis pazarının taleplerinin olması etkili. Bizim bu süreçte başarılı olmamızın en büyük etkenlerinden birisi de pazarı iyi okumamız oldu. Taşımacı dostlarımız, ürünleri tanıdıkça, kazanımların farkına vardıkça bizim pazardaki seviyemiz de payımız da büyümeye devam etti. Mersin’e 60, Van’a 32, Adana Büyükşehir’e ise ilk etapta 20 Avenue teslim ettik. Adana’ya teslimatımız 100’e ulaşacak. Nisan ayının sonuna doğru Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne CNG’li Avenue teslimatımız var. Biz ilk 6 ayı toplam otobüs pazarında lider olarak bitirmeyi bekliyoruz. Şehiriçi, büyük otobüs ve midibüs pazarının büyümeye devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Belediyelerin önceliği otobüs 
Seçimlerin otobüs pazarına herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağına inandığını belirten Çelik, “Belediyelerin vatandaşlara hizmetlerinin değdiği, farkedildiği ilk alan ulaşım ve bizim otobüslerimiz. Konforlu, yüksek teknolojili, güvenli araçlarımız yolculara değerken; en düşük yakıt yakan araç olan Temsa araçları da belediyelere bu hizmette büyük katkı sağlıyor. Bugün dünya kadar yatırım yapın, yaptığınız yatırımlar insanlara değmiyorsa, o yatırımları birçok insan fark etmiyor. Yeni çıkan Büyükşehir Kanunu ile beraber belediyelerin etki alanları genişlediğinden onlar da halka ulaşmak için önceliği otobüs yatırımına verdiler. Halk da artık ciddi bir baskı ile daha konforlu, kaliteli, güvenli kentiçi ulaşım hizmeti istiyor” dedi.

Aselsan ve Temsa işbirliği
Yüzde yüz elektrikli otobüs konusunda Aselsan ile imzaladıkları sözleşmeyi hatırlatan Dinçer Çelik, “Aselsan’ın merkezini ziyaret ettiğimizde, ülkemiz adına çok önemli bir misyon üstlendiğini gördük. Her Türk vatandaşının övüneceği bir şirket haline gelmiş. Müthiş şeyler yapıyorlar. Uzmanlık dalları daha çok savunma sanayi ile ilgili, ama diğer sektörlere değen çok başarılı uygulamaları var. Yüzde 100 yerli otobüse yönelik olan bu projenin başlamasından büyük mutluluk duyuyoruz.  Temsa’nın rüyası idi, imzalar atıldı, gerçekleşmesi için ilk adımlar atılmış oldu. Bu, Türkiye’de bir ilk olacak. Aselsan ile iyi bir takım olduk, başarma duygusu her şeyin önünde artık” dedi. 

Temsa’nın elektriklisi Mayıs’ta 
Temsa’nın kendi Ar-Ge’si ile üretimini planladığı elektrikli otobüsün Mayıs ayı gibi hazır olacağına değinen Dinçer Çelik, “Aselsan dışında 9,5 metrelik bir araç üzerine çalışıyoruz. Bu araç Mayıs ayı gibi hazır olacak, ama elektrikli otobüsün ülkemizde yaygınlaşması için 4-5 yıl var daha. Biz üretimin ardından elektrikli otobüsümüzü bazı yerlerde tanıtacağız. 9.5 metrelik olacağı için maliyeti biraz daha uygun bir araç olacak” dedi.

İhracat hedefi: 400-500 adet 
2015 yılında 400-500 adetlik bir seviyede ihracat hedeflediklerini de belirten Çelik, “Avrupa’ya 250-300 civarında otobüsümüzü ihraç edeceğimizi düşünüyoruz. Ağırlık yine Fransa ve Almanya’da olacak” diye konuştu. 
İçerde güçlüyseniz dışarıda varsınız 
Dinçer Çelik, dış pazarda başarılı olmanın en önemli gerekliliğinin iç pazarda güçlü olmak olduğunu söyledi: “Bir şirket, öncelikle kendi evinde güçlü olmak zorunda; bizim son birkaç yıldır yapmaya çalıştığımız da bu. Kendi evinde, kendi pazarında güçlü olmayan, ürünleri kabul görmeyen bir şirketin dış pazarda bir yere gelebilmesi çok zor. Biz tüm ürünlerimizi gözden geçirdik ve ürünlerimizi konumlandırmayı yeniden yaptık.” 

Türk otobüs sanayi pazarı iyi tanıyor
Avrupa pazarında daha büyük seviyede bir rekabet yaşandığına dikkat çeken Dinçer Çelik, “Avrupa’daki üretici sayısı Türkiye’dekinden daha fazla. Türkiye pazarına ithal olarak giren otobüs oranı çok düşük. Bu, Türkiye’deki üreticilerin de bir yerde hem gücünü hem pazarı iyi tanıdığını ve iyi yönlendirdiğini gösteriyor. Avrupa’da en fazla otobüs kapasitesi yılda 10-11 bin otobüs üretimi ile İsveç’te. 8 bin otobüs ile Türkiye 2’nci, ardından 7 bin kadar otobüsle Almanya geliyor. Beş yıl içinde Türkiye pazarının 1’inci sıraya çıkacağını düşünüyoruz.  8 otobüs üreticisinin üretim kapasitesi 15 bin seviyelerinde. Üreticilerin büyük çoğunluğu şehiriçi ürün üretiyor. Şehirlerarası ve midibüs üretimi yapanlar kendi içinde farklılaşıyor” dedi.

Erzurum ve Diyarbakır bayileri 
Satış ve satış sonrasına yönelik büyüme çizgisinin de devam ettiğini belirten Dinçer Çelik, “2014’te Samsun bayimiz Felek Otomotiv, Temsa ailesine katıldı. Erzurum ve Diyarbakır’da birer yeni bayimiz oldu. Açılışlarını Nisan ayında yapacağız” dedi. ■


Temsa Global Satış Direktörü Murat Anıl:


Pazar payını büyütüyor 

Şubat ayı sonu itibariyle, bu yıl, şehirlerarasında toplam 236 otobüs satıldığını ve 112’sinin Temsa olduğunu belirten Satış Direktörü Murat Anıl, “Şubat sonu itibariyle yüzde 48 pazar payımız var. Safir VIP teslimatlarımız sürecek. Pazarın ihtiyaçlarını iyi tespit edip, pazara da doğru ürünü sunuyorsanız başarıyı yakalarsınız. Bir de kamunun alımlarına yönelik, doğru planlama yapıp bunu da iyi yönetirseniz bu alanda da başarıyı yakalarsınız. Biz bu yıla yine çok hazır girdik ve tüm belediyelerde ilk aranan, konuşulan şirket olduk. Midibüs pazarında aylık bazda 250-300 adet ürün satılır. Şubat sonu itibariyle bu pazarda 646 adet araç satıldı. Temsa 200’ün üzerinde bir satış seviyesi elde ederek 27-29 kişilik segmentte yine pazar lideri olduk. Haziran’a kadar bu ivmenin süreceğini düşünüyoruz. Sonrası için de aslında çok karamsar olmaya gerek yok. Çünkü Türkiye’de sezon başlıyor, okullar kapanıyor. Kapandıktan sonra seyahat mevsimi açılıyor. Ekim-Kasım aylarına kadar biz bu hareketlenmenin devam edeceğini, sonrasında da Euro normuna geçişle birlikte yeni ürünlerin tanıtımlarının getireceği heyecanın 2016’ya taşınabileceğini düşünüyoruz” dedi. 

TEMSA’da her ihtiyaca uygun otobüs 

Temsa’nın bir avantajının da Türkiye’de 27 kişilikten, 54 koltukluya, şehiriçi ulaşımda ise 103 kişiye hatta 18 metrelikte 150’ye kadar taşıma kapasitesinde ürün üreten tek fabrika olmasını gösteren Murat Anıl, “Temsa’nın uzmanlık alanı da buradan kaynaklanıyor. Her ihtiyaca göre ürünümüz var. Bir tur operatörü işini çeşitlendirmek istediğinde onun talebine uygun ürünleri biz sunuyoruz. Yine de pazara yeni ürünler sunmaya hazırlanıyoruz. Gemi turizmine de uygun, özellikle 57 kişilik bagajsız, günübirlik turlara çok uygun bir otobüsü Temmuz veya Ağustos ayında pazara sunacağız. Tüm beklentileri karşılayan bir araç olacak. Tam bu işe yönelik bir araç olacak. Bu otobüsümüz iki otobüsün yaptığı işi tek başına yapabilecek, üstelik maliyetlerin bu kadar önem arz ettiği bu dönemde, hem çok uygun yakıt sarfiyatı hem de yolcu taşıma kapasitesiyle operatöre de fark yaratacak olduğuna inandığımız bir ürün. Bu da tabii, Temsa’nın yıllardır deneyimi olan turizme bakış açısını gösteriyor. “YENİ TOURMALİN ÜRÜNÜMÜZ SEKTÖRDE FARK YARATACAK” dedi. 
Yorumlar (0)
banner116
32
açık
banner119