banner91

Temsa otobüs pazarında payını yüzde 35’e çıkardı

banner65

Temsa otobüs pazarında, 2014’ün ilk üç ayında yüzde 100 büyüme elde etti ve payını yüzde 35’e çıkardı.

TAŞITLAR 21.04.2014, 13:33 21.04.2014, 13:49 Taşıma Dünyası
Temsa otobüs pazarında payını yüzde 35’e çıkardı
Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, 2013 yılının toplam otobüs + midibus pazarında elde ettikleri yüzde 17’lik pazar payını 2014’ün ilk üç ayında yüzde 35’e çıkardıklarını belirtti. 

Temsa 2014 yılının ilk üç ayındaki yurtiçi ve yurtdışı pazar verilerini düzenlenen basın toplantısında açıkladı. 

Daralan pazarda başarı

2013 yılı Mart sonu itibariyle otobüs ve midibüs toplam pazarının 2085 adetlik seviyede oluştuğunu belirten Dinçer Çelik, “Bu yılın ilk üç ayındaki seviye ise 1581 adetlik bir pazar oluştuğunu bize gösteriyor. Pazardaki bu daralma herkesin
beklediği, sürpriz olmayan bir seviye. 2013’te yüksek pazar seviyesinin 2014’te gerileyeceğini herkes öngörüyordu. Ancak bu noktada bizi en çok sevindiren gelişme Temsa olarak daralan bu pazarda elde ettiğimiz başarı. Biz 2014 yılına yönelik belirlediğimiz satış hedeflerinin yüzde 40’ını ilk üç ayda gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.   

Yüzde 17’den yüzde 35 pazar seviyesine

2013 yılı ile 2014 yılı Mart ayının otobüs ve midibüs segmentindeki pazar seviyesi hakkında bilgiler veren Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, “2013 yılında otobüs ve midibüs segmentinde yüzde 17 olan toplam pazar payımız 2014’ün ilk üç ayı itibariyle toplamda yüzde 35 seviyesine ulaştı. Segment bazlı olarak pazarda hangi noktaya geldiğimizi ifade etmek istersek, şehirlerarası otobüs pazarında payımız yüzde 17, şehiriçi otobüs pazarında yüzde 34, midibüs segmentinde ise yüzde 39 seviyesine ulaşmış oldu” dedi. 

Kapasitesi siparişlerle doldu 

Üretimin yüzde 76’sının yurtiçi, yüzde 24’ünün yurtdışı pazar odaklı seviyede gerçekleştiğinin de bilgisini veren Dinçer Çelik, “2014 yılının üretim kapasitesi şuan dolmuştur. Bu yıl için yurtdışı pazarlara yönelik üretimimizin yüzde 95’i de kesin siparişe dönmüş durumda” diye konuştu. 

ABD’de Temsa rüzgarı  

Yurtdışı pazarlara yönelik çalışmalar ve yeni yapılanmalar hakkında da bilgiler veren Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, Temsa markalı ürünlerin 64 ülke yollarında hizmet verdiğini kaydetti. ABD pazarında büyük bir başarıya imza attıklarını açıklayan Çelik, “2010 yılında adım attığımız Amerika pazarında bugün üç ürünümüzle 420 araçlık bir kapasiteye ulaştık. TS30, TS35 ve bu yılın başında pazara sunduğumuz ve iki büyük fuara katılarak tanıtımını gerçekleştirdiğimiz TS45, Amerikalı taşımacıların büyük beğenisini topluyor. Yıl sonunda ABD pazarında 650 araç sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Burada başarımızın sırrı, müşteri ihtiyaçlarını çok iyi takip ederek, ürünleri onlarla birlikte geliştirerek onların beklentilerine en uygun ürünü pazara sunuyor olmamız. Amerika pazarında üç ürünle yetinmeyeceğimizi ve yeni ürünleri bu pazara sunacağımızı da ifade etmek istiyorum” diye konuştu. 

Almanya’da yeniden yapılanma 

Yurtdışına yönelik 2014’te yeni bir atılım sürecine daha girdiklerini ve Almanya’da yeniden yapılanma çalışması içine girdiklerini de kaydeden Dinçer Çelik, “Almanya’da yollarda 750 Temsa aracı var. Almanya pazarında daha büyük bir seviyede olmak istememizin amacı bu pazarı bir “Key Market” olarak görmemiz. Key Market, şu anlama geliyor. ‘Almanya’da olursan, her yerde olursun’ Yeni yapılanma süreci ile Almanya’daki müşterilerimizin beklentilerine daha iyi cevap vermeyi hedefliyoruz. Bu süreçte ilk adım olarak Almanya’daki satış ofisimizi ve Avusturya’daki lojistik merkezimizi modern tesislere kavuşturduk, ekiplerimizi güçlendirdik, yeniden yapılandık. Ofisimizi müşterilerimizin ulaşılabilirliğini kolaylaştıracak bir bölgede konumlandırdık. Satış sonrası hizmetler organizasyonumuzu da yeniden yapılandırdık, servislerdeki eğitimleri tamamladık. Avusturya da büyüttüğümüz lojistik merkez bize önemli bir avantajı da sağlayacak. Avrupa’daki her noktaya kısa sürede parça sevkiyatını yapabileceğiz, bu da bize koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlamada önemli bir katkı sağlayacak”  diye konuştu. 

İkinci yarıda Euro 6 araçlar 

Avrupa pazarında yılın ikinci yarısında çok daha iddialı bir konuma geleceklerini de belirten Dinçer Çelik, “Yılın ikinci yarısından itibaren Euro 6 motorlu LD, Safir, MD9 ve yeni Avenue araçlarımızı müşterilerimizle buluşturacağız. Yeni oluşturduğumuz satış kanalları ile yeni müşterilere ulaşacağımızı ve satışlarımızı büyüteceğimize inanıyoruz” dedi. 

1.5 yılda 9 yeni ürün 

Dinçer Çelik, Arge ekibimizde yaptığımız yeniden yapılandırmayla ve 3 yıldır devam eden çalışmalar sonrasında son 1.5 yıl içerisinde 9 yeni ürünün pazara sunulduğunu belirtti.  

Safir’in Euro 6 normundaki modelini hazırladıklarını belirten Dinçer Çelik, “Sadece Türkiye pazarı için değil, Safir’in Euro 6 normuna sahip modeline Avrupa’dan da talep var. Biz de buna göre çalışmalarımızı yapıyoruz. Bunun yanında yeni şehirlerarası otobüsümüzü de E6 olarak Avrupa ve iç pazara aynı anda 2015 in sonuna doğru hazır edeceğiz. Yepyeni bir araç olacak. 

Prestij modelinde de Euro 6 normuna göre hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bunun yanı sıra 7, 8 ve 9 metre arasındaki boşlukları tamamlamak için yeni bir Euro 6 midibus araç hazırlığı yapıyoruz. Bunu da 2015’in ikinci yarısında tanıtacağız. Avenue ve körüklü Avenue Euro 6 normların da çalışmaları yapılıyor. 

Avrupa da çok tutulan midi coach MD9 aracımızın E6 versiyonu da hazır ve satışları başladı. Avrupa’da Temsa nın en güçlü olduğu segmentler  intercity ve okul taşıtlarımızdır. LD serisi araçlarımıza aldığımız siparişler üretim hattından çıkmaya başladı. “

Dinçer Çelik, şehirlerarasında pazarın fazla büyümeyeceğini ama şehirleşme ve mobilizasyonda yaşanan değişimle birlikte kısa mesafeli hatların önem kazandığını bu alana yönelik önümüzdeki dönemde 9-12 metre arasında araçlara talep olacağını belirtti. Bu segmente uygun MD9 LE aracımız var, buna ilave bir araç daha düşünüyoruz dedi. 

2014 Prestij yılı 

2014’ün Prestij yılı olacağını da belirten Dinçer Çelik, ilk üç ayda çok ciddi teslimatlar gerçekleştirdik. İlk üç ayda yüzde 40’lık payı ile midibüs pazarında lider konuma geldik. Prestij’in bu başarısında düşük yakıt tüketimi çok etkin oldu. Birkaç ay içerisinde Prestij City aracımız da hazır olacak” diye konuştu.

110 CNG’li Avenue İstanbul Otobüs A.Ş’ye teslim edildi

Dinçer Çelik, geçen yıl sözleşmesi imzalanan 110 CNG’li aracın İstanbul Otobüs A.Ş’nin filosunda Nisan ayı itibariyle yerini aldığını da kaydetti. 

Engelli donanımı 

Engelli donanımına yönelik de değerlendirmede bulunan Dinçer Çelik, “Düzenlemenin sektör ile de görüşülerek hayata geçmesi daha iyi olurdu. Avrupa’da tüm araçlarda bu tür bir zorunluluk yok. Belli sayıda engelli aracı olması yetiyor ve talep edildiğinde firmalar müşterilerini bu tür donanıma sahip araçlarla taşımacılık hizmetini veriyorlar” dedi. Biz teknik olarak buna hazırız, Avrupa’da sattığımız araçlarda bu donanım zaten var. Ancak mevcut haliyle uygulama başlatılırsa bunun özellikle otobüs işletmecilerine ve servis işletmecilerine ciddi sıkıntı doğurması beklenir, bir uyarlama yapılmasında fayda görüyoruz” dedi. ■16 Nisan Çarşamba günü Sabancı Müzesi’nde bulunan Müze de Changa Restaurant’ta düzenlenen toplantıya Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, Pazarlama ve Satış Direktörü Murat Anıl, Mali İşler Direktörü Ural İnal, Fabrika ve Arge Direktörü İbrahim Eserce ve Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Ebru Ersan katıldı. 

Yorumlar (0)
7
parçalı bulutlu