banner92

Scania, İsveç Otoyollarında otonom kamyonları test edecek

banner113

Scania,teknoloji liderliğini ortaya koyduğu otonom sürüş projesi kapsamında İsveç'te Södertälje ve Jönköpingşehirleri arasındaki E4 otoyolunda sürücüsüz kamyonları test etme izni aldı.Otonom sürüş özelliğine sahip Scania araçları, Scania Transport Laboratuvarı ile ticari hizmete girecek ve üretim operasyonları için gerekli malzeme nakliyesini gerçekleştirecek.

TEKNOLOJİ 12.02.2021, 15:41 14.02.2021, 00:35 Erkan YILMAZ
Scania, İsveç Otoyollarında otonom kamyonları test edecek
banner100
banner97
Testler, otonom araçlar için 5 noktalı SAE ölçeğindeki seviye 4'e göre teknolojiyi kapsayacak şekilde yapılıyor.Bu da kamyonların otonom olarak sürüldüğü, ancak güvenlik nedenleriyle bir sürücü tarafından denetleneceği anlamına geliyor. Otonom sürüşü mümkün kılan sensörlerden kamyona iletilen bilgileri izlemek ve doğrulamak için Scania'nın testleri sırasında bir test mühendisi de kabinde yer alacak. Scania’nın halka açık otobanda, yük ile gerçekleştirdiği bu otonom sürüş testi Avrupa sınırlarında bir ilk olacak.
Scania, otonom sürüş geliştirme çalışmaları kapsamında 2017 yılında dünyanın ilk tam ölçekli otonom araç operasyonlarına Singapur limanında başlamıştı. 4 adet Scania kamyondan oluşan çalışmalarda otonom araçlarla Singapur'daki liman terminalleri arasında konteyner taşımacılığı yapıldı.

Yorumlar (0)
banner92
13
hafif yağmur