banner92
banner69

İZTO’dan üyelerine fuar teşviği

Türkiye’de üyelerine düzenli olarak fuar teşviği veren ilk ve tek oda olan İzmir Ticaret Odası (İZTO), pandemi döneminde de hız kesmedi. Fuarcılık sektörü için belirsizlikleri de beraberinde getiren Kovid-19 salgınına rağmen, 2020 ve 2021 yıllarında 14 fuara katılan toplam 511 üyeye fuar katılım teşviği verildi. Uçak biletinden transfere, tercüman tahsisinden teknik desteğe kadar A’dan Z’ye her şeyin organize edildiği teşvikler, iş dünyası için can suyu oldu.

banner114
TURİZM 17.10.2021, 17:42 Erkan YILMAZ
İZTO’dan üyelerine fuar teşviği
banner100

Fuarcılık sektörünün zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Özellikle yurt dışındaki fuarlara uzun bir süre ara vermek zorunda kaldık. Normalleşme süreciyle çalışmaları hızlandırdık. Üyelerimizin yeni pazarlara açılması, yeni bağlantılar kurması için fuar teşviklerimizi çok önemsiyoruz” dedi.

Fuarcılık sektörü durma noktesına geldi

Kısa sürede dünyamızı etkisi altına alarak sadece toplum sağlığını değil dünya ekonomilerini de sarsıcı biçimde etkileyen Kovid-19 salgını, fuarcılık sektörünü durma noktasına getirdi. Fiziksel fuarlar bir yıldan fazla bir süre boyunca düzenlenemedi, ertelendi ya da çok kısıtlı biçimde gerçekleşti. Bu süreçte üyelerin ticaret hacimlerini korumaları ve geliştirmeleri için sanal fuarlara da destek verildi. Bu yıl iki ayrı sanal fuarda stand açan üyeler, fuar desteklerinden faydalandı. Normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte, İzmir Ticaret Odası ‘nın fuarlara yönelik hizmetleri yeniden hız kazandı. Güneş Enerjisi ve Teknolojileri, Tarım ve Hayvancılık, Mobilya, Gıda Teknolojileri, Ayakkabı ve Çanta, Peyzaj, Bahçecilik ve Üretim Teknolojileri gibi yurtiçindeki sektörel fuarlara katılan üyelerin yanı sıra, kendi organizasyonları ile yurtdışındaki sektörel fuarlara katılan üyelere de yurtdışı fuar teşvikleri sunuldu.

Dünyanın en önemli fuarları 

Yurtdışı sınırların açılması ve uçuşların rutine dönmesiyle birlikte, fuar ve dış ticaret tecrübesi edinmemiş üyelere katkıda bulunmak amacıyla yurtdışındaki fuarlara da grup ziyaret organizasyonları yapıldı. Bu kapsamda kendi sektörlerinde dünyanın en önemli etkinlikleri arasında yer alan Premiere Vision Paris Uluslararası Moda ve Tekstil Fuarı’na ve IDS Köln Uluslararası Dişçilik ve Dişçilik Malzemeleri Fuarı’na, ayrıca dünyanın en önemli gıda ihtisas fuarı olan ANUGA Köln Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’na grup ziyaret organizasyonları düzenlendi. İZTO üyeleri Kasım ayında ise yine dünya çapında önemli olan Medica Düsseldorf Uluslararası Tıbbi Malzeme Fuarı’na gidecek.

Fuarların kentin ticaret hacminin genişlemesi için çok önemli olduğunu belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Üyelerimizin ürün ve hizmetlerini tanıtabildiği, yeni pazarlara girebildiği, ulusal ve uluslararası bağlantılar gerçekleştirebildiği, kendi sektörlerindeki yenilikleri takip edebildiği en önemli tanıtım mecrası olan fuarlara yönelik hizmetlerimiz her zaman önceliklerimiz arasında. Pandemi nedeniyle fuarcılık sektörü zor bir dönemden geçti. Özellikle yurt dışındaki fuarlara uzun bir süre ara vermek zorunda kaldık. Seyahatlerin başlamasıyla birlikte hem yurt içi hem de yurt dışındaki fuarlar için çalışmaları hızlandırdık. Haziran ayından bugüne yurtiçinde gerçekleşen 11 fuara uçakla grup ziyaret organizasyonları düzenledik. Bu hafta da İstanbul “2. Uluslararası Beauty İstanbul, Kozmetik, Güzellik, Kuaför, Private Label, Ambalaj, Hammadde Fuarı”nda İzmir Ticaret Odası Şemsiye Standını kurduk, üyelerimizle birlikte geniş bir katılım yaptık” dedi.

Sistem nasıl çalışıyor?

İzmir Ticaret Odası’na vadesi geçmiş aidat borcu olmayan tüm üyeler mevzuat çerçevesinde fuar teşviklerinden yararlanabiliyor. Üyeler, fuarcılık ile ilgili hizmetlere ilişkin detaylı bilgilere İzmir Ticaret Odası websitesi anasayfasında (https://www.izto.org.tr/tr) “Ticaret Noktası” bölümünde yer alan linklerden ulaşabiliyor. Başvurularını da yine aynı sayfalarda yer alan yönlendirmelerle gerçekleştirebiliyor.

Yorumlar (0)
banner92
banner117
23
parçalı az bulutlu
banner46