banner92

Bir davettir bu, 40 yıllık!

Korkut Akın, yüreğinden süzülen umut ve coşkuyu, daimi kıldığı yeni yıl kartlarını, 21 Aralık 2021 - 9 Ocak 2022 tarihleri arasında Schneider Tempel Sanat Merkezi’nde sergiliyor.

banner114
YAŞAM 13.12.2021, 14:39 13.12.2021, 15:02 Taşıma Dünyası
Bir davettir bu, 40 yıllık!

Biten yılın son günlerini gelen yılın coşkusuna ekliyor Korkut Akın, özel gün ve seyahatlerin nostaljik ama vazgeçilmez objelerinden yeni yıl kartları, Korkut Akın’ın elinde ve dilinde toplumsal hafızamızın izlerine dönüşmüş adeta…

Zamanın tanığı yeni yıl kartlarını Korkut Akın, bakın nasıl anlatıyor:

Aşkla başlayan her şey başarılı olur” dediler… 

1983 yılbaşında aşk için bir kart hazırladım. Karşılığını her yıl yenilerinde buldu. Öyle bir heves oldu ki, her karşılaştığım o yılın kartını nasıl tasarladığımı sordu, keyifle anlattım. Hiçbiri postayla gönderilmedi, sadece elden dağıttım. Yüz yüze iletişimin gücü ve güzelliği bugüne taşındı…

İşte, kırkıncı yılda hepsini bir arada izleyebileceğimiz, bir yanıyla kişisel bir yanıyla toplumsal belleğimizi yansıtan kartlar. Biraz önsezi, biraz niyet okuma, belki biraz rüya görme, birazdan çokça da gidişatı izleme… 83 milyonda bir sorumlulukla yaptığım davetler.

Aşkla başlayan “Yeni Yıl” -aslında akıntıya karşı kürek çeken- kartlarım giderek daha bir çevreci, daha bir sosyal, daha bir anlamlı. 

11 Eylül saldırısı sonrası, “Barış” konulu kartımın ucunu yakıp, “savaşan dünyanın yangınından sizin için bu kadarını kurtarabildim” diye verdim. “İfadeye özgürlük” isteyen “gizli” mesajlı kartımı dağıtırken suçlanan sanatçıların gözlerinde yansıyanı gördüm.

… bundan sonrası sizin. Ne görüyorsanız o. Ama herkes gibi benim de bir keşkem var. 1492’nin 500’üncü yılına, bir iguananın gözyaşı ile katılabilmeyi isterdim. 

Yolunuz yolumuzla kesişirse sizin de bir yeni yıl kartınız olur. Ben her yıl hazırlıyorum, sizin için de bir tane ayırırım.”

Bu yıl 2022 yılı kartını edinmek için yolunuzu Schneider Tempel Sanat Merkezi’ne düşürmeniz yeterli olacak.

Sergi: 
Schneider Tempel Sanat Merkezi Bankalar Caddesi, Felek Sok. No:1 Karaköy 

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117
22
açık