banner91

banner92
banner69

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 40 mobil ekmek büfesi hizmette

İBB, İstanbul halkına daha yaygın bir şekilde ucuz ve sağlıklı ekmek ulaştırabilmek için 40 mobil büfeyi hizmete aldı. Proje ile İHE büfeleri önünde oluşan kuyrukların kaldırılması amaçlanıyor. İstanbul Halk Ekmek’e (İHE) bağlı çalışan ekmek büfeleri, ilk etapta, en çok gereksinim duyulan 26 ilçede göreve başladı. Mobil büfelerin hizmet saatleri ise 11.00-18.00 olarak belirlendi.

YAŞAM 09.01.2021, 21:48 09.01.2021, 21:56 Erkan YILMAZ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 40 mobil ekmek büfesi hizmette

Büfelerin hizmete alımında konuşan İHE Genel Müdürü Okan Gedik “İstanbul’da hiç ekmek satış büfemizin bulunmadığı mahallelerde ürünlerimize ulaşılabilirliğimizi sağlamak amacıyla 350 adet yeni satış noktasına ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuyla ilgili yer tespiti yapılıp yeni satış noktası geliştirme çalışmalarımız hızla sürüyor. Sizlerin de bildiği gibi Halk Ekmek satışı olmayan mahallelere büfe kurma talebimiz, İBB Meclisinde kabul edilmedi. Bu da yeni büfe açma sürecinin uzamasına yol açtı. Bunun üzerine Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun ürettiği bir çözümle ekmek satış büfemizin bulunmadığı mahallelerde hem ihtiyaç sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesi, hem de halkımızın ürünlerimize erişilebilirliğini sağlamak amacıyla ‘İstanbul Halk Ekmek Mobil Satış Noktaları’ halkımızın hizmetine sunuldu” açıklamasını yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 40 yeni mobil ekmek büfesini hizmete aldı. İstanbul Halk Ekmek’e (İHE) bağlı çalışan ekmek büfeleri, ilk etapta, en çok gereksinim duyulan 26 ilçede göreve başladı. Mobil büfelerin hizmet saatleri ise 11.00-18.00 olarak belirlendi. Büfelerin hizmete alım programına İHE Genel Müdürü Okan Gedik ve İHE Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama katıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yönlendirmesiyle başlanan proje ile hem yurttaşlara daha yaygın bir şekilde ucuz ve sağlıklı ekmek ulaştırılması hem de pandemi döneminde İHE büfeleri önünde oluşan kuyrukların kaldırılması amaçlanıyor.

İHE ekmeği neredeyse yarı fiyatına

Mobil büfelerin hizmete alım töreninde konuşan İHE Genel Müdürü Gedik, şunları kaydetti:“Halk Ekmek, yıllardır günlük 800-900 bin ekmek üretiyordu. Pandeminin de etkisi ile zorlaşan hayat şartları, ucuz ve sağlıklı ekmeğimize olan ilgiyi artırınca, üretimi günlük 1 milyon 250 bine çıkardık. Ekim ayındaki yüzde 20’lik zammın ardından ekmeğin bir kilo azami satış fiyatı 7,50 TL’ye çıktı. Böylece 200 gram ekmek 1,25’ten 1,50’ye; 240 gram da 1,50’den 1,75 TL’ye yükseldi. Biz ise 250 gram ekmeği 1 TL’den satışa sunuyoruz. Ekmeğin 1 kilogram satış fiyatı 4 TL' ye denk geliyor. Piyasada uygulanan ekmek satış fiyatları ile kıyaslandığında aradaki fark tüketicinin Halk Ekmek’e olan ilgisini arttırıyor.”

350 yeni büfe gerekli

Çok sayıda İstanbullunun ekonomik krizden olumsuz etkilendiğine ve büfe sayılarının yetersizliği nedeni ile ekmek satış büfelerinin önünde uzun kuyruklar oluştuğuna dikkat çeken Gedik, açıklamalarına şunları da ekledi:“İhtiyaç sahiplerine Sosyal Yardım İstanbulkart ile ekmek dağıtılırken, belediyemizde kaydı olan bütün dar gelirli ailelerin 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocukları için bebe bisküvisi, İHE büfeleri vasıtası ile ücretsiz veriliyor. Ama ekmek satış büfemizin bulunmadığı mahallelerde ihtiyaç sahipleri mağdur oluyor. İstanbul’da hiç ekmek satış büfemizin bulunmadığı mahallelerde ürünlerimize ulaşılabilirliğimizi sağlamak amacıyla 350 adet yeni satış noktasına ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuyla ilgili yer tespiti yapılıp yeni satış noktası geliştirme çalışmalarımız hızla sürüyor. Sizlerin de bildiği gibi Halk Ekmek satışı olmayan mahallelere büfe kurma talebimiz, İBB Meclisinde kabul edilmedi. Bu da yeni büfe açma sürecinin uzamasına yol açtı. Bunun üzerine Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun ürettiği bir çözümle ekmek satış büfemizin bulunmadığı mahallelerde hem ihtiyaç sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesi, hem de halkımızın ürünlerimize erişilebilirliğini sağlamak amacıyla "İstanbul Halk Ekmek Mobil Satış Noktaları" halkımızın hizmetine sunuldu.”

İBB, daha önce Belediye Meclisi’ne yeni İHE büfeleri kurulmasına ilişkin 2 teklif vermiş, ancak bu teklifler meclis çoğunluğuna sahip Cumhur İttifakı temsilcileri tarafından sürüncemede bırakılmıştı. Cumhur İttifakı, İmamoğlu yönetiminin teklifini kabul etmiş olsaydı, İstanbul’un yeni 142 İHE büfesine ve ekonomik kriz döneminde yeni iş yerlerine kavuşmasının önü açılmış olacaktı.

MOBİL İHE BÜFELERİNİN HİZMET NOKTALARI

S/N İlçe Mahalle ADRES

1 Arnavutköy Mustafa Kemal Paşa Avlu 34 AVM İETT durak yanı

2 Arnavutköy Taşoluk Yeşil Cami yanı

3 Arnavutköy Hicret Bolluca Cami Önü

4 Arnavutköy Hadımköy Haraççı hadımköy yolu

5 Avcılar Merkez Namık Kemal Caddesi İspark Önü

6 Avcılar Mustafa Kemal Paşa Yıldırım Beyazıt İETT Durak Yanı

7 Bakırköy Zuharatbaba Meydan

8 Bayrampaşa Kocatepe Kocatepe metro çıkışı

9 Beşiktaş Cihannüma Beşiktaş Meydan

10 Beykoz Paşabahçe Paşabahçe Ortaokulu Beykoz Hastane yanı

11 Beylikdüzü Büyükşehir Beylicium AVM Önü

12 Büyükçekmece Pınartepe Devlet Hastanesi Önü

13 Büyükçekmece Dizdariye Kapalı Pazar Önü

14 Büyükçekmece Mimaroba Mustafa Kemal Paşa Cadde üzeri

15 Çekmeköy Taşdelen Merkez

16 Esenler Yavuz Selim Esenler Metro İstasyonu Çıkışı

17 Esenyurt Bağlarçeşme Meydan

18 Fatih Süleymaniye Beyazit meydanı

19 Fatih İskenderpaşa Aksaray metro çıkışı A kapısı

20 Fatih Ali Kuşçu Fevzipaşa Cad. İle Halıcılar Cad. kesişimi Fevzipaşa Cad. üzeri İspark alanı

21 Fatih Topkapı Turgut Özal Millet Caddesi Çapa Kan Merkezi Önü

22 Güngören Güven Posta Caddesi Kale Outlet Center önü

23 Kadıköy Caferağa Haldun Taner Tiyatro Yanı

24 Kağıthane Çağlayan Çağlayan adliye civarı

25 Kartal Cevizli Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi yanı

26 Küçükçekmece Kemal Paşa Atatürk park köşesi

27 Küçükçekmece Kanarya Mustafa Kemal Paşa İstasyonu önü

28 Pendik Yeni mahalle Hızlı Tren Girişi Abdul Halik Renda Caddesi

29 Sancaktepe Osmangazi Atayolu Caddesi Özkuruşlar Market önü

30 Sarıyer Merkez İskele Meydanı

31 Sarıyer Tarabya Hacı osman Metro Önü

32 Silivri Selimpaşa Halaskargazi Caddesi Ahmet Ziylan İlkokulu arkası

33 Sultanbeyli Abdurrahman Gazi Fatih Blv. Atlas Park AVM karşısı

34 Sultanbeyli Abdurrahman Gazi Meydan

35 Sultanbeyli Mehmet Akif Petrol Yolu Caddesi Hicret cami önü

36 Tuzla İstasyon Hatboyu Caddesi Tuzla Tren İstasyonu Çıkışı

37 Ümraniye Tantavi Santral Çıkışı

38 Ümraniye Aşağı Dudullu Meydan

39 Üsküdar Mimar Sinan Hakimiyeti Milliye Caddesi Ahmediye İ.E.T.T Durak yanı

40 Zeytinburnu Çırpıcı Zeytinburnu Metro İstasyonu Çıkışı

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117
18
açık