banner91

banner92
banner69

Özel Halk Otobüsü ki̇mli̇k tanımı yasalaştı

Özel Halk Otobüsü tanımıyla alakalı olarak Karayolu Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazetenin 24 Ağustos 2017 tarihli nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

KENTİÇİ BELEDİYE 28.08.2017, 10:47 28.08.2017, 10:52 Taşıma Dünyası
Özel Halk Otobüsü ki̇mli̇k tanımı yasalaştı
KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 18/7/1997 tarihli ve 23053 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin sonuna aşağıdaki alt bent eklenmiştir.
“34) Özel Halk Otobüsü: Gerçek veya tüzel kişilerce işletilen, belediyelerce verilen izin/ruhsat kapsamında toplu taşıma hizmeti veren ve sürücüsü dahil on yediden fazla oturma yeri olan ticari taşıttır.”

TARİHİ KARAR VE ZAFER

İstanbul Özel Halk otobüsü şirket başkan şirket yöneticileri yıllardır çözüme kavuşamayan ’Özel Halk otobüsü’’ kimlik tanımı ile ilgili müjdeli haberi aldılar.
ÖZULAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Ovacık’tan konuyla ilgili görüşlerini aldık: “Sektör olarak uzun süreden beri olması için gayret gösterdiğimiz Özel Halk Otobüsü tanımı, talep ettiğimiz şekilde nihayet Karayolları Trafik Yönetmeliğine girdi. 

BAKAN SOYLU SÖZÜNÜ TUTTU

Daha evvel İstanbul halk otobüsleri şirket başkanları ile yaptığımız girişimler sonucunda 2918 sayılı kanun kapsamına, belediye ruhsatı sahibi kentiçi toplu taşımacılık yapan otobüslerin “Özel Halk otobüsü’’ kimlik tanımının yapılması ve Karayolları Trafik Kanununa özel halk otobüsü tanımı eklenmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve ilgili Bakanlıklar ile çözümü konusunda defalarca destek talebinde bulunduk.

En son olarak, referandum öncesi, özel halk otobüsleri şirketleri ile organize ettiğimiz toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sorunları çözme sözü vermişti.

 ‘Özel Halk otobüsü’ kimlik tanımının Karayolları Trafik Kanununa eklenmesi konusunda esnafın merak ve heyecanla beklediği haberi, Bakan Süleyman Soylu, 11 Nisan Salı günü, esnaf buluşmasında vererek bütün esnafı sevince boğmuştu.

Bakan Soylu,Halk otobüsü esnafının heyecanla beklediği "kimlik tanımının" yasallaşması konusunda sözlerinin arkasında olduğunu belirterek referandum sonrasında ilk haftanın özel halk otobüsleri sektörüne haklarını vereceğini belirtmişti.

Özel halk otobüsü esnafının kendisine ilettiği sorunları çözme sözü veren Soylu, "Biz bu meseleyi çözeriz, sizi yalnız bırakmayız. Maliye Bakanımızla bir araya gelir tıkır tıkır çözeriz. Bu esnafın itilmesine gönlümüz el vermez. 16 Nisan'dan sonra meselenin nasıl çözüldüğünü göstereceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

’Özel Halk otobüsü’’ kimlik tanımı Resmi Gazetenin 24 Ağustos 2017 tarihli nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Öncelikle ÖHO Tanımının Mevzuatta yer alması için gayret gösteren bütün Devlet görevlilerimize, bürokratlarımıza, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya, Hükümetimize ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi arz ediyorum. Doğru ve haklı bir talebin olması için gayret gösterirken sektör olarak birlik ve beraberliğin gerekliliği ve önemi bu konuda bir kez daha ortaya çıktı.

Şimdi artık KDV indirimi, ücretsiz taşıma destek miktarının artırılması ve ödemenin yolculuk sayısına göre yapılması için başlattığımız çalışmaların takip zamanıdır. Ben bu çalışmada emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederken, hakkımızda hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” ■

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117
6
parçalı bulutlu