banner92

Banka faizine değil, işime yatırım yapıyorum

banner113

Esen Tour firma sahibi Ali Esen, 4 adet Volkswagen Crafter yatırımı sonrasında konuştu: Banka faizine değil, işime yatırım yapıyorum.

SERVİS TAŞIMA 03.10.2019, 11:05 03.10.2019, 11:23 Taşıma Dünyası
Banka faizine değil, işime yatırım yapıyorum
banner100
Yaşanan ekonomik kriz ortamında firmalar yeni araç yatırımı yapmakta zorlanıyor. Ama taşımacılar arasında öyle firma sahipleri var ki, yaptığı işte en iyi hizmeti verme amacıyla hareket ediyorlar ve araç yatırımını sürdürüyorlar. Bu firmalardan birisi de Esen Tour. Biz de firma sahibi Ali Esen ile hem böyle bir dönemde onu yatırıma iten nedenleri hem de sektörde gelişmeleri konuştuk. 

Söyleşimize, “Bu dönemde araç yatırımı yapanı bulmak çok zor, ancak siz bir araç değil 4 araç almışsınız” diyerek başladık, Esen Tour firma sahibi Ali Esen hemen söze devam etti: “Ben bile kendime hayret ediyorum. Herkes arabasını satıp döviz yükselecek düşüncesi ile ya bu alana ya da banka faizine yöneliyor. Parayı faize yatırmak, araç almaktan, insan çalıştırmaktan çok daha cazip hale geldi. O yüzden şu anda; insanlar ‘600 bin TL’yi bankaya yatırsam bana en kötü ihtimalle 8 bin TL verir. Bu arabadan 5 bin lira kazansam zil takar oynarım’ diyorlar. Aslında bize de, ‘siz neden yatırım yapıyorsunuz? Neden bu kadar paranızı bağlayıp da para kazanmak için debeleniyorsunuz? Polisiyle, maliyesiyle UETDS’yle, denetlemecisiyle, kantarlarıyla vs. neden uğraşıyorsun. Mal varlığınızın hesabını yapın, bankaya koyun, yanınızda çalışan insanları da çıkartın, bir eliniz yağda bir eliniz balda hayatınızı sürersiniz’ deniliyor.” 

Mücadelede 25 yıl
Bu koşullara rağmen faize değil, işine yatırım yapmayı seçtiğini belirten Ali Esen, “Benim yanımda şu anda 15-16 insan çalışıyor. Bunlar aileleriyle birlikte en az 50-60 kişi yapar. Bu insanların ekmeksiz kalmaması yönünde çaba sarf ediyoruz. 25 yıldır kolayı değil, zoru seçiyoruz ve mücadeleye devam ediyoruz. Baba yanında, çekirdekten yetişme, sıfırdan başlayan biri olarak bir insanı daha işe alıp, bir aileyi daha ekmek sahibi yaparsam düşüncesi ile hareket ediyorum. Bunu da başarırsam benden mutlusu yok” dedi. 

Şoför sıkıntısı çok büyük 
“Bütün çabalarımıza rağmen, insan çalıştırma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz” diyen Ali Esen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şoför bulma konusunda çok ciddi sıkıntılarımız var. Eski şoför ahlakı ve düzeni kalmadı. Şu anda piyasada olan şoförler iyiden iyiye ayıklandı. Birçok firma şoförleri, sadece bahşişler (tipler) üzerine çalıştırmaya başladı. Uykusuz, tek başına ve yorgun yola çıkıyor şoförler. Ben araçlarımda, yollarda çift şoför olmak üzere bütün kural ve kaidelere uyarak şoför çalıştırmaya çalışıyorum. Bunun karşılığını da alıyor muyum? Kesinlikle alıyorum. Çünkü müşteri memnuniyetinden dolayı birçok kişi şu anda işim yok derken ben Allah’a çok şükür, yeteri kadar iş yapıyorum hatta yetiştiremiyorum.” 

Meslek örgütleri 
Ali Esen, meslek örgütlerinin ve taşımacı esnafının birbiriyle iyi diyalog kuramadığına dikkat çekti. “Ne Sultanahmet, ne Taksim, ne Elmadağ piyasası ile de uzaktan yakından hiçbir alakam var. Onlar meslek örgütlerinde bir araya geliyor birbirlerine selam veriyorlar, ama kapıdan çıktıktan sonra birbirlerinin kuyularını kazıyorlar. O yüzden meslek örgütlerine de üye olmuyorum. O insanlarla da ilişkim ‘merhaba’dan ibaret. Çünkü söylemleri ile davranışları tutarlı değil.”

Bakanlık yapamaz mı? 
U-ETDS sistemine bilgi akışını düzenli yaptıklarını belirten Ali Esen, “Ancak sektörde, kara düzen tabiriyle korsan şekilde çalışanlar var ki, onlar ne bizim gibi veri girişi yapıyor ne fatura kesiyor. Bugün Sultanahmet’te veya Taksim’de 100 arabayı çevirseler 90 tanesi korsan çıkar. Biz kurallara uyduğumuz için sıkıntı çekerken, onlar çok daha rahat şekilde çalışıyor. Üstelik çalıştığımız müşterilere U-ETDS sistemine veri girişi yapmak istediğimiz ve bu hizmetin faturasını kesmek zorunda olduğumuzu aktarıyoruz. KDV’yi içine kat talebi geliyor. ‘Yoksa fatura istemem’ diyor. İzmir’e düğüne gidecek bir grup işi aldık. Burada fatura istemiyoruz, işimize yaramaz diye tutturdular. 2 bin 500 TL bir iş aldığınızda bunun KDV’sini siz öderseniz size hiçbir kar marjı kalmıyor. Bakanlık yetkilisine aktardım. Bununla ilgili bir kamu spotu hazırlansın, müşteriler bilgilendirilsin, TC bilgilerinin ve isminin girilmesi gerektiğini, bu yapılmadığı takdirde cezaların olduğunun anlatılması gerekiyor. Firmalardan çok müşterinin bilgilendirilmesi gerekiyor. Bunun bir güvenli taşımacılık sistemi için gerekli olduğunun vurgulanması şart. Bakanlıktan ‘biz bunu yapamayız’ cevabını aldım” dedi.

U-ETDS girişi kolaylaştırılmalı 
banner97
U-ETDS sistemine veri girişinde de sıkıntılar yaşadıklarını belirten Ali Esen, “Sisteme girişin yazılımı çok iyi olmamış. Bizim, sisteme, isimleri tek bir işlemde girmemiz gerekiyor. Çünkü tek tek veri girerken ismi veya TCKN’yi yanlış yazabiliyorsunuz. Yabancı isimlerde zorluklar yaşanıyor. Ben Bakanlık yetkilisine, ‘siz bir Japon yolcunun ismini bir anda sisteme girin, ben de göreyim’ dedim. Daha kolay bir sistem oluşturulması gerekiyor” dedi. 

Dürüstlüğümle tanınıyorum
Turizm taşımacılığı alanında dürüstlüğü ve peşin çalışma sistemi ile tanındığını da belirten Ali Esen, “Herkes beni iyi tanır, hiç kimse ile açık hesabım yoktur. Kimden araç istersem parasını peşin öderim. Kim benden araç alırsa peşin para çalışırım. Benim bir prensibim vardır. Beni piyasada gittiği işe peşin paraya giden, fiyatları yüksek olan, kendini de biraz beğenmiş olarak tabir ederler. Ben prensiplerimi uyguluyorum. Sen gezmeye gidiyorsan, bunun parasını aldıysan bana da parasını ödeyeceksin. Ben de senden arabanı aldıysam paranı ödeyeceğim. Bu prensiplerle belli bir yerlere geldim. Doğuş Otomotiv’den 4 Volkswagen Crafter aldık. Hiçbiri için kredi kullanmadım. Peşin aldım” dedi. 


Ali Esen, Doğuş Otomotiv Maslak Şubesi Araç Satış Danışmanı Mehmet Yılmaz

4 Crafter aldı, 1 daha alacak
Esen Tour filosunda hepsi özmal 16 araç bulunduğunu belirten Ali Esen, “Filomdaki araç dağılımı yeni yatırımlarla birlikte 5 Crafter oldu. 3 tane Mercedes, 5 tane Sultan Mega, 2 Temsa Safir otobüs bulunuyor. Belgeme kiralık araç almıyorum, kimseye de araç kiralamam” dedi. 

Ali Esen, Volkswagen Crafter yatırım tercihinin nedenleri ise şu şekilde açıkladı: “Beni Volkswagen yatırımına iten en önemli etkenlerden biri, avantaj sağlayan bir kampanya sunulmasıydı. 2017-2018 araç fiyatına bana 2019 model araç verdiler. Çift teker 19+1 koltuklu 4 adet Crafter yatırımı yaptım. Araçları Doğuş Otomotiv, Maslak Şubesi, Araç Satış Danışmanı Mehmet Yılmaz teslim etti. Kampanyanın yanı sıra araçlar tamamen yenilendi. Eskisi ile yenisi arasında çok büyük bir fark var. Ayrıca Volkswagen grubunda diğer markalara göre 3 yıllık garanti var. Bu süre diğerlerinde 2 yıl. Fazladan bir yıl garanti çok önemli bir imkan. Servis girişlerinde bize çok destek veriyorlar. Esnek çalışma koşulları ile bizim aracımızın sahada olması için yoğun çaba harcıyorlar. Bir aracımın garantisi bittiği halde düzenli olarak servise gittiğim için ‘iyi niyet garantisi’ ile motorunu yapıp teslim ettiler. Araçların konforundan, yakıt tüketiminden çok memnunum. Araçlarıma, Bursa’da 7 bin TL maliyetle bagaj alanı yaptırdım.” ■


Ali Esen, "Araçlarıma, Bursa’da 7 bin TL maliyetle bagaj alanı yaptırdım"

Öne çıkanlar... Öne çıkanlar... Öne çıkanlar...
“Ben bile kendime hayret ediyorum. Herkes arabasını satıp döviz yükselecek düşüncesi ile ya bu alana ya da banka faizine yöneliyor. Ben de işime nasıl yatırım yaparım, istihdam oluştururum ona bakıyorum.” 

“Yeni yatırım tercihim Volkswagen Crafter oldu. Bunda en önemli etkenler, sunulan kampanya, 3 yıllık garanti imkanı, servise girişte gösterilen yakın ilgi ve aracın eskisinden çok farklı olması. Yepyeni bir araç var artık. Ben Crafter araçların performansından da çok memnunum.”

Esen Tour
Babamın minibüsü vardı köyde. Okumuşluğu yazmışlığı olmayan, köyden kasabaya, ilçeye yolcu taşıyan bir minibüsçü idi. Biz de bu işte büyüdük. Şirketimin kuruluşu 1993 Nevşehir, Kapadokya’da. Bu işe Fransız turistleri taşıyarak başladım. 2005’te Kadıköy’de Turizm seyahat acentesi ve turizm şirketini açtım. 2008’de Kartal’a geldim. İlk şirketi kurduğumda bankadan sadece 200 bin TL kredi çekerek, Turkuaz araç alıp onunla başladık. Bugün, Allah’a çok şükür, 18 araçlık bir özmal filom var. İş alanımızın ağırlığı yurtiçi ve yurtdışı turizm taşımacılığı. Personel tarafında da çalışan aracım var. 19 yıldır Yeditepe Üniversitesi’nin servisini çeken arabam var. Ford’da, servis çeken arabam var. Kartal Belediyesi’nin servislerini çeken arabam var. Ben Rent a Car işi de yaptım. Tek dalda hareket etmeniz mümkün değil. Bir piyasa durursa diğeri ile devam etmek zorunluluğu vardır. Turizm durduğunda servis tarafı beni beslemeli, servis durduğunda da turizm. Onun için 25 yıldır ayakta kaldık. Kendi müşteri kitlem ve kendi işlerim var. Yaptığım işlerin yüzde 90’ı kendi işlerimdir.

2020 yatırımı 
Çok uzun vadeli planlar yapmıyorum. Bugün konuştuk, yarın sabah Türkiye’de neler olacağının garantisini kimse veremez. Ama 2020 planlarım içerisinde yeni yatırıma yönelik düşüncelerim var. Filomdaki diğer araçları da Crafter yapacağım. Bunun yanı sıra Sultan Mega araçlarımı da yenileyeceğim ve yine Sultan Mega alacağım. Farklı bir markaya geçmem. Benim takıntılarım var. Memnun olduğum markayla devam ederim. Yine Sultan Mega alacağım. Çok ekmek yedim bu araçlardan. Bir de büyük otobüs alacağım. Bu da Temsa Safir olacak. Safir araçlardan da çok memnunum. Araç almaya karar verdiğimde, ‘şu kadar param var, veriyorsan yarın noterde buluşalım’ derim ve notere gider imzayı atar, aracımı alırım. Param yoksa da susar, otururum. 
Yorumlar (0)
banner92
12
açık