banner92

Hakan Orduhan bizi temsil edemez!

banner113

Transay Yönetim Kurulu Başkanı Halim Aydın: Federasyon fikri doğru, oluşum yanlış!

SERVİS TAŞIMA 03.10.2019, 10:45 03.10.2019, 11:01 Taşıma Dünyası
Hakan Orduhan bizi temsil edemez!
banner100
RÖPORTAJ; ERKAN YILMAZ

Tüm Servisçiler Federasyonu (TÜSFED)’in kuruluşunun açıklanmasının ardından, Kurucu Başkan Hakan Orduhan’a yönelik eleştiriler devam ediyor. İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu’nun ardından Transay Yönetim Kurulu Başkanı Halim Aydın da açıklamalarda bulundu:
“Servisçilerin bir federasyon çatısı altında örgütlenmesine karşı değilim. Doğru bir yapılanma ile hayata geçecek federasyona desteğimizi de veririz. Ancak Sayın Hakan Orduhan’ın federasyonun yönetiminde veya başkanlığında yer almasını kabul etmiyoruz. Sektörü temsil edeceğine de inanmıyoruz.” 

TÜSFED’in kuruluşuna yönelik açıklamaları ilk kez Taşıma Dünyası aracılığıyla duyuran Hakan Orduhan’a yönelik yine servis sektörünün önde gelen firmaların sahiplerinin tepkileri var. İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu’nun, “Bu konuda bir açıklamada bulunmak istiyorum” diyerek bizi davet etmesinin ve röportajın yayınlanmasının ardından bu kez Transay Yönetim Kurulu Başkanı Halim Aydın da bizi davet ederek açıklamalarda bulunmak istedi. 

Hakan Orduhan üzerine inşa edilemez

Servis taşımacılığı sektörünün en önde gelen firmalarından birisi olan Transay şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Halim Aydın ile bir araya gelerek, servisçilerin federasyon yapılanması ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik. 

■ Servis sektöründe kısa adı TÜSFED olan bir federasyon örgütlenmesine yönelik adımlar atıldı. Siz, bu adımları nasıl değerlendiriyorsunuz? Federasyonun yapısına yönelik eleştirilerde var. Sizin bu konuda düşünceleriniz neler? 
- Öncelikle federasyon kurulması bizim sektörümüz için yararlı olur. Tabii doğru bir federasyon yapılanması içinde olursa. Örgütlenmek, örgütlü hareket etmek, birlikte iyi şeyleri tartışmak, sektörün faydalanacağı kararların alınabileceği bir yapılanmaya gitmek bana göre doğru bir yaklaşım. Ancak yapılan açıklamalarda da görüyoruz ki, federasyonun oluşumunda Hakan Orduhan çıkmış, ‘Federasyonu işte ben kurarım, ben şu kadar heyecanlıyım, şunları yapmak istiyorum’ diyerek sahiplenmeye çalışıyor. Bu doğru bir yaklaşım olmaz. En başında söylediğimi tekrar etmek istiyorum, federasyon yapılanmasına gitmek doğru bir adım ama bu federasyon Hakan Orduhan üzerine inşa edilemez, edilmemeli. Onunla yürümek, onun yönettiği bir federasyonun olması sakıncalıdır.  Olmaması için de ben elimden geleni yaparım. 

■ Hakan Orduhan’ın niye olmaması gerekir?
- Hakan Orduhan  bu sektörden şirketini hatalı bir şekilde yönettiği için  kötü bir şekilde ayrılmak zorunda kaldı. Dolayısıyla  bu sektöre katacağı herhangi bir şey kalmadı ve artık sektörden de değil. Böyle bir federasyonu yönetmek kabiliyet ister. Ayrıca sektör dışı birilerine de emanet edilemez. Kendisi ivedilikle bu sevdadan vazgeçmeli ve emeklilik hayatını yaşamalı. Hakan beyin amacı belli ama bu sektörden daha ona ekmek çıkmaz.


Eleştirileri dinlemezsen sektör zarar görür

■ Bu  eleştirilere kulak tıkanırsa sizin tavrınız ne olur? 
- Şimdi bizim eleştirilerimizi duymak istemeyip, görmezden gelebilirler. Benimde kurucusu ve üyesi olduğum İSTAB da bunu görmezden gelebilir. Ama şu bir gerçek ki, İSTAB yönetiminde yer alan arkadaşların sektöre dahli nedir? Neticede bu arkadaşların sektör içindeki payları belli. Bizim sektörü anlamaları ve yönetmeleri olası değil. Yönetiyorlarsa da bizim sesimizi duymaları ve fikir almaları gerekiyor. ‘Ben yaptım oldu’ diye bir şey yok! Herkes istediğini yapmakta özgürdür ama bunu arkasındaki gücü hissederek yapmalı.

■ Siz farklı bir adım atar mısınız?
- Bizde yarın gider bir dernek kurar ve başka bir federasyon oluşturmaya yönelik adımlarımızı atarız! Bu sektör doğru temsil edilecekse her kesimin bu işin içinde olması gerekir. Birkaç kişinin kararı ile doğru adımlar atmanız mümkün olmaz. 
banner97
Sektör “ahde vefa” ile temsil edilemez

■ Sizin de görüşlerinizin alınmasını ister miydiniz, TÜSFED’in kuruluş aşamasında? Size gelip, böyle bir adım atılıyor ve Sayın Hakan Orduhan öncülük yapmak istiyor, sizin görüşleriniz neler denilmesini ister miydiniz? Hiç görüşünüz alınmadı mı? 
- Böyle bir soru veya görüşme olmadı. Elbette isterdim tabii. Ben bunu ilk duyduğumda İSTAB Başkanı Sayın Turgay Gül’ü aradım ve ‘bu olacak bir şey değil’ dedim. O da bana ahde vefası olduğunu söyledi. Bende, ‘ahde vefan varsa kendi şirketine al, genel müdür yap. Ben olsam senin yerinde bunu yapardım. Ama bizi temsilinin üzerinden ahde vefa kuramazsın’ diye itirazımı dile getirdim. 
İSTAB Başkanı olmak ile federasyon başkanını seçemezsiniz. Bizlerin, üyelerin olurunun alınması lazım. Üyelerin fikrinin alınması lazım. Siz bugün İSTAB yönetiminde varsınız, yarın yoksunuz. Ama üyeler her zaman var.

■ Sektörde firmalar ve dernek arasında bir kopukluk mu var? 
- Doğru kişiler yönetse ve doğru işler yapılsa biz her zaman İSTAB’ın yanında yer alırız. İSTAB, bugüne kadar ‘şunları yaptım, şu sorunu çözdüm’ diyebiliyor mu? Diyorsa da niye bizim haberimiz yok. Ben iddialıyım, tek tip sözleşmeyi ben çözdüm. Canım yandığı için bu sorunun çözümünde devreye girdim. Ayrıca İSTAB, federasyonun kuruluşunda sonradan üye olan değil, öncü olan ve diğer illeri de buraya çağıran kurum olmalıydı. Bakın İSTAB iyi yönetilmiyor, öncü olamıyor. Doğru bir adım atılsaydı, biz niye yaptınız demezdik. Beni davet etselerdi görüşlerimi ifade ederdim. Ama Hakan Orduhan’ın olduğu davete gitmem.

■ Peki, servis sektörü çok büyük bir sektör, ama bugüne kadar niye federasyon yapılanmasına yönelik bir adım atılmadı?
- Federasyon süreci daha önce sektördeki firmalar ile konuşuldu. Kuruluş ismi (TÜMFED) idi. Hatta tüzük çalışmaları bile yapılmıştı . Ama ne olduysa birden ismi (TÜSFED) oluvermiş. Kurucusu da geçen yıllarda sektörden adeta apar topar kaçıveren Hakan Orduhan olmuş. Dolayısıyla burada bir fikir hırsızlığı da söz konusu. .

■ Hakan Orduhan, bağımsız bir şekilde olmanın sektörün sorunlarına hukuki anlamda çözüm arama da avantajlar sağlayacağını söylüyor.
- O zaman neden İSTAB Başkanıyken bu sektörün aleyhine olan konularda hiçbir zaman mahkemeye gidemedi. Niye, çünkü çıkarlarına tersti. Şimdi size yaptığı açıklamada mahkemeye gidebileceklerini ve bağımsız şekilde hareket edebileceğini söylüyor. Oysa federasyon başkanı olduğunda bağımsız olmuyor ki, bizi temsil ediyor. Orada yapacağı her şey, alacağı her karar yine bizi bağlayacak. Biz devletle karşı karşıya geleceksek öylede geliriz, böyle de geliriz. Siz doğru işler yaparsanız, mahkemeye de gidersiniz, yasal sınırlar içerisinde eylem de yaparsınız. Ama doğru zeminde doğru kişilerle yaparsınız bunları.

■ Sizde Sayın Ali Bayraktaroğlu gibi mi düşünüyorsunuz? İSTAB federasyondan çekilmeli mi?
- Kesinlikle evet. Gelecek yıl İSTAB Genel Kurulu var. Bizde girdik, yönetimi aldık ve federasyondan hemen çekildik; ne olacak ondan sonra? Çocuk yanlış doğmasın diyoruz biz. Eğer süreç böyle devam ederse ben üye illeri ve üye olmayı planlayan illeri de dolaşıp sektör mensuplarımıza bu yapının yanlışlığını anlatacağım. İstanbul olmazsa federasyonun da olamayacağını ifade edeceğiz. İSTAB olağan kongresinden önce bu federasyondan istifa edip  üyelerine yazılı bir bülten ile duyurmalı  ve sektör mensupları ile bir araya gelerek görüşlerini almalı ve kurulacak federasyonda öncülük rolünü üstlenmeli. 

■ Federasyonun içinde mücadele etmek mümkün olmaz mı?
- Kesinlikle istemiyorum bunu. Hakan Orduhan’ın içinde bulunduğu bir federasyonda ben neyin mücadelesini vereceğim? Ben başta da söyledim. Bu tür birlikteliklere pozitif bakan bir insanım. Ben federasyona hiçbir zaman karşı değilim. Ama böyle bir oluşuma giderken doğru adımlar atılmalı. Çocuk yanlış doğmamalı ve Hakan Orduhan bu işte olmamalı. 

■ Peki, sizin öneriniz ne? Federasyon yönetimi nasıl oluşmalı?
- Bence profesyoneller olmalı yönetimde. Biz büyük bir camiayız. Bu işleri bilen bir hukukçu da olabilir yönetimde. Yönetim kurulu üyeleri, sektör mensupları da olabilir. Aday olan arkadaşımızdan biz seçeriz yönetime gelecekleri. Sektörde kabul görmüş herkes başkan olabilir. Ben prensip olarak başkan olmak istemem, ama yönetim kurulunda görev verilirse görev yaparım. Çünkü sektör için hepimizin çalışması gerekir. ■

Öne çıkan...  Öne çıkan...  Öne çıkan...

Servis Taşımacılarının bir federasyonda birleşmesi fikri doğru. Ancak şu andaki girişim yanlış ilerliyor. Burada İSTAB yönetiminin önemli hatası var. İSTAB kuruluş ve kapsadığı üyeleri ile birlikte Türkiye’de servis taşımacılığının en güçlü sivil toplum kuruluşu. İSTAB, bu federasyon fikrini ilk dile getiren kuruluş. Dolayısı ile İSTAB federasyon fikrinin motoru ve öncüsü olmalıydı. İSTAB bu yanlış girişimden vazgeçmeli, kendi üyeleriyle yeniden bir araya gelerek ortak fikirle federasyon fikrinin öncüsü ve motoru olmalıdır. Payanda değil.


Halim Aydın’la röportajımızı Transay’ın Mecidiyeköy’deki merkezinde gerçekleştirdik. Erkan Yılmaz
Yorumlar (0)
banner92
16
parçalı bulutlu