banner69

İSTAB Yeni Başkanı Turgay Gül oldu

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği 14’üncü Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde İSTAB’ın yeni Başkanı Turgay Gül oldu.

banner114
SERVİS TAŞIMA 21.05.2018, 10:03 21.05.2018, 10:36 Taşıma Dünyası
İSTAB Yeni Başkanı Turgay Gül oldu
HABER: ERKAN YILMAZ - BARIŞ CAN BAŞKAN

İSTAB, 14’üncü Olağan Genel Kurulu’nu 12 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirdi. Divan Başkanlığına İlyas Günay, Başkanvekilliğine Dursun Ali Camadan, katip üyeliğine Erdal Akışlı seçildi.

Servisçiler Federasyonu 
Genel kurulda ayrıca İSTAB’ın Tüm Servis Taşımacılığı Federasyonu’nda kurucu üye veya üye olarak yer alınması için yönetim kuruluna yetki verildi. 

Seçimlerde tek liste 
İki yılı aşkın süredir İSTAB Başkanlığı’nı yürüten Ahmet Karakış, kendi dönemine yönelik yapılan çalışmalar hakkında üyelere bilgilendirmelerde bulundu. Başkan Karakış, genel kurulda tek liste ile seçimlere gidilmesinin ve birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesinin mutluluk verici olduğunu belirtti. 


Ahmet Karakış, İSTAB Yeni Başkanı Turgay Gül'e başarılar diledi. 

Sektör sorun yaşıyor
Sektörün çok ciddi problemler yaşadığına dikkat çeken Karakış, “Sektörümüz çok sıkıntılı süreçten geçti ve geçmeye devam ediyor. Biz plaka tahdidi süreci yaşadık. Tahdit beklentimiz olmadı. Karşımıza Türkiye’de ilk defa uygulanan yönerge çıktı. Bu yönergede çok ciddi hukuki sıkıntılar da vardı. Biz bu yönergenin doğru olmadığını birçok zeminde ifade ettik. İSTAB olarak yönergeye yönelik davalar açtık. Bazı düzeltmeler olsa da bizim istediklerimiz tam olarak yansımadı. 2 Mart’ta sektördeki mevcut taşımacılara yönelik süreci tamamlandı. Ama henüz daha denetimler yapılmadı. Bu başlayınca biz asıl sıkıntılarla karşılaşacağız. Bunları da birlik ve beraberlikle çözüme kavuşturmak istiyoruz. Yönerge ile ilgili davalarımız da devam ediyor. Bu yönergenin takibinde tek tip sözleşme durumu oldu. Tek taraflı bir hazırlıktı. Bu sözleşme ile ilgili hem firmaların hem esnafın hakkı hukuku savunusun istedik. Sektörün tüm bileşenleri birlikte hareket etti. Bu sözleşmenin bir noktaya gelmesi sağlandı ve uygulandı. Sözleşmede fesih süresi 30 gün, kesintiler yüzde 5, hak edişlerin ödenmesi 30 gün, teminatların iki aylık olması gibi detaylar var. Son sene sektörümüz birçok olumsuzluk yaşadı. 

Bir yönetmelik çıktı
Bizlerin de fikri alınmadan hazırlanan Yönetmeliğin uygulanabilirliği çok zor. Yönetmelikle ilgili istişare mekanizması kurulamadı. Çıkarılan Yönetmeliğin, araçlardaki kamera, sensor ve üç noktalı emniyet kemeri noktasındaekonomik yönü 8-10 bin TL’ye ulaşıyor. Ama sektörde arabaları dönüştürebilecek, akredite olmuş bir kuruluş yok. Hosteslerin 22 yaş lise mezunu olma konusu, sabıka durumu var. Sensor ve hostes yaşı ile ilgili hukuki mücadelemiz sürüyor. Bunun yanı sıra bir çalışma usul ve esaslarına yönelik bir tebliğ çıkardılar. Okullarda açık eksiltme usulü ihaleler yeniden geldi. 2000’li yıllarda uygulanan bu sistem büyük sorunlar yaşatmıştı. Bununla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Bakanlığa gittik; Haziran’da bu süreç başlayacak ama bir değişiklik yok. Önümüzdeki haftalarda bir çözüm getirileceğine inanıyorum. 

İTO seçimleri
Bu süreçte İTO seçimleri yaşadık. Bizim isteğimiz bundan sonraki süreçte İTO ve İSTAB seçimlerinde iki liste olmaması. Birlik ve beraberlik içinde hareket edersek bu sorunlara çözüm üretebiliriz. İTO seçimleri önemli. İSTAB’da gerekli hazırlıklar yapılıyor ve İTO’ya taşınıyor, sorunlara çözüm aranıyor. İki liste yarıştı. Niyetler iyiydi. Etik bir yarış oldu. Öte yandan Türkiye seçim sürecine girdi. Plaka tahdidine yönelik ise biz yerel seçimler için hazırlık yapıyorduk. Bir yol haritası belirledik. Plaka tahdidi talebimizden vazgeçmedik. Partilerin il başkanlıklarına, genel merkezlerine ziyaretler yapacağız. Tüm servisçilerin katılacağı toplantılar düzenleyerek haklı bir talep olarak gördüğümüz diğer illerdeki gibi en son Trabzon ve Yalova’da da uygulanan plaka tahdidini isteyeceğiz. Bunun uygulanması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

İSTAB’a bir yer almak hedefi 
İki yıl önce görev geldiklerinde İSTAB’a bir yer alma hedefi bulunduğunu belirten Karakış, “Görevi devraldığımızda derneğin kasasında 200 bin TL civarında bir para vardı. Bizde 550 bin TL civarında bir para ile devrediyoruz. Bu parayla bir daire alabiliriz ancak. 300 bin TL aidat alacağımız var. Biraz da sponsorluk ile bir yer alabiliriz” dedi. 

Üye sayısı 400
Derneğin üye sayısı 400’e yaklaştığının da bilgisini veren Karakış, “Bu sayı az. İstanbul’da bu işle faaliyet gösteren herkes bu dernekte olmalı. İTO’da kayıtlı 1200 firma var. 1200 firma buraya katılmalı” dedi. Ahmet Karakış, yeni dönemde aday olmadığını belirterek görev yaptığı süreçte kendisine verilen destekler için teşekkür etti. 
Başkan Yardımcısı Aziz Baş Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu hakkında bilgi verdi, mali rapor okundu. Dilek ve temenniler bölümünde Hanedan Tur firma sahibi Halil Sezer, İSTAB’ın yeni bir yer almasına destek verilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. 

44 bin TL sektöre yük 
İSTAB’ın kurucuları arasında yer alan duayen isimlerden Bayram Özata da sektörün çok zor bir dönem yaşadığına dikkat çekerek, “İSTAB’ın ismindeki ‘birlik’ çok önemli. Bizim çok birliğe ihtiyacımız var. Kendi büyüttüğümüz sorunlar var. Dışarıdan gelen sorunlar var. Kendi büyüttüğümüz sorunları çözmemiz daha kolay. Ama dışarıdan gelen sorunları çözmek için birliğe ihtiyacımız var. Bugün tek liste oldu. Bu derneğin gruplara ayrılmasına ihtiyaç yok. Sektörün 44 bin TL’lik üstüne yük bindi. Şimdi artık yeni yüklerin binmesine izin vermeyelim. Yürümekte zorlanıyoruz. Biz organizatör firma olma ile araba sahibi olmayı karıştırdık. Bizim ana işimiz araba çalıştırmak değil, organizatör olmak. Bu ikisi ayrı işler. Bunun ıstıraplarını, acısını çeken çok. Aracı olup da para kazanan biri varsa bize gelip anlatsın. Bu sektörün şemsiye sigorta olarak bir sigortaya ihtiyacı var. Bizim en büyük riskimiz kaza. Bir yaralanmalı kaza da 870 bin TL para ödedik. Trafik sigortası zorunluyu ödüyor, kasko ödüyor yetmeyeni şemsiye sigorta ödüyor” dedi.
Konuşmaların ardından tek liste ile gidilen seçimde yeni yönetim kurulu üyeleri ve Başkan da belirlendi. İSTAB’ın yeni Başkanı Turgay Gül oldu. ■

Sektörün beklentisi çok yüksek 

İSTAB’ın yeni Başkanı Turgay Gül, seçimlerin ardından teşekkür konuşması yaptı: “Bugünün benim için anlamı çok büyük. İlk başkanım Zeki Baydemir ile çalıştım. Ne mutlu ki, yeni yönetim kurulunda Zeki Başkanın oğlu Erkut Baydemir ile çalışacağım. Bu süreçte Sayın Levent Birant, Sayın Hakan Orduhan, Sayın Ali Bayraktaroğlu ve Sayın Ahmet Karakış ile çalıştım. Hepsinden belli değerleri kendime katmaya çalıştım. Önümüzdeki iki yıllık süreçte bu sektörün bütün sorunları olmasa bile birçok sorununu çözmek için çaba harcayacağız. Sektörün bütününe yönelik kararlar almaya çalışacağız. Herkesin beklentileri var. Sektörün beklentileri çok yüksek. Sektördeki her bireyin kazanması ve mutlu olması çok önemli.Buna çok dikkat edeceğiz. Herkesle birlikte hareket etmek için büyük çaba harcayacağız. Herkesin desteğini bekliyorum” dedi.
Gül, sektörle yeni yönetimin ilk buluşmasının 31 Mayıs’ta Cemile Sultan Korusu’ndaki iftar yemeğinde olacağını da açıkladı.


İSTAB’ın yeni Yönetim Kurulu 
Turgay Gül, Aziz Baş, Celal Kalkan, Köksal Yüzbaşıoğulları, Ahmet Akgenç, Bülent Doğmuş, Metin Uludağ, Esat Yıldırım, Hamit Çelik, Mehmet Cingöz, İrfan Yazlıkçı, Vahit Kaya, Murat Erdoğan 

Denetleme Kurulu Asil Üyeleri:
Süleyman Korkmaz, Ahmet Karakış, Reyhan Şeker 
Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Önder Kara, Soner Ağdaş, Seyhan Pilavcı, Battal Gazi Ulukaya, Eray Tekbaşına, Emre Ak, Ceyhun Tetik, İbrahim Başlantı, Recai Ergün, Hüseyin Türkyılmaz, Erdal Yuca, Erkut Aydemir, İlyas Ük
Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri: Dursun Ali Camadan, Sadık Aksu, Erdal Akışlı. İSTAB GENEL KURULU HABERİ - TAŞIMA DÜNYASI GAZETESİ

Yorumlar (0)
banner116
33
açık
banner119