banner91

banner115

banner92

İzmir’de S plaka uygulaması kaldırılsın

İzmir Toplu Taşımacılık ve Servis Hizmetleri Derneği (İZTAD) ve (EGETURDER) Ege Turizm Taşımacılar Derneği) Başkanı İsmail Cirit, S plaka uygulamasının rant aracı haline geldiğini belirterek, “2009 yılında 12 bin TL olan plaka, şu an 230 bin TL.

banner114
SERVİS TAŞIMA 23.02.2015, 15:57 23.02.2015, 16:18 Taşıma Dünyası
İzmir’de S plaka uygulaması kaldırılsın
banner100

İzmir Toplu Taşımacılık ve Servis Hizmetleri Derneği  (İZTAD) ve (EGETURDER) Ege Turizm Taşımacılar Derneği) Başkanı İsmail Cirit, S plaka uygulamasının rant aracı haline geldiğini belirterek, “2009 yılında 12 bin TL olan plaka, şu an 230 bin TL. Yeni plaka verilmediği için kendi içinde al-sat piyasası oluştu. Rantçılar yüzünden S plaka karaborsaya düştü. Servis ihtiyacı yüzde 70-80 artmasına rağmen S plaka sayısı artmadı. Yeni iş alıyoruz, ancak araç bulamıyoruz. Biz, Belediyeden tahdidin kaldırılmasını, kaldırılmıyorsa S plakanın artırılmasını talep ettik. İkisi de yapılmadığı için çok büyük sıkıntı içerisindeyiz” dedi.  


İZTAD Başkanı İsmail Cirit, servis taşımacılığı yapan firmaların en büyük sorununun plaka tahdidi olduğunu vurgulayarak, “Servis taşımacılığı yapan araçlarda kullanılan S plaka, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tahdit altına alınınca karaborsaya düştü. 2009’da 12 bin TL’ye satılan S plakanın fiyatı 230 bin TL’ye kadar çıktı. S plaka sayısının 5 bin 253 ile sınırlanması servis ihalesi kazanan firmaları da zor durumda bırakıyor” dedi. 

Sektörü kayıt dışına itiyor 

Uygulamanın sektörü kayıt dışına ittiğine dikkat çeken İZTAD Başkanı Cirit, çözümün tahdidin kaldırılması veya arz-talep dengesine göre plaka verilmesi ile gerçekleşebileceğini söyledi. Bu sorunun çözümüne yönelik geçtiğimiz günlerde İzmir’e gelen UDH Bakanı Lütfi Elvan’dan yardım istediklerini dile getiren Cirit, Elvan’ın kendilerini Ankara’ya davet ettiğini, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ile birlikte Ankara’ya gideceklerini belirtti. 

Servis ihtiyacı yüzde 80 arttı 

İsmail Cirit, İzmir’de tahditli S plaka uygulamasının 1998’de başladığını hatırlattı. O yıl 4 bin 553 adet olan S plakanın 2008’e kadar 10 yıl boyunca artırılmadığını vurgulayan Cirit, “2008’de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale ile 500 plaka satıldı. 2009’da İzmir Şoförler Odası tarafından açılan dava nedeniyle ihale iptal olunca İzmir Büyükşehir Belediyesi bu plakaları geri aldı. 2009’da farklı bir ihaleyle 500 yerine 750 S plaka verdi. 2009’dan bu yana 5 bin 253 S plaka ile hizmet veriyoruz. Bu geçen sürede İzmir’in nüfusu arttı, özel okulların sayısı arttı, OSB’lerdeki fabrika sayıları arttı. Servis ihtiyacı yüzde 70-80 artmasına rağmen S plaka sayısını artıramadık. Dolayısıyla şu anda İzmir’in servis ihtiyacını karşılayamıyoruz” diye konuştu.

Rant aracı haline geldi

Tahdit yüzünden S plakanın rant aracı olarak görülmeye başlandığına dikkat çeken Cirit, yeni plaka verilmediği için kendi içinde al-sat piyasası doğduğunu, dolayısıyla S plakanın karaborsaya düştüğünü öne sürdü. Cirit, 2009’da 12 bin TL olan S plakanın, okulların açılmasıyla 230 bin TL’ye kadar çıktığına işaret ederek, “Plaka her el değiştirdiğinde 10 bin TL kar ediyorlar. Rantçılar yüzünden S plaka karaborsaya düştü. Bu rantçılar yüzünden eski arabalar da çalışmıyor, sadece plakayı tutabilmek için üzerlerine takıyorlar, tarlada duruyor. Biz bunları fotoğraflarla görüntüledik. Bu araçlar taşımacılık yapmıyor, tarlada plakanın değerlenmesini bekliyor. Sonra plakayı alıp başka bir araca takıyorlar” diye konuştu.

Şirketler araç bulamıyor 

Belediyenin bu konuda yaptırım uygulayamadığından yakınan Cirit, “Bu ranta dur demek için UKOME ile en az 5 toplantı yaptık. Ama bir sonuç alamadık. Belediyeden tahdidin kaldırılmasını, kaldırılmıyorsa S plakanın artırılmasını talep ettik. İkisini de yapmadıkları için çok büyük bir sıkıntı içerisindeyiz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sorunu çözeceğini dile getirdi, ama hala bir çözüm yok” dedi. Cirit, servis ihalesi alan şirketlerin araç bulamadığını, dolayısıyla büyük bir sıkıntı içerisinde olduklarını bildirdi.

İstanbul’da yok, Bursa’da kaldırıldı 

banner97
Sektörde kartelleşmenin önüne geçilmesi için çözüm beklediklerini vurgulayan Cirit, Türkiye’de sadece 10 ilde bu uygulamanın olduğuna dikkat çekti. Her şeyin dinamosu olan İstanbul’da bile böyle bir uygulamanın olmadığını vurgulayan Cirit, İzmir’de yaşanan sıkıntıların Bursa’da da yaşandığını ve kaldırıldığını hatırlattı. Cirit, 2009 yılında 12 bin TL olan S plakanın 20 bin TL bedel ile arz talep dengesine göre verilmesinin sorunun çözümü olacağını, bu sayede toplu taşımadan zarar eden belediyenin de sırtındaki yükü azaltacağını sözlerine ekledi.YATIRIMLAR SÜRECEK 

Cirit Turizm ve Cirit Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cirit ile Folkart Towers’ın 37’nci katındaki 600 m2’lik yeni merkezlerinde, servis sektörünün sorunlarının ardından firmasına ve bundan sonraki hedeflerine yönelik bilgiler de aldık. 2001 yılında kurdukları Cirit Turizm ile transfer, tur ve VIP taşımacılık hizmetleri sunduklarını belirten İsmail Cirit, “Taşımacılık alanında filomuzu 1 yaş ortalamasında tutmaya özen gösteriyoruz. Konularında uzman ve çözüm odaklı bir personel yapısına sahip olmaya özen gösteriyoruz. 15 kişilik idari personel, sahada ise 35 kişilik kadroyla çalışıyoruz. Yeni yönetim ofisimiz şirketimizin vizyonunu ve hayata bakış açısını temsil ediyor. Bunun yanı sıra yeni merkezimiz Cirit Turizm’in yanı sıra Cirit Gayrimenkul’un yeni hizmet merkezi olacak"  dedi.

İZMİR KURVAZİYER TURİZMİNDE GELECEK VAAT EDİYOR

“Turizm taşımacılık işi önümüzdeki dönemde bölgemizde çok daha önemli bir hale gelecek ve bu beni çok heyecanlandırıyor” diyen İsmail Cirit,  bu yüzden geleceğe yönelik nitelikli adımlar atarak kendilerini hazır tuttuklarını ifade etti. Cirit, bugüne kadar taşımacılık şirketleri sahip oldukları araç filosu ve filoda bulunan araçların markalarını ön plana çıkararak fark yakalayacaklarını sandıklarını söyleyerek, “Bilakis tüm taşımacıların birbirlerini taklitleri ve bilinçsizce yapılan fiyat rekabeti yüzünden gelişme yerine aslında gerileme yaşanıyor. Biz bu kısır döngü içerisinde olmayı arzu etmiyoruz. Bu yüzden, şehiriçi personel ve servis taşımacılığı işimizi başka bir firmaya devrettik. Tüm gücümüzle turizmde transfer, yurtiçi turlar, kongre turizmi ve VIP taşımacılık konularında ihtisaslaşarak nitelikli araç ve personel istihdamı ile kaliteli hizmet vererek fark yaratmak istiyoruz. İzmir’in özel konumu nedeniyle Körfezde yat ve kurvaziyer turizmi için çok büyük potansiyel var. Mevcut limanın çalışmaları hızla devam eden Çandarlı limanına taşınmasından sonra buradaki alan tamamen kurvaziyer limanı haline gelecek. Bunun yanı sıra Konak Pier ile Kantar karakolu arasındaki alan, İnciraltı ve Naldöken’de bulunan askeri tersanenin Foça’ya taşınması sonrası buralar da yat limanı haline getirilecek. Deniz taşımacılığına bütünleşmiş turizm taşımacılığı ile, bölgemiz ve sektörümüz hak ettiği değere kavuşacak” diye konuştu.İsmail Cirit ile İzmir Temsilcimiz Cumhur Aral görüştü.
Yorumlar (1)
Hüseyin gülcü 6 yıl önce
Şirketler servis bulamasığından mı tekine 16 lira gibi komik rakamlara iş veriyorlar şirketlerin eline esir olan biz servisçileriz herkes kendine göre yontmasın taksi plakası dolmuş hatları milyonlara yükselmiş arkadaşın gözü bizim 230 bin lirada
banner92
15
açık