banner92

Kademeli saat uygulaması nefes aldırır

Servis taşımacılığı alanında yoğun bir rekabet yaşandığını belirten Kartur Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Haliloğlu, plaka tahdidinin firmaları zorlayacağını düşünmesine rağmen tedarikçilerin güven içinde çalışması için plaka tahdidi istediğini belirtti. Haliloğlu, kademeli saat uygulamasının ise sektöre nefes aldıracağını kaydetti.

banner114
SERVİS TAŞIMA 22.12.2014, 14:35 22.12.2014, 14:52 Taşıma Dünyası
Kademeli saat uygulaması nefes aldırır
banner100
Kartur, 1999 yılında Carrefour’un ücretsiz müşteri servisi olarak hizmet vermeye başladı. Son aldığı Temsa Prestij araçlarla filosundaki araç sayısını 230’a yükselten Kartur, ücretsiz servis taşımacılığının yanı sıra, personel taşımacılığı ve lojistik alanında da hizmet veriyor. 

Kartur Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Haliloğlu ile firmanın geldiği noktayı ve büyüme hedeflerini konuştuk. Ücretsiz müşteri servislerine alışveriş merkezlerine gelmek isteyen insanların büyük ilgi gösterdiğini belirten Haliloğlu, kendi aracını bırakıp servisle ulaşımı tercih edenlerin olduğunu dile getirdi. Kartur Yönetim Kurulu Başkanı, müşteri servisi olmanın avantajıyla personel taşımacılığında büyüdüklerini belirtti: “Ücretsiz müşteri servisi yaptığınız zaman aynı bölgede bin kişilik bir personel servis taşımacılığı işi çıkıyor. Bizim uzmanlık alanımız müşteri servisi. Alışveriş merkezlerindeki personel servislerinde de ilerleme kaydettik. Dolayısı ile personel servis taşımacılığına ayrı bir iş kolu olarak bakmıyoruz.”
Haliloğlu, personel ve müşteri servisi taşımacılığında, yıl içinde yüzde 20 büyümeyi hedeflediklerini belirtti. 

Tedarikçi için plaka tahdidi 

İstanbul’da olası bir plaka tahdidi uygulamasından firmaların etkileneceğini dile getiren Haliloğlu, araç sahipleri için plaka tahdidi uygulamasını isteyeceğini dile getirdi. Plaka tahdidine herkesin rant gözlüğüyle baktığını belirten Haliloğlu, “Plaka tahdidi, yıllardır bu işi yapan tedarikçinin güvencesi olacak ama firmaları da zorlayacak. 1500 araç çalıştırıyorsan, 200 tane özmalın varsa ne kadar ilerleyeceksin? Çok iç acıcı görünmüyor. Biz 57 ilde çalışıyoruz. Plaka tahdidi her yerde var” diye konuştu. 

Kademeli saat nefes aldırır

Haliloğlu, uzun süredir gündemde olan kademeli saatin uygulanması halinde sabah 8:00, akşam 18:00 saatlerinde servis yapan taşımacının rahat bir nefes alacağını ve tedarikçinin birden fazla işte çalışma şansına kavuşacağını, böylelikle para da kazanabileceğini vurguladı.

Servisleri kaldırılamaz

Servis taşımacılığının toplu taşımacılığının yoğun olduğu bölgelerde kaldırılabileceğini kaydeden Haliloğlu, “Henüz raylı sistemin tam olarak oturmadığını göz önüne alırsak, servislerin kaldırılması, şu an mümkün değil” dedi. 

Servis taşımacılığı küçülüyor

2014 yılı ile ilgili iyimser olmalarına rağmen yılın çok da iç açıcı geçmediğini vurgulayan Haliloğlu, “Lojistik sektörü 2015 yılında gelişecek. Ülke lojistiğe aç bir durumda. Servis taşımacılığına bakarsak; firmalar küçülüyor. Sektörde yoğun bir rekabet yaşanıyor. İş yaptığımız firma ile uzun yıllardır çalışıyoruz, ama birçok taşıma firmasında bunu göremiyoruz. Öte yandan piyasayı tedarikçiler belirlemeye başladı. Firma para kazanamadığı zaman tedarikçi de kazanamıyor. Tedarikçi de araç fiyatlarını yüksek tutarak kazanmak istiyor. 2014 yılı bu nedenlerle de çok iyi bir yıl olmadı” dedi.

Müşteri memnuniyeti ölçümü

Müşterilerin araç ile ilgili talep ve şikayetlerini dinleyebildikleri ve çözüm üretebildiklerini dile getiren Haliloğlu, “Şikayeti olan müşteri internetten yazıyor, siz de cevap yazıyorsunuz. Bizim bununla ilgili ağımız var. Müşteriler en çok aracın durakta durmadığından şikayet ediyor. Biz de bunun üzerine yeni bir sistem kurduk. Birkaç alışveriş merkezinin önüne kurduğumuz sistemle müşteri, aracın ne zaman geleceğini takip edebiliyor” dedi. ■
banner97

ÖNE ÇIKANLAR...

2015 yılında perakende sektörünün büyümesine göre 57 ile yeni noktalar eklenebilir. 

AVM’ler pazar günü kapanmaz 

Alışveriş merkezlerinin pazar günü kapatılmasıyla ilgili tartışmalara da değinen Haliloğlu, şunları söyledi: “Mağazalar en iyi ciroyu Pazar günleri yapıyor. Biz de en fazla taşımamızı Pazar günü yapıyoruz. Akşam kapanma saatleri ile ilgili bir düzenleme yapılabilir ama alışveriş merkezlerinin pazar günleri kapalı olması beklenemez. Perakende, haftanın beş günü yaptığı ciroyu, Cumartesi-Pazar günleri yapıyor”

Firmalar özmala yöneliyor 

Sektörün tedarikçi bulmakta zorluk çektiği bir dönemden geçtiğini dile getiren Haliloğlu, “Tedarikçi azalınca firmalar özmal yatırımı yapmak zorunda kalıyor.  Tedarikçi bir firmada çalışırken, bu işini bırakıp iyi kazanacağı bir yere geçiyor. Bunu eski arabacılar yapmıyor. 13 yıldır bizimle çalışan tedarikçiler var. İşe yeni girenler bu işten farklı etkileniyorlar” dedi.

Filo, Temsa ile güçlendi 

Son yaptıkları Temsa alımlarıyla filolarındaki araç sayısının 230’a çıktığını belirten Kadir Haliloğlu, filoyu Temsa araçlarla güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi: “Filomuzda 110 civarı otobüs yer alıyor. Filonun yüzde 60’ını midibüsler oluşturuyor. Temsa ile 6 milyon TL’lik bir anlaşma yaptık ve şu an 30 Prestij aldık. Her ay belirli dönemlerde araç alımımız olacak. Alışveriş merkezleri ile belirlediğimiz projelerde Temsa araçlarını kullanacağız.”

Prestij yakıtta yüzümüzü güldürüyor 

Haliloğlu, Temsa Prestij aracının piyasada bilinen birkaç markadan biri olduğunu kaydederek, “Şoförlerimiz aracın yakıt konusunda cimri olduğunu söylüyor. Araçlarımızın günlük yaptığı kilometreyi düşündüğümüzde Prestij’in daha avantajlı olduğunu görüyoruz” diye konuştu. 

30 Mitsubishi Canter yatırımı 

Haliloğlu, 2015 yılında 30 araçlık Temsa Mitsubishi Canter yatırımı planladıklarını söyledi. Bu araçlarla elektronik ürünlerin eve teslimatını yapacaklarını belirten Haliloğlu, “Bizim işimiz müşteri hizmeti. Müşteriye alışveriş yaptırıyoruz. Alışveriş yaptıktan sonra aldığı ürünü eve teslim ediyoruz aslında” diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner92
17
açık