banner92

Okul Servisi Aracı Mevzuatı Ve Denetim

banner113

Yüksek Makina Mühendisi Alpay Lök, 2019-20120 Öğretim yılının başlamasıyla birlikte binlerce okul servisinin milyonlarca öğrenciyi okullara taşıyacağını belitti. Alpay Lök, ABD'nin “Okul araçları ABD’nin en güvenli araçları olmak zorunda” ve “Okul araçlarıyla okuluna gidip gelen öğrenciler otomobille gidenlere kıyasla 70 kat daha güvenli” çalışmalarını da incleyerek, Okul Servis Aracı Mevzuatı Ve Denetimi konusunu inceliyor.

SERVİS TAŞIMA 04.09.2019, 13:16 04.09.2019, 13:47 Taşıma Dünyası
Okul Servisi Aracı Mevzuatı Ve Denetim
banner100
ABD’de okul yolunda trafik kazasında yaşamını yitirenlerin sadece % 1’i (yılda 4-6 kişi) okul otobüsünde, % 58’i kendi kullandıkları araçlarda ve %23’ü de yetişkinlerin kullandığı araçlarda yaşamını yitiren öğrenciler.


  
Amerikan ulusal trafik güvenliği dairesi NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) “Okul araçları ABD’nin en güvenli araçları olmak zorunda” ve “Okul araçlarıyla okuluna gidip gelen öğrenciler otomobille gidenlere kıyasla 70 kat daha güvenli” sloganıyla koydukları mevzuatla çok güvenli araçlar geliştirilmesini istiyor.


    
Araçların bu yüksek güvenlik özelliklerini, iniş ve binişlerde trafiğin kesinlikle durmasını sağlayarak da pekiştiriyorlar. Durmayan araçların sürücülerine büyük cezalar veriliyor.
  
  

 
Okul otobüslerinde Emniyet Kemeri zorunlu, ancak aracın içi ve koltuklar o şekilde tasarlanıyor ki öğrenciler takmasalar da yaralanma olasılığı en aza indiriliyor.
   
   
Türkiye’de devreye girişi ötelenen yeni okul servisi mevzuatı yüksek güvenlikli bir okul aracını tanımlıyor. Yukardaki bilgilerin ışığında tamamlayıcı iki noktanın önemine dikkat çekmemiz gerekiyor:
    
banner97
1) “DUR”
uyarı işareti: ne yazık ki bizim araçlarımızda yetersiz. ABD örneği yapılmalı.
   
2
“DUR” uyarısını gören diğer araçların belli bir mesafede durması ve okul aracını asla geçmemesi gereği. Bununla ilgili yüksek ve caydırıcı cezai yaptırım şart. Belki bu amaçla okul servis araçlarındaki dış mekan kamera sistemi takip edilerek ceza kesilebilir.

Bu iki noktanın dışında çok hayatî bir üçüncü nokta daha var:


3)
 Okul servislerinde devreye alınacak bu karmaşık düzeneğin peryodik denetimi: Mevcut araç muayene sistemi (TÜVTÜRK) bu düzeneklerin çalışıp çalışmadığını denetleyecek mi? Ne yazık ki bu sorunun yanıtı Hayır. Bağımsız ve etkin bir teknik denetim düşünülmeli. Bu altyapı “otobüs yangın algılama” ve damperli kamyon “hareket sırasında damper kaldırma iptal düzeneği” ni de denetleyebilir.
 
Alpay Lök
Mak. Y. Müh.
 
 
 
  
Yorumlar (0)
banner92
12
açık