banner91

banner115

banner92

Otokar’dan İSTAB üyelerine özel kampanya

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül’ün açıkladığı kampanyaya göre; İSTAB üyeleri, 148 bin TL fiyatı bulunan Tempo’yu Şubat ayı boyunca 142 bin 500 liraya alabilecek. Tempo araçta fırsat bununla da sınırlı değil. Şubat ayında alanlar ilk ödemeyi Mayıs ayında yapacak. Kampanya ile 163 bin TL olan Sultan 140 S, 158 bin 500 lira; 175 bin TL olan Sultan Comfort ise Şubat ayı sonuna kadar 170 bin TL fiyatla alınabilecek.

banner114
SERVİS TAŞIMA 09.02.2015, 18:22 09.02.2015, 19:02 Taşıma Dünyası
Otokar’dan İSTAB üyelerine özel kampanya
banner100
İstanbul Servis Taşımacılar Birliği Derneği, 4 Şubat Çarşamba günü Otokar’ın sponsorluğunda üyelerinin ve çalışanlarının sektörel gelişimlerine yönelik, ‘Şirket Araçları Yönetimi Stratejileri’ konulu eğitim toplantısı düzenledi. 

Eğitim toplantısına sponsor olan Otokar’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Başkanı Ali Bayraktaroğlu, firmaları, servis taşımacılığı yönergesinde özmal araç yatırımı ile ilgili yapılan değişiklik konusunda bilgilendirdi. 

Bayraktaroğlu, UKOME’nin 2014 Ağustos ayında servis taşımacılığı yönergesinde yapılan değişiklik ile personel taşımacılığı yapan firmaların filosunda yüzde 5 oranında özmal araç bulundurma zorunluluğunun getirildiğini söyledi. Bununla ilgili 18 alt komisyon çalışması yapıldığını dile getiren Bayraktaroğlu, belediyenin ‘yüzde 20’si özmal olsun’ isteğine karşı mücadele ederek, bu oranın yüzde 5’te kalmasını sağladıklarını belirtti. 

UKOME’de temsil hakkı 

Yüzde 20 oranının, firmaları borçlandırıp sistemi bozacağını aktardıklarını ve bunun altyapısını hazırlamak için süre istediklerini kaydeden Bayraktaroğlu, “Bununla ilgili İSTAB olarak elimizden geldiği kadar bu oranın yüzde 5’te kalmasını sağlayacağız. Öngörüm ise kademe kademe bir sonraki yılda yüzde 10, diğer yıl yüzde 15, ondan sonraki yılda yüzde 20 oranında özmal yatırımı zorunluluğu doğabilir. Biz şu an teknik olarak işlerimizi yürütebilecek kadar özmal araca sahip olmaya çalışıyoruz. Bu kararlarda söz hakkımız olması için UKOME’lerde temsil hakkını kazanmak için mücadele ediyoruz” dedi.

Kriz kapıyı çalıyor 

Firmaların artacak özmal yüzdesine göre tedbirli olmalarını isteyen Bayraktaroğlu, “Yüzde 5 oranında bile ciddi sayıda araç almamız gerekiyor. Aldığımız araçları verimli yönetmemiz gerekiyor. Yüzde 10 olduğu zaman bir bu kadar daha filo yatırımını büyütmek gerekecek. Bunun için de ciddi finansal kaynağa ihtiyacımız var. Fazla sayıda özmal araç bulundurmak ve onun yönetimini verimli bir şekilde yapabilmek bizim riskimiz. Kriz gelmeden kapıyı çalıyor, biz kriz olmadan riskimizi yönetelim diye bugün burada toplandık” diye konuştu. 

Bayraktaroğlu, bu eğitimlerden İSTAB üyelerinin öğreneceği çok şey olduğunu belirterek, eğitimlerin sponsorların desteği ile devam edeceklerini vurguladı. 

Kalıcı şeyler bırakmak istiyoruz

İSTAB’da sektör için kalıcı bir şeyler bırakmak adına yola çıktıklarını belirten Bayraktaroğlu, “Sektörün yaşaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Haklarınızı savunma adına her türlü girişimlerde bulunacağız” dedi.  
banner97

Son 5 yıl otobüs pazarında lider 

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül ise uzun süredir işbirliği içinde oldukları İSTAB’a, sponsor olarak kendilerini kabul ettikleri için teşekkür etti. 2002 yılında Sultan üretimine başladıklarını, 2014 yılı itibari ile Türkiye’deki en geniş ürün gamına sahip şirket olduklarını, günde 8 küçük otobüs, 16 büyük otobüs ürettiklerini belirten Akgül, “Bu 12 yılın son 5 yılı tüm otobüs pazarının da lideri olduk. 2014 itibari ile her 5 küçük otobüsün 3’ü Otokar, her iki belediye otobüsünün de bir tanesi Otokar Kent olarak satılıyor. Bu yıl sonunda 18 metrelik körüklü otobüslerimizi de pazara sunacağız. Ar-Ge faaliyetlerimiz sayesinde Türkiye’de ciddi yerlere geldik. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise sayılı Ar-Ge’lerinden bir tanesiyiz, otomotivde Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirketiz. Son 5 yılda ciromuz içindeki Ar-Ge payı yüzde 4,2; harcamalarımız ise son 10 yılda 229 milyon lira seviyesine ulaştı. 2013 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin en başarılı Ar-Ge merkezi ödülünü aldık” dedi. 

Tank kadar sağlam 

Akgül, Otokar’ın lider otobüs markası Sultan hakkında İSTAB üyelerine bilgi verdi. Sultan 140 S aracını 29 artı bir kişilik olarak üretildiğini, Sultan Comfort aracın da hem turizm hem de personel taşımacılığında ilgi gördüğünü belirterek, “Comfort aracımızı da 27 artı 1 kişilik olarak tasarlıyoruz. Sultan S ve Sultan Comfort araçlarımız personel ve turizm taşımacılarına konfor sunuyor.  Pazar büyük boy araca doğru gidiyor. Bu nedenle Sultan Mega dediğimiz aracı çıkarttık. Sultan araçlarının bu kadar değişik boylarda tasarlamamızın sebebi büyük boy otobüslere göre maliyet, yakıt tasarrufu ve işletme masrafları açısından daha ekonomik olmaları. Tank yapan firmayız, tank kadar sağlamız. Bunu son on iki yılda ispat ettiğimizi düşünüyoruz” diye konuştu. 

Tempo’ya çok önem veriyoruz 

Yenilenen Tempo’yu anlatan Akgül, 2015 yılında Tempo ile pazarda varlıklarını artırmak istediklerini kaydetti: “Servis taşımacılığında özellikle Tempo’ya çok önem veriyoruz. Yeni Tempo’da aracın ön ve arka yüzlerinde değişiklikler yaptık. Sultan’da olduğu gibi 12 kilovatlık performansı yüksek bir klima koyduk. Bu araçta Euro 5 adblue olmadan bir motor sistemi kullanıyoruz. Rakiplerimize göre en iyi manevra kabiliyetine sahip. Yol tutması açısından sınıfında en geniş ön iz genişliğine sahip. Rakiplerimize göre yakıt sarfiyatımız oldukça düşük.” 

İSTAB üyelerine özel kampanyalar 

Akgül, Tempo, Sultan 140 S ve Sultan Comfort için İSTAB üyelerine özel Şubat ayı için geçerli olan kampanyalar hakkında bilgi verdi: “148 bin TL fiyatı bulunan Tempo aracımızı Şubat ayı boyunca 142 bin 500 liraya satacağız. Tempo’yu Şubat ayında almanız durumunda Mayıs ayında ödeyebileceksiniz. 163 bin TL olan Sultan 140 S’yi ise 158 bin 500 lira, 175 bin TL olan Sultan Comfort’u ise Şubat ayı sonuna kadar 170 bin TL fiyatla alabileceksiniz.” 

Özmal konusunu da değinen Akgül, “Şehirlerarası otobüslerde başlandı, kademe kademe artırıldı. Yüzde 5 oranının artma ihtimali yüksek. Biz, Otokar ailesi olarak sizlerin yanındayız. Sizlere elimizden geldiğince destek vermek istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından İSTAB Başkanı Ali Bayraktaroğlu, Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül’e günün anısına plaket verdi. 

Toplantı, Uzman psikolog Ertan Şimşek’in, şirket araçları yönetimi ile ilgili verdiği seminerle son buldu. ■
Yorumlar (0)
banner92
banner116
14
açık