banner69

Sektöre girişler durdu, Plaka Tahdidi için bir engel kalmadı

22. Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Üyesi ve İSTAB Başkanı Turgay Gül, “Birisi param var dese de, taşıt kartı almak istese alamıyor. Sektöre girişler durduruldu. Her türlü sistem oturmuş durumda. Kamunun ve belediyenin yapacağı tek bir şey kalacak. Düğmeye basacak ve ertesi sabah plaka tahdidini uygulayacak. Bunun kaçarı yok” dedi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 28.11.2018, 16:33 28.11.2018, 17:08 Taşıma Dünyası
Sektöre girişler durdu, Plaka Tahdidi için bir engel kalmadı
22.Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi İstanbul Ticaret Odası’nda bir zümre toplantısı düzenledi. Komite Başkanı Köksal Yüzbaşıoğulları’nın yönetiminde 27 Kasım Salı günü gerçekleşen toplantıya İstanbul Ulaştırma Bölge Müdür Yardımcısı Yalçın Doğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Süleyman Güler, İstanbul Otobüs A.Ş Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, İTO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman, TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclis Başkanı Mustafa Yıldırım, 22. Nolu Komite Üyesi ve İTO Meclis Üyesi, İSTAB Başkanı Turgay Gül, İSTAB Başkan Yardımcısı ve 22. Nolu Komite Başkan Yardımcısı Aziz Baş, Komite Üyeleri ve Meclis Üyeleri Levent Birant, Ahmet Karakış, Celal Kalkan, Komite Üyeleri Dursun Ali Camadan, Metin Uludağ, Ahmet Akgenç ve Bülent Doğmuş, TTDER Genel Sekreteri ve 23. Nolu Yolcu Taşımacılığı ve Seyahat Acenteleri Komite Üyesi ve Meclis Üyesi Mehmet Öksüz, TÖHOB Genel Sekreteri Onur Orhon, Halk Ulaşım Yönetim Kurulu Başkanı Naci Yağız, İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu ve çok sayıda sektör mensubu da zümre toplantısına katıldı. 


22.Nolu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Toplantısını Komite Başkanı Köksal Yüzbaşıoğulları yönetti.


UKOME’de temsil yetkisi 
İTO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman toplantıda yaptığı konuşmada, TOBB’a bağlı odaların UKOME’de asli üye olarak yer almasına yönelik girişimlerin sürdüğünü belirterek, “İTO Başkanımız Sayın Şekip Ağdaviç bu talebi bizzat kendisi iletmiş durumda. Servis taşımacılarının maliyetlerini düşmesine katkı sağlayacağını düşündüğümüz kademeli saat uygulamasının hayata geçmesi için de çabalarımız sürüyor. Birçok ilde uygulanan plaka tahdidinin İstanbul’da da hayata geçmesi ve diğer illerdeki birlikteliğin sağlanması için çalışmalarımız da sürecek. Ancak kamu ve tüketici tarafından bakıldığında plaka tahdidi kulağa çok hoş gelmiyor. Bununla ilgili meslek komitemiz bunun şehre kazandıracakları noktasında bir çalışma veya rapor hazırlayabilir. Yönetim kurulumuz bu meseleyi takip etmeye devam edecektir” dedi. 


Sektörün ilgisizliğine sitem 
22 Nolu Komite Üyesi ve Meclis Üyesi Turgay Gül de yaptığı konuşmanın başında sitemini dile getirdi: Gönül isterdi ki bu salona sığmayalım, hatta dışarıda ekran kuralım ve oradan söyleyeceklerimizi iletelim. Her toplantıda biz sorunlarımızı dile getiriyoruz ama birlikte olmaya gelince yeterli ilgiliyi gösteremiyoruz. Burada sektör mensuplarımızın katılımının az olmasından dolayı sitemimi yapmak istiyorum.” 

Belediye düğmeye basıp, plaka tahdidini başlatmalı 
Plaka tahdidiyle ilgili her zaman dik bir duruş gösterdiklerini ve plaka tahdidinin artık İstanbul ‘da uygulanmaması içinde herhangi bir engel kalmadığını savunan Turgay Gül, “Neden bir engel kalmadı? Çünkü sektöre giriş şu an durdurulmuş durumda. Şu anda birisi gidip “benim param var” dese de taşıt kartı alıp bu sektöre giriş yapamıyor. Şu an bu sağlanmış durumda. Bunun devamını bekliyoruz. Bunun ötesinde taşıt kartları, yetki belgeleri her türlü sistem oturmuş durumda. Birde Ocak ayı sonuna kadar tüm servis araçlarının seri plakaya geçişleri de sağlanmış olacak. Bunu çok önemli ve değerli buluyoruz. Kamunun ve belediyenin yapacağı tek bir şey kalacak. Düğmeye basacak ve ertesi sabah  plaka tahdidini uygulayacak. Bunun kaçarı yok. Bunu niye bu kadar açık yüreklilikle söylüyoruz!. Türkiye gerçeği var. İstanbul plaka tahdidini yapmayacaksa niye diğer illerde bu uygulama var. Türkiye gerçeğinde plaka tahdidi uygulayan 40’a ulaşan şehir var. Bu illerde uygulanıyorsa, İstanbul’da da uygulanabilir. Artık İstanbul’ da servis sektöre kontrol altında ve sektörün içinde bulunanlar belli. Bundan sonra artık bunun bir sınırlandırılmasının yapılması gerekiyor. İTO Başkanı da yönetimi de bize destek veriyor.  Desteklerinin devamını diliyoruz. Sektör bunu bekliyor. Bunu bir güvence ve geleceğe yönelik bir rahatlama ve emeklilik sigortası olarak görmek gerekiyor. Bunu bir rant olarak görmemek gerekiyor. Kimsenin rant beklentisi yok. 30 yıl bu işe emek veren bir insanın bırakırken elinde bir şey kalmıyor.  Küçük bir meblağ kalması çok şık olur. Rant edilecek kişiler varsa hep birlikte savaşalım. Ne gerekiyorsa yapalım. Bunu nasıl engelleriz bunu yapalım. Tahdit ile fiyatlar değişmiyor. Böyle bir yanlış algı var. Öğrenci servis ücretlerini belediye belirliyor. Plaka tahdidi fiyatları artıran bir unsur değil. Bir işi piyasanın iki üç katına yapamazsınız. Bunu sistem kabul etmez zaten. Esnaf arkadaşların bir emeklilik ikramiyesi olarak görünsün.  Plaka tahdidi ile görüşümüz net. Kamuya en üst düzeyde görüşümüzü ilettik” dedi.  

Okul servis ücretleri 
Okul servis ücretlerinin artışına yönelik teklif hazırlığında tüm maliyet artışları da içeren bir çalışma yaptıklarını ve yüzde 26 bir artış talebinde bulunduklarını belirten Turgay Gül, “Ama maalesef bunun yerine önce yüzde 10. Her güzergaha da 5 lira yönünde bir karar çıktı. O gün ki UKOME toplantısına bende katıldım. Esnaf odası da oradaydı. İfade etmeye çalıştık. Biz her toplantıda söz aldık. İTO Başkanımıza UKOME toplantılarında ticaret odalarının asil üye olarak yer almasına yönelik çalışmaları için de teşekkür ediyoruz. Biz bu dönem bunun gerçekleşeceğine inanıyoruz. 22’inci komitede 17 bin üye var.  UKOME’de bu sektörün sorunlarını anlatacak birinin olması şart ” dedi.

Seri plaka, sensör ve hostes sorunu
Seri plakaların noterlerden verilmesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Turgay Gül, “Noterlerden yapılabileceği için Ocak ayına kadar seri plakaların verileceğini düşünüyoruz. Hostes ile ilgili sorunumuzu da Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne sorunumuzu ilettik. Lise mezunu hostes bulmanın zorluğunu her ortamda dile getirdik. Sektörde ne kadar büyük problem yarattığına yönelik yazımızı da belediyeye ilettik. Hostes konusunda davalarımızı açtık. Hostes sorununun çözümü için her türlü girişimde bulunuyoruz Alınan kararlarda işin ekonomikliğinin bir tarafa bırakılması da yanlış. Sektör araçlara takılacak kameraların sorumluluğunu almak istemiyor. Belediye veya İçişleri Bakanlığı bunu kontrol etmek istiyorsa ortak bir sistemle bu kontrol edilsin. Kame sistemi olmalıdır ama kontrolü ve görüntülerin kime verileceğinin iyice irdelenmesi gerekir. Sürücü eğitimlerinin tek bir kurumun yapmasını istedik. Çalışan araçların yaş sınırının artırılmasını da istedik. İl Milli Eğitim rehber öğretmenleri eğitsin, okul rehber öğretmenleri de şoförleri de eğitsin. Bir kitapçık olsun. Kamera ve sensörün sadece yeni araçlarda olması konusunun üzerinde duruyoruz. Mevcut araçlara bu sensörün sonradan takılması çok tehlikeli. Elektrik aksamına müdahale ediliyor. Oluşacak bir problemde sorumluluk kimde olacak. Biz sensör takabilecek yerleri istedik. Bize Sanayi Bakanlığı’ndan “araç üreticileri bunu yapmalı” diye yazı geldi.  Sektörün hiçbir kurumundan bu konuyla ilgili bilgi almadan bu yapıldı. Sensör olabilir ve yeni araçlarda üreticilerin sorumluluğunda olmalı. Okullarda talep edilen bağışların kaldırılması da talebimiz arasında yer aldı. Bu bir pazarlık unsuru haline geldi artık. İyi yapan mı, çok bağış veren mi artık bu noktada. Bununla rekabet etmek çok zor. Parayla kaliteyi satın almanız mümkün değil. Sektörün ekonomisini düzelterek kaliteye ulaşabilirsiniz. Usul ve esaslarda yer alan açık eksiltme düzenlemesinin kaldırılmasını sağladık. Hizmetini düzgün yapan esnafın firmaların devamını sağlamak amaçtı. Kademeli saat çok önemli. Neden İstanbul’da uygulanmadığını veya bir iki adım atılmadığını anlamış değiliz. İstanbul’da trafik rahatlayacak ve sektörümüz atıl kapasitesini daha verimli” kullanma imkanımız olacak” dedi.

22. Komite iş planları 
22’inci komite olarak iş planlarını oluşturduklarını belirten Turgay Gül. “İş planlarımız arasında yine plaka tahdidi olacak. UKOME’de temsiliyet. 100 km altında taşımacılık konusunda artık Bakanlığın ve belediyenin bir araya getirerek bir çözüm bulmasını çok önemsiyoruz. Bunu anlamakta çok zorlanıyoruz. Araçların Kocaeli’ye Çorlu’ya gitmesi bununla ilgili çok tepkiler alıyoruz. Trafik Akademisi Projesi ile ilgili çok önemli çalışmalar yaptık ama hergün yeni bir sorunla uğraşmaktan buna gelinemiyor. UKOME’nin toplantılarından ve gündeminden zamanında bilgilendirilmek istiyoruz.  Sosyal güvenlikle ilgili ve peşin vergi konusunda ayrıcalık tanınmalı. 3-4 ay vadelerle çalışan mensuplarımız var. Şu anda finansman giderlerinin aylık 2.5 oranlarına geldiği bir ortamda zararımız da çok büyük oluyor” diye konuştu. 


Maliyet artışları hepimizin belini büktü 
22 Komite Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Aziz Baş’ta sektörün yaşadığı sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulundu: Öncelikli sıkıntı akaryakıt maliyetleri. Teklif süreci ve rekabet ve finansman maliyetleri. Kazancımızın yüzde 40’ının giderini akaryakıt maliyeti oluşturuyor. 2017 Ocak fiyatı 4.56 kuruş. 2018 Ocak fiyatı  5.03. Şu an 2018 Kasım ayı itibariyle 6 lira kuruş. 10 aylık süreçte bu maliyetimize yüzde 25 zam geldi. Çok ciddi maliyet. Hepimizin belini büktü.  Gider kaleminde yüzde 25 artış. Benzin ve motorin fiyatları aynı. Eskiden herkes dizel yakıtı ucuz olduğu tercih ederdi. Ticari araç kullananlara vergilerin azaltılması ve desteklerin verilmesi gerekiyor.  Araçların sigorta maliyeti, bakım maliyeti ve araç bandrolleri var. Muayene harçları var. Lastik gideri var. Çalıştırdığımız personelin giderleri var. 

2017 model ticari araç satan firmalar var 
Araç satın alma gideri 2017 ile 2018 yılı arasında yüzde 15 ile 65 oranı arasında artışlar oldu. Bu artışlar canımızı yaktı. Bu maliyetler karşısında aracını yenileyen, araç satın alan çok az. 2017 yılında 4 tane araç satan otomotiv firmasından bilgi aldım. 2017’de ürettikleri araçların yüzde 70’ini aynı yıl içinde satmışlar. 2018 yılı içerisinde aynı firmalar 2017’de ürettikleri araçların yüzde 30’unu üretmişler. Bunun yüzde 10’unu ancak satabilmişler. Hala 2017 model ticari segmentte araç satan firmalar var. 2019 üretiminin başlayacağı bir noktada biz nereye gidiyoruz. 

Yeterli ilgi ve destek görmüyoruz
Bu şartlarda bu maliyetler üzerinde mesleğini sürdürmek isteyen bizlere destek ve ilgi kamu tarafından gösterilmemektedir. Biz ticareti doğasına göre yapmak istiyoruz. Bu sektöre gereken ilgi ve alaka hiçbir şekilde verilmiyor. Horlanıp, duruyoruz. Her kurum kendine göre sektörümüzü yönlendirmeye çalışıyor. 4 Bakanlığın çıkardığı Yönetmelik 81 ilde uygulanması düşünülerek çıkartılmış. Bu yönetmelik ile çıkarılan maliyet İBB’nin taşıt kartı, taşıt kartı devri, yol belgesi, plaka değişikliği ile  maliyetlerimiz daha da arttı. 

Artık dayanamıyoruz
Hep cebimizden alıyorsunuz. Nereye kadar bunun sonu yok mu. Nereye kadar cebimizdeki parayı alacaksınız. Ben çocuğumun rızkını keserek kamuya vermek zorunda değilim. Vergimi ödüyorum, SSK’yı ödüyorum. Üzerime düşen görevleri zaten yapıyoruz. Şu olacak, bu olacak yapıyoruz. Nereye kadar yapacağız. Artık dayanamıyoruz. Sektörümüzle ilgili fiyatlandırmalar yapılırken bu maliyetlerinde göz önünde bulundurulması ve ücretlendirilmesinin kurumlardan talep etmekteyiz. Bizlerde fiyatlarımızı sunarken bu ücretleri göz önünde bulundurmalıyız. Kamunun sektörel bazı işlerden ücret almamasını talep ediyoruz. Kamunun buna ihtiyacı mı var. Sektörümüzün bu paralara ihtiyacı var. 

Teklif verirken maliyetlerimizi göz önüne alalım
Teklif ve rekabet konusunda kişinin kendisi ile alakalı. Ama teklifleri verirken bu maliyetleri göz önünde bulundurun finansal risklerinizi en aza indirin. Hele hele şu dönemde. Sektör sektör insanlar çöküş içerisinde. Ödeme güçlüğü içerisinde. Teklif verilirken ödeme vadelerinin çok iyi irdelenmesi hatta çalıştığınız şirketlerden teminat alınması konusuna dikkat edilmesi. Ben de bir tanesinden almayı başardım. Ama bunu alan sektör mensuplarımız var.  Niye bunu istiyoruz, uzun vadede alınan çekler bizim sıkıntımız. 6 aylık çek alınıyor, iki ay sonra şirket konkordato istiyor. Bunu kötü niyetli art niyetli kullananlar var. Nereye varacak bunun sonu. Kayyum heyeti size ödeme yapılsın diyorsa yapılıyor.  Faturayı kes KDV’yi vergiyi öde ama parayı alma. Bu ticaret değil. Faiz oranlarındaki artışlar 060’dan 2.50’ye kadar çıktı. Bu maliyet artışı ile Sektörel yatırımlar yapılamıyor. Yatırım yapan var mı? Bununla ilgili çözüm önerisi Ticari araç kredilerinde faiz ve vergilerin indirilmesi. Faiz sistemi biraz daha mantıklı olmalı. Elde ettiğiniz kazanç ile aracınızın borcunu ödemiyorsunuz ve araba almıyorsunuz. 31 Aralık’a kadar yapılan ÖTV ve KDV indirimleri de yeterli olmadı.  Bu imkanın daha da uzaması önemli. Salonun hali ile sektörün durumu ortada. Sektöre verilen destek olarak gösterilen nefes kredisi için de gelen bilgiler; bu krediyi kullanmak isteyenlerden “borcu yoktur” yazısı isteniyor. Bu krediyi isteyen kişinin borcu var ki bu krediyi talep ediyor. 

Hepimiz sıkıntıdayız 
Günde 2 milyon kişiyi taşıyan sektör mensupları olarak bizlere değer verilmedi. Bize değer vermeyene bizde değer vermeyeceğiz. Sektördeki herkesin beklentisi para kazanmak. Bu gerçekleşmediği için hepimiz sıkıntıdayız. Biz işlerimizi değerinden daha düşük almaz isek kazancımızı artırırız. Gelin fiyatlandırmayı yaparken bütün bu maliyetleri üstüne koyarak yapalım. Kısır döngü içerisinde bu işi yürütmeye çalışıyoruz. Bu mesleğe çeki düzen vermemiz gerekiyor. Bunu yapmazsak para kazanmamız mümkün değil.  Plaka tahdidi ile ilgili de yüzlerce çalışma yaptık. İlgili kurumlara sunduk, sonuç. Bizler sonuç istiyoruz. Bizle dalga geçmeyin, sonuç verin. Bu böyle olmayacak deyin, bizde yolumuza bakalım. Bu insanları oyalamayın. Herkes zamanı gelir, kararını verir” dedi.  


Taşımacı para kazanmıyor 
TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım’da bir konuşma yaptı. Bu kadar büyük bir sektörün bu salonu doldurmaması çok büyük bir eksiklik. Şu anda sektörde kimse para kazanmıyor. Sorunlar gayet güzel dile getiriliyor. Bu sorunları ticaret odasından belediyeye taşımak gerekiyor. Kademeli saat konusunda sektörün taleplerine kulak verilmeli. Sektör daha verimli çalışma imkanına kavuşacak. Maliyetler giderek artıyor. Kent lojistiği planlamasının yapılması gerekiyor. Özellikle yük dağıtımının geceye alınması trafiği yüzde 30 rahatlatacaktır. Toplu Ulaşım Yasası’na ihtiyaç var. Dört yasa ile taşımacılık idare edilmeye çalışıldığı için sorunlarda bitmiyor. Kamu yönetme gücünü kötü kullanıyor. Yaşanan trafik kazalarının nedenleri arasında ekonomik sıkıntılarda var. Otobüsçünün cebinden paraya almak marifet değil. 5 milyon ticari taşıt var ama taşımacıların örgütlenme anlamında çok güçlü değil.  Sivil toplum yapılanması çok parçalı. Bu sektörün bir konfederasyonu yok. Mesele güçlü sivil toplum örgütü olabilmek” dedi. 

Toplantıda katılımcılar görüşlerini dile getirdiler. 


Sektöre girişle ilgili UKOME kararı yok 
Servisçi Fehmi Günebakan: Sektörle ilgili birçok sorun anlatıldı. Sektöre girişlerin durdurulduğu ifade edildi. Ama bununla ilgili bir UKOME kararı var mı, yok. Yarın tekrar belgeler verilmeye başlanırsa ne olacak?  Belediyenin verdiği Güzergah İzin Belgesi 100 lira. Bu daha önce 60 lira iken kaldınlmıştı. Niye bu para sektörümüzden alınıyor? Okul taşıtı D2 alabilir mi? “Belediye alabilir” diyor. “Bakanlık alamaz” diyor. Büyük bir koordinasyon eksikliği var. Sektörün birbiri ile istişaresi yok. Yeni bir UKOME temsilcisi seçildi. UKOME temsilcisinden randevu alındı mı?” 


Plaka tahdidini herkesten istedik, olmadı
İstanbul Servis Esnafı Başkan Vekili Murat Taş: Plaka tahdidinden en üst seviyeden herkesten istedik, olmadı. Kim engel oluyor buna bilmiyoruz. Siz firmalar olarak teklif verirken bütün maliyetleri hesaba katarak hakkını alırsanız, hakkaniyetli şekilde tedarikçilere dönüş yaparsanız bir anlamda sınırlandırmanın da yarısını almış oluruz. Biz firmalara sesleniyoruz, kamuya kendinizi ezdirmeyin, bizi de ezdirmeyin.


Komisyon ve kesintiler kalkacak mı? 
İSEF Başkanı Murat Tekin: Bu toplantıda gözlerimiz TŞOF Başkan Vekilini, İSAROD Başkanı Sayın Hamza Öztürk ve UKOME temsilcimiz Eyüp Aksu’yu çok aradı.  Bu kişiler nerede? İTO Başkanımız Sayın Şekip Ağdaviç’i de burada görmek isterdik. Plaka tahdidi talebi sürecinde sektörümüz çok yoruldu ve yıprandı. Birçok firma bize komisyon ve kesintileri kaldıracaklarını ifade etmişlerdi. Ben bugün buradan tekrar sormak istiyorum. Bu komisyonlar kalkacak mı? 3 yıl önce 25 Mayıs 2015’te söz aldık ama sözümüz yerde kaldı. Tahdit sürecimiz hüsranla sonuçlandı. Birçok servis aracı yedieminde çürümeye terk edildi. Üç yıldır birçok servis esnafının hak edişleri gasp edildi. Devir ücreti, yol belgesi ücretleri ile servis sektöre soyuluyor. Okul ücretlerinin ve taşıt yaşının revize edilmesi, koltuk sensörü zorunluluğunun iptal edilmesi gerekiyor. Gemi batıyor, hepimiz içindeyiz. Bu komisyon ve kesintilerin kalkması bu kriz ortamında servisçi esnafına nefes aldıracaktır.

UKOME’de bizde karar verici olmalıyız
Çınar Turizm’in sahibi Ahmet Çınar: Biz yüzeysel şeyleri konuşuyoruz. Temel sorunları konuşmuyoruz. Bu temel sorunları konuşmak için masa başına oturmak gerekiyor. Sektörümüzün UKOME’de karar verici noktada olması gerekiyor. UKOME’de 21 kişi karar veriyor. İlk önce bizlerin burada yer alması şart. 17 bin kişi var İTO’da servis esnafı ama burada 170 kişi yok. Ama bu bir güven meselesidir. Güven verirseniz insanları toplama şansınız var. 


Borcu olanın plakasını değiştirilmiyor
Servisçi Volkan Kılıç: İstanbul genelinde yol belgesi olmayan bir taşıt korsan olarak adlandırılıyor. Vergi levhası, faaliyet belgesi var. Ama İstanbul’da bir aracın muayenesi yoksa 7 gün süre veriliyor. Şimdi yol belgesi olmayan bir araç korsan sayılıyor. Bu plaka serisini almakta maliyet. Borcu olana bu plaka verilmiyor. Sistemde karışıklık var. Otobüsler 19 yaşa kadar çalışabilirken, okul taşıtlarının yaş sınırı 13. Bunun bir an önce revize edilmesi gerekiyor.  Esnafı firmalara emzirmememiz gerekiyor. Firmalardaki proje sorumluları servisçiye çok yakışıksız şekilde yaklaşıyor. Bizde bir hizmet bedeli alsın firmalar ama esnafın ezilmesine de müsaade edilmesin. 


Biz tahdit olmayacak dedik, ama anlatamıyoruz
Toplantıda en son olarak İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Süleyman Güler soruları cevapladı: Tahdit konusu dönüyor, dolaşıyor geliyor. Bize deniliyor ki, söyleyin olacak mı, olmayacak mı!. “Biz olmayacak” dedik ama anlatamıyoruz. Ama o da bizim amirlerimizin kullandığı ifade bu. Tabii başka bir durum oluşursa bizde bürokratlar olarak elimizden geleni yapıyoruz. Eğitimin tek elden yapılması konusu gündeme geldi. Bizde eğitimin tek elden yönetmeye yönelik bir çalışma yürütüyoruz. İlk etapta 100 servisçimize eğitim vereceğiz. Daha sonra bu devam edecek. Eğitimi almayanlar Toplu Ulaşım Değerlendirme Sistemi içerisinde yer almayacaklar. Okul servis ücretlerine yönelik yüzde 26 ücret artışı talep dile getirildiği ancak olmadığı söylendi. Ama burada hassas bir denge yani vatandaş var.  Kademeli saat konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bununla ilgili nihai kararımızı vereceğiz. Kamera ve sensör konusu yeni üretilecek araçlarda olması konusu var. Yeni araçlar zaten böyle olacak. Mevcut araçlar noktasında sizinle istişare ederek revize edilmesi noktasında destek veririz. Sistemde ikinci yol belgesinde hata vermesi noktasında biz notumuzu aldık. Yol belgesi konusunda geri dönüş yapacağız. Sosyal etkinlik belgelerini vermeyi durdurduk, yanlış kullanım noktasında olduğu için bu belgeyi vermeyi düşünmüyoruz. Ama 14 koltuk ve üzeri araçlara turizm servis belgesini bugün yani 27 Kasım Salı günü itibariyle tekrar vermeye başlıyoruz. Yorumlar (0)
banner116
25
açık
banner119