banner91

banner69

Servis plakasına hücum

Başkan Hamza Öztürk, “25 Mayıs Pazartesi gününden sonra cebinde 10 lirası olan bir adam, bir araba alıp odaya kayıt olmaya geldi. Cumhurbaşkanımız çalışanın hakkını korumak adına plaka tahdidi sözü verdi; ‘Parası olan bir araba alsın gelsin, biz ona plaka vereceğiz’ diye bir cümle sarf etmedi” dedi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 08.06.2015, 12:41 10.06.2015, 11:07 Taşıma Dünyası
Servis plakasına hücum
banner95
Güngören’deki şube açılışında Taşıma Dünyası’nın sorularını yanıtlayan İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 25 Mayıs günü servisçiye plaka tahdidi müjdesi vermesi ile beraber başlayan süreci anlattı. Başkan Öztürk, 25 Mayıs Pazartesi gününden itibaren İSAROD’a 500’ü aşkın kişinin odaya kayıt olduğunu söyledi. 

Tahdit sözü fırsatçıları ortaya çıkardı 
Plaka tahdidi isteği ile esnafın hakkını korumayı hedeflediklerini dile getiren Öztürk, “25 Mayıs Pazartesi gününden sonra cebinde 10 lirası olan bir adam bir araba alıp odaya kayıt olmaya geldi. Bunun rahatsızlığını hem biz hem de mevcut üyelerimiz yaşadı. Cumhurbaşkanımız çalışanın hakkını korumak adına plaka tahdidi sözü verdi. ‘Parası olan bir araba alsın gelsin, biz ona plaka vereceğiz’ diye bir cümle sarf etmedi. Plaka tahdidinin amacı fırsatçılara yeni bir imkan hazırlamak değil. Plaka tahdidi, mevcut çalışan servisçi esnafının haklarını korumak, daha yüksek seviyeye getirmek için kısıtlama getirmektir. Pazartesi gününden bu yana 500’ün üzerinde yeni üye yaptık. Benim üye yapıp yapmamak gibi bir lüksüm yok. Çünkü vatandaş hazırladığı evrakları Esnaf Sicil Müdürlüğü’ne götürerek, odaya gelmeden kaydını yaptırabiliyor. Biz bunların sayısını tespit ettik. Yaklaşık 500’ü aşkın yeni üyemiz oldu. Yarın öbür gün bunun sıkıntısını da yaşayacağız. Büyükşehir Belediyesindeki yetkililerle görüştüm. Cumhurbaşkanımız, mevcut çalışan esnafa bir hak verilsin diye uğraşıyordu. Ona göre bir sonuç çıkacak diye bekliyoruz” dedi.

25 Mayıs’tan sonra kayıt olanlara tahdit yok  
25 Mayıs’tan sonra, araba alıp İSAROD’a kayıt olanların plaka tahdidinden faydalanmaması için mücadele edeceklerinin altını çizen Öztürk, şunları söyledi: “Biz bu fırsatçılara fırsat vermemek için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu 500 kişiyi plakadan yararlandırmayacağız. Bizim amacımız burada mevcut esnafın hakkını korumak. Düne kadar araba alsaymış bu adam, niye almadı? Cumhurbaşkanımız o cümleyi söyledikten sonra bir furya başladı. Bayilerde eski araba kalmadı. Bizim derdimiz o değil ki. Bu araç alanlar, ‘ya çıkarsa’ mantığındalar. Başka bir dertleri yok. Sektöre giren 500 kişiyle, benim evime götüreceğim bir lokma ekmek, o adama gitti. Çünkü işimizi paylaştık. Aynı işi yapacağız. 

100 liralık iş, 90 liraya düştü.  Bizim plaka tahdidi istememizdeki amaç; evimize bir lokma daha fazla ekmek götürmek. Sizin de bildiğiniz gibi, şirketler zaten yeterince canımızı yakıyor. Onun için plaka tahdidimiz olursa daha dik dururuz. İşimize daha sıkı sarılırız. Yoksa plaka 300 bin lira olsun, 500 bin lira olsun bunun peşinde değiliz.” 

Tahdit için rapor hazır 
Öztürk, 25 Mayıs Pazartesi gününden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Toplu Ulaşım Daire Başkanı ile görüşüldüğünü, buraya sunulacak raporun hazır olduğunu belirterek, “Plaka tahdidi için ciddi bir teknik çalışmanın yapılması gerekiyor. Sunacağımız raporda; plaka tahdidi olduğu zaman uygulanacak kriterler, verilmesi esasında izlenecek yollar yer alıyor. Bu rapor doğrultusunda çalışmalar devam edecek. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının ardından bir süreç başladı. Şu an belediyemiz çalışıyor. Diğer illerde plaka nasıl verildi, ilk verilirken kaç para bağış alındı, sonra ihaleye ne zaman çıkıldı, ihale bedelinin ne olduğu, şu anki bedelinin ne olduğunun gibi bunların tespiti yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Belediye plaka için süre verecek 
İBB Meclisi ve UKOME kararlarının ardından, plakanın servisçi esnafına verileceğini kaydeden Öztürk, “Üyelerimizin plakalarını takmaya başlaması için bir süre gerekiyor. Daha önceki yıllarda hem İstanbul’da hem de diğer illerde plaka tahdidi uygulamasına geçildiği zaman bir süre verilmişti. Mesela ‘6 ay içinde hakkını almayanın hakkı kaybolur’ gibi. Onun için yine bir süre verecekler. Herkesin belediyeye yatıracak harç parası olmayabilir, kimisi okulların açılmasını bekleyebilir, onun için belediye bir süre verecek” dedi. 

Cumhurbaşkanı esnafın sıkıntısını gördü 
İSAROD’un kurucusunun, kendisinden önce görev alan yöneticilerin, esnafın herkesin plaka tahdidi için çok büyük uğraş verdiğini dile getiren Başkan Öztürk, “Bize nasip oluyor, görüntü öyle. Allah tamamına erdirmeyi de bize nasip etsin. Bu, benim tek başına başarım değil. Bunda, esnafın yöneticinin Ticaret Odası’nın da katkısı var. Herkes bir nebze olsun tuttu. Düne kadar Ticaret Odası da plakayı istemezken, plaka tahdidi konulu zümre toplantısı yapıldı, plaka tahdidine destek verildi. Birlikte koşmaya başlayınca süreç daha hızlandı. Cumhurbaşkanımız ile buluşmamız öncesinde birtakım başvurularımız vardı. Onun da meyvesini aldık. Yoksa Cumhurbaşkanımızın, ‘verin plakayı, bırakalım sigarayı’ sloganı, elbette çok hoşuna gitti, hassas olduğu konular, ama plakayı bir slogana vermedi. Esnafın sıkıntılarını gördü, yaşananları öğrendi. Durum kendisine anlatıldı. Hem belediyede hem esnaf teşkilatında kendisine koskoca bir dosya iletildi. Ondan sonra bu işler gelişti” diye konuştu. ■İSAROD Güngören Şubesi hizmete girdi 

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, İSAROD’a yeni bir şube kazandırdıkları için mutlu olduklarını belirtirken, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz da servisçi esnafının güzel günler yaşadığını söyledi.

İstanbul Umum Servis Araçları ve İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD), Güngören Park Sokak’ta yeni şubesini açtı. 30 Mayıs Cumartesi günü mehteran takımının sunumu ile başlayan açılış törenine, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, Yönetim Kurulu Üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve çok sayıda esnaf katıldı. 

Açılışta konuşan İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, “Odamıza bir şube daha kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hepiniz hoş geldiniz, bizi mutlu ettiniz. İnşallah bundan sonraki işler daha mutlu olacak” dedi. 

Güzel günler peş peşe geliyor 

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, Güngören’deki şubenin servisçi esnafına hayırlı olmasını diledi: “Güzel günler peş peşe geliyor. Hamza Başkana ve ISAROD yönetimine, esnafa böyle bir yer kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Ben Güngören’de yetiştim. Şubenin Güngören’de açılması bana ayrı bir mutluluk verdi. 25 Mayıs Pazartesi günü, esnafa plaka tahdidi müjdesi veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Hepinizi tebrik ediyorum. Hayırlı, bol kazançlar diliyorum” diye konuştu. ■
Yorumlar (2)
Mehmet toptas 6 yıl önce
Fa
iuztb 6 yıl önce
Bizim celtigimiz cileyi firsatcilar cekmismi iste bizim turk milleti boyle kardesim bugune kadar nerdeymisler tabi cumhurbsskanimiz dediya.
banner116
22
açık