banner69

Servisçiler fedakarlığın en kralını yaptı

Servisçilerin ümidini kaybetmeye başladığını belirten İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, “6 ay idare ettik. Nasıl idare ettiğimizi, biz biliyoruz. Ama karşılığında ne okul müdürlerimiz, ne aile birliklerimiz, ne ilçe milli eğitim müdürlüğümüz, hatta ne de bakanlığımız servisçilerle ilgilendi. Sadece son iki toplantıda Sayın Bakanımız, servisçileri zikretmeye başladı. Ondan önce okullarda çalışan hizmetli maaşını tam aldı. Sözleşmeli öğretmen ek ders ücretlerini bile aldı. Servisçi sanki okula virüse biz getirmişiz gibi, dış kapının dış mandalı oldu. Böyle bir şeyi hak ettiğimizi düşünmüyoruz. Herkes kendini düşündüğü gibi servisçi de kendini düşünmek zorunda. Servisçinin başka bir seçeneği kalmadı. Servisçiye ayakta kalabilmesi için 30-50 bin TL arasında hibe verilmeli” dedi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 01.09.2020, 14:47 02.09.2020, 10:09 Taşıma Dünyası
Servisçiler fedakarlığın en kralını yaptı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD) Başkanı Hamza Ozturk, Konya Birlik Başkanı Muharrem Karabacak, Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, İzmir Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile bir araya gelerek servisçilerin yaşadığı sorunları ve talepleri aktardılar.Sayın Bakan’a taleplerimizi ilettik


İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile hem yaptıkları görüşmeyi hemde sektörün yaşadığı sorunları Taşıma Dünyası ile paylaştı. Başkan Hamza Öztürk, “Sayın Bakan Ziya Selçuk’tan 3 Eylül 2020 tarihi ile birlikte aranmaya başlayacak olan mesleki yeterlilik belgesi, hostes yaşı ve eğitim durumu, kamera ve sensör uygulamaları ile ilgili taleplerimizi ilettik. Bu konularla ilgili yeni düzenlemeler yapılmasını talep ettik. Zaten Mart ayından beri esnafın çalışamadığını ve çok ciddi ekonomik sıkıntılar içinde olduğunu aktardık” dedi.Erteleme değil, köklü bir çözüm istiyoruz


Mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili yeni düzenlemenin iki gün içinde açıklanmasını beklediklerini de belirten Hamza Öztürk, “Mesleki yeterlilik belgesi, araç yaşları, kamera, koltuk sensörü, araç takip sistemi, hostes yaşı ve eğitim durumu ile ilgili erteleme değil, köklü bir çözüm istiyoruz. Mesleki yeterlilik belgesi de aslında her servis şoförünün SRC belgesi var. SRC belgelerinin üstünde de zaten mesleki yeterlilik belgesi diye de yazıyor. Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldığınız yetmedi, bir tane de Çalışma Bakanlığı’ndan alın. Böyle bir şeye nefesimiz yetmez artık bizim. Biz erteleme değil, cebinde SRC belgesi olanın mesleki yeterlilik belge şartından muaf tutulmasını bekliyoruz. SRC belgesi e-devletten çıkıyor. Bu mesleki yeterlilik belgesidir zaten. Bu belgenin 700 lira sınav, 150 lira belge ücreti toplam 850 lira. Mart ayından beri cebimize delikli kuruş girmedi. Ne kredi taksidini ne de kredi kartı borcunu ödeyebiliyoruz” dedi.

Kazanç yokken, yeni bir külfet yüklemek doğru değil

Başkan Öztürk, “Bakan ile görüşmemizde okulların açılışı ile ilgili süreç de gündeme geldi. Sayın Bakan, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine göre okullarla yüz yüze eğitim ile ilgili süreci başlatacaklarını ifade etti. Ama ilk etapta 1’inci sınıf, 8 ve 12’inci sınıfların yüzyüze eğitime başladığını söyledi. Şu anda diğer sınıflarla ilgili alınmış bir kararın olmadığını da söyledi. Sayın Bakan, servisçilerin yaşadığı sorunları da bildiğini aktardı. Zaten masasında bizimle ilgili raporlar vardı. Hazırlıklıydı. Mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili de mücbir bir sebep olduğunu ve erteleme olabileceğini, kazanç yokken insanlara yeni bir küflet yüklemenin doğru bir iş olmayacağını ifade etti” dedi.Seyreltilmiş eğitim


Okullarda seyreltilmiş bir eğitim olacağı düşünüldüğünde, yüzde 50 kapasite şartına gerek kalmadan çalışılacağına değinen Hamza Öztürk, “ Sayın Bakan da ‘zaten eksik taşıyacaksınız’ diyor. Söylenen ama olup olmayacağı belli değil, sabah 08-12 arası bir grup, 13-17 arası bir grup öğrenci okula gelecek. Zaten öğrenciyi ikiye bölüp taşınacak. Yüzde 50 çok önemli olmayacak çünkü otomatik olarak seyreltilmiş olacak” dedi.

Firmaların tedarikçiye günlük para verme teklifi


Pandemi sürecini bazı firmaların fırsat bilerek, okullarda seyreltilmiş eğitimi öne sürerek tedarikçiye günlük ödeyelim yönünde teklifler yaptığını belirten Başkan Hamza Öztürk, “Hani ‘sinekten yağ çıkarma’ denir ya. Şimdi böyle bir durum yaşanıyor. Pendemiyi fırsat bilerek, okullarda seyreltilmiş eğitimi öne sürüp, ne kadar taşıyacağımızı, hangi gün taşıma yapacağımızı bilmiyoruz diyerek, sizlere günlük ödeme yapalım diye teklifleri var. Millet can derdinde, Kasap et derdinde. Millet iş olsun da çalışsak derdinde, şirketlerde aylık aldığı parayı, esnafa günlük vermenin peşinde. Günlük verdiği takdirde hesaplarda olduğu gibi şaşıyor. Tatili, bayramı hepsi direkt olarak onları kalıyor. Şirketler ekstra kar peşinde. Biz hiçbirşekilde esnafı uyararak bunu yaptırmayacağız. Bunu yapan, çok büyük firmalar var” dedi.

Okul ücretleri

Okul ücretleri ile ilgili de henüz bir gelişme olmadığını belirten Hamza Öztürk, “UKOME toplantısını bekliyoruz. Alt komisyon toplantısı yapıldı. Orada da anlaşma olmadı. UKOME’de belli olacak. Yüzde 15’in altında olmaması gerekiyor. Servisçiler fedekarlığın en kralını yaptı. Ama karşılığında ne okul müdürlerimiz, ne aile birliklerimiz, ne ilçe milli eğitim müdürlüğümüz, hatta ne de bakanlığımız. Son iki toplantıda Sayın Bakanımız servisçileri zikretmeye başladı. Ondan önce okullarda çalışan hizmetli maaşını tam aldı. Sözleşmeli öğretmen ek ders ücretlerini bile aldı. Servisçi sanki okula virüse biz getirmişiz gibi, dış kapının dış mandalı olduk. Böyle bir şeyi hak ettiğimizi düşünmüyoruz. Herkes kendini düşündüğü gibi servisçi de kendini düşünmek zorunda. Servisçinin başka bir seçeneği kalmadı. Özellikle UKOME’de bu sene çıkacak tarifeye de salgın olması durumunda vatandaşın ödeyeceği servis ücretinin yüzde 40’ının giderleri düştükten sonra, araç sahibine ödemeli diye madde konulmasını istiyoruz. Vatandaş kira öderken bir kısmını mutlaka ödemek zorunda kalıyor. Bir futbolcu sözleşmesinde kiralık olsa dahi hak edişini alıyor. Bize ise yapmadın, alamazsın, vermediğin hizmetin parasını alamazsın. Uzaktan evden çalışma modeli ile çalışanlar maaşlarını almıyorlar mı, alıyorlar. Bu servisçiye gelince mi, sadece hak etmediğiniz parayı alamazsın oluyor. Onun için bizde hem vatandaşlardan hemde idarecilerden anlayış bekliyoruz. Bizim de çoluk, çocuğumuz elimize, yüzümüze bakıyor. Onun için evimizin ihtiyacını az da olsa görmek istiyoruz” dedi.Servisçiler ümidini kaybetmeye başladı


Sektör mensuplarının geleceğe yönelik beklentileri, umudu ne yönde diye sorduğumda; Başkan Hamza Öztürk’ün cevabı şu şekilde oldu: “Görüştüğümüz birçok servisçi meslektaşımız seneye okul yapmayacağını söylüyor. Çünkü insanlar ümüdini kaybetmeye başladı. 6 ay idare ettik. Nasıl idare ettiğimizi biz biliyoruz. Devlet bir güzellik yaptı bize, üç aylık kredileri erteledi. Şimdi bir borçluyken, üç borçluyuz. Biz artık kredi değil, hibe bekliyoruz. Devletin çifçiye, sanayiciye yaptığı gibi, bizde ayakta durabilmek için yeni kredi değil, hibe istiyoruz. Bugün kredisini ödeyeyemeyen, yeni kredi aldığında günü geldiğinde onu nasıl ödeyecek ki. Biz şu anda cansuyu denir ya, onu bekliyoruz artık. Başka çıkar yol kalmadı. Bir önceki kullandığımız kredi ondan önceki borçlara yetmedi bile. Şimdi en azından 30 bin veya 50 bin TL hibe bekliyoruz. Ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi, kasko, ssk. Trafik sigortası gibi, araç muayene gibi boşa yaptığımız harcamalarla ilgili mahsuplaşma bekliyoruz. Bunu da Sayın Bakana ilettik”

Personel tarafında da sıkıntı çok büyük

Personel taşımacılığı tarafının çok büyük sıkıntılar içinde olduğuna dikkat çeken Hamza Öztürk, “İşi alan şirketler tedarikçiye bir sürü okul arabası boşta, bu işi 200 liraya yapıyorsan yap, yapmıyorsan güle güle deme noktasında. Birde uzaktan çalışma personel servisleri haftanın iki günü çalışıyor, üç gün çalışmıyor. Hem kapasite düştü hem de herkes kendine göre yoğuruyor. Tadı, kuzu kalmadı işlerin” dedi.
 

Yorumlar (0)
banner116
33
açık
banner119