banner69

Servisçiler İzmir’de buluştu

İZTAD ev sahipliğinde İstanbul, Antalya ve Bursalı servis taşımacılığı meslek örgütleri başkanları ve yönetimi yaşanan sorunlara çözüm bulma çalıştayı gerçekleştirildi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 18.03.2019, 11:50 18.03.2019, 11:58 Taşıma Dünyası
Servisçiler İzmir’de buluştu
Servis taşımacılığı meslek örgütleri giderek ağırlaşan sorunlara çözüm arayışlarını sürdürüyor. 9 Mart Cumartesi günü İzmir Toplu Taşımacılık ve Servis Hizmetleri Derneği (İZTAD) ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda İstanbul, Antalya ve Bursa servis taşımacılığı meslek örgütleri başkanları ve yönetimi bir araya geldi. Çalıştaya İZTAD Başkanı Coşkun Altın, Yönetim Kurulu Üyeleri Özer Bür, İsmail Cirit, Rıdvan Koç, Şenol Günaydın, Mehmet Hakan Özkaralı, Devane Koç ve Genel Sekreter Kenan Gülay, İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkanı Turgay Gül, Başkan Yardımcısı Aziz Baş, Genel Sekreter Esat Yıldırım, Ankara Servisçiler Derneği (ANTAD) Başkanı Derviş Özgül, Bursa Servisçiler Birliği (BURTAB) Başkanı Ahmet Güngör ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Uz katıldı. 

Çalıştayın gündemi 
Çalıştayda gündem 4 maddeden oluştu: Okul Servis Araçları Yönetmeliği, Karaya Düzenleme Genel Müdürlüğü Genelgesi, Belediyelerin Yayınladığı Servis Araçları Yönergesi, UKOME’lerin Özel Okullarla İlgili Fiyat Tespiti. 

Rehber personel sektörü kilitliyor
Çalıştayla ilgili Taşıma Dünyası’na özel açıklamalarda bulunan İZTAD Başkanı Coşkun Altın, bir ilki gerçekleştirdikleri belirterek, “İstanbul, Bursa ve Antalya’da bulunan servis taşımacılığı meslek örgütlerinin yönetimini ağırlayarak bir çalıştay gerçekleştirdik. Sabah 10.00’da başlayan çalıştayda, ilkin Okul Servis Araçları Yönetmeliğini ele aldık. Özellikle rehber personelin yaşı ve eğitim durumuyla ilgili düzenleme sektörü çok zorluyor. Rehber personelin 22 yaşında ve lise mezunu olma şartı bu sektörün işleyişine uygun düzenlemeler değil. Sigorta konusunun da part-time olarak uygulanması yönünde ortak bir talep oluştu. Bu düzenlemeler sektörü kilitliyor. Çok ciddi personel sıkıntısı yaşıyoruz. Buna çözüm istiyoruz. İlkokul mezunu bir şoföre 18 öğrenciyi teslim ediyoruz. Ama elinden tutup çocuğu servise bindirme görevini yapan rehber personel için lise mezunu şartı arıyoruz. Bu da bir çelişki” dedi. 

Kamera ve sensör 
Kamera ve sensör konusunun da gündeme geldiğini belirten Altın, “Mevcut araçların dönüşümleri çok zor ve maliyetleri çok ağır. Özel okullarda ‘ben çocuğumun görüntülerinin kaydedilmesini istemiyorum’ diyen veliler var” dedi. 

İki il arasında servis taşımaları
Yaşadıkları bir sorunun da iki il arasında yapılan servis taşımalarında D2 belgesinin istenmesi olduğunu belirten İZTAD Başkanı Coşkun Altın, “Bu düzenleme turizm ve servis sektörüne de zarar veriyor. Çifte standart yaratıyor. Bu taşımacılığın D2 ile yapılmaması, D5 gibi bir adlandırma veya D4S’in kapsamının genişletilmesi gibi taleplerde hemfikir olduk” dedi. 

UKOME’de temsil 
Gündeme gelen talepler arasında UKOME’te temsil konusunun da yer aldığını vurgulayan Coşkun Altın, “UKOME’de oda temsilcilerinin ve meslek örgütlerinin de karar alıcı noktasında olmaları yönünde bir talebimiz oldu. Buna uygun yasa değişikliğinin yapılmasını arzuluyoruz” diye konuştu. 

Bakanlık ile çalıştay 
Bu tür bir çalıştayı 1991 yılında yaptıkları dile getiren Coşkun Altın, “O yıllarda servis taşımacılığı yeni yeni oluşuyordu. Biz bir araya gelmiştik. Şimdi yine bir araya geldik. Bugüne kadar herkes işinde gücünde çabalayıp duruyor. Bugün sorunlar giderek ağırlaşıyor ve çözüm bulmak da mümkün olmuyor. Tekrar bir araya geldik. Bunun temeli de Ankara’da İçişleri Bakanlığı’nın otobüs kazalarına yönelik gerçekleştirdiği çalıştayda atıldı. O gün ben servis araçlarına yönelik sorunlarla ilgili bir konuşma yaptım. İSTAB Başkanı Sayın Turgay Gül de Bakanlık yetkilileri ile birlikte bir çalıştay talebini gündeme getirdi. Bu çalıştay öncesinde bölgesel çalıştaylarda ortak taleplerimizi tespit etmek istedik. İlkini İzmir’de yaptık. Bunu Ankara, İstanbul, Antalya ve Bursa takip edecek. Tabii biz diğer illerdeki servis taşımacılarımızın da yer almasını ve daha güçlü şekilde taleplerimizi iletmek arzusu içindeyiz” dedi. ■
Yorumlar (1)
Fayih bozkurt 2 yıl önce
sesli turizm sahibi tabiki ekmek biti kuyruk acısı ondan utanmadan biz 3 yılda bi araçları yeniliyoruz tedarikçi bulamiyoz yüksek model araç yok diyo e edepsiz firmalar bi okuldan 12000 toplayıp 3000 kdv ve hostes dahil arabacıya verip 1000 km mecbur gezi deyip zengin. çocugunu bedavaya gezdirirseniz siz 3 yıla araç degişirsin esnafta hacize tefeciye düşer uyan ey servi̇sci̇ uyan senin sırtından geçinen onların yerine araç arayan servisci uyan
banner116
27
açık
banner119