banner69

Servisçiler, “Plaka Tahdidi” talebinden vazgeçmiyor

İstanbul Ticaret Odası 22. Nolu Komite üyeleriyle İSAROD ve İSTAB yönetimi, 35 ilde uygulanan plaka tahdidinin hayata geçmesi için bir engel kalmadığını savundular: “Hiçbir şekilde ayrıcalık istemiyoruz, biz adalet istiyoruz.”

banner114
SERVİS TAŞIMA 07.05.2018, 10:07 07.05.2018, 10:20 Taşıma Dünyası
Servisçiler, “Plaka Tahdidi” talebinden vazgeçmiyor
3 Mayıs Perşembe günü Cemile Sultan Korusu’nda düzenlenen basın toplantısında İstanbullu servisçiler, plaka tahdidi talebinin yanı sıra Okul Servis Araçları Yönetmeliği ve Okul Araçlarının Çalışma Usul ve Esasları Tebliğine yönelik değerlendirmelerde de bulundular. Toplantının açılışında hazırlanan bir ortak metin basın mensupları ile paylaşıldı.

Ayrıcalık değil, tahdit istiyoruz 
Ortak metinde; 35 ilde uygulanmakta olan plaka tahdidinin İstanbul’da da uygulanması gerektiği, İstanbul’a yönelik özel bir ayrıcalık istenmediği ve tahdit ile sektörde yaşanan problemlerin de çözümünün mümkün olacağı belirtildi. Plaka tahdidi ile araç, sürücü ve hostes sirkülasyonunun azalacağı ve sektörün disipline edileceğinin vurgulandığı metinde; ekonomik şartların iyileşmesiyle sektöre kalifiyeli elaman girişimi artacak. Sektör mensupları daha mutlu ve istekli bir şekilde çalışma imkanına kavuşacak. Trafikte denetimler kolaylaşacak, korsan taşımacılık önlenecek” denildi. 

Donanım ve düzenlemeler 
Okul servis araçlarına yönelik istenen donanımların üretim aşamasında monte edilmesinin de gerekliliğinin vurgulandığı ortak metinde, “Sensor konusu hala çözüme kavuşmuş değil. Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar bir tane bile okul taşıtının muayeneden geçmedi ve sektöre okul taşıtı olarak hiç yeni araç girişi olmadı” denildi.  Çocukların güvenli taşınması için her türlü desteğe açık olduklarını da belirten servisçiler, bu tip düzenlemeler yapılırken sektör mensuplarının görüşlerinin alınmamasını eleştirdiler. Rehber personel yaşının 22’ye ve eğitim durumunun lise mezunu olarak belirlenmesinin de yanlışlığına dikkat çekildi. 

Okul Servis Araçlarının Çalışma Usul ve Esasları’na yönelik yapılan düzenlemenin de sektörü büyük bir kaosa sokacağını belirten servisçiler, bu düzenlemenin iptalini ve eski sistemin geçerli olmasını ve araçların güvenlik, kalite ve referanslar dikkate alınarak seçilmesini talep ettiler.   

Sektörün beklentisini biliyoruz
İTO 22 Nolu Meslek Komitesi Üyesi ve İSTAB Başkanı Ahmet Karakış, plaka tahdidinin hayata geçmesi için çok uzun süredir mücadele verdiklerini belirterek, “Seçim sürecinde bu, farklı algılanmamalı. Biz bunu çok uzun süredir istiyoruz.  Bu süreçte siyasi partilerle diyaloga girerek, sorunlarımızı gündeme getireceğiz. Sektörün beklentilerini biliyoruz. Sorumluluğumuz büyük. Elimizden geleni yapacağız. Biz plaka tahdidi konusunda haklı olduğumuza inanıyoruz. Sonuç alacağımıza da inanıyoruz. Hem esnafın hem de firmaların hakkını savunacağız” dedi.

Sektörün röntgeni çekildi 
2 Mart 2018 tarihi itibariyle mevcut taşımacıların tamamının belgelendirilmesi ile sektörün kayıt altına alındığını belirten Karakış, “Sektörün tüm röntgeni çekildi.  Plaka tahdidinin olması için bir engel yok. Bir UKOME kararına bakıyor.  Belediye ile görüşmelerimizi yapacağız.  Henüz Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal’a giderek bunu gündeme getirmedik.  İçimde plaka tahdidine yönelik bir karamsarlık hiç olmadı. Tahdidin olmaması için bir neden yok. Biz Cumhurbaşkanı ve Belediye Başkanı ile görüşerek bunu hayata geçireceğimize inanıyoruz” dedi.

Büyük bir huzursuzluk var 
Okul Servis Araçlarının Çalışma Usul ve Esasları düzenlemesinin ardından sektörde büyük bir huzursuzluk oluştuğuna dikkat çeken Karakış, “Bu düzenleme yapılırken sektörün görüşü alınmadı. Masa üstünde bir çalışma yapıldı. Biz birçok kez kamu tarafında görüşme yaptık. Hukuki adımı attık. Bu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptaline yönelik dava açtık. Bu düzenlemenin sil baştan yeniden yapılmasına yönelik olumlu görüşler var. Bu konudaki hazırlığımızı hem Bakanlığa hem de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ilettik.  Beklentimiz kısa sürede çözüme kavuşması. Çünkü okullarla ilgili sözleşme dönemi başladı. İstenen donanımların ekonomik tarafı var. 
Sensor, kamera sistemleri, renkli camın 7 bin TL maliyeti var. Bu donanımlar için akredite edilmiş kurumlar yok. Mevcut araçlara sağlıklı bir şekilde dönüşüm yapılacağına da inanmıyoruz. Sıfır araç bile teslim alamıyoruz. Bu dönüşüm süreci için de Eylül ayı belirlendi, bunu sağlamak mümkün değil. Biz 5 yıllık bir geçiş süreci istedik, kabul edilmedi. Rehber konusunda 22 yaş yerine ve lise mezunu yerine; 18 yaş, ilkokul mezunu şartının getirilmesini istiyoruz” dedi.  

Birlikte başarılı olacağız
İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, sektör olarak birlik olmamanın zararlarını gördüklerini belirterek, “İTO, İSTAB ve esnaf odası olarak birlikte hareket etmek zorundayız. Parça parça yapılmaya çalışılan her iş, sektöre katkı yerine köstek oldu. Sektörün tüm bileşenleri olarak birlikte çalışacağız. Sonuç alacağımıza inanıyoruz” dedi. 

Ayrıcalık istemedik
Hiçbir kurumdan ve kimseden ayrıcalık istemediklerini vurgulayan Öztürk, “Biz tahdidi daha kaliteli hizmet vermek ve daha iyi gelirler elde etmek için istiyoruz. Türkiye’de 35 ildekiler haklı, İstanbul’dakiler mi haksız diye soruyorum. Hiç kimseden, hiçbir kurumdan farklı bir imtiyaz beklemiyoruz. Türkiye’de diğer illerde nasıl bir uygulama varsa İstanbul’da da bunu istiyoruz. Esnafın haklarını sonuna kadar savunacağız” dedi.

Sektöre yeni giriş yok 
Yeni taşıt kartı alanların sayısının hemen hiç olduğunu aktaran Öztürk, “Sektöre giriş yok. Sektör 25 Mayıs sonrasında, birtakım beklentilerle sektöre girenlerin çıkışları başladı. Bir nebze de olsa para kazanma noktasında çıta yükseldi. Esnaf veya şirketler önünü gördüğü takdirde daha kaliteli yatırımların olacağına inanıyoruz” dedi.

Hizmet alımında eşitlik 
Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nin 185 bin aracı ilgilendirdiğini Öztürk, “Taşımalı eğitim yapılan yerlerde, okul araçlarına yönelik rehber, yaş, donanımlar istenmiyor. Bu bir çelişki değil mi? Bizim talebimiz hizmet alımında eşitlik olması. İstenen şartlar aynı olmalı. Araçlarla ilgili 12 yaş şartı da çok ağır. Biz teknik üniversitelerden alınacak raporlarla bu araçların hizmete devam etmesinin sağlanması da çok büyük bir ekonomik rahatlık ve verimlilik sağlayacak. Üç noktalı emniyet kemeri testini yapan tek bir kurum var; o da Bursa’da. Belli bir standardın hızlı şekilde konulup artık üretime geçilmesini talep ediyoruz. 4 Bakanlık, yaptıkları Yönetmeliği yine yapabilecekler. Ancak bunun çok hızlı olması lazım. Yeni sezon için hazırlıklar var. İnsanları telafisi zor sıkıntılara sokmamak için tedbirlerin alınması lazım. Bu belirsizliklerden dolayı işini kaybederse bu çok büyük sıkıntı olacak” dedi. 

İhale kaos yaratır 
Okullardaki ihale sisteminin kaos yaratacağını vurgulayan Hamza Öztürk, “16 sene sonra aynı sistemi getirmek okullarda, velilerde, esnaf ve şirketler arasında çok ciddi kaos yaratacaktır. Biz bu konuda görüşlerimizi ilettik. Çözüm önerilerimizi sunduk. Kısa sürede yeni düzenleme yayınlanacak ve eski sisteme dönülecek inancındayız” dedi. ■


Toplantıya İTO Meclis Üyesi ve İSTAB Başkanı Ahmet Karakış, İTO 22. Komite Başkan Vekili ve İSTAB Okullardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aziz Baş, İTO Meclis Üyesi ve İSTAB Başkan Vekili Turgay Gül, İTO Meclis Üyesi ve İSTAB Genel Sekreteri Reyhan Şeker, İTO Meclis üyesi ve İSTAB Başkan yardımcısı Celal Kalkan, İTO 22. Komite ve İSTAB Yönetim Kurulu Üyeleri Dursun Ali Camadan, Metin Uludağ, Ahmet Akgenç, İSTAB Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Doğmuş, Seyhan Pilavcı, Önder Kara, İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, Başkan Vekili Murat Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyeleri Günhan Sınar, Gökmen Savaşkurt, Yusuf Bıçak, Nafiz Delsiz, Mustafa Uğur, Recep Kara, Denetim Kurulu Başkanı Hüseyin Göktürk, Ergun Uçak, Mehmet Kiriş katıldı. 
Yorumlar (0)
banner116
27
açık
banner119