banner91

banner69

Servisçilerin federasyonu TÜSFED kuruldu

Bir yılı aşkın süredir örgütlenme çalışmaları sürdürülen Tüm Servisçiler Federasyonu kuruldu. Kurucu Başkanlığını Dr. Hakan Orduhan’ın yaptığı federasyonun amacı, servis dünyasını bağımsız bir şemsiye altında toplayarak, ülke genelindeki tüm servisçilerin sorunlarına yönelik ortak çözümler üretmek.

banner114
SERVİS TAŞIMA 09.08.2019, 12:42 24.08.2019, 11:11 Taşıma Dünyası
Servisçilerin federasyonu TÜSFED kuruldu
banner95
RÖPORTAJ: ERKAN YILMAZ

Daha önceki yıllarda İSTAB Başkanlığı yapan ve İTO Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerindebulunan Dr. Hakan Orduhan ile 20 Temmuz Cumartesi günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen çalıştay sonrasında bir araya geldik ve servisçilerin yeni federasyon oluşumunu konuştuk.Orduhan, TÜSFED ile ilgili yürüttükleri çalışmaları ve hedefleri ilk kez Taşıma Dünyası aracılığı ile sektörle paylaştı. 

Kalbim sektör için atıyor 
Çok yorucu bir sürecin ardından dinlenerek servis sektörü için yeniden çalışmalara başladığını açıklayan Dr. Hakan Orduhan, “Kalbim yine sektör için atıyor.Artık ticari kaygı olmadan makro düşünce yapısı ile sadece İstanbul’a yönelik değil, Türkiye’deki tüm servisçiler için örgütlendik ve Tüm Servisçiler Federasyonu (TÜSFED) kuruldu” dedi. 

Hedef 81 il derneği
Dr. Hakan Orduhan, TÜSFED ile ilgili açıklamaları yapmak için 1,5 yıl bekleme nedenini şu şekilde açıkladı: “Örgütlenme sürecindeki ilk etabı tamamlamak istedik. Şu anda İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Sivas, Manisa, Adana dernekleri federasyona üye. Mersin, Malatya, Tokat, Samsun, Trabzon, Antalya dernekleri kuruluş aşamalarını tamamlamak üzereler. İlk hamlemiz Türkiye adını almak. 2020 yılına girerken federasyonumuzun üye sayısını 25’e ulaştırmak istiyoruz. Daha sonraki hedefimiz 81 ilin üyesi olduğu bir federasyon olmak. Bu olduğunda da TÜSFED, yolcu taşımacılığı alanının en güçlü federasyonlarından biri haline gelecek.” 

Servisçinin kazanımını samimiyetle isteyen her kuruluşun yanındayız.

Servis dünyası için hizmet verenplatformlarla, derneklerle,  esnaf odalarıyla, ticaret odalarıyla tüm kuruluşlarla barışık el ele kol kola yürüyeceğiz. Yeterki istekler samimi ve servisçinin çıkarına, sektörün düzenli çalışmasına hizmet etsin. 

Ticari kaygılarla sorun çözülmez
Dr. Hakan Orduhan, federasyon oluşumunun nedenlerini ve faydalarını şu şekilde açıkladı: Servis sektörünün her aşamasında bulundum. Bu işi direksiyon başında da masa başında da yaptım. Birçok sivil toplum kuruluşunda sektörü temsil ettim. Ama gördük ki, servis sektörü aktif servis taşımacılığı yapan üyeler bazında oluştuğunda, hele hele firma sahibi düzeyinde yönetildiğinde ticari kaygı ve korku oluşuyor, doğal olarak. Bunu öne çıkarmasalar dabaşkanlar kendi firmalarına ve temsil ettikleri dernek ve oluşumlara ticari bir zarar gelebilmesi riski ile daha temkinlidavranıyor vebazı sorunları dile getirmedenüstü kapalı geçiyorlar.Bu da sektörünsorunlarının yeterince dile getirilmesini ve paylaşılmasını engelliyor.Buna örnek gösterirsek; servis sektörününmevzuatlarla ilgili yaşadıkları sorunlardaderneklerin veya ticaret odasının açmış olduğu kayda değer bir dava yok.Oysa servis sektörünün birçok sorunu dava yönüyle de halledilmeyi bekliyor. Odalar ve dernekler haksızdır demiyorum,haklı gerekçelerle bu konulardan kesinlikle kaçınıyorlar. Hepsinin başında ticari ve siyasi kaygısı olan yöneticiler var. Maalesef düzen böyle. Bu yanlış bir düzen değil, düzenin oluşumu böyle. Servis sektörü, sorunlarını öncelikle  diyalog yolu ile ama yeri geldiğinde yargı yolu ile yeri gediğinde sesini yükselterek çözemiyor. Siyasi kaygı ile de çözülemiyor. Zaman zaman ticari baskı ve siyasi baskılarla servis sektörüyle temsil edildiği her zeminde üzerine basılıyorve sesi kesiliyor.”

300 bin civarında servisçi var 
Servis sektörünün çok büyük bir sektör olduğunu, sektör mensuplarının da bu büyüklüğün farkında olmadığını belirten Dr.Hakan Orduhan, “servis dünyası büyüklüğünün rakamsal boyutunun ve neler getireceğinin henüz farkında değil. Şu anda ‘Türkiye’de servis sektörü kaç kişidir’ diye sorulsa bunun cevabını idare de bilmiyorservis sektörü de bilmiyor. Ne kadar büyük olursanız olun kontrol edilemiyen güç güç değildir. İşte servis dünyası tam da bunu yaşıyor. Federasyonla,bir gün gelecek servis sektörü şu adette diyebileceğiz. Geleceğe de bir ışık tutmak için söylüyorum:Türkiye’de köylerden taşımalı eğitimden tutun da, il merkezlerinde, ilçelerde topladığınızda 300 bin dolayında bir servis sektöründen söz ediyoruz.Bunun aile etkisini düşündüğümüzde 1 milyon kişiye dokunan sesininve sorunlarının duyurulması gereken müthiş bir potansiyel var. Eğer bu güç tek sese çevrilebilirse halledilmeyecek hiçbir sorunu kalmaz.

Potansiyelimiz öne çıkamadı
Bu potansiyel biraz önce dediğim nedenlerden dolayı hep öteleniyor. Servis sektörü iyi lobi yapamıyor. Çünkü tek bir müstakil çatı altında toplanamamış. Bu konuda derneklerde yaptırım imkanı olmadığı için, temsilde de maddi imkansızlıklar ile birlikte kişilerin ticari oluşumların başında olmaları nedeniyle sesleri cılız kalıyor.Ticaret odasında meslek komiteleri üye yapısı karma gruplar şeklinde olduğu için sorunlara odaklanma da  zayıf kalıyorlar. Özellikle Anadolu’da ticaret odalarında servisçiler çeşitli meslek gruplarından oluşan komitelerin içinde yer alıyorlar. Komitelerin başka başka sorunları ve üyeleri olduğu için servis sektörünün sorununu birbütün olarak ele alıp ilgilenemiyorlar. Esnaf odaları da sorunlarla ilgili yargıyaveya idarenin üzerine cesurca gidemiyorlar bağlı bulundukları üst kuruldan izin alamıyorlar. Yargıya gitmek istediklerinde tepe kuruluşları tarafından engellemelerle karşılaşıyorlar. Esnaf odalarının başkanlarının hepsi iyi işler yapmak istiyor ancak siyasi baskı, ticari baskı, mahalle baskısı ve koltuk kaygısı nedeniyle geri durmak zorunda kalıyorlar.Burada Federasyonun farkı,  yönetimi dernek ve tüzel kişilerden oluştuğu için ve federasyonun başında, benim de servis sektöründe herhangi bir ticari ilişkim olmadığı için çok daha rahat,ve her zeminde, gerektiğinde yasal şekilde hakları arayıp dile getirilebilecek bir oluşum var.” dedi.

Kamu da olumlu bakıyor 
Federasyon yapılanmasına yönelik kamudan da olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten Dr.Hakan Orduhan, “Türkiye’deki servis sektörünün tek çatı altında da ifade edilebilecek olması kamuyu mutlu ediyor. Alınacak bir karara her ildeki servis sektörünün nasıl bakacağının aktarılması da önemli bir kazanım olacak” diye konuştu.

Federasyonun servisçiye kazanımı
Hakan Orduhan, federasyonun kurumlarla yapacağı anlaşmaların servisçinin maliyetlerinin aşağıya çekilmesini de sağlayacağını belirtti: “Federasyon sayesinde güçlü satın almalarla servisçi esnafına, taşımacı şirketlere kazanımlar sağlayacağız. Sigortadan akaryakıta, lastiktenaraç alımına kullandığı tüm malzemeleri uygun koşullarla satın almalarınıimkanlı kılarak maliyetler altında ezilen servisçinin nefes almasını sağlayacak çalışmalar yapacağız” dedi. 
Yorumlar (1)
Zekai Karakaş 1 yıl önce
Sevgili hakan orduhan tursan ulaşım hizmetlerinde 5yıl servis şoförlüğü yaptimbazi arkadaşlarımızın kıdem tazminatları verildi benimkinden üç senedir haber yok sanirim bundan sizin haberiniz yok sevda hanım da telefon numaram var ben zekai teşekkür ederim
banner116
19
açık