banner92

“TÜSFED ölü doğmuştur, İSTAB çekilmelidir!”

banner113

Eski İSTAB Başkanı ve İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu, “İSTAB yönetimine sesleniyorum; bu ölü doğmuş federasyondan hemen istifa etmeleri gerekiyor. Çünkü aldıkları bu karar yanlış. Bu yanlış karardan geri dönmeleri lazım. Dönmedikleri takdirde İstanbul’un en büyük firmaları ile birlikte yeni bir dernek kurmak için harekete geçeceğiz” dedi.

SERVİS TAŞIMA 22.08.2019, 16:12 24.08.2019, 14:52 Taşıma Dünyası
“TÜSFED ölü doğmuştur, İSTAB çekilmelidir!”
banner100
Tüm Servisçiler Federasyonu Kurucu Başkanı Dr. Hakan Orduhan ile yaptığımız röportajın ardından, servis sektöründen federasyon ve Hakan Orduhan’ın açıklamalarına yönelik değerlendirme yapma yönünde  talepler oldu. 
Eski İSTAB Başkanı ve İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu’nun davetiyle İlkem Turizm’in merkezinde bir araya geldik. 

Taşıma Dünyası
’nda, Hakan Orduhan’ın federasyonunun kuruluşuyla ilgili verdiği röportajı okuduğunu söyleyen Ali Bayraktaroğlu, açıklamaları okudukça şaşkınlık yaşadığını belirtti: “Öncelikle dile getirmek istediğim konu bir meslek erbabının, kendi bulunduğu makamı, mevkiyi en iyi yere oturtması gerekliliğidir. Ondan sonra,‘ben rüştümü ispat ettim, kendim için yapabileceklerimi yaptım, şimdi bulunduğum meslek grubuna ne katkı sağlarım’demeli. SayınDr. Hakan Orduhan’ın röportajı okudum, maalesef hayretler içinde kaldım. Bu röportajda dile getirilen açıklamalara cevap vermeyi bir zorunluluk hissettim. Röportajda birçok konudan bahsetmiş, ama 1,5 yıl önce bu sektörü nasıl zor durumda bıraktığından hiç bahsetmemiş. Sayın Orduhan, firması ile,İstanbul’da uzun yıllar taşıma hizmeti verdi. Sonra kendi mütekabiliyetinden dolayı firması kapandı. Bu kapanma esnasında binlerce arabacı mağdur oldu. Kendi mütekabiliyetinden dolayı firmasını kapatan birine kim, ‘İstanbul’daki bütün firmaların üyesi olduğu İSTAB’ı bu federasyona üye yapıyorum’ der. İSTAB şu andaki yönetimden ibaret değil. TÜSFEDne hizmet verecek; danışmanlık, sigorta, yazılım akaryakıt, araç takip sistemi, lastik. 27 yıllık İSTAB’a göre daha avantajlı yakıt mı alacak, lastik mi alacak?Bana İstanbul yetmez deniliyor.Benim ve benim gibi düşünenlerin Dr. Hakan Orduhan’a danışılacak bir konusu yok. Ben danışmam, İSTAB da danışamaz. İSTAB üyelerine yönelik referandum yapmadan İSTAB’ı üye yapması yanlıştır. Yazılım konusunda, İSTAB üyeleri arkadaki planı görmüyorlar. Bu bilgilerin ele geçirilip başka bir amaç için kullanılmayacağına yönelik bir garanti yok.Burada bulunulmasının tek bir amacı var: Bu sektörden faydalanmak. Bir zaman sonra, bu söylediklerimi ciddiye almayanlar,‘biz bu hatayı nasıl yaptık’ diyecekler ve o gün bu federasyona üye olma yönünde yanlış kararından dolayı sorumlu olacaklar. 

Sayın Hakan Orduhan, röportajda, ‘Kalbim bu sektör için atıyor’ demiş. Bende Sayın Hakan Orduhan’ın bu federasyonun kendisine sağlayacağı rantı düşündükçe kalp atışlarının hızlandığını düşünüyorum” diye konuştu.


İSTAB hemen Federasyondan istifa etmeli 

Federasyon ile ilgili İSTAB yönetimine de çağrıda bulunan Ali Bayraktaroğlu,“İSTAB yönetimine sesleniyorum:Bu ölü doğmuş federasyondan hemen istifa etsinler! Çünkü aldıkları bu karar yanlış. Bu yanlış karardan geri dönmeleri lazım. Dönmezlerse, günü gelince haklı olduğumuzu kendileri de kabul edecektir İSTAB üyelerinin tamamının katılacağı   birçalıştay yapın orada anlatalım bu federasyonun sakıncaların neler olduğunu… İSTAB, sadece yönetim kurulundan ibaret değil, İSTAB’a üye çok eski firmalarda var. Onlarında bu konudan rahatsız olduğunu buradan söylemek istiyorum. İSTAB çok değerli bir kurum. Hepimizin gözbebeği. Ama yanlış bir karar aldılar. Hemen bu yanlış karardan dönsünler ve federasyondan istifa etsinler” dedi

Türkiye’deki tüm dernekler de bu federasyondan uzak durmalı…

Diğer illerdeki servisçi meslek örgütlerine seslenen Ali Bayraktaroğılu, şunları söyledi: Federasyona kayıtlı veya kayıt olmayı düşünen  diğer illerin yöneticilerini ve başkanlarına da buradan sesleniyorum, sizde bu Federasyonu iyice irdelemeden müdahil olmayın sorun soruşturun.Kurucu kim amaç nedir. Biz biliyoruz…Bizim  ile temasa geçen herkese bu konunun iç yüzü ile ilgili bilgilendirme yapabiliriz.


Ne oldu da dava açacaklar?

Hakan Orduhan’ın, sektörün birçok sorunun dava açılarak çözülebileceği yönündeki açıklamalarını okuduğunu da belirten Ali Bayraktaroğlu şunları söyledi: “Sayın Orduhan, İstanbul Ticaret Odası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Ben bizzat, kendisine ‘sektör için dava açmalıyız’ diye birkaç kez birkaç arkadaşımla gittim. Koltuğunu koruma adına,‘dava açamayız’ diyerek, bizi desteklemedi. Rahmetli İbrahim Çağlar’ı karşımıza alma pahasına,‘sorunlarımızın çözümü için dava açmalıyız’ dedik ve bu konuşmalar İTO’da kayıtlı. Hakan Bey ve rahmetli Çağlar’ın tutumları nedeniyle maalesef mesafe kat edememiştik. Hatta bu dava açmalıyız konusu  ile ilgili Hakan bey ve o zamanki yoldaşları yüzünden İTO’da disipline sevk edilmiştim..Şimdi ne oldu da ‘dava açalım’ diyor? Ama iş işten geçti Sayın Hakan Orduhan, siz bu sektöre çok zarar verdiniz. Zaten birçok firmayı ve tedarikçiyi mağdur eden sizsiniz. Şimdi kimden ve neyden aldığınız cesaretle bu sektörden tekrar yararlanmaya çalışıyorsunuz?” 

Ticari kaygı ile sorun çözülmez…

Ali Bayraktaroğlu
, federasyona üye olan derneklerle Türkiye çapında irtibata geçeceklerini ve bu işin içyüzüne yönelik bilgilendirme yapacaklarını açıkladı: “Bugün ticari kaygı ile sorun çözülmez diyen Hakan Orduhan, üç dönem önce İSTAB seçiminde, firması faal olmayan bir adaya itiraz edip ‘firması olmayan biri bu sektörün hakkını nasıl savunabilir’ diyerek propaganda yapmıştı. O günü hatırlayan arkadaşlarımız var. Şimdi ne değişti de, ‘sektör dışı biri federasyonu daha iyi yönetebilir’ diyor.  Tabi şimdi firması yok ondan görüşlerini değiştirmiş. Tabii, üstüne basa basa dava açmamız lazım falan, filan diyor. Tabii, burada amaç farklı. İstanbul yetmez. Türkiye’yi sömürelim davasını güdenler bu sevdadan vazgeçmeli diyoruz bizde.” 

Servisçinin kazanımı olmaz

Hakan Orduhan
’ın,‘bu federasyonun servisçiye kazanımlarının da çok olacak’ açıklamasına karşı Bayraktaroğlu, “Bizde aksine, olmaz diyoruz. Çünkü bu federasyon alınan her litre mazottan, her lastikten, her araç takip cihazından, yapılan her sigortadan kendine pay akıtacak. Zaten İSTAB bunu yapıyor. Neden başka birine de bir pazar oluşturalım. Sektör olarak buna hiç gerek yok” dedi. 

Babadan oğula geçen sistem

banner97
Hakan Orduhan’ın açıklamalarını değerlendirmeye devam eden Ali Bayraktaroğlu, üç dönem başkanlık kuralı ile ilgili de şunları söyledi:“Bir başkan üç dönem görev yapıp, daha sonra başka birine devredecekmiş. Tüzükte bu yer alıyormuş. Yani babadan oğula geçen bir sistem olacak. Devamlı müdahale edecekleri tarzda birini federasyonun başına koyacaklar. İSTAB’da ve İTO’da yaşadıklarımızdan öngörüde bulunabiliyoruz. Babadan oğula geçen bu sistemi sektör zaten kabul etmeyecektir.”

Yol yakınken vazgeçsin 

Hakan Orduhan, Taşıma Dünyası’na verdiği röportajda, ‘ben meşhur olmak istemiyorum, meşhur olmama gerek yok’ dediğini aktaran Bayraktaroğlu, “Sayın Hakan Orduhan, bu sektöre 1,5 yıl önce yaptığınız kötülük, zaten sizi yeterince meşhur etti, bence daha fazla zorlamayın.Çünkü bu federasyonla ilgili, birileri kalabalık bir ortamda söz alır, tüm gerçeği, olanı biteni anlatır,çok üzülürsünüz. Sanırım Sayın Orduhan’ın ileriye dönük planları tutmamış olacak ki, kendisine gelir kapısı oluşturmaya çalışıyor. Bence yol yakınken bundan bir an önce vazgeçsin. Kendisini biz İTO Yönetim Kurulu’na taşıdık. Ben bizzat,Rahmetli  İbrahim Çağlar’a ‘sektörümüzden temsilci olmalı’ diye rica etmiştim. Ama kendisi bizi yok hükmünde saymıştı. Sayın Hakan Orduhan’ın  oğlunun kurduğu yazılım firması ile firmalara hizmet sunmaya başladı, Biz senin ve bu yazılım firmasının amacının ne olduğunu biz iyi biliyoruz… Şimdi hemen acil olarak   sektör içinden  faal İSTAB üyesi herhangi birine bu federasyon işini devret …Senden çok var bu sektörde Herhangi biri rahatça bu bayrağı taşıyabilir. 

Kimse bulunmaz hint kumaşı değil; Hadisi Şerif diyor ki, Utanma duygusu imandandır, utanmak inanç dünyamızı süsleyen en güzel duygulardan biridir, Bu duygunun yokluğu da büyük bir eksikliktir” dedi. 


Federasyon kurulmasına karşı değilim 

Ali Bayraktaroğlu, “Ben bunları söylerken; servisçilerin Türkiye çapında bir federasyon örgütlenmesine gitmesine karşı değilim. Ama bunun ehil ellerde olmasını, sektör içinden birilerinin yönetmesini istiyorum. Bundan çıkar gütmeyen, para almayan, hatta herhangi bir komisyon alma düşüncesi gütmeyen birileri olsun yönetimde. Böyle olmayacaksa, zaten İSTAB var. İstanbul için böyle. Diğer illerde de servisçilerin dernekleri var.Şunu net olarak söylüyorum: Federasyonun kurulma amacı, buradan nemalanmaktır, İstanbul yetmez, Türkiye’yi sömürelim derdi ve tasasıdır. Bu federasyon niye 1,5 yıl geç kuruldu? Yaşanan bazı durumların unutulması beklendi. Türkiye genelindeki 12 büyük ilden kurucular kurulu oluşturulsun, o illerdeki dernek başkanları ile federasyonu kuralım derseniz böyle bir oluşumun sonuna kadar arkasındayım. Federasyon kurulması bizim de fikrimizdi, aslında ismi de TÜMFED idi. Komisyonda bu görüşüldü” iddiasında bulundu. 
 
“Bir toplantıda birisi çıkıp Sayın Orduhan’a firmasını belirterek, federasyona yönelik bir suçlama yaparsa burada İSTAB’ın durumu ne olur” diyerek düşüncesini dile getiren Bayraktaroğlu kararlı: “Toplantı yaptıklarında biz davetli olmasak bile gideceğiz. Düşüncelerimizi dile getireceğiz.”

Yeni bir dernek kurabiliriz

İstanbul’da birlik platformu olarak düzenli toplantılar yaptıklarını, sık sık istişarede bulunduklarını belirten Bayraktaroğlu, birlik platformunun bir sonraki İTO seçimlerinde çok ciddi planlarının olduğunu açıkladı:“İSTAB üyelerine de çağrıda bulunuyorum: Ben kendi işimden federasyona bir gelir aktarılmasına izin vermeyeceğim.Bu yapı böyle devam ederse,Ön görüşmelerini yaptığımız yeni ve vizyonist bir dernek kurmak için adımlar atacağız. Sektördeki en büyük firmaların da içinde olduğu yeni bir dernek kurulacak. İSTAB’ın önceliğinin plaka tahdidinin sektöre neler getireceği ve alt düzenlenmesinin oluşturulması olması gerekiyor.Sektörde bir sürü sorun varken ,Yakın vadekonusu bu ölü doğmuş federasyon olmamalıdır.”

İSTAB sayfası benim için kapanmıştır 

İSTAB yönetimine yönelik bir aday olma gibi bir düşüncem yok. Benim için İSTAB sayfası kapanmıştır.Bir önceki seçimdede söyledim, şahsımın böyle bir iradesi ve isteği olmayacaktır. Çevrem bu yönde bir baskı yaparsa, o zaman değerlendirilebilir ancak.Her zamanki gibi yanlış bir şeyler yapıldığını gördüğümde ‘bu yanlıştır’ demekten vazgeçmeyeceğim. Çünkü bende İSTAB gemisinde bir bireyim ve yanlışa yanlış demek zorundayım. İSTAB ve İTO’nun aynı çatı altında olmasını hep savundum, ama şimdi sinerji yaratması adına tam tersini düşünüyorum.Seçimdeki koşuşturma haricinde   kimse alın teri dökmüyor. Dışarıdan takip ediyorum İTO ve İSTAB’ da toplantılara katılım çok düşük, 11 kişilik Yönetim Kurulu Üyeleri içinde çalışan birkaç yönetici var dahası yok…


Hazır Okullarımız da açılırken tüm meslektaşlarıma kazasız ve belasız hayırlı işler diliyor, biz bize yeteriz diyor, herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


Ali Bayraktaroğlu ile röportajı İlkem Turizm Skyland İstanbul'da bulunan merkezinde yapıldı. Erkan Yılmaz, Muammer Başkan.
Yorumlar (0)
banner92
12
açık