banner92

IVECO ve Nikola'nn üretim yolculuğu Almaya’nın Ulm kentinde başlıyor.

Küresel ticarî araç üreticisi ve sıfır salınımlı ağır kamyonlar ve ilgili enerji çözümlerinde uzmanlaşan  ABD merkezli elektrikli ağır kamyonlar için ortak üretim tesisini Ulm, Almanya’da hayata geçirdi. Üretim hattının şu anda yılda bin araç üretebilecek kapasitede. Üretilecek ilk Nikola Tre modelleri 2022’de ABD’deki seçili müşterilere teslim edilecek.

banner114
IVECO ve Nikola'nn üretim yolculuğu Almaya’nın Ulm kentinde başlıyor.

IVECO ve Nikola işbirliği ile lansmanı gerçekleşen ve yıl sonunda üretime geçmesi beklenen Nikola Tre elektrikli çekicinin,Ulm, Almanya’daki üretim tesisiyle heyecan verici yeni bir sayfa açılıyor.

Bir CNH Endüstriyel (NYSE: CNHI / MI: CNHI) markası olan IVECO ve Nikola Şirketi (NASDAQ: NKLA) tarafından bu kilometre taşına söz verildiği gibi rekor hızda erişildi. Burada üretilecek ilk Nikola Tre modelleri 2022’de ABD’deki seçili müşterilere teslim edilecek. Pilli elektrikli modelin üretimine ek olarak Nikola Tre’nin hidrojen yakıt hücreli çekici prototipi de etkinlikte sergilendi. Bu model, Ulm’da 2023 sonunda üretime geçecek.

Ulm’deki üretim tesisi açılış etkinliği Covid-19 standartlarında ulusal ve uluslararası paydaşlar ile medyadan 100 civarında kişinin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte CNH Endüstriyel Ticarî ve Özel Araçlar Başkanı ve IVECO Grubu Yöneticisi olan Gerrit Marx, Nikola CEO’su Mark Russell, BadenWürttemberg Eyaleti Ulaşım Bakanı Winfried Herrmann, Ulm kentinin İlk Belediye Başkanı Martin Bendel ve İtalya Stuttgart Konsolosu Massimiliano Lagi hazır bulundu.

Uzun ve kısa mesafe ağır taşımacılıkta liderliği almak

Gerrit Marx, yaptığı açılış konuşmasında ortaklıklarını açıkladıkları Eylül 2019’dan beri endüstri de ve pandemi nedeniyle küresel bağlamda karşılaştıkları güçlüklere karşın yoğun çalışma ile orijinal planlara uygun birşekilde işi tamamladıklarının altını çizerken IVECO’nun kanıtlanmış uzmanlığı sayesinde Nikola’nın teknolojisini geliştirebileceği bir platform sağladığını belirti ve şimdiki odaklarının iklim dostu uzun ve kısa mesafe ağır taşımacılıkta başarıya ulaşarak liderliği almak olduğunu söyledi.

1000 adet üretilecek kapasitede 

25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 50 bin metrekarelik alanda yer alan Ulm’daki üretim tesisi, elektrikli araçlar için nihaî montaj noktası olma özelliğini barındırıyor. IVECO ve Nikola’nın ortak yatırımını temsil eden bu üretim programı 160 tedarikçiyi içeriyor. Üretim hattının şu anda yılda bin araç üretebilecek kapasitede olduğu belirtilirken ileriki yıllarda bukapasitenin yükselmesi bekleniyor. Tesis, gobal üretim programının standartlarına göre işleyecek; sıfır atık, sıfır kaza, sıfır hata ve sıfır stok. Tamamen dijital tesis yönetimi de %100 takip edilebilirlik ve kâğıt sız operasyon sağlayacak.

Nikola CEO’su Mark Russell ise konuşmasında bu yeni ve güzel tesisi hayata geçirdikleri için IVECO ve Nikola çalışanlarına şükranlarını belirtti ve bugünün sıfır salınımlı taşımacılıkta küresel lider olma vizyon ve stratejisine sahip Nikola’nın tarihindeki önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Güvenli, güvenilir, yüksek performanslı bir sıfır salınımlı taşımacılık çözümü olarak tasarlanan Nikola Tre, sektöre değişim getiriyor. IVECO S-WAY platformunu temel alan araçta FPT Endüstriyel le birlikte üretilen elektrikl iaks ve Bosch tarafından sağlanan yakıt hücresi teknolojisi ile çeşitli anahtar parçalar yer alıyor. Takımlar, birlikte hem yakıt hücresi hem de pilli tahrik teknolojisine uygun modüler birplatform tasarladılar. İlk etapta pilli versiyonun piyasaya sürülmesinin ileri de menzil arttırıcı bir teknoloji olan yakıt hücresine geçmeden önce platformun olgunlaşmasını sağlayacağı düşünülüyor.

IVECO Nikola elektrikli çekiciler ABD dışında tüm dünyada IVECO bayi teşkilatı tarafından satılacak.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117
29
parçalı az bulutlu