banner91

banner115

banner92

Temsa ve Aselsan elektrikli otobüs için el ele

Yüzde yüz yerli üretim olacak elektrikli otobüsü geliştirme projelerinde işbirliğine yönelik anlaşma imzalayan, Aselsan ve Temsa, otobüs üretiminde yeni bir dönemi başlatıyor.

banner114
TAŞITLAR 10.03.2015, 10:26 10.03.2015, 10:32 Taşıma Dünyası
Temsa ve Aselsan elektrikli otobüs için el ele
banner100

Yüzde yüz yerli üretim olacak elektrikli otobüsü geliştirme projelerinde işbirliğine yönelik anlaşma imzalayan, Aselsan ve Temsa, otobüs üretiminde yeni bir dönemi başlatıyor. Aselsan tarafından geliştirilen;  motor ve motor sürücüleri, batarya ve batarya yönetim sistemleri, araç kontrol ve yönetimi sistemleri, radar, gece görüş sistemleri, ultrasonik sensörler, haberleşme sistemleri gibi elektrikli araç bileşenlerinin, Temsa tarafından geliştirilen ulaşım araçlarına entegre edilmesine yönelik olarak iki firma arasında anlaşmaya varıldı. 


İmzalar atıldı 

İşbirliği imza törenine Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet N. Pekarun, Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, Aselsan Genel Müdürü Dr. Faik Eken, Genel Müdür Yardımcısı Suat Bengür, Ulaşım Sistemleri Grup Başkanı Seyit Yıldırım, Aselsan Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Mustafa Kayer, Elektrikli Araç Sistemleri Program Müdürü Ali Murat Topcu, Temsa Ar-Ge ve SSH Direktörü İbrahim Eserce ve Yöneticisi Mehmet Ünal katıldı. Anlaşmaya yönelik protokolü Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat ve Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet N. Pekarun imzaladı. Anlaşma kapsamında sürdürülecek çalışmalar ile Temsa’nın ürettiği ulaşım araçları için kritik teknolojiye dayalı bileşenlerinin yerli imkânlar ile geliştirilip üretilmesi sağlanmış olacak.

Hedef ekonomiye katkı 

Küresel pazarda oyuncu olmak ve ülke ekonomisine katkı sağlama hedefiyle yola çıktıklarını, katma değeri yüksek ürünler geliştirilirken, KOBİ ve üniversiteler başta olmak üzere yurtiçi imkanlarını en üst seviyede kullanmaya çalıştıklarını belirten Dr. Canpolat, “Aselsan’ın geliştirdiği milli, özgün, yüksek güvenilirlikli, düşük maliyetli, verimli ve kritik teknolojiye sahip ürünler yerli elektrikli araç geliştirilmesinde kullanılarak, küresel pazarlarda oyuncu olmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı” hedeflediklerini açıkladı. Canpolat, otomotiv sanayinin en önemli oyuncuları arasında yer alan Temsa ile imzaladıkları anlaşma sayesinde teknolojik olgunluğu yüksek milli ulaşım sistemleri endüstrisi ve ekosisteminin oluşmasını hedeflediklerini de kaydetti.   

Yüzde yüz yerli araç 

Mehmet N. Pekarun, yüzde yüz yerli otobüs üretimini gerçekleştirmeye yönelik bu işbirliğinin önemli bir adım olduğunu belirterek, “Aselsan ve Temsa’nın işbirliği yüzde yüz yerli üretim bir araç hayalinin gerçeğe dönüşmesini sağlayacak. Bu değerli projenin en büyük özelliklerinden biri çevreci özelliği. Bu önemli anlaşmanın ülkemiz ve iki şirketimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. ■

banner97
TÜBİTAK’A ORTAK BAŞVURU   

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, prototipi üretilen 9 metrelik MD9 ElectriCITY elektrikli otobüs projesine ek olarak 12metrelik Avenue elektrikli otobüs projesi için TÜBİTAK’a Aselsan ile birlikte başvuracaklarını belirtti: “Elektrikli otobüs tamamıyla elektrik enerjisi ile çalışacak, duraklarda veya son duraklarda kısa şarjlar yapılarak güzergahını tamamlayacak şekilde tasarlanacak. Elektrikli otobüs üretimi sayesinde şu an dizel otobüslerde yurt dışından alınan motor, şanzıman gibi ithal parçalar yerine yurt içinde tasarlanmış elektrik motorları, evirici ve çeviriciler kullanılabilecek. Projenin her iki kuruluşun en güçlü yanlarını birleştirebileceği kapsamlı bir sinerji çalışması olması bekleniyor.” 
Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet N. Pekarun, günün anısını bir plaketle paylaştılar.Yorumlar (0)
banner92
banner116
14
açık