banner139
banner69

Alibeyköy Terminali ihalesi ikinci defa iptal edildi

banner113

İşletme hakkı İspark’a verilen Alibeyköy Terminali ihalesi, firmaların ihtiyaçlarını karşılayamayacağını düşünüldüğü için iptal edildi.

banner114
ŞEHİRLERARASI 26.08.2013, 12:47 29.08.2013, 13:14
Alibeyköy Terminali ihalesi ikinci defa iptal edildi
banner101

5 büyük yazıhane için yapılan ihaleye 6 firma katıldı. Açık ihale usulü ile yapılan Alibeyköy Terminal ihalesine Ulusoy, Kamil Koç, Pamukkale, Metro, İstanbul Seyahat ve Nilüfer firmaları katıldı. Tekliflerin alınmasının ardından ihaleye verilen arada firma yöneticileri ile görüşen Ulusoy-Varan Genel Koordinatörü Mustafa Yıldırım, ihaleden çekildiklerini açıkladı. 49 bin 600 TL ile en yüksek teklifi veren Nilüfer Turizm de ihaleden çekildi. İhalenin Eylül ayında yeniden yapılması bekleniyor. 


Bir bir çekildiler 

İhale, İspark Genel Müdür Yardımcısı Nurettin Kurt başkanlığında Metro Turizm’in 6 bin 100 TL’lik teklifiyle başladı. Bir önceki turda 8 bin 400 TL fiyat teklifi sunan Pamukkale Seyahat, 4’üncü turda ilk çekilen firma oldu. 5’inci turda 9 bin 800 TL ile son teklifini sunan Ulusoy da 6’ncı turda ihaleden çekildiğini açıkladı. 17 bin 200 TL.lik teklif sunan Kamil Koç ile 17 bin 500 TL.lik teklif sunan Metro Turizm’in de ihaleden çekilmesiyle İstanbul Seyahat ve Nilüfer firmaları baş başa kaldı. İstanbul Seyahat ve Nilüfer’in karşılıklı fiyat artırımı şeklinde geçen ihalede, Nilüfer’in 49 bin 600’lük teklifinden sonra İstanbul Seyahat de ihaleden çekildiğini açıkladı.

O rakamları ödeyemeyiz 

İhaleye ara verilmesinden sonra Metro, Kamil Koç ve Pamukkale yetkilileriyle bir araya gelen Ulusoy-Varan Genel Koordinatörü Mustafa Yıldırım, ihalede ortaya çıkan rakamları sektörün karşılayamayacağını, hiçbir firmanın bu rakamları ödeyemeyeceğini belirtti: “Talep ile ihtiyaç örtüşmüyor. Dolayısıyla ihtiyacın karşılanacağı sayıya çıkana kadar biz ihaleye girmeyi düşünmüyoruz. İhalede ortaya konan rakamların karşılanması mümkün değil, Ben de çok iyi biliyorum ödenemeyeceğini, kendileri de çok iyi biliyorlar. Biz, ödeyebileceğimiz rakamları taahhüt etmek üzere yeniden değerlendirme yapılmasını istiyoruz. Ödemeyeceğimiz, kiraları taahhüt edip sonra size karşı mahcup olmak istemiyoruz. Burası ticaret alanı değil hizmet alanıdır. Biz İspark’tan ihtiyaçların karşılanmasını esas alan bir anlayış bekliyoruz.” 

İspark’a teşekkür 

İspark’a da sektöre karşı anlayışlı tavrından dolayı teşekkür eden Yıldırım, burada sektörden kaynaklanan bir hata olduğunu belirterek şunları söyledi: “Biz bugüne kadar İspark’tan ihtiyaçlarımızın karşılanması noktasında hep olumlu yaklaşım gördük. İspark’a teşekkür ediyoruz. Yazıhane sayısını 5 olarak düşünüyorduk, 6’ya çıktı. Firmalar olarak büyümeleri hesaba katamadık. İspark orayı bir hizmet noktası olarak gördü, planlamayı da ona göre yaptı. Bizim bedenimize göre bir elbise dikmeye çalıştılar, arazi önce 10 dönümdü 50 dönüme çıkınca olay büyüdü. İhaleden çıkan rakamlar kabul edilebilir rakamlar olmadığı için çekilmek durumunda kaldık. 

Arkadaşlarımıza; buranın bir otogar olmadığını, bir hizmet noktası, transfer noktası olduğunu söylüyoruz. Herkesin bu anlayış ile buradan yer talep etmesi gerekiyor.” 

İhale Eylül ayında 

İspark’ın hizmet noktası olduğunu vurgulayan Yıldırım, Alibeyköy Terminal ihalesinin yeniden projelendirilip ilaveler yapılmasıyla tamamlanabileceğini, sorunun da böyle çözülebileceğini söyledi. Eylül ayında ihalenin gerçekleşmesini beklediklerini dile getiren Yıldırım, “Eylül ayı içinde ihtiyaç karşılanır, ihale yapılır. Yazıhane sayısını biz 5 olarak düşündük, 6’ya çıktı. Zaten Nilüfer Turizm ikinci gruptan birinci gruba terfi ettiği için onun bir tane yerini oraya ilave ettiğimiz zaman sorun kendiliğinden çözülecek. Mutlaka 6’ncı yazıhane yapılacak. Biz aslında orada 20 yazıhane istiyorduk; İspark oranın bir an önce hayata geçmesi için acele ediyor” diye konuştu. 
İhaleyi yeniden değerlendireceğiz 

Metro Turizm Genel Müdürü Umut Kahraman da firmaların ihalede çıkan rakamları ödemesinin mümkün olmadığını belirterek, “İhale komisyonu olarak hem İspark, hem bizler ihaleyi yeniden değerlendireceğiz” diye konuştu. ■

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153