Köprü - Terminal çıkmazı!

3’üncü köprü zorunluluğu, İstanbul’un terminal hesaplarını karıştırmış görünüyor

banner114
GÜNDEM 02.10.2017, 10:09 02.10.2017, 10:18 Taşıma Dünyası
Köprü - Terminal çıkmazı!
Gelecekteki yol ve köprü kullanımına da bağlı olarak İstanbul’un yeni terminal yapılanmasının bir an önce ortaya konması ve mevcut terminallerin yeni yapılanma içindeki yerlerinin belirlenmesine ilişkin sorular cevap bekliyor.  

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı açısından terminaller hayati bir öneme sahip.  Bu açıdan büyükşehirler, özellikle de İstanbul çok önemli. Burada terminale göre köprü, köprüye göre terminal ikilemi var.  Belirsizliğin çok fazla olduğu bu alanda daha fazla gecikmemek için sorunlarla ve belirsizliklerle bir an önce yüzleşmek ve geleceğe kısa sürede hazırlanmak gerekiyor. İşte İstanbul terminal yapılanması açısından cevap bekleyen başlıca sorular…

Genel konular 

● Terminal yapımına, yaptırılmasına, işletilmesine ve işlettirilmesine ilişkin tüm hak ve görevler İBB adına İSPARK tarafından mı üstlenilecek? 
● 3’üncü köprünün yol bağlantıları (Kınalı-Akyazı arasındaki tüm Kuzey Marmara Otoyolu) tamamlandığında otobüslere bu yolu kullanım zorunluluğu getirilecek mi, yoksa TEM de kullanılabilecek mi?
● Yeni terminal planlamalarında 3’üncü köprünün zorunlu kullanımı mı esas alındı, FSM’nin kullanılması hali de var mı?
● Belirlenmiş yeni terminal yerleri var mı, varsa nereler? 
● Yeni havalimanı içi veya çevresinde bir terminalin faaliyet göstermesi düşünülüyor mu? 

Yeni yapılanma sonrasında Harem dâhil, mevcut terminallerin durumu ne olacak?

Bayrampaşa Otogarı 

● 2019 Mayıs’ında, özel sektörün 25 yıllık işletme hakkı dolduğunda, burası terminal olarak kullanılmaya devam edilecek mi?
● Kullanılacaksa İBB adına İSPARK tarafından mı işletilecek, yoksa özel sektöre mi işlettirilecek?
● Kullanılması halinde, burası için özel bir yenileme, iyileştirme yapılacak mı, projesi dâhil bu yönde hazırlık var mı? 
● İyileştirme-yenileme söz konusu ise ne zaman ve kim tarafından yapılacak? 

Alibeyköy Terminali

● Alibeyköy Terminali 3’üncü köprü zorunluluğundan etkilendi mi? Zorunluluk öncesi ve sonrası kullanımı ne durumda? 
● Alibeyköy’ün etkin kullanımı için şehirlerarası otobüslerin FSM’yi kullanabilmesi yönünde bir ihtiyaç veya çaba var mı? 
● Yeni terminal yapılanmasında Alibeyköy’ün yeri ne? Buranın kalkış ve varış amaçlı kullanılması söz konusu olabilecek mi? ■


Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner155